"Z Komorowskim? Nie ma szans". Nie będzie wspólnego marszu na 11 listopada

Policja musiała użyć armatek wodnych, by uspokoić tłum

Policja musiała użyć armatek wodnych, by uspokoić tłum (Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

Nie powiedzie się plan Bronisława Komorowskiego na zorganizowanie wspólnych obchodów święta niepodległości 11 listopada. Będą co najmniej dwa oddzielne marsze - różnymi trasami i o różnych porach. Antyfaszyści zapowiadają blokadę tego, który organizują środowiska związane ze skrajną prawicą.
Rok temu 11 listopada prawicowy Marsz Niepodległości w stolicy "wsparli" stadionowi zadymiarze gotowi w patriotycznym zrywie do regularnej bitwy z policją i uczestnikami konkurencyjnej "Kolorowej Niepodległej". Bojówkarze Antify "ochraniający" kontrmanifestantów nie pozostali dłużni próbującym przedrzeć się do uczestników heppeningu grupom ze flagami ONR. Na placu Konstytucji doszło do regularnej bijatyki. W ruch poszła kostka brukowa. Zniszczono kilka radiowozów, spalono wóz transmisyjny TVN.

Prezydent mówi: razem

Prezydent Bronisław Komorowski chciał, by uniknąć gorszących burd w Święto Niepodległości i by przez stolicę przeszedł jeden wspólny marsz. - Mamy miejsce idealne do takiej manifestacji. Szlak narodowego panteonu. Stacjami są pomniki naszych bohaterów narodowych - mówił prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta. - Było marzeniem prezydenta i kombatantów, żeby to był wspólny marsz. By przy wszystkich odmiennościach iść razem - dodaje prof. Nałęcz.

Marsz "Razem dla niepodległej" przejdzie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Al. Ujazdowskimi. Zatrzyma się m.in. przy pomniku prymasa Stefana Wyszyńskiego, pomniku Wincentego Witosa przy pl. Trzech Krzyży, pomniku Ignacego Paderewskiego w Parku Ujazdowskim, pomniku Stefana Grota-Roweckiego u zbiegu ulic Fryderyka Chopina i Al. Ujazdowskich.

"11 XI nic dla nich nie znaczy"

Swój Marsz Niepodległości 11 listopada już po raz trzeci organizuje stowarzyszenie założone przez środowisko Młodzieży Wszechpolskiej i ONR. Zapowiada się nawet kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Wspólny marsz z Komorowskim? - Na to nie ma szans - twierdzi w rozmowie z TOK FM Robert Winnicki, prezes Młodzieży Wszechpolskiej.

- Zmusiliśmy władze państwowe do licytacji, kto zrobi lepszą, patriotyczną imprezę - mówi z rozmowie z TOK FM. - Marsz Niepodległości ma nieść określone treści. Suwerenność traktujemy poważnie. Obecne władze państwowe - z prezydentem Komorowskim na czele - suwerenności poważnie nie traktują i dla nich 11 listopada dla nich nic nie znaczy, jest pustym gestem - uważa Winnicki.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się kilka spotkań ws. wspólnego marszu. - Na jednym z nich zjawiła się reprezentacja Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" - mówi prof. Nałęcz. - Dano nam do zrozumienia, że wspólnego przemarszu nie uda się zorganizować. Organizatorzy "Marszu Niepodległości" stawiali absurdalne zarzuty, że to Prezydent chce zawłaszczyć ich inicjatywę - dodaje doradca prezydenta.

Kolorowa Niepodległa to przeszłość, ale przyjadą "koledzy antyfaszyści"

Porozumienie 11 listopada, które nie chce pogodzić się z marszem narodowców ulicami Warszawy, zorganizuje blokadę lub happening. W jakiej formie? - Tego jeszcze nie wiadomo - mówi Łukasz Korda z "Porozumienia 11 Listopada". Jeden z organizatorów ubiegłorocznej Kolorowej Niepodległej przyznaje jednak, że powtórki tej manifestacji nie będzie. - To projekt zamknięty - mówi TOK FM.

- Chcemy pokazać zagrożenia idące ze strony skrajnej prawicy. Ten dzień (11 listopada - red.) ma wymiar symboliczny, choć działania antyfaszystowskie prowadzimy przez cały rok - mówi Korda. - Na pewno blokować narodowców przyjadą antyfaszyści z Niemiec, Czech, ze Słowacji, z Irlandii i Wielkiej Brytanii. Liczymy na solidarność antyfaszystów i antyfaszystek - dodał.

Od czwartku, 11 października, w stołecznym ratuszu można zgłaszać chęć organizacji marszów 11 listopada.

Zobacz także
 • Jacek Żakowski Zgromadzenia publiczne zagrożone. Żakowski: "Mamy radykalny regres"
Komentarze (345)
"Z Komorowskim? Nie ma szans". Nie będzie wspólnego marszu na 11 listopada
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 211 razy 135

  Razem?????

  Kto z kim?????

  Polak z Polakiem?????

  Razem, to możliwe tylko na cmentarzu, 2 metry pod ziemią!!!!!

 • nika_j

  Oceniono 186 razy 124

  A ja tylko ubolewam, ze w naszym kraju muszą być wciąż jakieś marsze i wiece, jakby normalnie po ludzku nie można było czegoś ŚWIĘTOWAĆ.

 • meg76

  Oceniono 329 razy 97

  ..."Rok temu 11 listopada prawicowy Marsz Niepodległości w stolicy "wsparli" stadionowi zadymiarze gotowi w patriotycznym zrywie do regularnej bitwy z policją i uczestnikami konkurencyjnej "Kolorowej Niepodległej". Na placu Konstytucji doszło do regularnej bijatyki"...
  DLACZEGO DZIENNIKARZYNY Z gw NIE NAPISALIŚCIE O LEWACKICH ZADYMIARZACH Z ANTIFY???

 • kleokwas

  Oceniono 243 razy 71

  Wszelkie blokady marszu prowadzić będą do konfrontacji. Bez sensu... Antyfaszyści? Jacy antyfaszyści, zgraja lewackiego pomiotu. Może znów zaproszą Niemców lub innych zaborców na obchody by wszczynać burdy?

 • aja_88

  Oceniono 84 razy 46

  będzie co oglądać w tv.cieszy to że polscy kmiecie cały czas pełni krzepy będą udowadniać zagranicznym mięczakom nasze przewagi fizyczne;-)

 • diogenes79

  Oceniono 179 razy 33

  Czy tym razem policja poradzi sobie z Kolorowymi zadymiarzami czy tak jak w zeszłym roku gazem po oczach i z buciora bezbronnych Narodowców jak na słynnym filmie.

 • blue-sky-0

  Oceniono 39 razy 21

  gazeta nie ma jaj - piszą o antyfaszystach, ale nie do oporu przeciw faszystom, tylko narodowcom. dlaczego nie powiecie że przyjadą siły antynarodowe albo antyfaszysci do pacyfikowania faszystów? bo byście się wprost narazili jednym albo drugim - albo by wyszło, że Ci Opornicy, to nie walczą z faszyzmem, tylko z poczuciem narodowej odrębności albo by się okazało, że się narażacie na proces za zniesławienie, bo to żadni faszyści, przynajmniej w ogromnej większosci. przypomnę - rok temu było 10 000 manifestantów - burdy urządziło 400 osób, TV pokazywałą tylko 4% huliganów a nie pokazywałą 9600 osób idących w pokojowym marszu - to nie jest rzetelność dziennikarska, tylko pogoń za sensacją. to jest planowane oszukiwanie społęczeństwa. A wy się dajecie na to nabierać. włączcie myślenie.

 • darius112

  Oceniono 123 razy 21

  Czy nasz prezydent chciał wspólnie maszerować z pokojowo nastawioną delegacją niemiecką, która przyjedzie do nas z pokojowymi rekwizytami i rozsiądzie się wygodnie w siedzibie Krytyki Politycznej, która dzięki hojnym dotacjom budżetowym i wsparciu Gazety Wyborczej będzie robiła zadymy na placu Konstytucji. Gazeto nikt nie sieje tak nienawiści jak wasi dziennikarze. Porównując was do prawicowych oszołomów jesteście Gebelsami III RP z waszą nachalną propagandą i dzieleniem ludzi na "naszy" i "tamtych".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje