Kardynał Wuerl o skandalu pedofilii i "tsunami" sekularyzacji

08.10.2012 17:01
Kardynał Donald William Wuerl: Skandal pedofilii podważył zaufanie wiernych do Kościoła

Kardynał Donald William Wuerl: Skandal pedofilii podważył zaufanie wiernych do Kościoła (Fot. ALESSANDRO BIANCHI REUTERS)

Metropolita Waszyngtonu kardynał Donald William Wuerl powiedział podczas pierwszej sesji synodu biskupów w Watykanie na temat nowej ewangelizacji, że skandal pedofilii podważył zaufanie wiernych do Kościoła. Mówił też o "tsunami" sekularyzacji.
W dniu inauguracji obrad synodu "Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej" arcybiskup stolicy USA, który jest relatorem generalnym zgromadzenia, podkreślił, że na Zachodzie doszło do "drastycznej redukcji praktyk religijnych wśród osób ochrzczonych". Zjawisko to - dodał - sięga lat 70. i 80., kiedy "całe pokolenia odeszły od systemów wsparcia, które ułatwiały przekazywanie wiary".

Kardynał Wuerl w wystąpieniu wygłoszonym w obecności papieża Benedykta XVI i 260 ojców synodalnych określił obecną sytuację kryzysu wiary następująco: - To tak, jakby tsunami wpływów sekularyzacji zburzyło cały krajobraz, porywając ze sobą takie wskaźniki społeczne, jak małżeństwo, rodzina, koncepcja dobra wspólnego i rozdzielenie dobra od zła.

Odnosząc się zaś do skandalu pedofilii wśród księży, amerykański hierarcha oświadczył: - W sposób tragiczny grzechy nielicznych rozbudziły brak zaufania do struktur Kościoła.

Synod biskupów na temat nowej ewangelizacji potrwa do 28 października. W skład polskiej delegacji wchodzą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik, wiceprzewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz oraz metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Zobacz także
Komentarze (44)
Kardynał Wuerl o skandalu pedofilii i "tsunami" sekularyzacji
Zaloguj się
 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 88 razy 84

  "W sposób tragiczny grzechy nielicznych rozbudziły brak zaufania do struktur Kościoła." - nie byłoby tego problemu, gdyby struktury Kościoła nie zaczęły zamiatać pod dywan grzechów tych nielicznych.

 • 2bankier

  Oceniono 83 razy 73

  Sianie nienawisci,politykierstwo wsrod duchowienstwa, to grzechy o ktorych nie wspomnial kardynal.

 • 1warren

  Oceniono 79 razy 63

  Zwyczajna rzecz. System uzywany przez 2000 lat odmowil posluszenstwa. I niech tak zostanie.

 • jankbh

  Oceniono 67 razy 59

  To nie żadne tsunami, to tylko kościół nie przystaje do rzeczywistości, jaka nas otacza.

 • t_78

  Oceniono 51 razy 49

  opowiada ksiądz..Idę przez las... nagle patrzę żaba... już chciałem kopnąć... ale żaba się odzywa... weź mnie do domu to nie pożałujesz... wiec zabrałem... w domu żaba mówi połóż mnie do łóżka.. więc położyłem... żaba mówi... a teraz mnie pocałuj... więc pocałowałem... i żaba zamieniła się w pięknego ministranta... wtem wtrąca się adwokat... i taka będzie nasza linia obrony wysoki sadzie...

 • 2560a

  Oceniono 48 razy 44

  problem jest w tym ze wierni i koscielni zyja w calkowicie roznych epokach.
  albo inaczej: stado sie rozeszlo bo juhasi i bacowie chleja , ganiaja za gazdzinami albo zwyczajnie olewaja robote.

 • czarnaowca.3

  Oceniono 41 razy 39

  kto wiatr sieje ten beurze zbiera....

 • skaut001

  Oceniono 30 razy 30

  "oddzielic dobro od zła" a to dobre... to jak oddzielic dzien od nocy... hehehe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje