Tusk zapowiada zmiany sposobu rozliczania VAT

09.10.2012 14:17
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk oświadczył, że w ciągu dwóch tygodni do rządu powinien trafić projekt ustawy, która zmieni niektóre zasady rozliczania podatku VAT, m.in. wprowadzi sankcje za odliczanie podatku VAT bez zapłacenia odpowiedniej faktury.
Jak mówił Tusk, chodzi o tych, którzy muszą zapłacić VAT z tytułu otrzymania faktury za wykonaną usługę lub towar, ale nie dostali zapłaty. Szef rządu dodał, że trzeba było znaleźć rozwiązanie, które byłoby zgodne z prawem UE, a jednocześnie spełniało dwa cele.

- Po pierwsze, trzeba było skłonić tych, którzy nie płacą i robią z tego metodę, aby płacili. Temu będzie służyła sankcja za zwlekanie z zapłatą i jednoczesne odliczanie VAT z tytułu wystawienia faktury. Z drugiej strony poszkodowany, który nie dostał zapłaty, nie będzie musiał płacić VAT-u tylko z tego tytułu, że faktura została wystawiona - wyjaśnił. Jak dodał, kara dla kogoś, kto nie płacąc faktury odlicza sobie VAT, powinna być automatyczna.

Premier podkreślił, że zwrócił się do wszystkich ministrów, aby osobiście zajęli się pracą nad założeniami, tak aby nie później niż w ciągu dwóch tygodni te założenia jako projekt ustawy trafiły do rządu. - Żeby finał prac legislacyjnych nastąpił jeszcze w tym roku; chodzi tu o pieniądze tysięcy ludzi - mówił.

Tusk wylicza, co mu się udało

Wprowadzenie podatku kopalnianego, zmiana systemu waloryzacji emerytur i rent, uszczelnienie tzw. podatku Belki - to niektóre z zapowiedzi z exposé, które - jak podkreślał Tusk - udało się zrealizować.

Szef rządu poinformował, że na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto krótki raport z realizacji zapowiedzi z jego exposé z ubiegłego roku. Zwrócił uwagę, że rządowi udało się m.in. podwyższyć składkę rentową po stronie pracodawców.

Tusk przypominał też, że rząd wprowadził 300 zł podwyżki dla służb mundurowych - żołnierzy i policjantów od 1 lipca 2012 r. Poinformował przy tym, że w listopadzie zostanie wypłacona podwyżka dla straży pożarnej, granicznej i BOR w takiej samej wysokości.

Zobacz także
Komentarze (102)
Zaloguj się
 • ccc-bbb

  Oceniono 1 raz 1

  Biedny Waldek - pomysł z VATem był chyba jego, a o Tusku piszą.

 • illuminatus1

  0

  Skoro zapowiada to znaczy że mówi a skoro mówi że nie zrobi to nie zrobi.

 • towarzysz.dyrektor

  0

  To on juz wyszedl z pustelni ?

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz -1

  Spadaja slupki, to zaPOwiada.
  Grzebanie Tuska w fiskusie mialo i ma za cel zwiekszenie biurokracji i przez to swego biurewnego elektoratu. Ale sa granice tego obledu i niebawem przyjdzie mu za to PO prostu zaplacic rachunek.

 • miko_x

  0

  Co za pieprzenie - to jest prawo Unijne i skoro Polska weszła do Unii to musi to prawo dostosować. Zwlekają z tym już tak długo, że dziennikarze powinni się zastanowić czy nie szukać faktów związanych z karami nałożonymi na Polskę za te zaniedbania.

 • illuminatus1

  Oceniono 3 razy -1

  A co z poprzednimi obiecankami , zapomniał ...?

 • wodakrolewska

  Oceniono 2 razy -2

  Belka jak wprowadził swój podatek to mówił że to tylko na dwa lata.
  No, ale kto wierzy politykom ?

 • gossam.2

  Oceniono 4 razy 0

  No tak pisiorki, porzadkowanie finansow panstwa, placenie podatkow jest bee ,ale bezplatna sluzba zdrowia, oswiate itp z czego ma byc finansowana? Moze wasz idol Jaroslaw K. potrafi z pustego (pustego łba) cos nalac, ale w cywilizowanych panstwach tak sie nie da tak jak nie da sie byc ciagle pieknym ,madrym i bogatym.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 4 razy 0

  czy to w ogóle ważne co ten typek gada?

  ważne co robi, a raczej CZEGO NIE ROBI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje