Ekspert: TVP w obecnym kształcie przetrwa do 2016 roku. Potrzebne drastyczne zmiany

08.10.2012 11:55
Budynek TVP przy ul. Woronicza w Warszawie

Budynek TVP przy ul. Woronicza w Warszawie (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

"Na obecnych zasadach TVP przeżyje jeszcze dwa, trzy, cztery lata" - mówi serwisowi wirtualnemedia.pl szef dużego domu mediowego. Powód? Ekspert wymienia kryzys finansowania abonamentowego i rynku reklamy. Jego zdaniem dotychczasowe zmiany w Telewizji Polskiej nie wystarczą.
Jakub Bierzyński, szef domu mediowego OMD, jest zdania, że obecne zmiany w TVP nie wystarczą. Wprawdzie Telewizja Polska została zmuszona do wprowadzenia znacznych oszczędności, jednak zdaniem specjalisty zmniejszenie rocznego budżetu o pół miliarda złotych to wciąż zbyt mało.

Szef OMD podkreśla, że TVP nadal zatrudnia 10 razy więcej osób niż prywatne stacje. Jako przykład podaje m.in. TVN, gdzie pracowników jest kilkuset, a nie jak w TVP - kilka tysięcy. Bierzyński przyznaje, że trend w Telewizji Polskiej jest dobry, ale konieczne jest wprowadzenie o wiele poważniejszych zmian.

Politycy nie pozwolą na bankructwo

Czy TVP może uniknąć upadku? Bankructwo raczej stacji nie grozi - nie pozwolą na to politycy, jednak dalsze reformy są niezbędne. Jakub Bierzyński twierdzi, że konieczne jest wybranie jednej z dwóch możliwych dróg. Pierwszą z jego propozycji jest prywatyzacja stacji - w tej sprawie napisał list otwarty do ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego. Druga propozycja to utworzenie Funduszu Misji Publicznej. Byłby on zasilany środkami z różnych resortów: np. kultury, edukacji czy szkolnictwa wyższego. Obecnie trwają prace nad ustawą, która być może wprowadzi takie rozwiązanie.

"Myślę, że jeszcze parę lat zmusi ich do jeszcze większych oszczędności. Jeszcze dużo jest do racjonalizacji w tej instytucji. Na tych zasadach przeżyje jeszcze dwa, trzy, cztery lata" - powiedział Biedrzycki dziennikarzowi serwisu wirtualnemedia.pl.

Zobacz także
Komentarze (27)
Zaloguj się
 • afrochinczyk

  0

  Kilka lat temu nakręcenie jednego odcinka Klanu kosztowało ponad 100 tysięcy - teraz pewnie znacznie więcej, a ile takich szmir TVP tworzy rocznie? Wieczorami u nich nic innego nie ma. To ma być misja? A o ich skromnych pensyjkach wszyscy doskonale wiemy. Ambitne programy dokumentalne, przyrodnicze czy edukacyjne spokojnie znajdziemy na kablówce. Myślicie , że gdyby wszyscy placili abonament, to ich ramówka byłaby lepsza? Co najwyżej pensyjki sobie by podwyższyli i swoim"gwiazdeczkom". Jak im zabraknie kasy to out z eteru - nie mam zamiaru poprzez pomoc państwa sponsorować coś, czego nawet nie chcę widzieć na oczy.

 • pliszka21

  Oceniono 1 raz 1

  dziesięciokrotnie większe zatrudnienie niż w ogólnopolskich stacjach komercyjnych mówi samo za siebie. Jesli dołożyć do tego liczne związki zawodowe i wysokie zarobki etatowych pracowników - obraz się klaruje. Program coraz słabszy jakościowo nie przyciąga widzów, a co za tym idzie reklamodawców. Dotacja abonamentowa nie jest panaceum na dziurę budżetową spowodowaną przerostem etatów i chęcią utrzymywania słabeuszy.

 • braunal

  Oceniono 3 razy 3

  Dlaczego nic się nie mówi o nepotyzmie w TVP?Nie ma w publicznej redaktora który by nie wsadził kogoś z rodziny na stołeczek.A poza tym mam dość słuchania komentarzy Dariusza Szpakowskiego,ten stary pierdoła obrzydzi każdy mecz.

 • maciak21

  Oceniono 2 razy 2

  Jak dla mmnie moze paść już teraz! Żenada i jeszcze każą nam płacić za ten szajs! Znowu utrzymujemy i bedziemy badziew polityczny i państwowy jak poczta polska!

 • hobog

  Oceniono 3 razy 3

  trzeba mieć sam moher w czaszce, żeby oglądać tvp.

 • ulanzalasem

  Oceniono 5 razy 5

  Mija 5 rok rządów Platformy, druga kadencja z większością w Sejmie, Senat też jest ich, "mają" prezydenta i co...i nic! Tak samo jak w wielu innych kwestiach PO jest bierna, a często brak reakcji oznacza tak naprawdę niszczenie. Nie chcemy TVP ? To trzeba było sprzedać, zaorać, zlikwidować. Mamy mieć telewizję publiczną ? To trzeba było ustanowić odpowiednie przepisy, zmiany, nawet narzucić ramówkę poprzez np. zakaz reklam, telesprzedaży, idiotycznych teleturniejów, show, tańców - np. w jednej stacji i zrobić drugą bardziej komercyjną. A tak ?
  Plebania telenowela odc. 1350,
  Moda na sukces serial obyczajowy odc. 5690,
  Jaka to melodia? teleturniej muzyczny odc. 2478,
  Stawka większa niż życie serial wojenny,
  (ponownie) Moda na sukces serial obyczajowy odc. 5691,
  Jaka to melodia? teleturniej muzyczny odc. 2479,
  Klan telenowela odc. 2334,
  Wszystko przed nami telenowela odc. 9,
  Galeria serial obyczajowy odc. 103,
  Na Dwójce nie lepiej M jak Miłość, Rodzinka.pl, Kocham Cię, Polsko! zabawa quizowa, Barwy szczęścia, Ja to mam szczęście! serial komediowy itd. pomiędzy to wrzucą pogodę, dwa razy wiadomości, jeden program przyrodniczy i już misja zrealizowana, od czasu do czasu jakiś film, ale często powtórki, tanie gniotu jak z Tele5 i dla nich wszystko jest OK.
  Telewizja publiczna nie zarobi na misji, tvp na misji musi stracić, musi do niej dokładać, to oczywiste! Arte ARD/ZDF w naszym wydaniu musiałoby mieć finansowanie państwowe lub / i wsparte komercyjnymi inicjatywami np. z jednego z kanałów - ale proszę spojrzeć na poziom, u nas misja wygląda prawie tak samo jak TVN czy Polsat! Jeśli emeryci czy kury domowe (bez obrazy) chcą Plebani, Ojca mateusza czy Bitwy na głosy to niech takie programy będą emitowane na jednym tandetno-komercyjnym programie, a inne niech reprezentują jakiś poziom. Dlaczego taka Stawka leci na TVP1, a nie na TVP Seriale, które powinno być ogólnodostępne właśnie dla powtórek seriali, które większość widziała 5 razy...Więcej dobrych seriali i filmów kręciło się w PRLu i w latach 90 przy niskich środkach finansowych, tutaj nie chodzi o to, że takie HBO ma góry forsy, ale o talent, pomysły, chęć zrobienia czegoś więcej i lepiej. Nikt nigdy nie poprze tvp i abonamentu jeśli telewizja będzie wyglądała tak jak dzisiaj.

 • kesik001

  Oceniono 4 razy 2

  Proponuję im zakodowanie nowej cyfrowej telewizji naziemnej i niezmienny repertuar tv.
  Utrzymywanie pensji tam zatrudnionych wraz z korektą przy wzroscie jakiegokolwiek produktu czy usługi w tym kraju(czytaj-podwyżką do pracownika)
  A tak ogólnie to niech sie pier....ą.
  Odemnie złamanego grosza nie dostaną pajace.

 • arkady.ronin

  Oceniono 2 razy 2

  Telewizja publiczna czy polityczna? Ja to mam takie wrażenie, że publiczna już nie istnieje a polityczna to pociągnie tak długo jak długo będziemy na to pozwalać politykom.

 • jabystry

  Oceniono 4 razy 0

  "Potrzebne drastyczne zmiany"
  Autor: oczywiście "dt". Specjalizuje się w wymyślaniu najgłupszych tytułów.
  Co ma na myśli ? Podpalenie budynków TVP ? Oszpecenie twarzy prezenterów ?
  Epidemię raka, trądu, świnki ? Obcinanie członków - w jakiej kolejności ?
  Pismak nie rozumie słowa "drastycznie".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje