Ekspert: TVP w obecnym kształcie przetrwa do 2016 roku. Potrzebne drastyczne zmiany

Budynek TVP przy ul. Woronicza w Warszawie

Budynek TVP przy ul. Woronicza w Warszawie (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

"Na obecnych zasadach TVP przeżyje jeszcze dwa, trzy, cztery lata" - mówi serwisowi wirtualnemedia.pl szef dużego domu mediowego. Powód? Ekspert wymienia kryzys finansowania abonamentowego i rynku reklamy. Jego zdaniem dotychczasowe zmiany w Telewizji Polskiej nie wystarczą.
Jakub Bierzyński, szef domu mediowego OMD, jest zdania, że obecne zmiany w TVP nie wystarczą. Wprawdzie Telewizja Polska została zmuszona do wprowadzenia znacznych oszczędności, jednak zdaniem specjalisty zmniejszenie rocznego budżetu o pół miliarda złotych to wciąż zbyt mało.

Szef OMD podkreśla, że TVP nadal zatrudnia 10 razy więcej osób niż prywatne stacje. Jako przykład podaje m.in. TVN, gdzie pracowników jest kilkuset, a nie jak w TVP - kilka tysięcy. Bierzyński przyznaje, że trend w Telewizji Polskiej jest dobry, ale konieczne jest wprowadzenie o wiele poważniejszych zmian.

Politycy nie pozwolą na bankructwo

Czy TVP może uniknąć upadku? Bankructwo raczej stacji nie grozi - nie pozwolą na to politycy, jednak dalsze reformy są niezbędne. Jakub Bierzyński twierdzi, że konieczne jest wybranie jednej z dwóch możliwych dróg. Pierwszą z jego propozycji jest prywatyzacja stacji - w tej sprawie napisał list otwarty do ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego. Druga propozycja to utworzenie Funduszu Misji Publicznej. Byłby on zasilany środkami z różnych resortów: np. kultury, edukacji czy szkolnictwa wyższego. Obecnie trwają prace nad ustawą, która być może wprowadzi takie rozwiązanie.

"Myślę, że jeszcze parę lat zmusi ich do jeszcze większych oszczędności. Jeszcze dużo jest do racjonalizacji w tej instytucji. Na tych zasadach przeżyje jeszcze dwa, trzy, cztery lata" - powiedział Biedrzycki dziennikarzowi serwisu wirtualnemedia.pl.

Zobacz także
Komentarze (27)
Ekspert: TVP w obecnym kształcie przetrwa do 2016 roku. Potrzebne drastyczne zmiany
Zaloguj się
 • ww-77

  Oceniono 66 razy 60

  Ani TVP, ani prostytutki zwane gwiazdami zarabiające po 100 tysięcy, ani złodzieje zatrudnieni na fikcyjnych posadach w tej instytucji nie mają powodów do obaw. W razie czego rząd zawsze może nasłać wojsko na obywateli w celu wyegzekwowania haraczu zwanego abonamentem.

 • jamj

  Oceniono 63 razy 59

  "Bankructwo raczej stacji nie grozi - nie pozwolą na to politycy."
  =============================================
  To stwierdzenie wyjaśnia dlaczego ta telewizja nazywa się "publiczną". Z tego samego powodu co burdel nazywany jest domem publicznym..

 • e-komentarz

  Oceniono 34 razy 32

  "Politycy nie pozwolą na bankructwo" I to jest cała tragedia TVP.
  Żeby nie wiem jak źle gospodarowali nie będzie bankructwa.
  Nie będzie więc coraz lepszych programów, racjonalnej gospodarki pieniędzmi podatników-abonentów.
  Nie będzie bo nie podlegają konkurencji między nadawcami.
  Potrzebne drastyczne zmiany - ale w kierunku racjonalizacji wydatków TVP.
  Wtedy starczy na więcej, i być może więcej osób zapłaci haracz o nazwie abonament.

 • darekfordon

  Oceniono 28 razy 24

  zlikwidowac i tak gó... nadają

 • 123456ag

  Oceniono 22 razy 22

  Nie przeżyje ? To może by tak zezwolić na eutanazję? Po co ma dalej się męczyć ? (I NAS)

 • hans_close

  Oceniono 18 razy 16

  Spójrzcie na zdjęcie gmachu TVP, zaprojektowanego przez nadwornego architekta antybolszewickiej partii PIS i na fotkę poniżej przedstawiającą bolszewicki Pomnik Międzynarodówki Komunistycznej, wykonany przez ziomali naszych "genetycznych patriotów".

  www.loustrzyki.edu.pl/przedmioty/sztuka/album/18_I_pol%20XXw/18f_konstruktywizm/slides/wladimir_tatlin_pomnik_III_miedzynarodowki.jpg

 • wrobrewrobrewrobre

  Oceniono 12 razy 12

  Za dużo znajomych i znajomych znajomych, no i jeszcze zasłużonych dla polityków itd itd. Jakie lekarstwo? - Ograniczyć publiczną do TVP1, TVP Kultura i TVP Polonia - a wtedy starczy. Ograniczyć ilość zatrudnionych do poziomu konkurencji. Zatrudniająca aż 3632 pracowników telewizja publiczna bije na głowę swoich konkurentów - Polsat (862 osoby) i TVN (1532).
  Średnia płaca w TVP w 2011 r. wynosiła 6,9 tys. zł brutto. Polsat płacił w ub. roku średnio 6,6 tys. zł. Najlepsze wynagrodzenie zapewniał TVN - aż 8,1 tys. zł. (dane za Pulsem Biznesu).

 • eurotrendywppl

  Oceniono 14 razy 12

  Widzę, że się zbliża do mojej koncepcji. Telewizja publiczna to:
  - bez reklam,
  - bez abonamentu,
  - fundusz który jest dolą z reklam telewizji tzw. prywatnych - to powinno wystarczyć.
  Poza tym wolontariat a nie wysokie pensje. Zainteresowani będą chcieli dobrze wypaść aby ich prywatni kupili. Ten potężny lokal - na zaplecze kulturowo-ekspozycyjne współpracujących. Teatry, uczelnie, działy rozwojowe firm itp.

 • mederith

  Oceniono 10 razy 10

  Nie ogladam tego badziewia, dalej zwanego TVP, nie place abonamentu, nie mam telewizora. Jestem szczesliwym czlowiekiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje