Komorowski: Trzeba bronić kompromisu aborcyjnego, Maria Kaczyńska opowiedziała się za nim

Bronisław Komorowski czeka na swoje przemówienie w siedzibie ONZ

Bronisław Komorowski czeka na swoje przemówienie w siedzibie ONZ (Fot. Jason DeCrow AP)

Bronisław Komorowski jednoznacznie opowiedział się przeciw wszelkim zmianom w ustawie antyaborcyjnej. - PO powinna bronić kompromisu za wszelką cenę - stwierdził w rozmowie z Moniką Olejnik w TVN24. Przypomniał też, że śp. Maria Kaczyńska ?jednoznacznie opowiedziała się za utrzymaniem kompromisu?.
- Nie wolno naruszać kompromisu, którym jest obecna ustawa antyaborcyjna. PO powinna bronić za wszelką cenę tego kompromisu. Naruszenie go grozi konsekwencjami, wojną światopoglądową - tak Bronisław Komorowski skomentował dzisiejsze głosowanie ws. projektu zaostrzającego ustawę antyaborcyjną. - Pani prezydentowa Maria Kaczyńska jednoznacznie opowiedziała się za utrzymaniem kompromisu. Ja to stanowisko szanuję i podzielam. Liczę na to, że parlament nie dopuści do rozbicia kompromisu - dodał.

Graff: Ustawa aborcyjna to skandal, a nie kompromis [KOMENTARZ]

Prezydent uważa, że obecna ustawa o planowaniu rodziny, z trudem uchwalona prawie 20 lat temu, jest dobra. - Jest to kompromis relatywnie bardzo dobrze chroniący życie nienarodzone i jednocześnie nie naraża kobiet znajdujących się w szczególnie dramatycznych sytuacjach - stwierdził.

Prezydent był zaskoczony, że aż 40 posłów PO poparło dalsze prace nad projektem. Ich głosy przeważyły w głosowaniu. - Jestem zaskoczony, to niepokojący sygnał. Błąd można popełnić, oczekuję naprawienia tego błędu - dodał. Zapewnił, że PO nie chodziło o poparcie samej ustawy, ale umożliwienie dalszych prac nad nią.

"Nadużywane wotum nieufności"

Bronisław Komorowski wypowiedział się również nt. wysunięcia przez PiS kandydatury prof. Piotra Glińskiego na premiera. - Konstruktywne wotum nieufności może być nadużywane, i ja to teraz widzę. Uważam, że ten zabieg jest dopuszczalny, ale grozi pewną kompromitacją mechanizmu demokratycznego, jakim jest konstruktywne wotum nieufności - stwierdził. Zaznaczył, że prof. Gliński nie ma większości w Sejmie.

Zobacz także
Komentarze (213)
Komorowski: Trzeba bronić kompromisu aborcyjnego, Maria Kaczyńska opowiedziała się za nim
Zaloguj się
 • barrakuda78

  Oceniono 220 razy 166

  Szanowny Panie Prezydencie, owa ustawa, jak Pan ją elegancko nazywa 'kompromisem', jest jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw antyaborcyjnych w Europie. I to żadna łaska. Natomiast skandaliczne jest, że partyjka pieniaczy i krzykaczy z żałosnym Ziobrą na czele przepycha coś tak uwłaczającego godności człowieka do dalszych prac w komisji. Ale przecież kobiety zawsze można poświęcić, byle tylko kler był zadowolony.

 • bromba_bez_glusia

  Oceniono 119 razy 85

  Nie pojmuję jednego: od dwóch dekad naród się kłóci o aborcje, czy embrion to czlowiek czy nie.

  A może by w końcu zrobić w tej sprawie referendum, do cholery jasnej? Wiem, że koszty, nie ma tradycji itp itd, ale w końcu to by może zakończyło te cykliczne szopki? Nie wiem co jest droższe: jedno referendum czy posiedzenia i głosowania co kilka miesięcy nad tym samym.

 • walczmy_o_normalnosc

  Oceniono 115 razy 83

  Nastepny z choinki sie urwal. A co to mnie obchodzi co myslala i za czym sie opowiadala? Kolejny temat zastepczy. Swinie przy korycie bawia sie na calego.

  Ciekawe czy rownie ochocza pracuja nad pomoca dla tych rodzin ktore przez te genialne pomysly beda zmuszone miec chore dziecko? Czy tez tak chetnie beda im pomagac i zapewnia warunki do zycia?

  \ten kto ma pieniadze kupi bilet do Niemczech ew Londynu i usunie chocby :"zdrowa" ciaze bo mu tak pasuje. Na ustawie ucierpia jak zwykle najbiedniejsi.

  Czekam na kursy szydelkowania prezerwatyw organizowanych przez kolka rozancowe - koszt wstepu wylizanie kolan bratu prowadzacemu a dla chetnych lizanie innych czesci ciala

  Na pohybel czarnym i czerwonym

 • 1group

  Oceniono 68 razy 52

  Jaki kompromis?
  Trzeba zmienić ustawę na wzór hiszpański lub brytyjski,dać ludziom możliwość wyboru.
  Pomysły prawicowych talibów w cywilizowanym kraju,nie byłyby rozpatrywane.

 • angrusz1

  Oceniono 108 razy 48

  Obecny kompromis jest dobry i trzeba go bronić .
  Jeżeli ponoć jest dużo aborcji to jest to wina samych ludzi .
  Przecież prawo nie zmusza do aborcji .
  Kościół zamiast walczyć o prawo niech stara się wychowywać młode kobiety , by bardziej związane były z zasadami religijnymi a nie walczyć o prawo do zakazu aborcji zawsze .
  Często księża walcząc z aborcją manipulują : twierdzą , że jeśli jest ktoś za prawem do aborcji to jest za mordowaniem nienarodzonych .
  A przecież jeśli ktoś chce , żeby było prawo do aborcji , to nie oznacza, że pochwala aborcję .
  To w każdym przypadku jest to suwerenna decyzja kobiety .

 • p4-s

  Oceniono 73 razy 39

  A co na to Marta Kwaczyńska? Pewnie się oburzy.
  Jak można wykorzystywać wizerunek mojej matki w politycznej zagrywce?! Oj, oj.

  "Czarownica" o M. K przebrzmiało bez echa.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 60 razy 38

  No, to jest argument. A jakie stanowisko zajął Alik?

 • maniakon

  Oceniono 37 razy 35

  znowu temacik zastepczy - dajcie ludziom szanse na posiadanie i wychowanie dzieci a oni beda je mieli zapewniam

 • klarneta8

  Oceniono 38 razy 26

  2% PARTYJKA , chce mieszac w dobrej ustawie. Ale podobalo mi sie,ze p. prezydent utarl nosa p. red. Olejnik, kt. tak jak inni dziennikarze wprowadza spoleczenstwo w blad. Otoz zaden sad nie zostanie zlikwidowany tylko nie bedzie przerosty funkcyjnych prezesow. Kochani o kase chodzi,a ta jest HORRENDALNIE WYSOKA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje