"Z Komorowskim? Nie ma szans". Nie będzie wspólnego marszu na 11 listopada

09.10.2012 12:32
Policja musiała użyć armatek wodnych, by uspokoić tłum

Policja musiała użyć armatek wodnych, by uspokoić tłum (Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

Nie powiedzie się plan Bronisława Komorowskiego na zorganizowanie wspólnych obchodów święta niepodległości 11 listopada. Będą co najmniej dwa oddzielne marsze - różnymi trasami i o różnych porach. Antyfaszyści zapowiadają blokadę tego, który organizują środowiska związane ze skrajną prawicą.
Rok temu 11 listopada prawicowy Marsz Niepodległości w stolicy "wsparli" stadionowi zadymiarze gotowi w patriotycznym zrywie do regularnej bitwy z policją i uczestnikami konkurencyjnej "Kolorowej Niepodległej". Bojówkarze Antify "ochraniający" kontrmanifestantów nie pozostali dłużni próbującym przedrzeć się do uczestników heppeningu grupom ze flagami ONR. Na placu Konstytucji doszło do regularnej bijatyki. W ruch poszła kostka brukowa. Zniszczono kilka radiowozów, spalono wóz transmisyjny TVN.

Prezydent mówi: razem

Prezydent Bronisław Komorowski chciał, by uniknąć gorszących burd w Święto Niepodległości i by przez stolicę przeszedł jeden wspólny marsz. - Mamy miejsce idealne do takiej manifestacji. Szlak narodowego panteonu. Stacjami są pomniki naszych bohaterów narodowych - mówił prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta. - Było marzeniem prezydenta i kombatantów, żeby to był wspólny marsz. By przy wszystkich odmiennościach iść razem - dodaje prof. Nałęcz.

Marsz "Razem dla niepodległej" przejdzie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Al. Ujazdowskimi. Zatrzyma się m.in. przy pomniku prymasa Stefana Wyszyńskiego, pomniku Wincentego Witosa przy pl. Trzech Krzyży, pomniku Ignacego Paderewskiego w Parku Ujazdowskim, pomniku Stefana Grota-Roweckiego u zbiegu ulic Fryderyka Chopina i Al. Ujazdowskich.

"11 XI nic dla nich nie znaczy"

Swój Marsz Niepodległości 11 listopada już po raz trzeci organizuje stowarzyszenie założone przez środowisko Młodzieży Wszechpolskiej i ONR. Zapowiada się nawet kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Wspólny marsz z Komorowskim? - Na to nie ma szans - twierdzi w rozmowie z TOK FM Robert Winnicki, prezes Młodzieży Wszechpolskiej.

- Zmusiliśmy władze państwowe do licytacji, kto zrobi lepszą, patriotyczną imprezę - mówi z rozmowie z TOK FM. - Marsz Niepodległości ma nieść określone treści. Suwerenność traktujemy poważnie. Obecne władze państwowe - z prezydentem Komorowskim na czele - suwerenności poważnie nie traktują i dla nich 11 listopada dla nich nic nie znaczy, jest pustym gestem - uważa Winnicki.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się kilka spotkań ws. wspólnego marszu. - Na jednym z nich zjawiła się reprezentacja Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" - mówi prof. Nałęcz. - Dano nam do zrozumienia, że wspólnego przemarszu nie uda się zorganizować. Organizatorzy "Marszu Niepodległości" stawiali absurdalne zarzuty, że to Prezydent chce zawłaszczyć ich inicjatywę - dodaje doradca prezydenta.

Kolorowa Niepodległa to przeszłość, ale przyjadą "koledzy antyfaszyści"

Porozumienie 11 listopada, które nie chce pogodzić się z marszem narodowców ulicami Warszawy, zorganizuje blokadę lub happening. W jakiej formie? - Tego jeszcze nie wiadomo - mówi Łukasz Korda z "Porozumienia 11 Listopada". Jeden z organizatorów ubiegłorocznej Kolorowej Niepodległej przyznaje jednak, że powtórki tej manifestacji nie będzie. - To projekt zamknięty - mówi TOK FM.

- Chcemy pokazać zagrożenia idące ze strony skrajnej prawicy. Ten dzień (11 listopada - red.) ma wymiar symboliczny, choć działania antyfaszystowskie prowadzimy przez cały rok - mówi Korda. - Na pewno blokować narodowców przyjadą antyfaszyści z Niemiec, Czech, ze Słowacji, z Irlandii i Wielkiej Brytanii. Liczymy na solidarność antyfaszystów i antyfaszystek - dodał.

Od czwartku, 11 października, w stołecznym ratuszu można zgłaszać chęć organizacji marszów 11 listopada.

Zobacz także
Komentarze (345)
Zaloguj się
 • nedlog123

  0

  W Holandii dla przykładu, wszyscy, niezależnie od zakamuflowanej bądź otwartej opcji, świętują 30. kwietnia dzień królowej. Może i takie coś by nam się przydało?
  Nie patriotyczne święto niepodległości ani żadne religijne ale po prostu święto, podczas którego cieszyć będziemy się z tego, że jesteśmy Polakami?

 • r0b0l

  0

  a pozabijajcie sie z okazji tego święta, jaki naród takie obchody.

  Czy wy Polacy nie widzicie że ze swoją obecna mentalnością jesteście wrzodem na dópie Europy?
  Wschód i Zachód chca robic biznes a wy nie dość że nie chcecie sie dołączyc to jeszcze dokonujecie samobójczych nalotów pasażerskimi samolotami.

  no to Niemcy i Rosja poczekaja jeszcze kilka lat aż sie sami jako państwo doprowadzicie do ostatecznej ruiny

 • kula5211

  0

  Uważajcie policjanci -- na Marszu Niepodległości mogą pojawić się PISowcy -- bądźcie czujni !!!!!!!!!!!!!!!

 • takitamdwa

  Oceniono 1 raz 1

  Brat Szechtera to wiedział co robić w takich przypadkach.Wyrok śmierci i do domu na obiad szedł..

 • takitamdwa

  Oceniono 2 razy 2

  Śmieszą mnie te bandy dzieci z dobrych domów , które bawią się w antyfaszyzm.Gdzie ten faszyzm przepraszam?Walczmy z problemem , który sami stworzysliśmy.Tak to mniej więcej wygląda.Blokada marszu?Przecież gdyby nie policja , to by się po Was kibole przeszli.Z czym do ludzi?Robienie szopki za pieniądzę podatników.

 • misiupisiu2

  Oceniono 3 razy 3

  To niesamowite:
  Zydzieta pobermanowskie po ukradzeniu nam Polski ,usiłują nam skraść także historie. I z tąd kuriozalne próby
  podszywania sie morderców i ich dzieci pod swoje ofiary. Na szczęście jeszcze trochę ludzi pamięta Tych Żydów którzy na bagnetach Stalina nieśli nam komunizm i ich latorośle zajmujące teraz pierwsze rzędy w Polsce.

 • wnusio_wehrmachtowca

  Oceniono 2 razy 2

  wstyd taki prezydent uwlaszczony na trumnach

 • rita57

  Oceniono 3 razy 1

  (..)Na pewno blokować narodowców przyjadą antyfaszyści z Niemiec, Czech, ze Słowacji, z Irlandii i Wielkiej Brytani (..)
  Międzynarodowe lewackie POtworki POlityczne mają zamiar blokować nasze Święto Niepodległości? Mają się za antyfaszystów? toż oni sami jak faszyści. Za samo takie gadanie POwinna być kara odosobnienia.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 5 razy 1

  Nie, ja nie mam choroby Alzheimera - ma go najwyrazniej smarkaty pismak Agory,
  Bo choc nie jestem fanka PiSu, a juz napewno nie ONR-u, to jednak pamietam, ze dzialo sie troche inaczej nizli w tym kawalku:
  "Rok temu 11 listopada prawicowy Marsz Niepodległości w stolicy "wsparli" stadionowi zadymiarze gotowi w patriotycznym zrywie do regularnej bitwy z policją i uczestnikami konkurencyjnej "Kolorowej Niepodległej". Bojówkarze Antify "ochraniający" kontrmanifestantów nie pozostali dłużni próbującym przedrzeć się do uczestników heppeningu grupom ze flagami ONR. Na placu Konstytucji doszło do regularnej bijatyki. W ruch poszła kostka brukowa. Zniszczono kilka radiowozów, spalono wóz transmisyjny TVN."
  Michnik, do cholery! Takimi metodami potrafisz nawet z przyjaciol wrogow sobie zrobic, bo nikt nie lubi lgania w zywe oczu. A co dopiero jesli o tobie niechetnych mowa....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje