Palikot: Nie poprzemy wniosku PiS. To nie jest kandydat niezależny

08.10.2012 17:39
Janusz Palikot

Janusz Palikot (Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta)

Lider RP Janusz Palikot powiedział, że - jeśli PiS złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu - Ruch Palikota nie poprze go. Argumentował, że przedstawiony przez PiS kandydat na premiera prof. Piotr Gliński nie jest kandydatem niezależnym.
- Oczywiście nie poprzemy wniosku PiS, bo to nie jest żaden kandydat niezależny, to jest kandydatura PiS-owska - oświadczył Palikot na konferencji prasowej w Sejmie, pytany o zapowiadany przez PiS wniosek o konstruktywne wotum nieufności.

Na uwagę, że także Ruch Palikota zapowiadał w lipcu złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec gabinetu Donalda Tuska w związku z tzw. aferą taśmową i nie udało się zebrać wymaganych 46 podpisów odparł, że "jest różnica" między propozycją RP a zapowiadanym wnioskiem PiS.

PiS potraktował z buta pozostałe partie

Według Palikota Ruchowi udało się zebrać 46 podpisów. - Ale nie sztuka mieć 46 podpisów, myśmy przedstawili i SLD, i SP, i chcieliśmy przedstawić PiS-owi - bo do takich rozmów nie doszło - niezależnego kandydata albo otworzyć w ogóle dyskusję na niezależnego kandydata - mówił.

Podkreślił, że w przypadku wniosku o konstruktywne wotum, najpierw należy rozmawiać z pozostałymi partiami, a dopiero później przedstawiać kandydata. - PiS oczywiście to całkowicie zlekceważył, potraktował, że tak powiem, z buta pozostałe partie polityczne, przedstawił kandydata, ma 46 podpisów i liczy na poparcie. Żadnego poparcia nie będzie, będzie miał tyle głosów, ile ma klub PiS - powiedział Palikot. Stwierdził też, że "to może nauczy Jarosława Kaczyńskiego takiej demokratycznej opozycyjnej kultury, której mu najwyraźniej brakuje".

Kandydatura profesora

W ubiegłym tygodniu PiS zaprezentował kandydata tej partii na szefa nowego technicznego rządu - socjologa, prof. Piotra Glińskiego. Gliński zaprezentował priorytety programowe i zapowiedział, że o poparcie zwróci się do wszystkich partii sejmowych. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że za kilka tygodni jego ugrupowanie złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Zatem, by za pomocą konstruktywnego wotum nieufności doprowadzić do zmiany rządu, trzeba zgromadzić w Sejmie większość co najmniej 231 głosów.

Zobacz także
Komentarze (202)
Palikot: Nie poprzemy wniosku PiS. To nie jest kandydat niezależny
Zaloguj się
 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 212 razy 126

  pisiory skupcie się bo będzie naprawde trudne !!! w polskim systemie ustrojowym trzeba njapierw wygrać wybory parlamentarne a potem zostać desygnowanym przez urzędującego Prezydenta do utworzenia rządu ,wtedy jest się KANDYDATEM NA PREMIERA -czytajcie dotąd aż zrozumiecie

 • m8ts

  Oceniono 167 razy 113

  Co to znaczy, że nie jest niezależny? Prezes powiedzieli, że jest niezależny, a nawet neutralny aż do bólu.
  I tego się trzymajmy... tej niezależności, czy jak jej tam w pisowskim słowniku.

  Pisk i Skowyt

 • fakiba

  Oceniono 131 razy 95

  Pan kandydat pisu na premiera jest bardzo " niezależny " robi wszystko co chce pod warunkiem że Kaczor wyraził zgodę

 • nacoto

  Oceniono 97 razy 61

  Zapewne stał w kolejce
  1 kot
  2 Hofman
  3 Gliński
  4 pożyjemy zobaczymy

 • kczyna

  Oceniono 82 razy 56

  Myślał kaczor o niedzieli

 • edwlad1950

  Oceniono 86 razy 46

  Nie ma takiej możliwości Ruch Palikota nie może poprzeć wniosku PiS, gdyż po pierwsze ten wniosek nie będzie miał większości, a po drugie byłoby to coś nie zrozumiałego. Ruch Palikota jest partią postępu, co natomiast nie można powiedzieć o PiS-ie.....

 • cookies9

  Oceniono 56 razy 42

  "Oczywiście nie poprzemy wniosku PiS" - Palikot

  I koniec marzeń dla Glińskiego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje