Premier: Niech Sejm zdecyduje ws. wysokości odpisu na Kościół

09.10.2012 15:38
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk nie wykluczył, że mimo braku porozumienia ze stroną kościelną rządowy projekt odpisu podatkowego na Kościół w wysokości 0,3 proc. trafi do Sejmu. Zastrzegł, że brak porozumienia dotyczy wysokości odpisu, a nie likwidacji Funduszu Kościelnego.
- W mojej ocenie to parlament powinien zdecydować czy 0,3 (proc.) to jest w sam raz, za mało czy za dużo dla Kościołów. Moim zdaniem jest to mniej więcej tyle, ile do tej pory Kościół otrzymywał z racji istnienia Funduszu Kościelnego - powiedział premier.

"Wszystkie strony zaakceptowały nową zasadę"

Dlatego Tusk nie wykluczył, że w najbliższym czasie projekt zostanie przedstawiony Sejmowi. Dodał jednak, że czeka go jeszcze rozmowa w tej sprawie na posiedzeniu Rady Ministrów.

Szef rządu podkreślił, że "wszystkie strony zaakceptowały nową zasadę, a więc to, że nie ma Funduszu Kościelnego, nie ma pieniędzy z budżetu państwa, jest odpis podatkowy, a brak porozumienia dotyczy wysokości odpisu".

- Nie została zaakceptowana propozycja rządowa na poziomie 0,3 proc. podatku dochodowego przeznaczonego zgodnie z wolą każdego podatnika na któryś z Kościołów - powiedział premier. Według Tuska będzie "trudno dojść do jakiegoś porozumienia".

- Dla niektórych to jest za dużo, dla niektórych to jest za mało. Naszym celem nie jest w żadnym wypadku ograniczenie możliwości działania Kościołów w Polsce, żadnego z Kościołów, ani ograniczenia dochodów tak, aby doszło do jakichś perturbacji - zapewnił.

Premier zastrzegł jednak, że rząd nie chce też przy okazji tej ustawy "zwiększać przychodów - jeśli chodzi o środki publiczne - ze strony Kościołów". Jak dodał, w ocenie rządu odpis w wysokości 0,3 proc. podatku dawał mniej więcej szansę na uzyskiwanie podobnej kwoty jak ta, która wynikała z podziału środków Funduszu Kościelnego. - Jesteśmy dość przywiązani do tego obliczenia - przyznał Tusk.

"Lepiej dać sobie trochę czasu"

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powiedział w ubiegłym tygodniu, że rozmowy w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go odpisem podatkowym w wysokości 0,3 proc. będą kontynuowane. Dodał, że zamierza się spotkać m.in. z nuncjuszem apostolskim abp. Celestino Migliore.

- Planujemy, że w listopadzie odbędzie się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu oraz spotkanie zespołów konkordatowych ds. finansowych. Zaplanowane są także spotkania z innymi Kościołami- powiedział szef MAC.

Zdaniem Boniego rządowa propozycja w sprawie Funduszu Kościelnego jest dobrym, systemowym rozwiązaniem. "Lepiej dać sobie trochę czasu na rozmowy, niż na siłę forsować zmiany i spalić proponowane rozwiązanie poprzez konflikt" - podkreślił.

Szef MAC pytany o możliwość podniesienia wysokości odpisu podatkowego (domaga się tego m.in. Kościół katolicki), odpowiedział: "na obecną chwilę Rada Ministrów upoważniła mnie do pertraktacji w sprawie odpisu w wysokości 0,3 proc.". - Po spotkaniach z Kościołami przedstawię Radzie Ministrów kolejne pytania i rekomendacje. Myślę, że co do wielkości odpisu, w którymś momencie dojdziemy do porozumienia z Kościołami - podkreślił Boni.

"Analizujemy sytuację mniejszych Kościołów"

Z kolei pytany o sprzeciw Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wobec zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym, szef MAC zauważył, że spora część wiernych tego Kościoła to mieszkańcy wsi, którzy nie płacą podatków. - Myślę, że obawy wynikają z tego, że wielu wiernych nie miałoby z czego zrobić odpisu. Dlatego wypracowanie rozwiązania wymaga czasu, nie będziemy się śpieszyć. Szczegółowo analizujemy sytuację mniejszych Kościołów - powiedział Boni.

Rząd proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.

Według Episkopatu Polski odpis 0,3 proc. podatku jest za niski. Strona kościelna chce, by oscylował między 1 a 0,5-0,6 proc. podatku. Kościół uważa bowiem, że suma uzyskiwana z odpisu podatkowego nie osiągnie kwoty uzyskiwanej dotychczas z Funduszu Kościelnego, a proces dochodzenia do tej kwoty trwać będzie lata. Również inne Kościoły i związki wyznaniowe domagają się zwiększenia wysokości odpisu podatkowego.

Minister Boni zaproponował w czerwcu harmonogram okresu przejściowego po likwidacji Funduszu Kościelnego. Zakłada on, że państwo przez cztery lata będzie wyrównywało różnicę pomiędzy kwotą z odpisu podatkowego a wysokością obecnej dotacji (ok. 90-100 mln zł).

Zobacz także
 • Donald Tusk Tusk zapowiada zmiany sposobu rozliczania VAT
 • Donald Tusk, Jarosław Kaczyński "PO nie odbije się w sondażach, możliwy rozpad"
 • Donald Tusk Tusk osaczony. Spodziewa się prowokacji. "Nawet z synem rozmawia przez synową"
Komentarze (272)
Premier: Niech Sejm zdecyduje ws. wysokości odpisu na Kościół
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 526 razy 502

  Kościół powinien być finansowany tak jak każda inna organizacja że składek członków a nie z budżetu

 • jamj

  Oceniono 354 razy 328

  Zlikwidować Fundusz Kościelny bezwarunkowo, niech klechów i ich bizantyjskie pałace utrzymują wierni ze swoich pieniędzy, a nie odpisów podatkowych, które zmniejszając wpływ budżetowy de facto sprowadzają się do zakamuflowanego "Funduszu Kościelnego".
  Tusk podnosząc VAT nie zastanawiał się nad sposobem zrekompensowania tego szarym ludziom, których to głównie dotknęło.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 246 razy 218

  "Kościół uważa bowiem, że suma uzyskiwana z odpisu podatkowego nie osiągnie kwoty uzyskiwanej dotychczas z Funduszu Kościelnego" - ja proponujke 100% dochodow kazdego (bez wyjatku) obywatela przeznaczac na kosciol katolicki (i tylko ten). Poza tym przymusowa prace "spoleczna" na rzecz tegoz kosciola w wymiarze minimum 20 godzin tygodniowo (10 godzin sobota, 10 godzin niedziela). Plus - obowiazkowe - skladki "na tace", za sluby/chrzty/pogrzeby. Dodatkowo zmiana ordynacji wyborczej i konstytucji - w sejmie tylko "osoby duchowne", prawo wyborcze tylko dla "osob duchownych".
  Moze to zadowoli koscil i bedzie wreszcie swiety spokoj.

 • yani-51

  Oceniono 198 razy 186

  czekam na projekt

  #1.........oddciac "pepowine kleru" od kassy podatnikow....!!!!!!

  niech zyja z darow ich "owieczek" nich ich strzyga z kassy ile chca...ale "owieczki" beda nadal placic podatki rzadowe jak wszyscy obywatele

 • piotrus.zibi

  Oceniono 133 razy 123

  jakiej zgody? czyjej zgody? to jakies jaja!!!! a co czarni maja do gadania? zdzieraja z calego spoleczenstwa, a klechy trzeba pytac o zgode? to idiotyczny absurd!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • tak.bo.tak

  Oceniono 58 razy 58

  Negocjacje z kosciolami??? To smieszne! Kosciol nie jest tu stroną, ma przyjac co zadecyduja władze, nie odwrotnie. Czemu ze mna nie negocjuja wysokosci podatków???!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje