Kardynał Wuerl o skandalu pedofilii i "tsunami" sekularyzacji

08.10.2012 17:01
Kardynał Donald William Wuerl: Skandal pedofilii podważył zaufanie wiernych do Kościoła

Kardynał Donald William Wuerl: Skandal pedofilii podważył zaufanie wiernych do Kościoła (Fot. ALESSANDRO BIANCHI REUTERS)

Metropolita Waszyngtonu kardynał Donald William Wuerl powiedział podczas pierwszej sesji synodu biskupów w Watykanie na temat nowej ewangelizacji, że skandal pedofilii podważył zaufanie wiernych do Kościoła. Mówił też o "tsunami" sekularyzacji.
W dniu inauguracji obrad synodu "Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej" arcybiskup stolicy USA, który jest relatorem generalnym zgromadzenia, podkreślił, że na Zachodzie doszło do "drastycznej redukcji praktyk religijnych wśród osób ochrzczonych". Zjawisko to - dodał - sięga lat 70. i 80., kiedy "całe pokolenia odeszły od systemów wsparcia, które ułatwiały przekazywanie wiary".

Kardynał Wuerl w wystąpieniu wygłoszonym w obecności papieża Benedykta XVI i 260 ojców synodalnych określił obecną sytuację kryzysu wiary następująco: - To tak, jakby tsunami wpływów sekularyzacji zburzyło cały krajobraz, porywając ze sobą takie wskaźniki społeczne, jak małżeństwo, rodzina, koncepcja dobra wspólnego i rozdzielenie dobra od zła.

Odnosząc się zaś do skandalu pedofilii wśród księży, amerykański hierarcha oświadczył: - W sposób tragiczny grzechy nielicznych rozbudziły brak zaufania do struktur Kościoła.

Synod biskupów na temat nowej ewangelizacji potrwa do 28 października. W skład polskiej delegacji wchodzą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik, wiceprzewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz oraz metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Zobacz także
Komentarze (44)
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz 1

  Kardynał Donald William Wuerl ma zz pewnością rację. Potwierdza on to, co ja powiedziałem poprzednio: pedofilia jest konsekwencja i owocem sekularyzacji! Gdy relatywizm moralny wtargnął do Kościoła w latach 70-80., miliony katolików zatraciło tysiącletni sens moralny! Pamiętam te lata, gdy nas konserwatystów piętnowano jako "umysłowo chorych", nawet wewnątrz Kościoła! Były to początki tsunami pedofilijnego!

 • a00494494494

  Oceniono 2 razy 2

  Kościół ma władzę i to jest problem, bo gromadzi on ludzi szukających władzy własnej a nie szukających Boga i poddanych Jego władzy. Stąd są wszystkie choroby Kościoła instytucjonalnego, że on kusi ludzi niewierzących do swoich szeregów, i nie jest w stanie się sam oczyścić. Staje się antychrystusowy do szpiku kości.

 • polxyz44

  Oceniono 2 razy 2

  Polecam czytać biblię do poduszki jako bajki i gawędy które tworzyli pustynni nomadzi i opowiadali sobie przy ognisku albo w namiotach.
  Od czasu wymyślenia języka pisanego spisywane i przekazywane dalszym pokolenią.
  Te historyjki są przezabawne, na przykład stworzenie świata przez boga to jest tak naiwne że wzbudza autentyczne rozbawienie.
  Albo zerwanie jabłka przez Ewę no i te ogrody i gniew boży itd.
  A tak naprawdę to kto stworzył boga i prochy z których bóg ulepił ziemię i człowieka.
  Ten bóg z tych opowiadań był bardzo egoistyczny i wszystko tworzył dla siebie.
  Stworzył ziemię, bajeczne ogrody, kobietę i mężczyznę aby ich potem podglądać jak ogrodzie zologicznym no i karać za grzechy które sobie wymyślił.
  Coraz więcej jest katolików ochrzczonych i niewierzących, nazywają to "tsunami" czyli potopem sekularyzacji aby odwrócić uwagę od "tsunami" czyli potopu pedofilii.
  Nauczyciele tych gawęd są coraz mniej wiarygodni na całym świecie.
  Jak rozmawiam z ludzmi to widzę że coraz mniejsze wrażenie robią takie nazwy jak pleban, biskup, arcybiskup czy też kardynał.
  Ludzie zaczęli ich traktować jak zwykłą biurokrację kościelną, z resztą ludzie niewierzący robią to od dawna.

 • tybet64

  Oceniono 4 razy 4

  "W sposób tragiczny grzechy nielicznych rozbudziły brak zaufania do struktur Kościoła."

  Ścierwo w sukience.Nielicznych.Nielicznych którym udowodniono.A pedofilem w sutannie jest pewnie co drugi klecha.

 • albacor

  Oceniono 9 razy 9

  Juz dawno i ja i moje dzieci trzymaja sie jak najdalej od wszelkiego rodzaju wynalazków KK , wymyslanych na potrzeby tej bandy na kolejnych synodach lub przez kolejnych papieży-frustratów i psychopatów w średniowieczu i tuż po nim. Idiotyzmy i przestępstwa jakich dopuscił sie KK powinny być traktowane z całą surowością i prawa i obyczajów. Brzydzi mnie ta banda hipokrytów ukrywająca w swych szeregach zboczeńców i hochsztaplerów i służąca im pomocą i oparciem. Zwykle piętnowane sa nie wiedzieć czemu ofiary tej bandy a nie ci którzy są sprawcami. Na szczęście swiat przejrzał juz w wiekszości na oczy. W Polsce oczywiście społeczeństwo jest tak otumanione, że głupie dewoty bronią księży zboczeńców , ich niecne czyny sa ukrywane a jedyna kara dla nich jest przeniesienie na inna ciepłą posadkę, żęby mogli swój proceder dalej uprawiać. Brzydzi nie tylko to ale także stosunek do mamony. Ślubowali ubóstwo a forsa stała się ich jedynym bożkiem i to z tego sa głównie rozliczani. Kasa wysyłana do Watykanu uczyniła z tego miasta przedsionek finansowego piekła, miejsce niewyobrażalnych machlojek finansowych i przestępstw. To co kiedyś na głupim motłochu robilo wrażenie na dwie wsie dalej, czyli posiadanie księdza w rodzinie, dzisiaj powinno być powodem do wstydu, tylko i wyłącznie. Ot zachcialo się psychopatom wychowanym na bajkach łatwego zycia i to jeszcze zeby im co ładniejsze parafianki tyłka nadstawiały.
  Swojego czarnego z parafii spotkałem "po cywilnemu" z panienką w Bieszczadach. Malo tego , że nie przejął się to jeszcze atakował moją rodzinę. Brzydzę sie tymi karaluchami.

 • czemi20

  Oceniono 4 razy 4

  Podstawowy kanon Nowej Ewangelizacji. Utrzymanie zdobyczy materialnych. Walka z nietolerancją wobec zachowań naszych kapłanów.

 • jan.sprzeczny

  Oceniono 6 razy 6

  Trzymałem moje dzieci z dala od tych bzdur religijnych i wyrosły na dobrych ludzi. Szczególnie dumny byłem z mojej najstarszej córki która nie chciała ślubu kościelnego pomimo presji rodziny.

 • hkarper

  Oceniono 2 razy 2

  w doopie mam kelchce z jewesej i jego problemy

 • fjan

  Oceniono 5 razy 5

  Warto przeczytać książkę pt. " Papieże i Żydzi " autor David I. Kertzer. Dowiecie się że getta dla Żydów powstawały za akceptacją papieży. Hitler tą politykę w stosunku do tej narodowości kontynuował aż zdecydował się w końcu na " ostateczne rozwiązanie ".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje