Wulgaryzmy i plagiat w czasopiśmie dla nauczycieli

11.10.2012 09:27
Czasopismo dla nauczycieli w wersji internetowej

Czasopismo dla nauczycieli w wersji internetowej

W czasopiśmie dla nauczycieli języka angielskiego poleca się do dydaktycznego wykorzystania na lekcjach dialog z filmu "Dzień świra". Zawiera on wulgaryzmy. Do tego w jednym z numerów pisma pojawił się artykuł, który jest plagiatem - informuje "Rzeczpospolita".
W numerze poświęconym zbliżającemu się egzaminowi gimnazjalnemu pismo podpowiada nauczycielom, by uczniowie odgrywali pomiędzy sobą dialog z filmu "Dzień świra". Mają się go także nauczyć na pamięć oraz uzupełniać luki słowami z filmu. Chodzi o scenę, w której Adaś Miauczyński odpytuje syna z koniugacji czasownika to be. Dialog kończy się słowami "to be, k...a, or not to be". "K...a" jest jednym z tych wyrazów, które uczniowie mają wpisać w dialogowe luki.

- Ma ono przybliżyć uczniom język codzienny, który bez wątpienia różni się od języka pięknego i wyrafinowanego - mówi "Rz" prof. Tadeusz Zgółka, członek komisji dydaktycznej Rady Języka Polskiego. - Pytanie tylko, czy szkolne lekcje są miejscem, gdzie powinny się pojawiać tego typu rejestry językowe - zastanawia się Zgółka.

W innym numerze opublikowano materiał, który w zdecydowanej większości jest kompilacją czterech innych tekstów. Bez problemu można wyszukać je w internecie, każdy z nich ma swojego autora. Ich nazwisk jednak nie odnotowano w bibliografii - pisze "Rz".

- Wydawnictwo nie będzie już współpracowało z autorem tego artykułu. O plagiacie ma zostać poinformowana także uczelnia, na której autor się doktoryzuje - powiedział Mirosław Marczewski, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Pismo dla nauczycieli "Języki obce w szkole" od początku tego roku ma nowego wydawcę. To podległa MEN i należąca do skarbu państwa Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Zobacz także
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • ceght

  Oceniono 1 raz 1

  co te Zgolka ku... pie...?
  mnie nikt wugaryzmow w szkole nie uczyl a prosze jak pieknie je umie zastosowac, za to dzieki nauce jezyka polskiego umie tez sklecic zdanie bez wugrazymow, baa kilka zdan nawet

 • eruduma

  Oceniono 3 razy 3

  Jak się nie umie poprawnie sklecić zdania, to potrzebne są przerywniki. To taki znak czasu "wolnej Polski" i jej szkolnictwa.

 • pytajnik102

  0

  Ale to k**wa tylko cytat tylko!

 • cezar85

  0

  popieram
  najwyższy czas aby młodzi się nauczyli,że przekleństwa to nie znaki interpunkcyjne

 • luzyna

  0

  A na co mamy uczniom przybliżaćw szkole to, co już znają z życia? Może w szkole warto by było ich nauczyć tego, czego jeszcze w życiu nie poznali? Np. mowy kulturalnej bez wulgaryzmów? Kulturalnego zachowania, bez ekscesów chuligańskich, poszanowania siebie i innych, rachowania, gramatyki i wielu, wielu innych pożytecznych rzeczy dla nich samych i dla całej społeczności. Mamy im przybliżać w szkole jak się kradnie, zabija, niszczy bo to występuje w rzeczywistym życiu? Ta cała demokracja jakaś jednostronna jest.

 • jami100

  Oceniono 2 razy 0

  Dawniej owo słynne słowo na "k" było używane przez półświatek i głównie w charakterze przkleństwa. Dziś jest używane powszechnie przez wszystkich i to w charakterze przerywnika. Dziś idzie sobie chłopak z dziewczyną ulicą i rozmawiając, normalnei używają tego przerywnika non stop. Dlaczego to zrobiło taka karierę? Może by wynaleźć jakiś inny przerywnik?
  Dydaktyka chce być bliżej zycia, ale moze lepiej byłoby to jakoś sprytnie ominąć zamiast lansować. Z drugiej strony chcac się porozumieć w obcym języku, trzeba znac też wulgaryzmy.

 • lukki69

  Oceniono 2 razy 0

  spoko czasy...czemu jest takie parcie na produkcje małych idiotów????? kto ma w tym interes?

 • popierwsze

  Oceniono 4 razy 4

  "Elyta" mówi językiem rynsztokowym i zaleca to dla nauczycieli. W takim razie czy zamiast gimnazjalistów z Sokółki nie powinni odpowiadać w sądzie reformatoły z MEN.
  A co do "codziennego" jezyka, to każdy ma taki na jaki go stać. N.p. taki.prof. Zgółka.
  A pewnie język 'wyrafinowany" to wiecej niz 3 słowa bez wulgaryzmów lub zdanie złożone z więcej niż 4 słów !

 • amirez

  Oceniono 6 razy -4

  Pierdolenie,ku.... Mogli przecież nakazać odgrywanie scenek z filmu "Ostatnie tango w Paryżu", "Kochanek" lub "9 i pół tygodnia" przecież to klasyki.
  Wówczas by było ciekawie ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje