Posłowie za zaostrzeniem przepisów dotyczących aborcji. Projekt SP przechodzi do dalszych prac

10.10.2012 11:21
Za prawem do aborcji. Manifestacja przed Sejmem

Za prawem do aborcji. Manifestacja przed Sejmem (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Projekt autorstwa Solidarnej Polski, ograniczający prawo kobiet do aborcji bardziej niż przepisy obowiązujące teraz, trafił do dalszych prac w komisjach sejmowych. Jeśli projekt wejdzie w życie, kobiety będą musiały donosić uszkodzone płody. Wcześniej Sejm odrzucił w projekt Ruchu Palikota legalizujący aborcję do 12. tygodnia ciąży. - To jest strach przed Kościołem. To nieeuropejskie, niecywilizowane zachowanie - stwierdził w rozmowie z TVN24 Andrzej Rozenek z RP.
Projekt ustawy zaostrzający przepisy antyaborcyjne, autorstwa Solidarnej Polski trafił do dalszych prac w komisjach. Sejm w głosowaniu nie zgodził się z wnioskiem PO i SLD o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Za wnioskiem głosowało 198 parlamentarzystów, przeciw było 207, 30 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm głosami PO, PiS, PSL oraz Solidarnej Polski odrzucił projekt Ruchu Palikota, dopuszczający aborcję do 12. tygodnia ciąży. Za wnioskiem o odrzuceniem projektu opowiedziało się 365 posłów, 60 było przeciw, siedmiu wstrzymało się od głosu.

RP: To wstecznictwo, niecywilizowane zachowanie

- Jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że wszystkie nasze mądre projekty trafiają do kosza. Jak widać, w Platformie Obywatelskiej znajdują się fani Solidarnej Polski, którzy są za tym, żeby zakazać jakiejkolwiek aborcji. Jestem zszokowany. Na bieżąco sprawdzałem wyniki głosowania - 40 posłów z PO zagłosowało za tym, aby nad tym projektem pracować w komisji - komentował w TVN24 Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota.

Zdaniem Rozenka, takie głosowanie posłów PO świadczy o lęku tej partii przed Kościołem. - To jest strach przed tym, co zrobią biskupi, jak na to zareaguje proboszcz z danego okręgu wyborczego. To jest takie wstecznictwo, tak nieeuropejskie, niecywilizowane zachowanie, że innego wytłumaczenia nie ma - stwierdził. Jak dodał, widział już wydruki z głosowania, w tym posłów PO. - Nie ma tam znaczących nazwisk. Co ciekawe, minister Gowin wstrzymał się od głosu. To znaczy, że w PO są ludzie, którzy są jeszcze bardziej na prawo od ministra Gowina. To jest wstrząsające po prostu - powiedział.

Zakaz "aborcji eugenicznej" lub legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży

Obecne prawo zezwala kobiecie na aborcję w trzech przypadkach: jeśli ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu lub kazirodztwa; jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety; jeśli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Solidarna Polska chciała ustawę ograniczyć. Według projektu posłów tej partii, powinno się zakazać przerywania ciąży w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Autorzy nazywają to zakazem "aborcji eugenicznej".

Ruch Palikota chciał z kolei ustawę zliberalizować. Partia proponowała legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży. Po tym terminie aborcja możliwa byłaby nadal w trzech dozwolonych obecnie przypadkach. RP chciał także, aby zabieg aborcji był refundowany przez NFZ, a także, aby w szkołach wprowadzona została co najmniej jedna godzina lekcyjna w tygodniu o edukacji seksualnej. Uczęszczaliby na nią już uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej. Poza tym w swoim projekcie politycy zapisali też refundacje środków antykoncepcyjnych, w tym tych doraźnych, stosowanych po stosunku.

Zobacz także
Komentarze (869)
Zaloguj się
 • vapor1

  Oceniono 762 razy 608

  Poprosze szczegołowa liste nazwisk - kto glosowal przeciw.

 • zenonbroda

  Oceniono 1 raz 1

  Nie chodzi o aborcję ale o to jakie wsparcie daje Państwo rodzicom z takim dzieckiem bez względu na to czy są bogaci czy biedni – w tej chwili żadne. Masz takie dziecko to twój problem zgłoś się do fundacji. I to jest dopiero patologia – przerzucanie odpowiedzialności na innych.
  Nie możesz się dostać do lekarza ? idź do prywatnej przychodni , masz upośledzone dziecko idź do fundacji itd. Itp.
  Fundamentalną rolą Państwa jest zapewnić wsparcie dla obywatela w sytuacji kiedy ta przekracza jego możliwości – jako człowieka. Po tzw. 89 , nasze Państwo to istna patologia medyczna.
  Z jednej strony Państwo zapewnia , że mamy dostęp do służby zdrowia a z drugiej konstrukcje takie jak NFZ , dehumanizują problemy człowieka i sprowadzają go do roli pozycji w tabelce zysk/strata.
  Żadna opcja polityczna nie ma woli i ochoty rozwiązać tych problemów, z drugiej strony czego my oczekujemy , generalnie ludzie którzy są wybierani do parlamentu są albo przypadkowi albo miałcy moralnie , paradoksalnie nie wiem czy wśród tych 400 osób jest ktokolwiek kogo można by nazwać tzw. „Państwowcem”.
  Łatwo jest zakazywać aborcji – w porządku – ale w takim razie obowiązkiem Państwa jest przejęcie opieki nad takim upośledzonym człowiekiem od przysłowiowej - kołyski aż po grób - i nie w formie robienia komuś łachy i patologii urzędniczo-opiekuńczej jak to często ma miejsce w Polsce – poprawne wzorce są np.: sposób opieki nad takimi ludźmi w Holandii.
  Zakazując aborcji , i utrzymując patologię pseudo pomocy Państwowej, politycy niszczą życie i zdrowie , zdrowych ludzi , eliminując ich tym samym z życia społecznego a ten kto twierdzi inaczej jest ślepy.

 • vertigo13

  0

  potencjalne nazwy kraju po
  jego zmianie, ciag dalszy:

  NonDarwinoBad
  BezmozgoBad
  Cud nad wisla bad
  MoheroRydzykoBad
  NiepokalanoBad
  PlaskoZiemioBad
  NonCopernikanBad
  NonCurieBad
  HumanWaistlandBad
  GuanoLandBad
  CoLaskaBad
  PolarBearBad
  TuskoNonKneeling Bad
  CatholoBad
  PoCoKomuTakiKraj Bad
  NotMyCountryBad

 • vertigo13

  0

  no coz dwa pis'y sa PL
  niepotrzebne, premier
  tusk niech se poszuka
  innego elektoratu - no more
  interest on my end

  Zycze polkom bezbolesnych,
  bezinfekcyjnych, bezpowiklan
  skrobanek w wykonaniu
  dyplomowanych babc
  klozetowych i gratuluje
  swiadomosci obywatelskiej
  :-(

  polki - 50% populacji PL
  oddaly sprawe walkowerem
  20 lat temu

  ciemnogrod? well,
  inna galaktyka

 • lavitamina

  Oceniono 2 razy 2

  Kochani! Glosujcie na Palikota! Nie jest zawodowym politykiem i popelnia mnostwo gaf, ale on nie zajmuje sie polityka dla pieniedzy, bo je ma. Ten facet naprawde chce przemienic Polske z zasciankowej Koziej Wolki w europejski kraj. Przeciez z Polakow juz caly swiat sie smieje! W obliczu potwornych tragedii, ktore dzieja sie przede wszystkim w Afryce az wstyd ciagle wypominac krzywdy i nieszczescia, ktore sie nam wydarzyly w dalekiej przeszlosci. Polacy uwielbiaja wspolczucie calego swiata, za rozbiory, 2 wojne swiatowa, Katyn, Smolensk, ale sami nie wspolczuja nikomu. Rodacy, obalilismy niesprawny system polityczny i chwala nam za to, ale nie bylismu, nie jestesmy i nie bedziemy nigdy mesjaszem narodow , jestesmy w tej chwili malo waznym krajem w Europie srodkowej, z przyglupawymi politykami, nietolerancyjnym i sfrustrowanym celibatem klerem, z oglupialymi od ciaglego jazgotu jednych i drugich prostych ludzi i inteligencji, ktora nie uczestniczy w polityce, ale tez ciagle gardluje. A temu wszystkiemu winni sa Zydzi, Rosjanie, masoni, Marsjanie i nie wiadomo, kto jeszcze, ale nigdy nie my! Kto wybiera w koncu tych , ktorzy nami rzadza? My! To nasza wina, ze pozwalamy na rzadzenie nami glupcom, frustratom, tchorzom, zlodziejom i klamcom. A wiec trzeba to zmienic! A tak swoja droga, poronujac poziom wypowiedzi na tym forum daje sie zauwazyc wyrazna tendencje: przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej wypowiada sie w wiekszosci inteligencja, za - ludzie prosci, najwyrazniej zmanipulowani chwytnymi haslami, ktorymi posilkuja sie w dyskusji, nie zdajac sobie sprawy, ze te zdania ktos im wtloczyl do glow.

 • 1szansa

  Oceniono 6 razy 6

  Naliczyłam tu wielu wolontariuszy pięknie piszących o tej ustawie, no więc teraz do dzieła, trzeba znaleźć w swoim środowisku rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi z ciężkimi chorobami. Oni na pewno przyjmą pomoc, a wy wykażecie się praktycznie popierając bezwzględną konieczność urodzenia dziecka z ciężką chorobą na którą nie ma lekarstwa a jeżeli jest to rodziców na nie nie stać. Pomóżcie dziewczynom zgwałconym dobrze się poczuć nosząc w sobie płód oprawcy. Pomóżcie rodzinom przeżyć utratę młodej kobiety, która umiera podczas porodu i na dodatek wie i ona i rodzina, że tego porodu nie przeżyje. Pomagajcie i wtedy chwalcie się swoimi poglądami na temat tej ustawy.

 • inte60

  Oceniono 5 razy 5

  Ponieważ w tym sejmie zasiada większość mężczyzn, którzy decydują na temat co ma kobieta robić a co nie, to w takim razie nie przyjmuję do wiadomości takich rozstrzygnięć. Odczepcie się od mojego ciała. łobuzy. "Woman is the nigger of the world" - śpiewał Lennon.

 • fifakowski

  Oceniono 6 razy 4

  Od dawna głosuję negatywnie, żeby uchronić ten kraj przed PISdzielską zarazą. Tusk i cała platfusiarnia żyje wyłącznie dzięki kaczym debilom. Gdyby nie strach narodu przed kartoflem, Donaldu Tusku już dawno byłby na politycznym śmietniku. Jest zerem i nierobem. Kartofel maszeruje, debatuje, a ten muł jest na urlopie. Wypierdział jakieś przeprosiny i znowu się ukrył. Dzisiejsze głosowanie to gwóźdź do trumny tego fałszywca. Już dawno pisałem, że następnym premierem będzie Palikot. To bardzo czarny scenariusz, ale karykatura premiera nie zauważyła, iż cierpliwość elektoratu się wyczerpała. Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.

 • zawszeagnesja

  Oceniono 1 raz 1

  I tak to prawo, które jest nie jest przestrzegane. Lekarze odmawiają aborcji. Zapis o sumieniu. A swoją drogą PO dostanie baty w wyborach za to co wyrabiają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje