W PO posondażowy wstrząs: "Panuje u nas tumiwisizm", "PiS? Chapeau bas"

Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Politycy Platformy po ostatnim sondażu, w którym PiS ma 6 proc. przewagi, nieoficjalnie przyznają, że we władzach klubu "panuje tumiwisizm", a partia jest za mało aktywna. - Według kilku polityków Platformy partii mogło zaszkodzić zbyt często przypominanie Polakom o kryzysie - czytamy w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".
Posłowie, oficjalnie komentując najnowszy sondaż, przyznają, że "jedna jaskółka wiosny nie czyni", a pojedynczy sondaż, dający przewagę PiS, nie musi o niczym świadczyć. Inaczej natomiast przedstawiają sytuację w rozmowach kuluarowych. - Wielu rozmówców przyznaje, że od wakacji partia i klub parlamentarny były mało aktywne, a posłowie nabrali wody w usta w oczekiwaniu na tzw. drugie exposé Donalda Tuska - czytamy.

- W klubie panuje tumiwisizm i przekonanie, że skoro partia stoi na nogach, to zawsze tak będzie - mówi jeden z polityków będący we władzach partii. Według innych polityków Platformy partii mogło zaszkodzić zbyt częste mówienie Polakom o kryzysie.

- Ofensywa pomysłów gospodarczych PiS i brak naszej odpowiedzi na te propozycje, a z drugiej strony przypominanie Polakom o kryzysie mogło spowodować, że ludzie przestali czuć się bezpiecznie - mówi "Gazecie" poseł z bliskiego otoczenia premiera. Dodaje, że pomylone ciała ofiar katastrofy smoleńskiej "zrodziły pytania, czy ktoś kieruje tym statkiem".

Więcej o pretensjach polityków PO do władz klubu w "Gazecie Wyborczej"

Gowin: "Chapeau bas pod adresem polityków PiS"

- Wszyscy mamy świadomość, że dostaliśmy cios w szczękę. Byliśmy jak bokser, który przez kilka lat wszystkich wymiatał z ringu. To jest dobra okazja, żeby mocniej stanąć na nogach i ciężej pracować - twierdzi z kolei Jarosław Gowin, który był gościem Moniki Olejnik w Radiu Zet.

Zaznacza, że to tylko jeden sondaż, który jest sygnałem alarmowym, ale "nie ma powodu, żeby wpadać w panikę". - PiS ma dobrą passę, tu chapeau bas pod adresem polityków PiS, bo mieli kilka dobrych pomysłów. My jesteśmy w narożniku i pozwalamy się okładać. Myślę, że exposé premiera będzie wyjściem z ciosem - ocenia Gowin.

Zapytany przez Olejnik o ewentualnego następcę Tuska, odpowiada, że problemem Platformy jest to, że tego następcy nie ma. Zaznacza, że Tusk się "nie zużył". - On ma unikalną umiejętność odradzania się jak Feniks z popiołów. Mówię to jako człowiek, który w przeszłości bywał w opozycji wewnątrzpartyjnej i nie zawsze to odradzanie się dobrze się dla mnie kończyło - przyznaje minister sprawiedliwości.

39 proc. dla PiS, 33 proc. dla PO

Z najnowszego sondażu TNS Polska dla programu "Forum" TVP Info wynika, że pierwszy raz od lat PiS wyprzedziło Platformę, i to aż o 6 punktów procentowych. Głosowanie na PiS deklaruje 39 proc., na PO - 33 proc. W Sejmie na pewno znalazłyby się też SLD z 9-proc. poparciem oraz PSL i Ruch Palikota - po 5 proc.

Publicyści w większości posondażowych komentarzy nt. przyczyn tej porażki publicyści zarzucają Platformie pasywność i oddawanie pola PiS-owi. "Tusk i jego ekipa sprawiają wrażenie dokładnie takie jak Obama. Ekipy zmęczonej władzą, bez inicjatywy, bez świeżego zapału, przytłoczonej kryzysem, zaskoczonej brakiem zrozumienia i płynącą zewsząd krytyką. To już nawet nie defensywa, ale walkower. A PiS bryluje nie tylko w mediach, ale przede wszystkim w społecznej świadomości - pisze dziś w "Gazecie Wyborczej" Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Zobacz także
 • Prof. Radosław Markowski, Polska Akademia Nauk i Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Markowski: Komentatorzy traktują sondaż jak wybory parlamentarne. Dziwne [PIS PIERWSZY W SONDAŻU]
 • Donald Tusk, Jarosław Kaczyński Jak w ostatnich czterech latach zmieniało się poparcie dla PO i PiS? [INFOGRAFIKA]
 • Aleksander Kwaśniewski Zaskakujący sondaż. Polacy chcą, by Kwaśniewski został premierem
Komentarze (105)
W PO posondażowy wstrząs: "Panuje u nas tumiwisizm", "PiS? Chapeau bas"
Zaloguj się
 • swan_ganz

  Oceniono 83 razy 55

  @m.arco
  faktycznie; nie tylko wyłączyli komentarze ale i je ukryli... Dlaczego to zrobiliście? Przecież nie było tam postów obrażających waszego szefa tylko kwestionujące to co on mówi..
  Nie można kwestionować opinii waszego szefa bo on głosi tylko Prawdę Objawioną i bezeceństwem jest podważanie jego opinii? To może wzorem Adasia do sądu zaciągnijcie tych, którzy z nim dyskutują bo tak będzie lepiej niż ukrywanie komentarzy...
  Pozwalacie sobie na lekceważenie ludzi którzy tam coś napisali i taki stosunek do własnych użytkowników na pewno wyjdzie wam bokiem.. Tym bardziej, że już wychodzi; jak myślcie, ze własnie przeżyliście ostatnią red-akcyjną czystkę to się głęboko mylicie..

 • ww-77

  Oceniono 62 razy 44

  Godzinę, może dwie godziny temu napisałem komentarz pod wypowiedzią Michnika, gdzie było wtedy kilkadziesiąt wpisów. Gdy teraz tam zajrzałem, nie ma ani tych komentarzy, ani możliwości wpisywania nowych. GW generalnie nie stosuje cenzury komentarzy, ale widać są "przypadki szczególne"...

 • jeszcze1.pl

  Oceniono 112 razy 44

  Tusku wykanczal partyjnych kolegow tak skutecznie ze dzis nie ma tam nikogo kto moglby zajac jego miejsce.

  PO to typowa partia wodzowska. Nie ma wodza nie ma partii..

 • von_seydlitz

  Oceniono 43 razy 35

  Ile można było straszyć PiS-em? i nie proponować nic twórczego? i nie wywiązywać się z obietnic?

  Mówiłem porządna wpadka PR-owa i PO popłynie......

  A teraz jest kilka i najgorsza - ten Premier siadający tyłem w restauracji......

  Kto PR-em wojuje od PR-u ginie...

  :)

 • misiaszm

  Oceniono 37 razy 35

  Dodajcie jeszcze podatek od deszczu, podnieście VAT do 25% i za "zarobione" pieniądze zatrudnijcie dodatkowe 100 tys urzędników tak aby na jednego podatnika przypadał jeden urzędnik do wypisywania mandatów. Dobrze zrobi też obniżenie prędkości na drogach do 40km/h i podwyżka mandatów o 200-300% oczywiście bez punktów żeby ludzie bulili a nie tracili prawa jazdy. O oczywiście należy też wymyślić kilka dodatkowych deklaracji do złożenia których nie złożenie kosztuje 10tys bez względu na przychody i bez możliwości odwołania jak to było z informacją o produkowanych odpadach

 • qatroscc

  Oceniono 50 razy 32

  "Natomiast Jacek Żakowski w TOK FM komentował, przestrzegając: - Kiedy władza oferuje tak mało tematów do rozmowy, kiedy dział PR rządu leniwie sobie pracuje, budzą się demony. "

  tak Panie Żakowski, Polacy tęsknią za pracą rządowych PRowców, a nie za pracą rządzących, krystaliczny przykład ŁŻEeLIT, jeszcze te demony buahahaha, pewnie chodzi o mityczną IV RP

  PS.
  ciekawe dlaczego wyłączyli komentarze pod artykułem "Michnik: PiS poza IV RP nie ma żadnego pomysłu na Polskę"? co były nie po myśli pseudoelit? w ogóle to szybko znikł ten artykuł ze strony głównej, a tak był promowany... ŻAL

  mam nadzieję, że cenzurka szybko tego wpisu nie usunie

 • marjolaine

  Oceniono 31 razy 27

  "Politycy Platformy po ostatnim sondażu, w którym PiS ma 6 proc. przewagi, nieoficjalnie przyznają, że we władzach klubu "panuje tumiwisizm", a partia jest za mało aktywna. "
  przepraszam bardzo, a partia to jest jakiś samodzielny byt? To moze by się poslowie i członkowie PO zabrali do roboty a nie tylko ogladali się Tuska.

 • katiabb

  Oceniono 56 razy 26

  Ja myślę, że Tuskowi i jego kolesiom z PO na rękę jest większe poparcie dla PIS-u. W końcu już się dość nachapali, poustawiali córki i synów, no a przy tym wszystkim narobiło się tyle syfu i dziadostwa, że trudno będzie to teraz poodkręcać i naprawić. I takim sposobem odpowiedzialność przerzucona zostanie na PIS.

 • xelene

  Oceniono 35 razy 17

  nazarli sie juz troche i odkuli i msla ze tak bedzie zawsze wiec po co sie wysilac :))
  A ze maja ludzi w d... coz .... jak sie jedzi limuzynami i wydaje na benzyne tyle co inni ludzie cala rodzina na zycie to zmienia sie poglad widzenia.
  Dlatego lenin i stalin co jakis czas wysylali "nazarte" kadry do gulagow :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje