Dopalacze uszkadzają serce. Jeden weekend i 37 osób w szpitalach

Zamknięty sklep z dopalaczami w Nowej Soli

Zamknięty sklep z dopalaczami w Nowej Soli (Fot. Sebastian Rzepiel / Agencja Gazeta)

Duszności, osłabienie organizmu, obrzęki w płucach - to skutki zażycia pastylek zwanych dopalaczami przez młodych ludzi z Krefeld. Lekarze stwierdzili u nich bardzo poważne uszkodzenia serca - czekają ich przeszczepy.
Lekarze szpitala Helios-Klinik w Krefeld byli zaszokowani, w jak ciężkim stanie troje młodych pacjentów zgłosiło się do szpitala. Okazało się, że dopalacze, jakie zażywali przed weekendowym rajdem po klubach, wywołały u nich poważne uszkodzenia serca. Po zapytaniach skierowanych przez lekarzy do szpitali w całych Niemczech okazało się, że kardiolodzy stwierdzili ogółem 37 podobnych przypadków. Informacje nadchodzące ze szpitali w ubiegłych tygodniach pozwalają przypuszczać, że poszkodowanych w ten sposób osób jest jeszcze więcej.

Chcieli przetańczyć całą noc

Troje pacjentów z Krefeld jest w wieku od 19 do 23 lat. U każdego z nich wystąpiły te same objawy: trudności z oddychaniem, dramatyczny spadek kondycji fizycznej i obrzęki. Stan ich był tak ciężki, że trafili do szpitala. Żaden z pacjentów nie miał wcześniej żadnych schorzeń kardiologicznych. Teraz mają ciężkie uszkodzenia serca, jak zaznacza prof. Heinrich Klues, ordynator oddziału kardiologicznego szpitala w Krefeld. W trakcie obszernych wywiadów lekarze stwierdzili jeden wspólny element u trojga pacjentów: zażywali pastylki lub inhalowali proszek, który miał działanie dopalacza. Bez uczucia zmęczenia mieli bawić się przez całą noc.

Nieodwracalne uszkodzenia

Lekarze podkreślają, że poważnemu uszkodzeniu uległo całe serce, które ma znacznie powiększone obydwie komory i obniżoną skurczliwość. Mięśnie serca są zatrute toksynami (toksyczna kardiomyopatia).

Jakie substancje czy mieszanki substancji miały tak destrukcyjne działanie, tego lekarze nie potrafią jeszcze powiedzieć. U trojga pacjentów w Krefeld stwierdzono śladową obecność amfetaminy i kofeiny. W jednym przypadku, w którym dodatkowo wystąpił zawał serca, stwierdzono także ślady zażywania kokainy. Jak potwierdziła rzeczniczka kliniki w rozmowie z Deutsche Welle, dwoje pacjentów szpitala w Krefeld czekają przypuszczalnie za dwa-trzy lata przeszczepy serca.

Poszkodowani w całych Niemczech

Sprawa nabiera takiego zasięgu, że zainteresowało się nią Niemieckie Towarzystwo Kardiologiczne. Podobne przypadki odnotowali bowiem także lekarze w Hamburgu, Hanowerze, Monastyrze, w zagłębiu Ruhry, Kolonii, Eschweiler, Stuttgarcie, Biberach, Augsburgu, Monachium, Eisenach, Meiningen, Eisleben, Halle, Brandenburgii, Berlinie i Dreźnie.

Kardiomyopatia jest schorzeniem mięśnia sercowego zakłócającym mechaniczne funkcjonowanie całego narządu. Jej objawami są duszności, spadek kondycji i obrzęki nóg. Z reguły schorzenie to występuje w następstwie infekcji, zaburzeń metabolizmu, innych chorób serca czy odziedziczonych genów oraz w wyniku długoletniego nadużywania alkoholu i lekarstw. Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Dawid B. w toruńskim lokalu, w którym pracuje Król dopalaczy serwuje wątróbkę i placki po węgiersku w centrum Torunia
Komentarze (39)
Dopalacze uszkadzają serce. Jeden weekend i 37 osób w szpitalach
Zaloguj się
 • jestemzalegalem

  Oceniono 68 razy 54

  Nie wiem dlaczego ktos reklamuje jakies chemiczne swinstwa jako Coffe Shop i to w dodatku z wizerunkiem Boba Marleya? Dopalacze to nie trawka

 • aaaddaaa

  Oceniono 83 razy 25

  Jakby zalegalizowano marihuane to by nikt takiego szitu, nie palił tylko czyste ziółko ;) taka prawda

 • heniooo87

  Oceniono 71 razy 23

  Co to znaczy dopalacze? Możemy mówić o narkotykach jako potocznej nazwie na nielegalne substancje odurzające. Możemy mówić o substancji chemicznej X, Y lub Z która posiada takie a takie właściwości na organizm. Dziennikarzyny widzę stworzyły na potrzeby swojej taniej sensacji nową kategorię substancji.

 • rawahecht

  Oceniono 25 razy 15

  Ale za to cały weekend przetańczyli!

 • seznam

  Oceniono 38 razy 10

  Wina Tuska...

 • mortimerx1

  Oceniono 12 razy 8

  precz dopalaczom !!!

 • darmen987

  Oceniono 24 razy 6

  Ile jeszcze trzeba ofiar, aby rząd zrozumiał, źe walka z narkotykami, to walka z wiatrakami.
  Narkotyki zawsze były, są i będą, jedne legalne inne nie. Kto sięgałby po chemiczne dopalacze, gdyby marihuana była zdepenalizowana ...

 • yoonac

  Oceniono 5 razy 5

  Durni Niemcy. Mają łagodne prawo dotyczące konopi to trują się chemią. No ale spożycie prochów ma u nich długą tradycję. W końcu Blitzkrieg zawdzięczają Pervitimowi...

 • obcy_element

  Oceniono 4 razy 2

  nie zabraniać! nie ratować!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje