Polska wyraża pełne poparcie dla Turcji. NATO ma już plan obrony przed Syrią

09.10.2012 20:09
Spotkanie ministrów obrony w Brukseli

Spotkanie ministrów obrony w Brukseli (Fot. Virginia Mayo AP)

Minister obrony Tomasz Siemoniak podczas spotkania NATO zapewnił o pełnym poparciu Polski dla Turcji w kontekście wzrostu napięcia na granicy turecko-syryjskiej. Z kolei sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen zaznaczył, że "NATO dysponuje wszelkimi planami, by w razie konieczności bronić Turcji".
Siemoniak rozmawiał z ministrem obrony Turcji Ismetem Yilmazem w kuluarach posiedzenia ministrów obrony NATO w Brukseli.

"Reakcja Turcji była odpowiedzialna"

- Zapewniałem go o pełnym poparciu dla Turcji. Dziękował mi za taki jasny przekaz. Pozostaniemy w ścisłym kontakcie z kwaterą główną NATO i władzami Turcji, by śledzić tę sytuację. Uważamy, że reakcja Turcji sprzed tygodnia była odpowiedzialna i adekwatna - powiedział Siemoniak.

Pytany, czy Polska opowiada się za rozwiązaniem wojskowym w Syrii, czy uważa, że to nie pomoże, powiedział: "Nie rozważamy scenariusza, w którym miałaby następować jakakolwiek interwencja z zewnątrz". Przypomniał, że Polska od miesięcy popiera próby znalezienia rozwiązania problemów Syrii w Lidze Arabskiej i w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Tydzień temu pociski moździerzowe wystrzelone z terytorium Syrii zabiły pięciu mieszkańców tureckiej miejscowości Akcakale. W odpowiedzi na incydent artyleria turecka ostrzelała terytorium syryjskie. Na zwołanym na wniosek Turcji w trybie pilnym posiedzeniu ambasadorowie NATO udzielili Ankarze poparcia i wezwali Damaszek do natychmiastowego wstrzymania agresywnych działań wobec sąsiada.

"Turcja przyjęła właściwą miarę"

W następstwie syryjskich ataków na Turcję i prowokowanych nimi tureckich kontrakcji napięcie między obu państwami wzrosło do poziomu, jakiego nie notowano od początku trwającego już ponad półtora roku krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii.

Minister Siemoniak przyznał, że działa art. 5 traktatu Sojuszu Północnoatlantyckiego (o wzajemnej obronie członków NATO). "Ale sadzę, że jest daleko do takiej sytuacji. Było trochę emocji po tym tragicznym incydencie, kiedy zginęli tureccy obywatele, ale też i sama Turcja przyjęła właściwą miarę (....) i podchodzi do tego z dużą odpowiedzialnością i spokojem" - podkreślił.

"Nikt nie oczekuje od Sojuszu pobrzękiwania szablą, tylko rzetelnej oceny i wsparcia dla Turcji" - dodał.

"Dysponujemy wszelkimi planami"

NATO, jak zastrzegali po nadzwyczajnej Radzie Północnoatlantyckiej w środę dyplomaci, nie zamierza na razie interweniować wojskowo w ten konflikt. Także sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen mówił, że wierzy, iż powinno być znalezione "polityczne rozwiązanie". Zapewnił jednak Turcję - członka NATO - o solidarności Sojuszu.

- Dysponujemy wszelkimi planami, by w razie konieczności bronić Turcji - powiedział Rasmussen przed spotkaniem ministrów obrony NATO w Brukseli, co powtórzył także na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszej sesji obrad. - Mamy nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby. Mamy nadzieję, że obie strony wykażą się powściągliwością - dodał, podkreślając, że Turcja stała się ofiarą nieusprawiedliwionej agresji.

Zobacz także
Komentarze (160)
Polska wyraża pełne poparcie dla Turcji. NATO ma już plan obrony przed Syrią
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 137 razy 67

  Dziwnie trudno mi uwierzyć w ten "syryjski ostrzał". Klasyczny przykład prowokacji (to, że strzały padły z terytorium Syrii nie świadczy iż strzelała strona rządowa), której celem jest "legalne" włączenie się NATO w dokopywanie Syrii, a w dalszej perspektywie Iranowi i, obawiam się, nie tylko Iranowi. Jak zwykle polski ministerek był w czołówce "popierających" Kontrakcję. Nie wymaga komentarza stwierdzenie "NATO ma już plan obrony przed Syrią".
  Napad "Polaków" na niemiecką radiostację w Gliwicach w 1938 roku się kłania. Taka sama prawda...

 • cygaro_billa_clintona

  Oceniono 96 razy 50

  Rozumiem że agresorzy z NATO już szykują się na ,,misje"?
  No to jest robota dla pewnego sierżanciny co to internautów pozywa za tzw ,,najemników"
  Pojedzie sobie ,,postabilizuje" ,,wprowadzi demokracje" i takie tam.....

 • dariuszczwa

  Oceniono 71 razy 49

  Teraz już rozumiemy dla czego Polska musiała wstąpić do NATO...gdyby nie wstąpiła mogła by zostać napadnięta przez któryś z krajów członkowskich..

 • teratera

  Oceniono 79 razy 41

  "NATO ma już plan obrony". Czyli napaści !
  Czy polscy żołnierze też będą nas bronić przed agresją syryjską ?

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 71 razy 41

  Hmm mam dziwne przeczucie ze juz niedlugo czekaja nas nowe "misje" bedziemy zaprowadzac demokracje w Syri.

 • tomaszbracki

  Oceniono 85 razy 41

  Tomasz Siemoniak - człowiek Renesansu. Każą pracę przymie. Bo na wszystkim się zna i wszystko umie.
  Głównie specjalista od gazetek ściennych.
  A jak mu powiedzą , co ma mówić, to i potrafi dać głos !

 • muzzyczny

  Oceniono 26 razy 18

  Żałosny wazeliniarz zwany ministrem obrony popiera konflikt , który ma się przysłużyć tylko najeźdźcom z USA

 • miroo

  Oceniono 24 razy 18

  Tą "obroną" Turcji będzie atak...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje