Tusk zapowiada zmiany sposobu rozliczania VAT

09.10.2012 14:17
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk oświadczył, że w ciągu dwóch tygodni do rządu powinien trafić projekt ustawy, która zmieni niektóre zasady rozliczania podatku VAT, m.in. wprowadzi sankcje za odliczanie podatku VAT bez zapłacenia odpowiedniej faktury.
Jak mówił Tusk, chodzi o tych, którzy muszą zapłacić VAT z tytułu otrzymania faktury za wykonaną usługę lub towar, ale nie dostali zapłaty. Szef rządu dodał, że trzeba było znaleźć rozwiązanie, które byłoby zgodne z prawem UE, a jednocześnie spełniało dwa cele.

- Po pierwsze, trzeba było skłonić tych, którzy nie płacą i robią z tego metodę, aby płacili. Temu będzie służyła sankcja za zwlekanie z zapłatą i jednoczesne odliczanie VAT z tytułu wystawienia faktury. Z drugiej strony poszkodowany, który nie dostał zapłaty, nie będzie musiał płacić VAT-u tylko z tego tytułu, że faktura została wystawiona - wyjaśnił. Jak dodał, kara dla kogoś, kto nie płacąc faktury odlicza sobie VAT, powinna być automatyczna.

Premier podkreślił, że zwrócił się do wszystkich ministrów, aby osobiście zajęli się pracą nad założeniami, tak aby nie później niż w ciągu dwóch tygodni te założenia jako projekt ustawy trafiły do rządu. - Żeby finał prac legislacyjnych nastąpił jeszcze w tym roku; chodzi tu o pieniądze tysięcy ludzi - mówił.

Tusk wylicza, co mu się udało

Wprowadzenie podatku kopalnianego, zmiana systemu waloryzacji emerytur i rent, uszczelnienie tzw. podatku Belki - to niektóre z zapowiedzi z exposé, które - jak podkreślał Tusk - udało się zrealizować.

Szef rządu poinformował, że na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto krótki raport z realizacji zapowiedzi z jego exposé z ubiegłego roku. Zwrócił uwagę, że rządowi udało się m.in. podwyższyć składkę rentową po stronie pracodawców.

Tusk przypominał też, że rząd wprowadził 300 zł podwyżki dla służb mundurowych - żołnierzy i policjantów od 1 lipca 2012 r. Poinformował przy tym, że w listopadzie zostanie wypłacona podwyżka dla straży pożarnej, granicznej i BOR w takiej samej wysokości.

Zobacz także
Komentarze (102)
Zaloguj się
  • trader2345

    Oceniono 83 razy 43

    Wprowadzono zapowiedzi mające ograbić społeczeństwo by uchronić budżet. A gdzie zmiany mające ułatwić życie społeczeństwu np. deregulacje zawodów, dostęp do opieki zdrowotnej, podatki, prawo budowlane itd ?

  • calkiemserio

    Oceniono 67 razy 33

    zauważcie że sukcesy tuska to dopier..niczenie ludziom i danie mundurówkom....

    wielkie sukcesy: uszczelnienie podatku belki i podwyżka składki rentowej, a mega sukcesem będzie vat na 28% ?

  • kurzyrozumek

    Oceniono 43 razy 21

    Kto to będzie egzekwował?
    Kolejnych 10 tys urzędników do sprawdzania dlaczego VAT-u nie odprowadzono.
    Zamiast sprawnej i taniej egzekucji komorniczo- sądowej państwo się zmienia w egzekutora.
    Kolejna zmiana na gorsze bez próby wykorzystania środków powszechnie dostępnych.

  • super_maupa

    Oceniono 25 razy 17

    "Zwrócił uwagę, że rządowi udało się m.in. podwyższyć składkę rentową po stronie pracodawców."

    udało się podwyższyć składkę... sukces, zuch chłopaki, jestem z was taka dumna.

  • alfalfa

    Oceniono 27 razy 15

    Udało się podwyższyć wiek emerytalny, podatki i składkę rentową a na niepłacących wprowadzi "sankcję automatyczną". To pewnie coś takiego jak chemiczna kastracja...
    A.

  • cezbak

    Oceniono 30 razy 14

    Uszczelniono podatek, który obiecywani znieść. Faktycznie się panu udało!

  • hurdy-gurdy-x

    Oceniono 30 razy 14

    Jak Tusk mówi ze nie będzie, to nie będzie

    Jak Tusk mówi ze będzie, to mówi

    ale tak na prawdę to tylko mówi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane