Polska wyraża pełne poparcie dla Turcji. NATO ma już plan obrony przed Syrią

09.10.2012 20:09
Spotkanie ministrów obrony w Brukseli

Spotkanie ministrów obrony w Brukseli (Fot. Virginia Mayo AP)

Minister obrony Tomasz Siemoniak podczas spotkania NATO zapewnił o pełnym poparciu Polski dla Turcji w kontekście wzrostu napięcia na granicy turecko-syryjskiej. Z kolei sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen zaznaczył, że "NATO dysponuje wszelkimi planami, by w razie konieczności bronić Turcji".
Siemoniak rozmawiał z ministrem obrony Turcji Ismetem Yilmazem w kuluarach posiedzenia ministrów obrony NATO w Brukseli.

"Reakcja Turcji była odpowiedzialna"

- Zapewniałem go o pełnym poparciu dla Turcji. Dziękował mi za taki jasny przekaz. Pozostaniemy w ścisłym kontakcie z kwaterą główną NATO i władzami Turcji, by śledzić tę sytuację. Uważamy, że reakcja Turcji sprzed tygodnia była odpowiedzialna i adekwatna - powiedział Siemoniak.

Pytany, czy Polska opowiada się za rozwiązaniem wojskowym w Syrii, czy uważa, że to nie pomoże, powiedział: "Nie rozważamy scenariusza, w którym miałaby następować jakakolwiek interwencja z zewnątrz". Przypomniał, że Polska od miesięcy popiera próby znalezienia rozwiązania problemów Syrii w Lidze Arabskiej i w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Tydzień temu pociski moździerzowe wystrzelone z terytorium Syrii zabiły pięciu mieszkańców tureckiej miejscowości Akcakale. W odpowiedzi na incydent artyleria turecka ostrzelała terytorium syryjskie. Na zwołanym na wniosek Turcji w trybie pilnym posiedzeniu ambasadorowie NATO udzielili Ankarze poparcia i wezwali Damaszek do natychmiastowego wstrzymania agresywnych działań wobec sąsiada.

"Turcja przyjęła właściwą miarę"

W następstwie syryjskich ataków na Turcję i prowokowanych nimi tureckich kontrakcji napięcie między obu państwami wzrosło do poziomu, jakiego nie notowano od początku trwającego już ponad półtora roku krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii.

Minister Siemoniak przyznał, że działa art. 5 traktatu Sojuszu Północnoatlantyckiego (o wzajemnej obronie członków NATO). "Ale sadzę, że jest daleko do takiej sytuacji. Było trochę emocji po tym tragicznym incydencie, kiedy zginęli tureccy obywatele, ale też i sama Turcja przyjęła właściwą miarę (....) i podchodzi do tego z dużą odpowiedzialnością i spokojem" - podkreślił.

"Nikt nie oczekuje od Sojuszu pobrzękiwania szablą, tylko rzetelnej oceny i wsparcia dla Turcji" - dodał.

"Dysponujemy wszelkimi planami"

NATO, jak zastrzegali po nadzwyczajnej Radzie Północnoatlantyckiej w środę dyplomaci, nie zamierza na razie interweniować wojskowo w ten konflikt. Także sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen mówił, że wierzy, iż powinno być znalezione "polityczne rozwiązanie". Zapewnił jednak Turcję - członka NATO - o solidarności Sojuszu.

- Dysponujemy wszelkimi planami, by w razie konieczności bronić Turcji - powiedział Rasmussen przed spotkaniem ministrów obrony NATO w Brukseli, co powtórzył także na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszej sesji obrad. - Mamy nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby. Mamy nadzieję, że obie strony wykażą się powściągliwością - dodał, podkreślając, że Turcja stała się ofiarą nieusprawiedliwionej agresji.

Zobacz także
Skomentuj:
Polska wyraża pełne poparcie dla Turcji. NATO ma już plan obrony przed Syrią
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje