"Odprowadzić dziadka Putina na emeryturę!" Zatrzymania [ZDJĘCIA]

07.10.2012 23:46
Protest w 60. urodziny Władimira Putina

Protest w 60. urodziny Władimira Putina (Fot. MAXIM SHEMETOV REUTERS)

Policja w Moskwie zatrzymała co najmniej sześcioro opozycjonistów, którzy zebrali się w Skwerze Iljińskim, pod oknami Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej, aby "odprowadzić na emeryturę" kończącego w tym dniu 60 lat Władimira Putina.
Swoją akcję przeciwnicy Putina nazwali "Odprowadzimy dziadka na emeryturę". W Rosji 60 lat to w wypadku mężczyzn wiek emerytalny. Uczestnicy happeningu przynieśli prezydentowi prezenty, m.in. kapcie, futerał na okulary, kominiarkę w stylu Pussy Riot, grabie, węża do podlewania ogródka i tort. Jeden z demonstrantów chciał mu wręczyć drelich więzienny.

Wśród zatrzymanych są m.in. lider demokratycznego ruchu młodzieżowego My Roman Dobrochotow i twórca portalu Rosagit Wadim Korowin.

Swoje akcje z okazji 60-lecia Putina w Moskwie i innych miastach Rosji przeprowadzili także jego stronnicy. W Petersburgu, rodzinnym mieście prezydenta, zorganizowali oni m.in. Marsz Jubileuszowy, którego trasa wiodła przez miejsca związane z życiem, nauką i pracą Putina.

Sam jubilat dzień ten spędził właśnie w Petersburgu w towarzystwie rodziny i najbliższych przyjaciół.

Wieczorem należąca do kontrolowanego przez państwo koncernu gazowego Gazprom telewizja NTV nadała materiał filmowy, w którym zaprezentowała Putina - jak to określiła - "takim, jakim znają go tylko najbliżsi", czyli w kuchni, prezydenckiej limuzynie, za kulisami konferencji i w basenie.

Towarzyszący prezydentowi w tych scenach dziennikarz Wadim Takmieniow zapytał go m.in. o stosunek do opozycji. Putin oświadczył, że "patrzy na nią ze spokojem" i że ma nadzieję, że wśród opozycjonistów "pojawią się poważni ludzie".

- Ziarna od plew w sposób naturalny zostaną oddzielone. Pojawią się rzeczywiście wybitni, interesujący ludzie, którzy będą mogli wziąć na siebie odpowiedzialność za jakieś branże i sfery życia społecznego, a być może nawet za cały kraj - powiedział Putin.

Komentarze (29)
"Odprowadzić dziadka Putina na emeryturę!" Zatrzymania [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • grzes07

  Oceniono 26 razy 12

  W San Francisco aresztowano 22 uczestników ruchu „Okupuj Wall Street” , dlaczego nie podano tej informacji na GW

 • rawahecht

  Oceniono 6 razy 4

  Z "powyższej lekcji" warto może zapamiętać, że wiek emerytalny w Rosji wynosi;
  60 dla panów, 55 dla pań.
  To, że ci pierwsi rzadko go osiągają, to już inna para wątrób.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  Putin wypełni lukę powstałą po porażce NATO w Afganistanie
  www.kresy.pl/publicystyka,wydarzenia-tygodnia?zobacz/tadzykistan-udostepnil-rosji-baze-wojskowa-na-30-lat-dosle-jeszcze-migrantow

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 8 razy 2

  Krew mnie zalała ,jak uzmysłowiłem sobie,że w tej Rosji chłopy idą na emeryturę w 60-tym roku życia, a my Polacy - Europejczycy musimy tyrać prawie do śmierci - czyli do 67-mego roku.

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 1

  Najciemniej pod latarnią.

  Tylko dzięki informacji www.kresy.pl/publicystyka,wydarzenia-tygodnia?zobacz%2Fuzbekistan-pokazuje-zeby
  z rusofobicznego portalu możemy się dowiedzieć o znaczeniu wyborów w Gruzji dla Rosji. Rosja zacieśni więzy przyjaźni i kontroli z Uzbekistanem i Tadżykistanem, a antyrosyjski zwiążek Uzbekistan-Gruzja-Tadzykistan stanie sie mrzonką.

  To ogromny sukces Putina na drodze do odtworzenia imperium rosyjskiego

 • noken

  Oceniono 14 razy 0

  dlaczego podajecie takie smieciowe newsy, a milczycie o tym ze juz od pieciu dni syria i turcja ostrzdeliwuja sie artyleria? sytuacja jest dosyc powazna, bo syria jest w posiadanbiu broni chemicznej ktora obiecala uzyc przeciwko jakimkolwiek silom inwazyjnym. Kolejna ciekawa informacja, rebelianci syryjscy porwali 48 pielgrzymow z iranu i groza zabiciem ich jesli assad nie wypusci wiezniow politycznych... to sa bardzo wazne informacje, jestesmy na progu duzej wojny, prawdopodobnie z uzyciem broni masowego razenia, wojny w ktora moze byc zamieszane kilka krajow, w tym powyzszy Putinek i jego Rosja. Nie rozumiem czemu piszecie o jego urodzinach, o aukcji na ebayu a nie o czyms tak waznym i historycznym, to nie jest niedbalstwo dziennikarskie ale zwykla, bezczelna ignorancja... jesli ktos sie interesuje newsami na biezaco, to tutaj zapraszam (czesto sie powtarzaja i sa po angielsku, alew ta strona zbiera newsy z kilkuset stron na swiecie) www.newsnow.co.uk/h/Current+Affairs/War+%26+Terrorism/World+Conflicts

 • pentagon-08

  Oceniono 3 razy -3

  Jak wiadomo, w Rosji OMON paluje emerytow, zatem Putas woli byc prezydentem. Kto by na wlasne zyczenie, chial dostac raza z 'blondynki' :D

 • zigzaur

  Oceniono 19 razy -3

  Przed wysłaniem na rentę trzeba przeprowadzić badania i dać Wołgę.
  Do przepłynięcia, oczywiście. Przepłynie, to zdrowy i renta się nie należy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje