Rosja: w samolocie do Syrii nie było broni. Żądamy wyjaśnień od Turcji

11.10.2012 10:32

Fot. Burhan Ozbilici AP

- W syryjskim samolocie z Moskwy do Damaszku, zatrzymanym przez Turcję z powodu podejrzeń o przewożenie sprzętu wojskowego, nie było rosyjskiej broni - twierdzą rosyjscy wojskowi. Rosja żąda też wyjaśnień od Turcji. - W zagrożeniu znalazło się życie i bezpieczeństwo pasażerów. Z kolei Władimir Putin odwołał październikową wizytę w Turcji.
- Na pokładzie nie było i nie mogło być ani broni, ani żadnego rodzaju systemów lub elementów sprzętu wojskowego - twierdzi informator, z rosyjskiego dowództwa wojskowego.

Rosja żąda też od Turcji wyjaśnień, dlaczego pracownicy konsularni i lekarz nie zostali dopuszczeni do obywateli rosyjskich, lecących zatrzymanym w Ankarze syryjskim samolotem pasażerskim - oświadczył rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz. Według niego "w zagrożeniu znalazło się życie i bezpieczeństwo pasażerów, wśród których było 17 obywateli rosyjskich". - Ambasada Rosji w Ankarze zażądała od tureckich władz zapewnienia dostępu do obywateli rosyjskich. Do portu lotniczego udali się pracownicy konsularni i lekarz - powiedział Łukaszewicz.

Dzisiaj rzecznik Kremla poinformował o przesunięciu wizyty w Turcji przez Władimira Putina. - Wizyta została przesunięta, ustalimy daty w późniejszym terminie - oświadczył Pieskow, nie tłumacząc powodów decyzji. Nie podał też terminu, w którym początkowo ustalono wizytę.

Syria: Piractwo powietrzne

Z kolei syryjski minister transportu oskarżył na antenie libańskiej telewizji Al-Manar rząd w Ankarze o "piractwo powietrzne" i nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa dotyczącego cywilnych lotów.

Turcja zmusiła do lądowania w Ankarze samolot Airbus A320, którym z Moskwy do Damaszku leciało 35 pasażerów. Służby tureckie skontrolowały samolot i przejęły część ładunku - według rosyjskiej agencji ITAR-TASS więcej niż 10 opieczętowanych kontenerów.

"Zawierały aparaturę telekomunikacyjną"

Dziennik turecki "Hurriet Daily News" podał, że niektóre z paczek zawierały "aparaturę telekomunikacyjną używaną do celów wojskowych".

Samolot następnie kontynuował rejs do Syrii.

Według mediów tureckich władze zatrzymały samolot, bo podejrzewały, iż na pokładzie może znajdować się broń ciężka przeznaczona dla reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Od półtora roku siły Asada walczą w Syrii z rebelią antyrządową, a Rosja w tym konflikcie wspiera syryjskiego prezydenta. Władze Turcji uważają, że Asad powinien oddać władzę.

Jednocześnie napięcia między Turcją i Syrią bardzo się zaostrzyły, gdy 3 października z terytorium Syrii ostrzelana została turecka miejscowość przygraniczna Akcakale. Turcy ostrzelali w odpowiedzi cele w Syrii, sporadyczna wymiana ognia trwała jeszcze przez sześć dni.Zobacz także
Komentarze (121)
Zaloguj się
 • dariuszczwa

  Oceniono 2 razy 2

  Jaka wymiana ognia? kłamliwe te nasze media nie ma co...

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 3

  Niech żyje gmina PAP!

  Po sukcesach wojsk polskich w Iraku wiedziałem że to właśnie Polacy wykryją znaczne ilości materiałów wojskowych w Ankarze na pokładzie syryjskiego airbusa lecącego z Moskwy do Damaszku. Przypominam że to właśnie Polacy wykryli francuską broń masowego rażenia w Iraku. W uznaniu tamtych zasług to właśnie Polsce (obok USA i W. Brytanii) powierzono administrację jednej z trzech stref okupacyjnych a Belka został jej gubernatorem.
  Nie zawiodłem się w moich przewidywaniach . Sukcesy Polaków przekroczyły moje oczekiwania. Jedynym zaskoczeniem było to że sukces zawdzięczamy nie bohaterskiemu GROMowi , a gminie PAP. To skromna gmina PAP , i to powołując się na źródła rosyjskie (!), wykryła ponad 10 skonfiskowanych zapieczętowanych KONTENERÓW. O sukcesie poinformowałem stronę rosyjską o godzinie 1942 ich lokalnego czasu pod pseudonimem tlumacz.
  rt.com/news/plane-passenger-reaction-140/comments/page-7/?d=1766669?
  Niech nabierają szacunku dla jednego z trzech wielkich mocarstw!

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  tlumacz October 11, 2012, 19:42 quote
  0

  PAP, Polish state press agency, reports: wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,12648970,Rosja__w_samolocie_do_Syrii_nie_bylo_broni__Zadamy.html… Służby tureckie skontrolowały samolot i przejęły część ładunku - według rosyjskiej agencji ITAR-TASS więcej niż 10 opieczętowanych kontenerów.…Turkish services inspected the plane and intercepted part of the cargo – according to Russian agency ITAR-TASS - more than 10 sealed containers.

  The term KONTENER is understood in Polish as a 20’ or 40’ feet long huge box which could be used primarily for shipping large amounts of goods (for instance, 20 tons each) . Old ones are used as temporary residential compartments for construction workers

  rt.com/news/plane-passenger-reaction-140/comments/page-7/?d=1766669?
  PAP informuje Polaków o skonfiskowanych kontenerach powolując się na rosyjską agencję prasową...

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  KONTENERY to są 20' (6 metrowej dlugości) i 40' (12 metrowej dlugosci).
  Natomiast POJEMNIKI mogą być niewielkie, np na gaz do zapalniczek. Źródla tureckie pisały o 12 dużych paczkach, ale nie podały ich wagi ani nie opublikowały zdjęć.
  Nawet dla glupich polaków tendencyjne błedy PAP sa oczywiste. To była CZYSTA PROWOKACJA.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 4 razy -2

  Akurat za małym Hitlerkiem z Moskwy nikt nie będzie tam tęsknił.

 • mate29

  Oceniono 2 razy 2

  Obecnie świat jest z konfliktowany: muzułmanie kontra reszta świata !
  Ale CIA i jej pachołki nie chcą tego zauważyć
  Bić muzułmanów !

 • johnny-kalesony

  Oceniono 3 razy -1

  W Moskwie myśleli, że z Erdoganem można postąpić tak, jak z Tuskiem? No to się przejechali ...
  Cóż - Erdogan to nie jest Tusk. Ma cojones na swoim miejscu i po prostu jest premierem SWOJEGO kraju.

 • swinton

  Oceniono 3 razy 3

  Hmmm...
  W/g oswiadczenia tureckiego MSZ net_friend wychodzi na idiotę.

  "A Syrian Air passenger plane flying in Turkish airspace has landed in Ankara accompanied by military jets," the Foreign Ministry said in a statement.

  The search on the plane’s cargo revealed no arms or munitions, but some parcels carried by the plane held communications devices used for military purposes, said the report, without giving any further detail

  Powyższy cytat jest z tureckiej gazety - hurriyetdailynews.

 • dzakarta

  Oceniono 12 razy 6

  Precz z totalitarnym reżimem Turcji!
  Niepodległość dla Kurdystanu!
  Tureccy oprawcy pod sąd !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje