Sąd: Jedna z członkiń Pussy Riot wyjdzie na wolność

10.10.2012 12:52
Pussy Riot podczas rozprawy odwoławczej

Pussy Riot podczas rozprawy odwoławczej (Fot. Sergey Ponomarev AP)

Moskiewski Sąd Miejski w środę utrzymał w mocy wyrok na trzy członkinie grupy Pussy Riot, skazane w pierwszej instancji na dwa lata łagru za wykonanie antyputinowskiego utworu w prawosławnej świątyni. Jednej ze skazanych zawiesił wykonanie kary na dwa lata.
Wykonanie kary sąd zawiesił w wypadku 29-letniej Jekatieriny Samucewicz. W stosunku do 22-letniej Nadieżdy Tołokonnikowej i 24-letniej Marii Alochiny sąd podtrzymał dotychczasowy wyrok w całości.

Sędzia Łarisa Polakowa wyjaśniła, że w wypadku Samucewicz sąd uwzględnił argumentację obrony. Ta zwróciła uwagę, że Samucewicz bezpośrednio nie uczestniczyła w "modlitwie" - została zatrzymana przez strażników tuż po wejściu do soboru, w chwili gdy wyciągała z torby gitarę. Adwokaci Tołokonnikowej i Alochiny zapowiedzieli już zaskarżenie wyroku do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Tołokonnikowa, Alochina i Samucewicz były wśród pięciu performerek z punkckrockowej grupy Pussy Riot, które 21 lutego w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Swój występ nazwały "modlitwą punkową".

W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl.

17 sierpnia Chamowniczeski Sąd Rejonowy uznał ich występ w soborze za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" i skazał je na dwa lata pozbawienia wolności w kolonii karnej. 27 sierpnia członkinie Pussy Riot odwołały się od tego wyroku

Zobacz także
Komentarze (38)
Sąd: Jedna z członkiń Pussy Riot wyjdzie na wolność
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 11 razy 9

  No to zaprośmy do Polski artystkę na występy gościnne. Miejsce: kaplica cudownego obrazu na Jasnej Górze. Utwór: "matko Buzka pogoń Tuska". Bez obaw, włos z "Pussy" nie spadnie.

 • stan-1

  Oceniono 15 razy 7

  "W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl.
  "

 • doktor104

  Oceniono 30 razy 6

  Mistrzostwo świata w PR i autopromocji.
  Cały świat zna zespół, a nie zna ani jednego utworu tak słynnego zespołu.
  Jeśli "Panienki" wywiną się z Rosji to czeka na nie duża kasa.

 • dzikowy

  Oceniono 6 razy 2

  Jedna dostała wyrok w zawiasach. Uwzględniono okoliczność łagodzącą, że była niewinna.

 • sprocket74

  Oceniono 12 razy 2

  ja to jestem bardzo ciekaw czy jakby podobny zespół wdarł się do synagogi i odśpiewał pieśń przeciwko rządowi Izraela to czy GW do spółki z innymi lewicującymi mediami też by tak żarliwie tego zespołu broniła.

  Moim zdaniem laski z tą akcją to chybiły bo obraziły wszystkich wierzących, a cel akcji czyli sama cerkiew jako organizacja i jej patriarcha którzy popierają Putnia to mają takie akcje w dupie bo to są politycy, a nie duchowni. Duchowny to jest na plebanii we wsi albo w archiwum X ;). A "kierownictwo" wszelkiej maści wiar i wyznań to już politycy.

  Nie lubię pisu, Kaczora, Rydzyka i do kościoła nie chadzam ale w życiu nie polazłbym do kościoła żeby tam happeningi urządzać. Mogły trochę bardziej wysilić mózgownice, a tak mają co chciały.

 • blue911

  Oceniono 1 raz 1

  Hahah - chca rozbic ich solidarnosc. Teraz ta jedna stracila wiarygodnosc pozostalych "artystek".

 • wydeusz

  Oceniono 1 raz 1

  U nas za taki wystep bylaby sprawa o obraze uczuc religijnych.

 • nisef

  Oceniono 7 razy 1

  "Tołokonnikowa, Alochina i Samucewicz były wśród pięciu performerek z punkckrockowej grupy Pussy Riot"

  A co to za nowy styl muzyczny punkcrock?

  www.facebook.com/lulameeart

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje