Producenci wódki przestraszeni. Polacy wybierają whisky

Alkoholizm

Alkoholizm (Fot. Łukasz Falkowski / AG)

PRZEGLĄD PRASY. Najwięksi producenci polskiej wódki mają kłopoty, osiem Polmosów zbankrutowało, a gorzelnie walczą o przetrwanie - czytamy w dzisiejszej "Polityce", która wzięła na tapetę rynek alkoholowy w Polsce. Okazuje się, że Polacy coraz chętniej sięgają po alkohole z wyższej półki, szczególnie whisky. - Zmiany w alkoholowych upodobaniach wynikają ze zmiany sposobu życia - mówią eksperci.
Mimo że to wódka ciągle stanowi esencję polskiego rynku alkoholowego, coraz więcej pije się alkoholi szlachetnych, a "Polacy chętnie poznają smak luksusu". - Rynek alkoholi z najwyższej półki rośnie w dwucyfrowym tempie - mówi dla "Polityki" Joanna Nowakowska z Moet Hennessy Polska.

Największym powodzeniem cieszy się whisky, której w ubiegłym roku Polacy wypili za 43 mln funtów. - Pod względem dynamiki wzrostu sprzedaży tego trunku (48 proc.) ustępujemy mało komu - czytamy. Według dr. Pawła Wójcika, psychologa zachowań konsumenckich z firmy 4P Research Mix, zmiany w alkoholowych upodobaniach wynikają ze zmian stylu życia. - Część społeczeństwa się bogaci, stać nas na więcej, mamy ochotę spróbować trunków, które wcześniej znaliśmy tylko z nazwy - mówi. Dodaje, że dla wielu jest to forma potwierdzenia życiowego awansu. - Piję whisky albo koniak, a nie wódkę, bo w moim środowisku tak wypada - tłumaczy.

Trend nie dotyczy natomiast win owocowych, których rynek szybko się kurczy. Zmiana przepisów akcyzowych sprawiła, że amatorzy tych trunków przerzucili się na piwo i tanie wódki.

Czytaj cały artykuł w dzisiejszej "Polityce"

Zobacz także
 • Alkohole Alkohol metylowy - jak nie dać się otruć?
 • Piwo masowe mniej alkoholowe
 • Test na uzależnienie od alkoholu
Komentarze (172)
Producenci wódki przestraszeni. Polacy wybierają whisky
Zaloguj się
 • gall.anonim.pn

  Oceniono 254 razy 174

  "Piję whisky albo koniak, a nie wódkę, bo w moim środowisku tak wypada". Polski człowiek sukcesu pija nie to co mu smakuje tylko to co wypada. Czyżby leming?

 • fred_die

  Oceniono 127 razy 115

  Pijemy mniej alkoholi wysokoprocentowych to możemy sobie pozwolić na lepszy gatunek. Pytam się panów z Polmosów gdzie jest "Starka", jedna z najlepszych polskich wódek?

 • rmarcin555

  Oceniono 111 razy 89

  Whisky można się napić, ale bez przesady. To po prostu kwestia mody.
  I nie przesadzajmy z tą wyższą półką. Wystarczy spojrzeć na gatunki whisky sprzedawane w marketach.
  A wódka to wódka...

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 110 razy 78

  A to zabawne, bo na Zachodzie wyższe sfery lubią wódkę, i to bez kontraktów reklamowych. A poza tym, jak znam ten smutny chory kraj, to ta legendarna whisky to jakieś zlewki z Bezdomki po 30 zeta za litr.

 • fakue

  Oceniono 83 razy 77

  -Toś ty w Anglii był?! Czegoś nic nie mówił?!
  -On w ogóle nie gaduła jakiś !
  -Chłop gadać nie musi !
  -Długo byłeś ?!!
  -Jeden dzień !
  -To krótko.
  -Trudno wytrzymać człowieku tam! Taką rudą wódę piją, na myszach!
  -To tam jeszcze bardziej garują jak u nas?!
  -Uuuuu, bez porównania, kochany... taki malutki wypijesz, dwa dni nieprzytomny jesteś !
  -O rany boskie !!!

 • calli

  Oceniono 115 razy 47

  Szkoda, że nie piszecie jakie to gatunki tej rudej wódy na myszach piją ci, co to w ich środowiskach 'wypada' ją pijać. Bo jak znam życie i taką nowobogacka klientelę, to 98% tych wieśniaków pije mieszane zlewki whiskopodobne w rodzaju Johnnie Walkera, Ballantine'sa czy White Horse'a :)

 • zbigstar

  Oceniono 49 razy 37

  Na całym świecie wytwórnie trunków i kasyna gier to złota żyła dla budżetu. Tylko w Polsce bankrutują kasyna i Polmosy, gdyż min. finansów obciąża je zabójczą akcyzą. Tak trzymać panie Rostowski,aż padną wszystkie kury znoszące złote jaja! A potem nastaną złote czasy dla przemycanego alkoholu. Ja też pijam whisky i koniaki, ale przywożą je dla mnie znajomi z Niemiec, gdyż tam są o 30% tańsze. Tak więc nawet na zmianie gustów chciwy fiskus niewiele zarobi.

 • kesik001

  Oceniono 55 razy 35

  O bankructwie polmosów to niestety prawda.
  Ale zawdzięczamy to naszemu debilnemu rządowi.
  Kosztownebanderole zabiją najlepszy zakład + fakt że zanim sprzeda sie towar trzeba zawczasu wykupić owe banderole.
  A co do whisky to redaktorzyna jak zwykle nakręca aferę aby ....móc coś nabazgrać.

 • jerjar

  Oceniono 40 razy 32

  Dobra whisky nie jest zła, jednakowoż w "trzech szybkich" wódeczka jest niezastąpiona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje