Putin: Chodorkowski chce wyjść na wolność? Wniosek rozpatrzę bez żądzy krwi

07.10.2012 21:27
Władimir Putin

Władimir Putin (Fot. Alexei Druzhinin AP)

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył dziś, iż nie ma nic przeciwko temu, by Michaił Chodorkowski wyszedł na wolność, jednak pod warunkiem, że odbędzie się to w zgodzie z prawem, na przykład w drodze ułaskawienia.
Putin mówił o tym w specjalnym programie telewizji NTV. Zdaniem prezydenta jedną z dróg postępowania w tym wypadku może być prośba byłego właściciela koncernu naftowego Jukos o ułaskawienie. - Nie sądzę, że powinniśmy zrobić coś, co byłoby niezgodne z prawem. Jeśli zgodnie z procedurami prawnymi jest to możliwe, to proszę bardzo. Jednak obowiązuje określony tryb. Niezbędne jest, by on wystąpił o ułaskawienie - powiedział Putin.

Gospodarz Kremla zadeklarował, że prośbę taką rozpatrzy "z życzliwością, bez żądzy krwi". Zauważył również, że za takie przestępstwa, jak te, które popełnił Chodorkowski, "w USA wymierzają po 100, 200 lat". - I nic się nie dzieje, cisza - dodał.

Chodorkowskiemu zostały jeszcze cztery lata więzienia

Chodorkowski był niegdyś najbogatszym człowiekiem w Rosji. Popadł w konflikt z Putinem, gdy oskarżył jego otoczenie o korupcję i zaczął finansowo wspierać opozycyjne partie polityczne. W grudniu 2010 r. został skazany na 13,5 roku łagru za rzekome przywłaszczenie 218 mln ton ropy naftowej i wypranie uzyskanych w ten sposób pieniędzy. W maju 2011 r. sąd apelacyjny złagodził mu karę do 13 lat pozbawienia wolności.

Na wolność biznesmen wyjdzie w 2016 r., gdyż na poczet kary zaliczono mu wcześniejszy wyrok, który odsiaduje. W pierwszym procesie, w 2005 r., został on skazany na osiem lat pozbawienia wolności za domniemane oszustwa podatkowe i uchylanie się od płacenia podatków.

Chodorkowski konsekwentnie odpierał wszystkie zarzuty, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane. Niejednokrotnie informował, że nie będzie nikogo prosić o akt łaski. W kwietniu bieżącego roku ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oznajmił że prosząc o ułaskawienie, skazany nie musi przyznawać się do winy.

Zobacz także
Komentarze (16)
Putin: Chodorkowski chce wyjść na wolność? Wniosek rozpatrzę bez żądzy krwi
Zaloguj się
 • umate

  Oceniono 25 razy 17

  "z życzliwością, bez żądzy krwi". Katolicy powinni brać przykład z Władka, a mógł zabić...

 • bogus1200

  Oceniono 14 razy 12

  Car Władimir Wielki jest miłosierny

 • psiorgan

  Oceniono 17 razy 5

  Tak, skończy się gehenna pięknego Michaiła. Wróci do rodziny i już nie będzie musiał szyć waciaków nad Bajkałem, choć okolica piękna. Jego tęgi umysł jeszcze nie raz przysłuży się dobrze Rosji i jej obywatelom.

 • ranek1960

  Oceniono 7 razy 3

  Widać że Władek ma już pomysł jak uciszyć Chodorkowskiego lepiej niech siedzi w kryminale to dłużej pożyje.

 • jakub53

  Oceniono 13 razy -1

  Putin strusilsja, tzn. dupa mu zmiekla bo ma Udalcowa i jego Marsz Milionow. Putinowka sie konczy, maly enerdowski szpicel tez. Wraca Rosja, ta wolna i wielka...

 • vikaromaniuta

  Oceniono 10 razy -2

  A dlaczego Putin miałby ułaskawić tego skrytobójcę i złodzieja ?

 • avanti_popolo

  Oceniono 22 razy -2

  Chodorkowski to mega złodziej. Powinien w dalszym ciągu robić przecinki w tajdze, okorowywać pniaki i takie tam

 • costa3500

  Oceniono 14 razy -4

  Ten Putin to jest tak sprawny umysłowo i fizycznie jak nasz gnom Jaruś

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje