Debata zdrowotna PiS: zmienić sposób finansowania służby zdrowia

08.10.2012 12:54
Debata zdrowotna PiS

Debata zdrowotna PiS (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

PiS zorganizowało drugą debatę z ekspertami, tym razem nt. ochrony zdrowia. Bolesław Piecha z PiS opowiedział się za budżetowym i zdecentralizowanym finansowaniem opieki zdrowotnej. - Nie należy likwidować NFZ, ale trzeba inaczej zarządzać składkami - przekonywał z kolei neurochirurg prof. Jerzy Jurkiewicz.
- Podejmujemy dziś temat szczególnej wagi, który dotyczy każdego obywatela naszego kraju; temat, który budzi ogromne napięcia i emocje - mówił na debacie Kaczyński. Przekonywał, że ten "szczególnie gorący" temat potrzebuje spokojnej dyskusji, która nie byłaby obciążona "podziałami o pozamerytorycznym z punktu widzenia służby zdrowia charakterze".

- Jest rzeczą niesłychanie istotną, aby rozmowa o najważniejszych sprawach dla Polski zaczęła się w naszym kraju na poważnie, przestała być przekrzykiwaniem się. Jestem głęboko przekonany, że dzisiaj uczynimy krok w tym kierunku - ocenił Kaczyński.

Zdecentralizować system finansowania opieki zdrowotnej

- System finansowania służby zdrowia potrzebuje zdecentralizowania; pieniądze powinny trafiać do wojewodów, którzy w ramach budżetów zadaniowych realizowaliby "to, co jest związane z kontraktowaniem świadczeń" - uważa poseł PiS, b. wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Piecha, który zabrał głos podczas debaty na temat zdrowia, ocenił, że obecnie funkcjonujący system scentralizowany jest "głęboko niewydolny" i nie gwarantuje konstytucyjnego prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

- Obecnie nikt, ani rząd, ani parlament, ani Ministerstwo Zdrowia nie kontrolują przepływu środków finansowych, a robi to skostniała urzędnicza instytucja, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia - ocenił. Dodał, że komisje sejmowe opiniują plan finansowy, jednak prezes NFZ może taki plan zmienić. - Trzeba wrócić do systemu budżetowego, ale zadaniowego, zdecentralizować system i przekazać środki do wojewodów, aby wojewoda w budżecie zadaniowym realizował to, co teraz jest związane z kontraktowaniem świadczeń - stwierdził. Dodał, że środki przeznaczane na system ochrony zdrowia, czyli 4,2 proc. PKB, nie mogą spowodować poprawy w systemie opieki zdrowotnej.

Dwa filary w NFZ

- Nie należy likwidować NFZ, ale trzeba inaczej zarządzać składkami - przekonywał prof. Krzysztof Krajewski-Siuda. Ekspert Instytutu Sobieskiego stwierdził, że nie należy likwidować NFZ, ale trzeba znacznie ograniczyć jego funkcjonowanie.

Jego zdaniem należy podzielić składkę zdrowotną na dwa filary. Z jednego byłyby finansowane m.in. podstawowa opieka zdrowotna, leczenie specjalistyczne ambulatoryjne, leczenie szpitalne na podstawowym poziomie. - Tam, gdzie w obszarze świadczeniodawców mamy do czynienia z konkurencją, tam można sobie wyobrazić wizje konkurujących ze sobą funduszy, (...) danie ubezpieczonemu możliwości wyboru ubezpieczyciela" - mówił. Zaznaczył, że ten model nie w każdym obszarze się sprawdza i tam, gdzie nie istnieje konkurencja po stronie świadczeniodawców, np. w przypadku szpitali uniwersyteckich, składki powinny być zarządzane przez drugi filar nadzorowany przez NFZ.

Specjalne finansowanie na specjalistyczne placówki

Prof. Jerzy Jurkiewicz, neurochirurg, przekonywał, że szpitale uniwersyteckie, wysokospecjalistyczne muszą być finansowane w odrębny sposób. - Inaczej stracimy bezpieczeństwo zdrowotne Polaków - przestrzegał. Podkreślił, że obecnie te najlepiej wyposażone placówki, prowadzące najbardziej skomplikowane leczenie, są w tragicznej sytuacji finansowej.

Prezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych Jacek Gugulski mówił, że jakość leczenia nie może być uzależniona od adresu i finansowanie powinno być tak zorganizowane, by pacjent nie musiał przemierzać setek kilometrów, aby uzyskać leczenie. Dodał, że pacjenci onkologiczni często mają wrażenie, że patrzy się na zysk, a szpitale, które leczą dobrze, mają olbrzymie problemy. - Można to zmienić, ale musi być odpowiednie finansowanie - mówił. Jego zdaniem najważniejsza rzecz to zniesienie limitów na świadczenia medyczne.

W debacie biorą udział m.in. kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz oraz prezes Federacji Pacjentów Polskich Stanisław Maćkowiak.

Zobacz także
Komentarze (64)
Debata zdrowotna PiS: zmienić sposób finansowania służby zdrowia
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 22 razy 22

  Zmiany płatnika nic nie dadzą jeśli nie przybędzie pieniędzy a skąd je brać to już nikt nie mówi

 • remo29

  Oceniono 26 razy 20

  Oczywiście z czego to wszystko sfinansować Kaczyński wie, ale nie powie.
  --
  parada karzełków

 • spluwa-orginal

  Oceniono 25 razy 17

  Wszystkich chorych ,nie zaleznie od wieku ,leczyc tak jak " matke krolow " .
  Ona zawsze miala super opieke lekarska .Prawda Kaczor ?

 • koniu150

  Oceniono 15 razy 13

  dlaczego ten pokrętny i mściwy gnom nie realizował tego jak był przy korycie ?

 • wilkor111

  Oceniono 13 razy 11

  profesora Bieniede powinni zaprosić - on na podstawie swoich autorskich analiz komputerowych znajdzie rozwiązanie w maksymalnie 45 minut

 • pyffello114

  Oceniono 13 razy 11

  Kaczynski: "potrzeba spokojnej dyskusji".
  Tzw "spokojna dyskusja" bez ministra zdrowia Arlukowicza???
  Bo nie jest "prawdziwym Polakiem"???

 • archimago7

  Oceniono 34 razy 10

  Alternatywy 4.
  1.Nigdy więcej Jarosław Kaczyński przy władzy.
  2.Nigdy więcej pisowskie antypolskie szuje, przy władzy.
  3.Nigdy więcej inne "solidarne tylko same ze sobą"pisowskie odchody przy władzy.
  4.Nigdy więcej pisowskiej prokuratury, pisowskich służb specjalnych, pisowskich mediów publicznych, pisowskiej gospodarki, pisowskiego udawanego patriotyzmu i pisowskiej faryzejskiego katotalibstwa.

 • p4-s

  Oceniono 10 razy 8

  No i co orzekło konsylium? Prezes łapie się na lobotomię, czy tylko na klatkę w ZOO?

 • walkaklas

  Oceniono 11 razy 7

  Dopuścili lekarzy do głosu, skończy więc tak że będziemy płacić więcej, kolejki będą jeszcze dłuższe a zarobki lekarzy przekroczą 50 tys. miesięcznie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje