Posłowie za zaostrzeniem przepisów dotyczących aborcji. Projekt SP przechodzi do dalszych prac

Za prawem do aborcji. Manifestacja przed Sejmem

Za prawem do aborcji. Manifestacja przed Sejmem (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Projekt autorstwa Solidarnej Polski, ograniczający prawo kobiet do aborcji bardziej niż przepisy obowiązujące teraz, trafił do dalszych prac w komisjach sejmowych. Jeśli projekt wejdzie w życie, kobiety będą musiały donosić uszkodzone płody. Wcześniej Sejm odrzucił w projekt Ruchu Palikota legalizujący aborcję do 12. tygodnia ciąży. - To jest strach przed Kościołem. To nieeuropejskie, niecywilizowane zachowanie - stwierdził w rozmowie z TVN24 Andrzej Rozenek z RP.
Projekt ustawy zaostrzający przepisy antyaborcyjne, autorstwa Solidarnej Polski trafił do dalszych prac w komisjach. Sejm w głosowaniu nie zgodził się z wnioskiem PO i SLD o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Za wnioskiem głosowało 198 parlamentarzystów, przeciw było 207, 30 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm głosami PO, PiS, PSL oraz Solidarnej Polski odrzucił projekt Ruchu Palikota, dopuszczający aborcję do 12. tygodnia ciąży. Za wnioskiem o odrzuceniem projektu opowiedziało się 365 posłów, 60 było przeciw, siedmiu wstrzymało się od głosu.

RP: To wstecznictwo, niecywilizowane zachowanie

- Jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że wszystkie nasze mądre projekty trafiają do kosza. Jak widać, w Platformie Obywatelskiej znajdują się fani Solidarnej Polski, którzy są za tym, żeby zakazać jakiejkolwiek aborcji. Jestem zszokowany. Na bieżąco sprawdzałem wyniki głosowania - 40 posłów z PO zagłosowało za tym, aby nad tym projektem pracować w komisji - komentował w TVN24 Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota.

Zdaniem Rozenka, takie głosowanie posłów PO świadczy o lęku tej partii przed Kościołem. - To jest strach przed tym, co zrobią biskupi, jak na to zareaguje proboszcz z danego okręgu wyborczego. To jest takie wstecznictwo, tak nieeuropejskie, niecywilizowane zachowanie, że innego wytłumaczenia nie ma - stwierdził. Jak dodał, widział już wydruki z głosowania, w tym posłów PO. - Nie ma tam znaczących nazwisk. Co ciekawe, minister Gowin wstrzymał się od głosu. To znaczy, że w PO są ludzie, którzy są jeszcze bardziej na prawo od ministra Gowina. To jest wstrząsające po prostu - powiedział.

Zakaz "aborcji eugenicznej" lub legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży

Obecne prawo zezwala kobiecie na aborcję w trzech przypadkach: jeśli ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu lub kazirodztwa; jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety; jeśli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Solidarna Polska chciała ustawę ograniczyć. Według projektu posłów tej partii, powinno się zakazać przerywania ciąży w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Autorzy nazywają to zakazem "aborcji eugenicznej".

Ruch Palikota chciał z kolei ustawę zliberalizować. Partia proponowała legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży. Po tym terminie aborcja możliwa byłaby nadal w trzech dozwolonych obecnie przypadkach. RP chciał także, aby zabieg aborcji był refundowany przez NFZ, a także, aby w szkołach wprowadzona została co najmniej jedna godzina lekcyjna w tygodniu o edukacji seksualnej. Uczęszczaliby na nią już uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej. Poza tym w swoim projekcie politycy zapisali też refundacje środków antykoncepcyjnych, w tym tych doraźnych, stosowanych po stosunku.

Zobacz także
 • Matka 16-latki Rosa Hernandez obwinia lekarzy za jej śmierć Ciężarna nastolatka zmarła, bo zakaz aborcji opóźnił jej chemioterapię
 • Palikot ws. aborcji: Obecna ustawa to wynik przemocy Kościoła, nie - kompromis
Komentarze (869)
Posłowie za zaostrzeniem przepisów dotyczących aborcji. Projekt SP przechodzi do dalszych prac
Zaloguj się
 • vapor1

  Oceniono 762 razy 608

  Poprosze szczegołowa liste nazwisk - kto glosowal przeciw.

 • prawdziwy-superman

  Oceniono 804 razy 726

  Kryzys się zbliża, 30 % społeczeństwa albo na bezrobociu albo za granicą, podatki wysokie, szans na rozwój brak. A CI W SEJMIE albo IN Vitro, albo ustawa antyaborcyjna, albo Katyń albo smoleńsk albo BOZIA w ustawie lub w konstytucji.
  I tak od 22 lat...

 • i-tyle

  Oceniono 660 razy 528

  czyli mniej więcje tak:

  1. racjonalny projekt do kosza na starcie
  2. debilny projekt do prac w komisjach

  :)))))

  Do wszystkich, którzy marudzą, ze RP nie realizuje swojego programu:

  A JAK K... MA REALIZOWAĆ??!!

 • kadykianus

  Oceniono 660 razy 516

  I niech ktoś mi powie, że Polska jest krajem europejskim.
  To jest zakichany katolicki skansen. Durna, bezmyślna konserwa z gazami, wypukłym wieczkiem i smrodem zgnilizny w środku. Proponuje nastawiać jeszcze więcej pomników Wojtyle. Takie państwo pomnikowe będzie.
  Palikot jest ostatnim dzwonkiem ostrzegawczym. Jeżeli on się zmarnuje, to nie chcę nawet myślec o tym kraju.

 • wilma.flintstone

  Oceniono 431 razy 377

  Raczej nie zrobilabym aborcji bez waznego powodu, czyli ciaza z gwaltu lub powazne uszkodzenie plodu, aczkolwiek swiadomosc ze mieszkam w NORMALNYM w kraju, ktory mi wyboru w tej materii nie narzuca, jest niesamowita wprost ulga...Swoja droga nie rozumiem Polek, ze sie w koncu nie zbutntuja i na "bunt" pozwalaja tylko koscielnym babciom i oszolomom z Sejmu, a jak trzeba to pakuja manatki i jada do Berlina. ..

 • ateus77

  Oceniono 384 razy 328

  Jak to możliwe, żeby jakakolwiek kobieta głosowała na kruchtowych oszołomów z prawicy? oni nie tylko zabronią wszelkiej aborcji (będziecie rodzily nawet dzieci z gwałtów czy zdeformowane), nie bedzie żadnej refundacji antykoncepcji, dalej nie bedzie darmowego znieczulenia przy porodzie. Czy wy Polki jesteście masochistkami? Dlaczego dajecie sie tak traktować? Obudźcie się i dajcie kopa w d. kleszym pachołkom.

 • 777newbetterfastersatan

  Oceniono 322 razy 290

  Dziękujemy ci LIBERALNA (niegdyś, rzekomo) Platformo, za to, że kolejny raz pokazujesz młodym, że chodzisz na pasku biskupim tak jak cała reszta (może poza ruchem poparcia i sld jeżeli akurat nie jest przy korycie).

  Może parę osób przejrzy na oczy i słupki poparcia drgną.

  W dół mam nadzieję.

  P.S. A Tusk to nie ma wilczych oczu, tylko potrafił (bo już nikt się chyba na to nie nabierze) puścić liberalne oko do liberalnie nastawionego elektoratu. Doszedł do władzy to zaraz ustroił się w konserwatywne piórka.

 • remo29

  Oceniono 309 razy 251

  Znowu prześladują katolików: każą im ręce podnosić i naciskać guzik.
  --
  parada karzełków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje