Pawlak ostro o Gowinie ws. sądów: Przekroczył granicę...

07.10.2012 19:45
Waldemar Pawlak, Jarosław Gowin

Waldemar Pawlak, Jarosław Gowin (Fot. Bartlomiej Barczyk / Marcin Onufryjuk / AG)

Jest wniosek PSL w Trybunale Konstytucyjnym, jest też obywatelski projekt ustawy w sprawie ratowania 79 małych sądów rejonowych - poinformował w Kielcach wicepremier Waldemar Pawlak. Jego zdaniem decyzja Gowina w sprawie likwidacji sądów to poważny błąd.
Jak powiedział w Kielcach wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, decyzja o likwidacji 79 małych sądów rejonowych była błędna. - W moim przekonaniu minister Gowin przekroczył granice upoważnień ustawowych - dodał.

Jego zdaniem rozporządzenie powinno dotyczyć bardziej "sytuacji technicznych" dotyczących jednego lub dwóch sądów, a nie "ustanawiania ustroju sadownictwa w Polsce". Jak poinformował wicepremier i szef PSL, "mamy już złożony wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o rozpatrzenie tej sprawy".

"Mamy nadzieję, że to szkodliwe rozporządzenie nie wejdzie w życie"

Jak zapewnił Pawlak to niejedyne działanie w tej sprawie. - Mamy obywatelski projekt ustawy, który już pani marszałek przyjęła, bo jest wymagana liczba podpisów i mam nadzieję, że będzie procedowana i przyjęta jeszcze w tym roku, tak aby to szkodliwe rozporządzenie nie weszło w życie - powiedział.

Zdaniem wicepremiera likwidacja sądów to dyskryminacja wielu małych powiatów. - Jeżeli zrobiliśmy te zmiany administracyjne [utworzenie powiatów w 1999 r. - red.] to teraz nie można tego przekreślać na drodze rozporządzenia i dzielić powiaty na takie, które mają i nie mają sądów - powiedział.

Przypomniał, że wiele sądów wybudowano przy wsparciu samorządów. Wiele innych ma tradycje sięgające czasów sprzed uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Resort sprawiedliwości ogłosił w sobotę, że minister Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 r.

Zobacz także
Komentarze (107)
Zaloguj się
 • szats69

  Oceniono 1 raz 1

  Tyle że na słowach się skonczy, PSL nigdy nie wyjdzie z koalicji niezależnie co rząd będzie robił. A pozostając w niej, firmuje jednocześnie jego działania.

 • amron53

  Oceniono 1 raz 1

  Gdy urzędnicy z poręczenia PSL kradną , Pawlak milczy, jakby miał problem z mówieniem; gdy Gowin ruszył powiatowe układy w aparacie sprawiedliwości tzw., Pawlak zaryczał głosem lwa...czyżby był konserwatorem tych układów?

 • boruta955

  Oceniono 3 razy 3

  Walduś wprowadza rozmówcę i czytelnika w błąd; nie chodzi o to, że ludzie będą musieli jeździć z Milicza do Trzebnicy, bo Gowin zlikwiduje im sąd w Miliczu. Sąd w Miliczu w sensie budynku i sędziów pozostanie, tylko sędziowie funkcyjni tzn. prezes i 3 viceprezesów lub przewodniczących wydziałów przestaną być prezesami i pobierać dodatki funkcyjne do pensji. Bo i sądowi w Miliczu i innym sądom o obsadzie sędziowskiej poniżej 9 sędziów ani prezes, ani zastępcy ani przewodniczący wydziałów nie są potrzebni. Co do Waldusia: Walduś balansuje na granicy 5% i szuka wyborców w małych miejscowościach, których straszy, że zabiorą im sądy. On Walduś na to nie pozwoli. Walduś zresztą w typowy dla siebie sposób nawet nie usiłuje wniosku do Trybunału Konstytucyjnego uzasadnić. Pomysł Gowina jest zły i tyle, po co i komu tu coś uzasadniać. Dopóki takie typy jak Walduś nami rządzą, nic nam nigdy się nie uda zrobić.
  Co do Gowina: chciał sobie porządzić ministerstwem, no to ma. Tusk go wpuścił w niezłe maliny: Przeciwko sitwie (zorientował się po roku z kim ma do czynienia) nie ma szans. Wymiar sprawiedliwości potrzebuje reformy systemowej, a nie zmiany ministra.

 • jabystry

  0

  Pawlak ma rację. Posunięcia Gowina są bardzo dziwne, wręcz antypolskie.
  Np. zwolnienie z egzaminów w niektórych zawodach. To wprowadzanie bylejakości, umożliwianie cwaniakom oszukiwanie niedouczonych pseudofachowców. Dostrzegam tu niebezpieczeństwo na skalę międzynarodową - np. w nieruchomościach. Prześwietliłbym Gowina i jego kontakty ze służbami na wschodzie i zachodzie kontynentu. Z Polski chce zrobić enklawę siły roboczej, nieuków i bezprawia. Jest zagrożeniem dla nas.

 • krzych.korab

  Oceniono 2 razy 2

  Mógł przełożony zakonu Jezuitów (Włoch), reorganizując w 1607 zakon i dzieląc go na prowincję Polską i Litewską, włączyć Mazowsze wraz z Warszawą do Litwy, nie uwzględniając protestów polskich. Może katolik Gowin likwidować sądy.

 • globetrotuar

  Oceniono 4 razy 2

  NIECH STARSZY SIKAWKOWY PAWLAK ZAJMIE SIE STRAZAKAMI I PRZSTANIE SIE WTRACAC DO NIE SWOICH SPRAW

 • klara551

  Oceniono 4 razy 0

  A może by pan panie ministrze od gospodarki skomentował sprawy gospodarcze? Ministerstwo sprawiedliwości to nie pana kompetencje. A może pan tak na wszelki wypadek już próbuje grać na dwa fronty i zapala pan panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek? Może za 3 lata da się podpiąć z nowa koalicją z PiS, a sędziów broni pan tak na wszelki wypadek aby łaskawym oczkiem popatrzyli na pańską ferajnę urzędniczą? Obrotowy ,tfu miałam na myśli obrotny z pana facet.

 • jakub53

  Oceniono 1 raz -1

  Kiedy w koncu gdanski matolek wywali krakusowatego filozofa? Sztama z Dziwiszem nie uprawnia do glupoty i bylejakosci...

 • biaeo

  Oceniono 1 raz 1

  Zestwienie 2 zdjec =bezcenne. Brawo GW, moze jednak jest nadzieja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje