Polska wyraża pełne poparcie dla Turcji. NATO ma już plan obrony przed Syrią

09.10.2012 20:09
Spotkanie ministrów obrony w Brukseli

Spotkanie ministrów obrony w Brukseli (Fot. Virginia Mayo AP)

Minister obrony Tomasz Siemoniak podczas spotkania NATO zapewnił o pełnym poparciu Polski dla Turcji w kontekście wzrostu napięcia na granicy turecko-syryjskiej. Z kolei sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen zaznaczył, że "NATO dysponuje wszelkimi planami, by w razie konieczności bronić Turcji".
Siemoniak rozmawiał z ministrem obrony Turcji Ismetem Yilmazem w kuluarach posiedzenia ministrów obrony NATO w Brukseli.

"Reakcja Turcji była odpowiedzialna"

- Zapewniałem go o pełnym poparciu dla Turcji. Dziękował mi za taki jasny przekaz. Pozostaniemy w ścisłym kontakcie z kwaterą główną NATO i władzami Turcji, by śledzić tę sytuację. Uważamy, że reakcja Turcji sprzed tygodnia była odpowiedzialna i adekwatna - powiedział Siemoniak.

Pytany, czy Polska opowiada się za rozwiązaniem wojskowym w Syrii, czy uważa, że to nie pomoże, powiedział: "Nie rozważamy scenariusza, w którym miałaby następować jakakolwiek interwencja z zewnątrz". Przypomniał, że Polska od miesięcy popiera próby znalezienia rozwiązania problemów Syrii w Lidze Arabskiej i w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Tydzień temu pociski moździerzowe wystrzelone z terytorium Syrii zabiły pięciu mieszkańców tureckiej miejscowości Akcakale. W odpowiedzi na incydent artyleria turecka ostrzelała terytorium syryjskie. Na zwołanym na wniosek Turcji w trybie pilnym posiedzeniu ambasadorowie NATO udzielili Ankarze poparcia i wezwali Damaszek do natychmiastowego wstrzymania agresywnych działań wobec sąsiada.

"Turcja przyjęła właściwą miarę"

W następstwie syryjskich ataków na Turcję i prowokowanych nimi tureckich kontrakcji napięcie między obu państwami wzrosło do poziomu, jakiego nie notowano od początku trwającego już ponad półtora roku krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii.

Minister Siemoniak przyznał, że działa art. 5 traktatu Sojuszu Północnoatlantyckiego (o wzajemnej obronie członków NATO). "Ale sadzę, że jest daleko do takiej sytuacji. Było trochę emocji po tym tragicznym incydencie, kiedy zginęli tureccy obywatele, ale też i sama Turcja przyjęła właściwą miarę (....) i podchodzi do tego z dużą odpowiedzialnością i spokojem" - podkreślił.

"Nikt nie oczekuje od Sojuszu pobrzękiwania szablą, tylko rzetelnej oceny i wsparcia dla Turcji" - dodał.

"Dysponujemy wszelkimi planami"

NATO, jak zastrzegali po nadzwyczajnej Radzie Północnoatlantyckiej w środę dyplomaci, nie zamierza na razie interweniować wojskowo w ten konflikt. Także sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen mówił, że wierzy, iż powinno być znalezione "polityczne rozwiązanie". Zapewnił jednak Turcję - członka NATO - o solidarności Sojuszu.

- Dysponujemy wszelkimi planami, by w razie konieczności bronić Turcji - powiedział Rasmussen przed spotkaniem ministrów obrony NATO w Brukseli, co powtórzył także na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszej sesji obrad. - Mamy nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby. Mamy nadzieję, że obie strony wykażą się powściągliwością - dodał, podkreślając, że Turcja stała się ofiarą nieusprawiedliwionej agresji.

Zobacz także
Komentarze (160)
Zaloguj się
 • frank1947

  Oceniono 2 razy 0

  Pieki szczekaja jak im pan nakazal ...

 • yarrrr

  Oceniono 8 razy 0

  W tym przypadku ma rację. Anachroniczny tyran Assad powinien już odejść, albo powinni mu w tym pomóc.

 • czerwonylech

  Oceniono 6 razy 4

  Kapitalne. Ma juz ta Polska wojny w Iraku, Afganistanie, teraz chce wojny z Syrią i "obrony" Turcji!!!!!!!
  Komu posłać pogotowie raunkowe?

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 11 razy 3

  Jak czytam o tym ataku syryjskim na terytorium tureckie,to jkoś mi się "Radiostacja Gliwicka" z 39 roku wspomina.

 • botanicus

  Oceniono 4 razy 2

  Gdyby Polska wyrażała jakieś poparcie w tej sprawie, nie trzeba byłoby o tym czytać z gazety.

 • henrykkreuz

  Oceniono 11 razy 3

  A ja wam mówię zbrodniarze rządzący Polską po 1989 roku, że staniecie przed Polskim Trybunałem Do Osądzenia Zbrodni Wojennych Przeciwko Narodowi Polskiemu, bo wasz udział w napaściach na inne narody, w kłamstwach chociażby dotyczących Syrii, Libii, Iraku, Afganistanu i wasz udział w zbrodni napaściach i okupacjach innych Narodów jest też zbrodnią przeciwko Polsce i Polakom, a miliony Polaków wyrzuconych przez was z Polski na poniewierkę dojrzewa i czeka na zemstę, tak że Trybunał będzie waszym wybawieniem.

 • ulebyk

  Oceniono 11 razy 5

  Cieszy fakt, że te żenująco płytkie prowokacje Izraela i NATO zmierzające do konfliktu, nie są w stanie przekonać NAWET czytelników Wyborczej (mimo jej usilnych prób)

 • w.kropa

  Oceniono 9 razy 5

  Turecka gazeta otwarcie pisze że to jest amunicja przekazana bandytom w Syri przez rząd turcji, nie ma watpliwosci ,że to jest prowokacja i ta turecka prostytutka sama zmontowala tą afere .

  Smutne jest to ze Polska tez bierze udzial w tym żalosnym spektaklu . USA I NATO popierają bandytow i terrorystow strzelajacych do dzieci i kobiet, nie liczy sie nic poza zyskiem ponadnarodowych karteli i utopienie we krwi najmniejszego sprzeciwu .

 • lillesult

  Oceniono 8 razy 0

  Na chlopski rozum, jaki interes ma Baszar el-Asad, aby rozpoczynac konflikt zbrojny z Turcja? ZADEN... Abstrachujac, ze to zly czlowiek, mordujacy swoj wlasny narod, nie jest na tyle glupi, aby sciagac na siebie NATO....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje