Turcja: kolejny odwetowy ostrzał Syrii. Coraz więcej czołgów na granicy obu krajów

08.10.2012 14:50
Tureckie czołgi na granicy z Syrią

Tureckie czołgi na granicy z Syrią (Fot. AP)

Siły zbrojne Turcji przeprowadziły dziś odwetowy ostrzał Syrii po tym, gdy wystrzelony z terytorium syryjskiego pocisk moździerzowy spadł na wiejski teren w leżącej nad Morzem Śródziemnym tureckiej prowincji Hatay - poinformowały tureckie władze. Jest to już szósty dzień odwetowych uderzeń tureckich na Syrię.
Według władz pocisk spadł około godziny 15 czasu lokalnego (14 czasu polskiego) w okręgu Hacipasa w odległości od 150 do 200 metrów od granicy. Wcześniej Turcja wysłała w ten region kolejne czołgi i systemy obrony przeciwrakietowej. W zeszłym tygodniu parlament w Ankarze dał władzy jednoroczny mandat na przeprowadzenie ewentualnej interwencji w Syrii, w razie gdyby wymagała tego sytuacja.

W następstwie syryjskich ataków ogniowych na Turcję i prowokowanych nimi tureckich kontrakcji napięcie między obu państwami wzrosło do poziomu, jakiego nie notowano od początku trwającego już ponad półtora roku krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii.

Ban Ki Mun: Ten konflikt może doprowadzić do destabilizacji regionu

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostrzegł wcześniej, nawiązując do ostatnich incydentów zbrojnych na granicy syryjsko-tureckiej, że konflikt w Syrii zagraża stabilności całego regionu. Zaapelował też o wstrzymanie dostaw broni do tego kraju. Podkreślił, że "polityczne rozwiązanie" jest jedynym sposobem na zakończenie konfliktu w Syrii.

- Eskalacja konfliktu na granicy syryjsko-tureckiej i wpływ kryzysu [w Syrii - red.] na Liban są bardzo niebezpieczne - mówił szef ONZ podczas międzynarodowej konferencji na temat demokracji organizowanej przez Radę Europy we Francji.

Z powodu zbliżającej się zimy szef ONZ zaapelował też o dodatkową pomoc humanitarną dla regionu. - Konieczne jest, by darczyńcy zareagowali w hojniejszy sposób na potrzeby Syryjczyków i ponad 300 tys. uchodźców przebywających w sąsiednich krajach - mówił.

Turecka artyleria odpowiedziała ogniem na pocisk wystrzelony z Syrii

W niedzielę na syryjsko-tureckim pograniczu doszło do kolejnego w ostatnich dniach incydentu. Turecka artyleria odpowiedziała ogniem na pocisk moździerzowy wystrzelony z Syrii, który kilka minut wcześniej uderzył w przygraniczną miejscowość Akcakale, nie raniąc nikogo.

- Trzeba być przygotowanym tak, jakby za chwilę miało się pójść na wojnę. Jeśli nie można być przygotowanym, to nie można nazywać się potężnym krajem lub potężnym narodem - powiedział w niedzielę turecki premier Recep Tayyip Erdogan.

Przemawiając w Stambule, szef rządu skrytykował główne ugrupowanie opozycyjne. Partia Ludowo-Republikańska (CHP) sprzeciwiała się niedawnej decyzji parlamentu zezwalającej siłom zbrojnym na prowadzenie operacji militarnych poza granicami kraju, jeśli rząd uzna to za konieczne. Decyzję podjęto po środowym ostrzale Akcakale, w którym zginęło pięcioro cywilów.

Powtarzające się incydenty na pograniczu syryjsko-tureckim wywołały największe napięcie w stosunkach między Ankarą a Damaszkiem od czasu, gdy w Syrii wybuchł krwawy konflikt wewnętrzny w marcu 2011 r.

Zobacz także
Komentarze (144)
Turcja: kolejny odwetowy ostrzał Syrii. Coraz więcej czołgów na granicy obu krajów
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 47 razy 39

  Istotnym w tej sytuacji jest fakt, że obszar, z którego wystrzelono pociski, które spadły potem na terytorium Turcji nie jest pod pełną kontrolą syryjskich sił rządowych. To obszar Tell Abyad (Tel Abiad / Tel Abyad) w prowincji al-Raqqa niedaleko północnego miasta syryjskiego Aleppo. Rebelianci z Wolnej Armii Syryjskiej są również w posiadaniu pocisków moździerzowych, co wielokrotnie demonstrowali na propagandowych filmach wideo.

 • gnago

  Oceniono 65 razy 29

  To jak w kawale o spokojnym sowieckim ciągniku:
  "Turecka artyleria odpowiedziała ogniem na pocisk moździerzowy wystrzelony z Syrii, który kilka minut wcześniej uderzył w przygraniczną miejscowość Akcakale"
  Waga zestawu moździerz i pocisk to od tych kilkunastu kg do max 60 kg w wersji przenośnej. A w kilka minut znalazła się artyleria z wyznaczonymi celami. Ciekawe celowała w domniemane czy wyśledzone miejsce odpalenia pocisku, A może wyznaczone przez dowództwo wcześniej przed wysłaniem ludzi z moździerzem na drugą stronę granicy.

  W Polsce przez tydzień nie dogralibyśmy takiej ogniowej odpowiedzi.

  Aha już wiem co za kraj w Syrii będzie się wysługiwał "słusznej stronie demokracji "

 • vikaromaniuta

  Oceniono 43 razy 27

  Niemiecka telewizja ZDF wyemitowała w czwartek (04.10) dwa reportaże, w których podano informację, że syryjscy rebelianci wzięli odpowiedzialność za atak na turecką miejscowość Akçakale, o który to ataku turecki rząd i rządy i media państw zachodnich oskarżyły natychmiast syryjskie wojska rządowe.

 • hassprediger

  Oceniono 49 razy 25

  ...przecież widać kto tu kogo prowokuje jakieś kabaretowe ostrzały jednym pociskiem moździerzowym i w odpowiedzi kanonada czołgów i dział, widać wyraźnie, że to prowokacje Tureckie, a nie Syryjskie typowa gebelsowska propaganda.

 • annx78

  Oceniono 32 razy 24

  Się już nie dziwię tej wstrzemięźliwości Turcji. Skoro incydenty zostały nagłośnione to teraz sami przeciwnicy Assada mogą ostrzeliwać. Wywiad ma pewnie teraz ręce pełne roboty nad rozpoznawaniem.

 • frank1947

  Oceniono 37 razy 17

  Pociski nie zostalo wystrzelonych z Syri tylko z terytorium Syri ... to zmiena calos bo tak na prawde to nie wiadomo kto strzela .. moze turcy sami do siebie .

 • edi54

  Oceniono 57 razy 15

  Turcy to narod barbarzyncow i zbrodniarzy . Niejedną rzeź mają na swoim koncie na narodach bałkańskich
  z czasów kilkuwiekowej okupacji tych ziem. Okrutnie dali sie we znaki Grekom. Ludobojstwem jest
  wymordowanie ponad miliona Ormian juz w XX wieku.To państwo nigdy nie powinno wejść w skład
  Unii Europejskiej , bo okaże sie dla demokratycznej Europy "koniem trojańskim". Zachód i USA , kierując
  się swoimi interesami strategicznymi, wspieraja Turcję , dysponującą olbrzymią , nowoczesnie wyposażoną
  armią. Rosja nie ma wyboru - kierując się własnymi interesami musi wspierać Syrię. A Izrael tylko zaciera ręce by upadł Asad a w jego miejsce ustanowiono marionetkowy rzad , który zgodzi sie na przelot
  swych sił powietrznych w ataku na Iran.

 • komentatorobiektywny

  Oceniono 35 razy 9

  Sku...syńskie NATO . Znaleźli sposób by napaść na Syrię. Jak nie pomogło wysyłanie słusznej opozycji szkolonej przez morderców z CIA to uderzy NATO w obronie "zaatakowanej" Turcji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje