W PO posondażowy wstrząs: "Panuje u nas tumiwisizm", "PiS? Chapeau bas"

09.10.2012 10:29
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Politycy Platformy po ostatnim sondażu, w którym PiS ma 6 proc. przewagi, nieoficjalnie przyznają, że we władzach klubu "panuje tumiwisizm", a partia jest za mało aktywna. - Według kilku polityków Platformy partii mogło zaszkodzić zbyt często przypominanie Polakom o kryzysie - czytamy w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".
Posłowie, oficjalnie komentując najnowszy sondaż, przyznają, że "jedna jaskółka wiosny nie czyni", a pojedynczy sondaż, dający przewagę PiS, nie musi o niczym świadczyć. Inaczej natomiast przedstawiają sytuację w rozmowach kuluarowych. - Wielu rozmówców przyznaje, że od wakacji partia i klub parlamentarny były mało aktywne, a posłowie nabrali wody w usta w oczekiwaniu na tzw. drugie exposé Donalda Tuska - czytamy.

- W klubie panuje tumiwisizm i przekonanie, że skoro partia stoi na nogach, to zawsze tak będzie - mówi jeden z polityków będący we władzach partii. Według innych polityków Platformy partii mogło zaszkodzić zbyt częste mówienie Polakom o kryzysie.

- Ofensywa pomysłów gospodarczych PiS i brak naszej odpowiedzi na te propozycje, a z drugiej strony przypominanie Polakom o kryzysie mogło spowodować, że ludzie przestali czuć się bezpiecznie - mówi "Gazecie" poseł z bliskiego otoczenia premiera. Dodaje, że pomylone ciała ofiar katastrofy smoleńskiej "zrodziły pytania, czy ktoś kieruje tym statkiem".

Więcej o pretensjach polityków PO do władz klubu w "Gazecie Wyborczej"

Gowin: "Chapeau bas pod adresem polityków PiS"

- Wszyscy mamy świadomość, że dostaliśmy cios w szczękę. Byliśmy jak bokser, który przez kilka lat wszystkich wymiatał z ringu. To jest dobra okazja, żeby mocniej stanąć na nogach i ciężej pracować - twierdzi z kolei Jarosław Gowin, który był gościem Moniki Olejnik w Radiu Zet.

Zaznacza, że to tylko jeden sondaż, który jest sygnałem alarmowym, ale "nie ma powodu, żeby wpadać w panikę". - PiS ma dobrą passę, tu chapeau bas pod adresem polityków PiS, bo mieli kilka dobrych pomysłów. My jesteśmy w narożniku i pozwalamy się okładać. Myślę, że exposé premiera będzie wyjściem z ciosem - ocenia Gowin.

Zapytany przez Olejnik o ewentualnego następcę Tuska, odpowiada, że problemem Platformy jest to, że tego następcy nie ma. Zaznacza, że Tusk się "nie zużył". - On ma unikalną umiejętność odradzania się jak Feniks z popiołów. Mówię to jako człowiek, który w przeszłości bywał w opozycji wewnątrzpartyjnej i nie zawsze to odradzanie się dobrze się dla mnie kończyło - przyznaje minister sprawiedliwości.

39 proc. dla PiS, 33 proc. dla PO

Z najnowszego sondażu TNS Polska dla programu "Forum" TVP Info wynika, że pierwszy raz od lat PiS wyprzedziło Platformę, i to aż o 6 punktów procentowych. Głosowanie na PiS deklaruje 39 proc., na PO - 33 proc. W Sejmie na pewno znalazłyby się też SLD z 9-proc. poparciem oraz PSL i Ruch Palikota - po 5 proc.

Publicyści w większości posondażowych komentarzy nt. przyczyn tej porażki publicyści zarzucają Platformie pasywność i oddawanie pola PiS-owi. "Tusk i jego ekipa sprawiają wrażenie dokładnie takie jak Obama. Ekipy zmęczonej władzą, bez inicjatywy, bez świeżego zapału, przytłoczonej kryzysem, zaskoczonej brakiem zrozumienia i płynącą zewsząd krytyką. To już nawet nie defensywa, ale walkower. A PiS bryluje nie tylko w mediach, ale przede wszystkim w społecznej świadomości - pisze dziś w "Gazecie Wyborczej" Katarzyna Kolenda-Zaleska.

PYTANIE Czy dominacja PiS w sondażach utrzyma się na dłużej? [GŁOSUJ]

 • Tak, po 6 latach trend odwrócił się na dobre i teraz PiS będzie zajmować pierwsze miejsce w sondażach
 • Tak, ale tylko, jeśli PO nadal będzie bezczynna, a politycy PiS nie zaliczą jakiejś większej wpadki
 • W części sondaży PiS będzie zajmował pierwsze miejsce, w reszcie badań - PO
 • Nie to tylko jednorazowe wahnięcie w sondażach
Zobacz także
Komentarze (105)
Zaloguj się
 • pogromca_gamonia

  Oceniono 3 razy -1

  Kaczor to menda.

  Brzydze sie tym calym PiS-em. Same szczury i szuje.

 • peloxxx

  Oceniono 3 razy 1

  Peło to juz padlina zlodziejska mafia idzie na dno razem ze swoim debilnym liczacym na cud elektoratem

 • rita57

  Oceniono 4 razy 2

  Ale cenzura tnie komentarze:) Chyba już cienko przędziesz gazetko?

 • rita57

  Oceniono 4 razy 0

  Jacek K. jako prokurator obciążał polityków PiS o wywieranie nacisków podczas śledztwa w sprawie Barbary Blidy.

  K. jako pierwszy badał wątek afery węglowej, z którego wyłoniła się sprawa Barbary Blidy. Toczyło się wobec niego postępowanie karne spowodowane śmiertelnym wypadkiem drogowym, w którym uczestniczył.

  (...) W mediach K. mówił, że sposób prowadzenia postępowania karnego wobec niego odbierał jako naciski i wywieranie presji. Mówił też, że postępowanie dotyczące afery węglowej przekazano innemu prokuratorowi, ponieważ on nie dawał przełożonym gwarancji, że dostarczy im to, czego najbardziej oczekiwali, czyli „politycznej głowy“. Był jednym z głównych świadków sejmowej komisji śledczej ws. śmierci Barbary Blidy i rzekomych nacisków stosowanych przez polityków PiS za czasów rządów Jarosława Kaczyńskiego na prokuratorów prowadzących śledztwo ws. mafii węglowej. W konfrontacji z zeznaniami innych świadków informacje przedstawione przez K. okazały się kompletnie niewiarygodne.(...)
  Cóś nic nie ma o POsłusznym prokuratorku, którego jako już sędziego aresztowano właśnie?
  I dlaczego zablokowaliście możliwość komentarzowania pewnego naczelnego?:)

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 2 razy 2

  Na ikonie nowo-stare bozyszcze. Expose uskrzydla.

  Chapeau Bas, che, che.

 • m.arco

  Oceniono 2 razy 0

  Ta fota to prawdopodobnie fotomontaż, wydaje mi się, że coś podobnego już publikowano z Palikotem. tylko, że razi mnie fakt łączenie godła z zakłamaną facjatą notorycznego blagiera.

 • m.arco

  Oceniono 3 razy 1

  CZY TO JEST NOWE GODŁO NARODOWE?
  Ruda gęba w koronie ze skrzydłami zamiast uszu.

 • jegorism

  Oceniono 3 razy 3

  Zacząłem niedawno zastanawiać się dlaczego by nie zagłosować na PIS.
  Religii do szkół nie wprowadzi bo już jest .
  Nie przyklei kościoła do budżetu bo już przyssany.
  Prokuratury sądów i policji do upadku nie doprowadzi bo już niżej upaść się nie da.
  Do moich pieniędzy się nie dobierze bo nie ma do czego .
  A za to przynajmniej może być śmiesznie.
  Bo teraz za tuska to jest straszno.

 • eu-antonio

  Oceniono 3 razy -1

  Przestrzegałem : PIS to CHOROBA . Już się rozlewa po Polsce.
  ... żartowałem, mała lewatywa i PO chorobie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje