Premier Australii zmiażdżyła lidera opozycji: Chce pan wiedzieć, jak wygląda seksista? Proszę spojrzeć w lustro!

Julia Gillard przemawia w australijskim parlamencie

Julia Gillard przemawia w australijskim parlamencie (Fot. NewsOnABC / YouTube)

- Nie będę słuchała wykładów na temat seksizmu i mizoginii od tego mężczyzny. Ani teraz, ani nigdy! - oświadczyła w australijskim parlamencie premier Julia Gillard w płomiennym wystąpieniu zaadresowanym do lidera opozycji, Tony'ego Abbotta. - Nie od człowieka, który uważa, że mężczyźni mają lepsze predyspozycje do sprawowania władzy - dodała.
Tony Abbott, lider opozycyjnej Liberalnej Partii Australii, przedłożył wniosek o odwołanie marszałka tamtejszego parlamentu Petera Slippera za wysyłanie niedwuznacznych wiadomości do swojej byłej pracownicy, która oskarżyła go o molestowanie seksualne. Wniosek Abbotta, który ocenił, że zachowania marszałka "w żaden sposób nie można usprawiedliwić", przepadł jednym głosem, ale Slipper i tak ustąpił z urzędu.Gillard: "Nie chce seksistów w życiu publicznym? Niech sam więc odejdzie"

Na Tonym Abbotcie suchej nitki nie zostawiła za to premier Australii Julia Gillard. Polityk postanowiła wytknąć liderowi opozycji jego podwójne standardy, oświadczając, że jest on ostatnią osobą, która może wygłaszać wykłady na temat seksizmu.

- Nie będę słuchała wykładów na temat seksizmu i mizoginii od tego mężczyzny. Ani teraz, ani nigdy - zadeklarowała Gillard. - Lider opozycji mówi, że osoby zajmujące wysokie stanowiska państwowe nie mogą cechować się seksizmem. Cóż, mam nadzieję, że lider opozycji zaraz chwyci za kartkę papieru, długopis i wypisze swoją rezygnację. Bo jeżeli chce wiedzieć, jak wygląda mizogin, to powinien spojrzeć w lustro. Tego mu potrzeba, lustra! - mówiła.

Pierwsze momenty wystąpienia premier Abbott przyjął z ironicznym uśmiechem. Wraz z kolejnymi uwagami Gillard, w ramach których premier przytaczała dawne seksistowskie wypowiedzi polityka, ten uśmiech jednak coraz bardziej mu z twarzy znikał.

Abbott: "Za mało kobiet w życiu publicznym... A czy to zła rzecz?"

- Przypomnijmy sobie wcześniejsze odrażające komentarze lidera opozycji, które dowodzą jego podwójnych standardów - zaczęła premier i przytoczyła wypowiedź Abbotta na temat zbyt małej liczby kobiet na wysokich stanowiskach w kraju, z czasów, kiedy ten był ministrem zdrowia w poprzednim rządzie: "Jeżeli jest prawdą, że mężczyźni ogólnie mają więcej władzy niż kobiety, to czy jest to zła rzecz? (...) A co, jeżeli mężczyźni z powodów fizjologicznych czy temperamentu mają większe skłonności do sprawowania władzy?".

- W innym momencie tamtej dyskusji ktoś powiedział: "Nie można zaprzeczyć, że kobiet na wysokich stanowiskach jest dużo mniej niż mężczyzn", na co lider opozycji odpowiedział: "Ale to stwierdzenie zawiera tezę, że to coś złego" - przypomniała Gillard.

Dalej oświadczyła, że była osobiście urażona tym, że Abbott nazwał aborcję "pójściem na łatwiznę", oraz tym, że dołączał do protestujących przed parlamentem, którzy nosili banery z obraźliwymi dla niej napisami, m.in. "Przepędźcie tę czarownicę!" czy "Suka mężczyzny". - Nigdy nie przeprosił kobiet Australii za te obraźliwe, mizoginistyczne, seksistowskie komentarze! - mówiła premier, na co sala po jej stronie reagowała entuzjazmem.

Zobacz także
 • Joanna Piotrowska z Fundacji Feminoteka Czy w Polsce będzie więcej kobiet we władzach firm? "Dyskusja pokaże skalę seksizmu i mizoginizmu"
 • Stowarzyszenie ILGA Europe przedstawiło w dorocznym raporcie sytuację osób o odmiennej orientacji seksualnej w 40 państwach europejskich Jak Europa traktuje homoseksualistów [RAPORT]
 • Premier Julia Gillard ucieka w otoczeniu ochroniarzy z obchodów "Dnia Australii". "Wstyd!''. Premier Australii uciekała przed protestującymi Aborygenami
Komentarze (108)
Premier Australii zmiażdżyła lidera opozycji: Chce pan wiedzieć, jak wygląda seksista? Proszę spojrzeć w lustro!
Zaloguj się
 • rrosemary

  Oceniono 164 razy 90

  Wszystkie prześmiewcze komentarze są nie na miejscu. Walka polityczna powinna się toczyć na racjonalne argumenty. Teksty takie jak przytoczone w artykule są niedopuszczalne, wyobraźmy sobie, że ten człowiek mówił tak o np. czarnoskórych, emigrantach, niepełnosprawnych, żenada, więc dlaczego mamy pozwalać, żeby obrażał kobiety?

 • bling.bling

  Oceniono 98 razy 62

  Julia Gillard jest też otwartą ateistką a Abbot konserwatywnym katolikiem.

 • pinezka82

  Oceniono 99 razy 41

  Panią Gillard zapraszamy na następną kadencję do Polski. Przyda się ktoś kto w końcu rozrusza te sejmowe ciepłe kluchy.

 • kamil.krakowiak

  Oceniono 55 razy 27

  ale mu pocisnęła! trauma do końca życia murowana :P

 • jelonek666

  Oceniono 58 razy 26

  Ile razy Australia jest większa od Polski? A ile razy więcej mamy parlamentarzystów? I ile polskich posłów wart jeden parlamentarzysta australijski? Może ktoś zna odpowiedź? ;-)

 • aseb

  Oceniono 37 razy 9

  wrzuci ktoś napisy? na tyle ile zrozumiałem to genialne go podsumowała. walka z głupotą trwa i trwać będzie przez całą historie ludzkości. nienawiść, głupota, zawiść, chęć władzy i dominacji... gdzie w tym wszystkim jest człowiek? człowiek często z trudem utrzymuje się na nogach.

 • aplikantka11

  Oceniono 24 razy 6

  Brawa dla Pani Premier !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje