Aż 80 posłów PO nie odrzuciło antyaborcyjnego projektu ziobrystów. Kto jak głosował? [NAZWISKA]

10.10.2012 12:59
Posłowie Platformy, którzy poparli projekt pozbawiający kobiet prawa do aborcji

Posłowie Platformy, którzy poparli projekt pozbawiający kobiet prawa do aborcji (Fot. za sejm.gov.pl)

207 posłów zagłosowało przeciw odrzuceniu radykalnego projektu Solidarnej Polski zaostrzającego przepisy antyaborcyjne. Projekt przeszedł do prac w komisji głosami aż 40 posłów PO i niemal całego klubu PSL. Z Platformy nie głosowało albo wstrzymało się od głosu 40 parlamentarzystów. Do odrzucenia projektu zabrakło zaledwie 19 głosów.
Projekt ustawy SP, który znacząco ogranicza prawo kobiet do aborcji, przeszedł w Sejmie do dalszych prac w komisjach. Przeciwko niemu zagłosowało w sumie 189 polityków. Za było 207. Aby projekt został odrzucony zabrakło 19 głosów. Tymczasem aż 64 posłów i posłanek wstrzymało się od głosu lub nie pojawiło się na głosowaniu w ogóle.

40 przedstawicieli Platformy wsparło Solidarną Polskę. Wśród nich znaleźli się m.in. Lidia Staroń, Ireneusz Raś, Marek Biernacki, Konstanty Miodowicz, John Godson, Roman Kosecki i Jacek Żalek. Od głosu wstrzymało się 28 polityków, w tym znany z konserwatywnych poglądów Jarosław Gowin. Nieobecnych z kolei było 12 członków PO, m.in. Donald Tusk (który jest w Finlandii), Radosław Sikorski i Michał Szczerba.

Zdecydowana większość klubu PSL zagłosowała przeciwko odrzuceniu projektu ustawy SP. Wśród tych 19 ludowców znaleźli się m.in. Eugeniusz Kłopotek, Janusz Piechociński, Józef Zych, Marek Sawicki. Od głosu wstrzymało się dwóch polityków, w tym szef klubu Stronnictwa Jan Bury. Za odrzuceniem projektu było tylko pięciu ludowców, w tym wicepremier Waldemar Pawlak i Stanisław Żelichowski.

Z SLD i Ruchu Palikota - którego projekt liberalizujący przepisy antyaborcyjne wcześniej został przez Sejm odrzucony - nikt nie wstrzymał się od głosu ani nie głosował za projektem. Na sali nie pojawiło się jednak w sumie 10 polityków tych partii, którzy mogliby oddać ponad połowę głosów potrzebnych do odrzucenia radykalnego dokumentu Solidarnej Polski. Wśród 10 nieobecnych przedstawicieli sejmowej lewicy znaleźli się m.in. Anna Grodzka, Łukasz Gibała, Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek.

PYTANIE Czy głosowanie posłów PO ws. projektu ustawy antyaborcyjnej doprowadzi do utraty przez tę partię liberalnych wyborców?

 • Tak, bo projekt antyaborcyjny Solidarnej Polski jest skrajnie konserwatywny i PO nie powinna go popierać
 • Może się tak stać, ale tylko, jeśli projekt nadal będzie popierany przez posłów PO
 • Raczej nie. Nie sądzę, że ta sprawa interesuje Polaków, są ważniejsze kwestie: bezrobocie, dług publiczny, spowolnienie gospodarcze
 • Nie, to nie zmieni nastawienia wyborców do tej partii
Przepisz tekst z obrazka: nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (586)
Zaloguj się
 • xeroxxx

  Oceniono 1 raz 1

  Cywilizacja Zycia - vs. - Cywilizacja Smierci
  Cywilizacja Zycia uczy nas - Nie zabijaj, synku nie zabijaj, pamietaj przykazania, a ty co? Znowu zabiles? Tak prosze ksiedza, czterech dzisiaj, Talibow. No, synku wybrales mniejsze zlo, odmow trzy zdrowaski i nie zabijaj prosze.
  Dobrze prosze ksiedza, ale jak oni na mnie wyjda z "kalachami" we czterech znowu, to co mam zrobic?
  Nie zabijaj, no chyba, ze to Talibowie - wtedy trzy zdrowaski - pamietaj jestesmy synku za cywilizacja zycia.

  Kapelani w armii tez sa za Cywilizacja Zycia, no chyba, ze trzeba wybierac mniejsze zlo, jak tylko do cholery oni to mniejsze zlo oceniaja???
  Ze niby wojna jest lepsza niz skrobanka?
  A ginekologom to nie mogliby asystowac - a potem, trzy zdrowaski????

  Nie istnieje dla mnie religia (nie wiara) dopoki rozne wyznania maja swoich kapelanow .

 • antyksen

  Oceniono 1 raz 1

  Niech ta banda zostanie rzecznikami kurii i tam pobiera swoje apanaże, bo póki co są urzędnikami świeckiego państwa i to ono im płaci.
  A swoje poglądy mogą wyznawać prywatnie.

 • daretz

  Oceniono 2 razy 2

  To co listę trzeba zapisać i przy okazji kolejnych wyborów tym państwu podziękować. W zaciszu domowym niech pielęgnują swoje sumienia, ale na pewno nie za moje pieniądze!

 • butlun

  Oceniono 3 razy -1

  No muszę powiedzieć, że ta postawa budzi mój szacunek. Jednak trzeba było się jakąś odwagą wykazać. Brawo panowie i panie z PO. Nie lubię waszej partii ale Wy wykazaliście się zdolnością do samodzielnego podejmowania decyzji wbrew opinii wierchuszki. Jeszcze raz brawo.

 • he219uhu

  Oceniono 1 raz 1

  Lista Hańby.

 • js93

  Oceniono 1 raz -1

  i bardzo dobrze lemingi się zagryzą dobrze się stało widać że Opatrzność Boża czuwa nad naszą Ojczyzną i żadne farbowane palikoty ani inne komuchy nie będą tworzyć morderczych praw!

 • czemi20

  Oceniono 2 razy 2

  Współczuję piłkarzom.Człowiek o takich poglądach do chce im do łóżka wskakiwać

 • as600

  Oceniono 2 razy 2

  Podajcie okręgi wyborcze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje