Jak "Gazeta Polska" odczarowuje Euro 2012? "Atmosfery nie było. Na pewno to nie jest sukces" [OBEJRZELIŚMY]

Polscy kibice w Warszawie. Klatka z filmu

Polscy kibice w Warszawie. Klatka z filmu "Kto wygra mecz..." (gazeta.pl)

"Kto wygra mecz..." - film o takim tytule został w środę dołączony do "Gazety Polskiej". Dokument o mistrzostwach Europy w piłce nożnej jest trochę śmieszny, trochę straszny. Postanowiliśmy go dla was obejrzeć.
Kibice, piosenki, zabawa i wypowiedzi polityków. Tak wygląda pierwsza połowa filmu w reżyserii Tadeusza Śmiarowskiego, twórcy filmów "Kibol" i "Mrożek i Baltazar". Film pokazuje atmosferę w strefach kibica, przed stadionami. Młodzi i starzy bawią się, tańczą, piją. Jednym słowem: zabawa. O co tak naprawdę w filmie chodzi, dowiedzieć się można w drugiej jego połowie.

Zagarnięty patriotyzm

- Wszystkich kibiców, którzy chodzili w biało-czerwonych strojach, propagandowo zagarnęła Platforma - mówi w filmie dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog. - Na stadionach nie było widać atmosfery, pani podczas meczu grała na laptopie - żali się niewpuszczony na mecz przedstawiciel kibiców.

Wśród ekspertów, którzy komentowali sytuację podczas Euro, był również przedsiębiorca i animator sportowy Bogdan Ludkowski. Jego zdaniem rosyjscy kibice mieli jasne intencje. - Flaga [rozwinięta na stadionie w Warszawie przez Rosjan - red.] mówiła o walce, nie o braterstwie i przyjaźni - mówi. Zgadza się z nim Fedyszak-Radziejowska, która dodaje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz i minister sportu Joanna Mucha pomogły stworzyć wrażenie, że są jacyś źli kibole, którzy chcieli się bić.

PO nie chciała poważnego patriotyzmu. Przez Smoleńsk

Według socjolożki patriotyzm, który widać było podczas Euro 2012, był patriotyzmem lekkim, niepoważnym. - On nie miał być poważny. Bo taki może zapytać o poważne sprawy: dopłaty bezpośrednie czy śledztwo smoleńskie.

Jednym z bardziej znanych komentatorów w "Kto wygra mecz..." był Robert Gwiazdowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha. Mówił on, że sporo pieniędzy na Euro było wydanych w sposób nieprzemyślany. - Najgłupiej wydaliśmy pieniądze w Warszawie, na Stadion Narodowy. Tysiąc metrów dalej jest już jeden stadion - mówi. O marnowanych pieniądzach wspomina też Fedyszak-Radziejowska. - Środki z podatków wyciekły, bo firmy wzięły pieniądze i splajtowały. A tym sympatycznym, życzliwym Polakom, którzy wozili żwir, nie zapłacono.

Mało ludzi, mało kasy

Twórcy filmu przekonują, posiłkując się między innymi sztuczkami montażowymi, że na Euro przyjechała połowa z zakładanych przez polskie władze kibiców z zagranicy. - Nie jest to sukces - mówi Marek Michałowski z "Gazety Polskiej Codziennie".

Media i rząd wmawiają kibicom, że Zachód musi nas lubić

- Polacy pięknie zorganizowali wszystko, jestem z tego dumny - mówi jeden z kibiców. - Cieszę się, że zagranica chwali nasz kraj - dodaje inny. Z kolei według Fedyszak-Radziejowskiej Polakom wmówiono, że są tyle warci, ile im ktoś z Zachodu powie. Podkreśla, że tak samo fajni bylibyśmy bez tego przekonywania. Na potwierdzenie słów socjolożki autorzy filmu pokazują wypowiedzi m.in. premiera Donalda Tuska i Joanny Muchy, która przytacza cytaty z zachodnich mediów.

Oglądając "Kto wygra mecz...", można odnieść wrażenie, że twórcy chcieli pokazać, jak było fajnie na Euro 2012. Odnieśli chyba jednak odwrotny skutek. - Radośnie wykrwawiając się ekonomicznie przy konsumpcji dotacji unijnych, już w bardzo krótkim czasie zbierzemy to żniwo negatywne. Bardzo szybko okaże się, jakie rzeczywiste efekty przyniosło to powszechne sprężenie się na Euro - podsumowuje Ludkowski.

Zobacz także
 • Kazimierz Marcinkiewicz Marcinkiewicz u Lisa: Tusk jest od Euro 2012 na urlopie
 • Minister Mucha podczas jednego z meczów Euro 2012 W Sejmie komisja ds. EURO 2012 działa w najlepsze. A już trochę po Euro...
Komentarze (192)
Jak "Gazeta Polska" odczarowuje Euro 2012? "Atmosfery nie było. Na pewno to nie jest sukces" [OBEJRZELIŚMY]
Zaloguj się
 • jankbh

  Oceniono 1012 razy 876

  Mistrzostwa pokazały, że mozna być patriotą i cieszyć się z zabawy. Był to cios w mordę dla tych, którzy chcą zmonopolizować uczucia narodowe, a rozrywkę ograniczyć do tańczenia na trupach smoleńskich i powstańczych.

 • wilkor111

  Oceniono 948 razy 852

  Widowisko inaugurujące Euro 2012 Show, podobnie jak podczas otwarcia poprzednich mistrzostw, będzie krótkie: 12,5 min. Rozpocznie się o 17.39. i poprzedzi piątkowy mecz otwarcia Polska-Grecja Choreografię przygotował Andrzej Rosiewicz.

  Przed rozpoczęciem uroczystości na Stadionie Narodowym wszystkie reprezentacje udadzą się pod Pałac Prezydencki gdzie złożą kwiaty.
  Pierwszy mecz odbędzie się oczywiście na Stadionie Narodowym im. Lecha Kaczyńskiego, pozostałe mecze odbędą się na Stadionie Miejskim we Wrocławiu im. Lecha Kaczyńskiego, Stadionie Miejskim w Poznaniu im Lecha Kaczyńskiego oraz Arena Gdańsk im. Lecha Kaczyńskiego.
  Na Stadionie Narodowym krótkie przemówienie wygłosi Minister Sportu Pani Joanna Fotyga, piłkarzy poświęci Oficjalny Duszpasterz Euro – o. Tadeusz Rydzyk.
  Na trybunie honorowej obok premiera, minister Spraw Zagranicznych Richard Czarnecki oraz nowy prezes PZPN Antoni Maciarewicz.
  W loży prezydenckiej zdjęcie Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką.
  Nowy kształt Stadionu Narodowego przypomina z daleka makietę samolotu T-154 – zaprojektowali ją znani naukowcy prof. Binieda oraz doktor Nowaczuk.
  Oficjalną piosenkę Euro zaśpiewa wybrana głosami słuchaczy Radia Maryja – Kapela znad Baryczy.
  Wszystkie mecze będą transmitowane w Tv Trwam 1 HD oraz Tv Trwam 2 HD – w przerwach meczu Rozmowy Niedokończone. Komentować dla Państwa będą Ewa Stankiewicz i Jan Pośpieszalski.
  Polska reprezentacja wystąpi w tradycyjnych biało-czerwonych strojach z wyszytym czarnym krawatem.
  Podczas mistrzostw porządku będą pilnować wolontariusze z Klubu Kbica Legii Warszawa i innych klubów polskiej ekstraklasy.
  Wszystkie reprezentacje będą zakwaterowane w Toruniu – na mecze będą odlatywac z niedawno ukończonego Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Lecha Kaczyńskiego.
  Dla gości zza granicy przygotowano wiele atrakcji – m.in. obowiązkowa wycieczka - Warszawa - Niepokalanów - Licheń - Częstochowa - Łagiewniki.
  Dużo atrakcji zapewniono także w Strefach Kibica – każdy mecz będzie się rozpoczynał i kończył uroczystą Mszą Świętą, wszystkie dochody zostaną przeznaczone na budowę kompeksu ojców redemptorystów w Toruniu.
  Z ostatniej chwili rerprezentacj Rosji została wykluczona z udziału w Euro za odmowę uczestnictwa w wieczornej Mszy.

 • p4-s

  Oceniono 516 razy 450

  Z Euro 2012 kojarzy mi się idiotka z GP wachlująca transparentem " Prezydent zamordowany?"

  Więcej Gazety głupszej codziennie.

 • mirabelka66

  Oceniono 366 razy 312

  "Gazeta Polska jak prezes". Nikt jej nie wmowi, ze biale jest biale. A tak na marginesie, zajmijcie sie lepiej
  budowa rydzykowego palacu w Toruniu. Jesli kiedys to niepotrzebne sanktuarium odwiedzi 100 osob to napiszecie, ze byly tysiace.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 349 razy 309

  czy ktoś po tym szmatławcu Sakiewicza, Gazecie (nie)Polskiej, spodziewał się czegoś innego niż narzekanie ? Przecież nawet gdyby (na przykład) ten Rząd wysyłał rakietę z polskimi astronautami na księżyc, to Sakiewicz &Spółka w tej swojej "gazetce" zaraz zaczęliby narzek, że to klapa, że "bes sęsu". Bo przecież rakieta taka duża i leci nią tylko dwóch ludzi a można byłoby ze 30 wysłać bo miejsca jest dosyć. A po wylądowaniu na księżycu byłby narzek, że jak to, nikt nie wbił w grunt flagi z podobizną Papieża Polaka ani nie postawił tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską ?
  To po co było astronautów na księżyc wysłać ?

 • snurfik

  Oceniono 301 razy 259

  Co by tu powiedzieć...kretyni?

 • rabingoldblatt

  Oceniono 237 razy 213

  Mozna spłodzić Kac Wawa mozna spłodzić "Kto wygra mecz.."

  A nasi wybrańcy chcą zaostrzyć ustawę o aborcji:))))

 • hrabia_onejski

  Oceniono 244 razy 208

  Przykre,że napisano prawdę. Bo powinno się przed meczem urządzić procesję różańcową. Na stadionach 4 godziny wczesniej winna być droga krzyżowa i pokutna wokół 12 stacji na stadionie. A w przerwie obowiązkowo modlitwa . Najwazniejsza jednak czynnością winna być zdiórka na tacę wśród kibiców.
  Pytam się też, dlaczego nie było krzyzy na stadionie, dlaczego nikt nie przeżywał, nie modlił się, nie przekazywał sobie znaku pokoju? Popieram Gazetę Polską i w jej intencji modlę się. Zwłaszcza w inetnencji ich dziennikarzy potrzebna jest modlitwa, bo lekarz nic tu już nie pomoże.

 • gogul.2

  Oceniono 128 razy 102

  Gazeta Polska ? Raczej " Gazeta Polskich Idiotów "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje