"Konserwatyści w PO się policzyli, to zaskakująco duża grupa"

10.10.2012 18:59
Sejm

Sejm (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Skrzydło konserwatywne w PO się policzyło, jego liczebność jest zaskakująco duża - komentuje wynik dzisiejszego głosowania ws. projektu antyaborcyjnego dr Jarosław Flis. Jego zdaniem pokazuje to, że Donald Tusk musi jeszcze bardziej dbać o równowagę w swojej partii.
Dzisiaj przegłosowano w Sejmie projekt zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej autorstwa Solidarnej Polski. Wniosek opozycji przeszedł, gdyż poparło go 40 posłów PO, a 28 wstrzymało się od głosu. Wystarczyłoby, żeby kilkunastu posłów PO inaczej zagłosowało, a wniosek by upadł. Ci posłowie uważani są za konserwatywne skrzydło PO.

- Doszło do policzenia się poszczególnych grup funkcjonujących w PO, przede wszystkim do policzenia się tych osób, na które skrzydło liberalne nie ma co liczyć przy forsowaniu różnych swoich pomysłów. Trzeba przyznać, że to grupa zaskakująco duża - to jest jedna trzecia klubu - skomentował socjolog dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - To jest już taki podział, że nie można powiedzieć o tej grupie "margines". "Skrzydło" - to jeszcze od biedy, ale to jest takie naprawdę duże skrzydło - dodał.

Dzisiejsze głosowanie pokazało, że PO ma wyjątkowo duże skrzydła. - Widać teraz, że to utrzymywanie równowagi jest potrzebne, a do tego - jak się wydaje - jedyną osobą jest Donald Tusk - stwierdził.

Według Flisa lewicowa ofensywa w sprawach światopoglądowych może doprowadzić do jej klęski. - Próby podważania status quo przez lewą stronę mogą doprowadzić do przesunięcia w prawo. Wszczynanie wojen o sprawy obyczajowe może się zakończyć klęską tych, którzy chcieli drogowskaz przesunąć w lewo i to nie na tej zasadzie, że to, czego oni chcą, nie dojdzie do skutku, tylko że dojdzie do zmian zupełnie w drugą stronę - stwierdził Flis.

PYTANIE Czy głosowanie posłów PO ws. projektu ustawy antyaborcyjnej doprowadzi do utraty przez tę partię liberalnych wyborców?

 • Tak, bo projekt antyaborcyjny Solidarnej Polski jest skrajnie konserwatywny i PO nie powinna go popierać
 • Może się tak stać, ale tylko, jeśli projekt nadal będzie popierany przez posłów PO
 • Raczej nie. Nie sądzę, że ta sprawa interesuje Polaków, są ważniejsze kwestie: bezrobocie, dług publiczny, spowolnienie gospodarcze
 • Nie, to nie zmieni nastawienia wyborców do tej partii
Przepisz tekst z obrazka: nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (95)
Zaloguj się
 • krzych.korab

  Oceniono 4 razy 2

  Ci posłowie jak ujawnił Schetyna wczoraj w programie "nie wiedzieli jakie skutki pociągnie ich głosowanie". Wysyłali mu przepraszające SMS. Okazuje się że 80 posłów PO to idioci nie potrafiący przewidzieć skutków swego głosowania. Podpiszcie się na - zmieleni.pl - za jednomandatowymi okręgami wyborczymi a pozbędziemy się z sejmu magnatów wraz z ich głupimi szabelkami do głosowania. Po raz kolejny okazało się że Z.Brzeziński miał rację określając naszą ordynację wyborczą jako najgłupszą i najgorszą na świecie.

 • tadeusz1939

  Oceniono 3 razy -1

  Panie Tusk ci co glosowali za w nastepnych wyborach wstawic na listy wyborcze na pierwszym miejscu

 • czemi20

  Oceniono 3 razy 1

  Jest wielka szansa da zaprzepaszczenie swobód demokratycznych.Stajemy się zgodnie z ideą IV Rzeczpospolitej państwem całkowicie zdominowanym przez ideologię katolicką i rządzącym w totalitarny sposób. Oto moralność grupy posłów.Bierność a może i tolerancja wobec księży o skłonnościach pedofilskich i akceptacja zdziczenia moralnego części kleru katolickiego. Próba kreowania zasad moralnych innych ludzi. Zdaje się że Wybrańcom Narodu najprościej pracować nad czyimś życiem prywatnym niż sprawami dotyczącymi całego kraju. Biedni będą obywatele takiej Polski

 • maaac

  Oceniono 2 razy 2

  Ludzie!!! Nie dajcie sobie robić wody z mózgów. To NIE jest prawicowość. Tu chodzi o konserwatyzm w sferze moralnej. Równie konserwatywny moralnie był PZPR. Ci nasi "prawicowcy" sejmowi często są bardziej od PZPRowców lewicowi w sprawach gospodarczych. Przy okazji ten konserwatyzm jak to zwykle u konserwatystów jest mocno zakłamany. Na pokaz. Lubią wiele wymagać w zakresie moralności, ale nie od siebie. Od innych.

 • adammichnikoff

  Oceniono 4 razy 2

  Może dla bezmyślnie liczącego słupki "eksperta" - specjalisty od niekonkluzywnych banałów - to jest zaskoczenie. Dla mnie od lat jest oczywistą oczywistością, że rządzi POPiS i wstrętna, śmierdząca dulszczyzną i ciemnogrodem, tępa narodowa morda polskiego wstecznictwa.

 • notyes

  Oceniono 2 razy 2

  W TAKI PROSTY SPOSÓB UJAWNIŁ SIE PO-PIS

 • prawdziwy-superman

  Oceniono 4 razy 2

  Jak to szło ? Liberalni, nowocześni i PRO-europejscy ???
  Czy zaściankowi, konserwatywni, staroświeccy i bez wizji ???

 • szarak1111

  Oceniono 1 raz 1

  Się widzę po 5 latach forumowicze - wyborcy obudzili i zauważyli, że PO to prawica!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane