Sąd: Jedna z członkiń Pussy Riot wyjdzie na wolność

10.10.2012 12:52
Pussy Riot podczas rozprawy odwoławczej

Pussy Riot podczas rozprawy odwoławczej (Fot. Sergey Ponomarev AP)

Moskiewski Sąd Miejski w środę utrzymał w mocy wyrok na trzy członkinie grupy Pussy Riot, skazane w pierwszej instancji na dwa lata łagru za wykonanie antyputinowskiego utworu w prawosławnej świątyni. Jednej ze skazanych zawiesił wykonanie kary na dwa lata.
Wykonanie kary sąd zawiesił w wypadku 29-letniej Jekatieriny Samucewicz. W stosunku do 22-letniej Nadieżdy Tołokonnikowej i 24-letniej Marii Alochiny sąd podtrzymał dotychczasowy wyrok w całości.

Sędzia Łarisa Polakowa wyjaśniła, że w wypadku Samucewicz sąd uwzględnił argumentację obrony. Ta zwróciła uwagę, że Samucewicz bezpośrednio nie uczestniczyła w "modlitwie" - została zatrzymana przez strażników tuż po wejściu do soboru, w chwili gdy wyciągała z torby gitarę. Adwokaci Tołokonnikowej i Alochiny zapowiedzieli już zaskarżenie wyroku do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Tołokonnikowa, Alochina i Samucewicz były wśród pięciu performerek z punkckrockowej grupy Pussy Riot, które 21 lutego w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Swój występ nazwały "modlitwą punkową".

W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl.

17 sierpnia Chamowniczeski Sąd Rejonowy uznał ich występ w soborze za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" i skazał je na dwa lata pozbawienia wolności w kolonii karnej. 27 sierpnia członkinie Pussy Riot odwołały się od tego wyroku

Zobacz także
Komentarze (38)
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 1 raz 1

  Hahah - chca rozbic ich solidarnosc. Teraz ta jedna stracila wiarygodnosc pozostalych "artystek".

 • blski

  0

  Dziwi mnie, ze jak dotychczas nie ma naszych rodzimych nasladowcow. Przeciez to tak latwa droga do slawy i pieniedzy. Ryzyko niewielkie - pare miesiecy na panstwowym wikcie.
  Jasna Gora, Wawel, Katedra do wyboru, na co czekacie - slawa tylko dla czolowki, wkrotce bedziecie sie musieli zapisywac w kolejce.

 • wydeusz

  Oceniono 1 raz 1

  U nas za taki wystep bylaby sprawa o obraze uczuc religijnych.

 • sydrett

  Oceniono 2 razy -2

  typowa gierka. wypuścić jedną, aby reszta myślała, że kapowała.

 • dzikowy

  Oceniono 6 razy 2

  Jedna dostała wyrok w zawiasach. Uwzględniono okoliczność łagodzącą, że była niewinna.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 11 razy 9

  No to zaprośmy do Polski artystkę na występy gościnne. Miejsce: kaplica cudownego obrazu na Jasnej Górze. Utwór: "matko Buzka pogoń Tuska". Bez obaw, włos z "Pussy" nie spadnie.

 • angielski_kochanek

  Oceniono 17 razy -3

  Eeeee tam, to nie żadna polityka.
  W łagrach brakuje młodego, świeżego mięsa, tamtejsi zarówno oficerowie jak i osadzeni, muszą czasami podmuchać coś odmiennej płci. A laskom nic nie będzie - kobiety z reguły doskonale wiedzą jak się w życiu ustawić, komu zrobić loda i o co poprosić w zamian...

 • tdf-888

  Oceniono 16 razy -4

  abstrahując od genezy całej sytuacji, która mi lata koło wacława, to ta co się sprzedała to ta na zdjęciu z lewej, najbrzydsza z kurzajkami na mordzie.

 • glos_europy

  Oceniono 16 razy -2

  A w POlsace za akcje Donald Matole i Antykomor, wyroki: grzywny i więzienie... Oto POlska pod rzadami ścierw z PO....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje