Warszawa: mieszkańcy ewakuowanego budynku wrócą do domu dopiero za tydzień

07.10.2012 18:27
Miejsce awarii na budowie metra przy ul. Szkolnej

Miejsce awarii na budowie metra przy ul. Szkolnej (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prawdopodobnie w następny weekend do swoich mieszkań będą mogli wrócić wszyscy mieszkańcy budynku ewakuowanego z powodu osunięcia gruntu przy budowie drugiej linii metra w centrum Warszawy. Do czwartku potrwa utwardzanie gruntu w okolicy budynku.
- Przewidujemy, że mieszkańcy będą mogli wrócić do dwóch klatek ewakuowanego budynku w przyszły weekend - poinformował dziś wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Dodał, że badania zagęszczenia gruntu nie wykazały przemieszczania się budynku, choć zaznaczył, że pod fragmentem fundamentów na głębokości poniżej 5 metrów "mamy do czynienia z rozluźnionym gruntem".

- Ten grunt musi być ustabilizowany metodą iniekcji niskociśnieniowej. To potrwa do czterech dni, później konieczne będą badania kontrolne - mówił Wojciechowicz. Wiceprezydent poinformował też, że nad wyjaśnieniem przyczyn powstania osuwiska pracują cztery zespoły ekspertów. - Myślę, że za kilkanaście dni będziemy mieli wyniki ich pracy - powiedział.

W budynku nadal brakuje gazu i ogrzewania

Wojciechowicz zapewnił też, że jeszcze dzisiaj przedstawiciele miasta spotkają się z przedstawicielami mieszkańców, żeby "z jednej strony przekazać im te informacje, a z drugiej, żeby wysłuchać, czy są z ich strony jeszcze jakieś prośby, które moglibyśmy pomóc im załatwić".

Zastępca rzecznika prasowego Warszawy Agnieszka Kłąb wyjaśniła, że w piątek odbędą się kolejne badania zagęszczenia gruntu. Przypomniała, że już w sobotę mieszkańcy części tego budynku, obejmującej 20 mieszkań od strony ul. Marszałkowskiej, mogli wrócić do swoich domów. - Na powrót w sobotę zdecydowały się cztery osoby - poinformowała.

Kłąb dodała, że do budynku podłączono już prąd i wodę, jednak nadal nie ma tam gazu i ogrzewania. - Te media mają być ponownie przyłączone we wtorek lub w środę - zapowiedziała. Ponadto przypomniała, że miasto oferuje ewakuowanym osobom zakwaterowanie oraz wyżywienie w hotelu w centrum. Wyjaśniła, że wczoraj kolejnych sześć osób zdecydowało się skorzystać z oferty miasta. A w sumie od piątku są to 33 osoby.

Powrót do domu przez kolejne dni tylko w asyście policji

Jak podkreśliła, wszystkie ewakuowane osoby mogą wracać do swoich mieszkań na krótki czas po niezbędne im rzeczy. Dodała, że odbywa się to w asyście policji, która zabezpiecza budynek i mienie mieszkańców. W poniedziałek ma zostać podjęta decyzja pozwalająca na ponowne użytkowanie biurowca - drugiego z ewakuowanych w piątek budynków.

W piątek ok. godz. 6 przy budowie odcinka drugiej linii metra koło stacji Świętokrzyska doszło do osunięcia się kilkuset metrów sześciennych gruntu. Ewakuowano dwa budynki. Na kilka godzin został wstrzymany ruch na ul. Marszałkowskiej.

Budowany właśnie centralny odcinek drugiej linii metra ma mieć siedem stacji i połączyć oba brzegi Warszawy. W połowie sierpnia doszło do awarii na budowanej stacji Powiśle; woda wymyła wówczas grunt pod jezdnią tunelu Wisłostrady. Prace na stacji i ruch w tunelu wstrzymano. W tej chwili trwają prace zabezpieczające. Budowa centralnego odcinka planowo ma się zakończyć w październiku 2013 r.

Zobacz także
Komentarze (30)
Warszawa: mieszkańcy ewakuowanego budynku wrócą do domu dopiero za tydzień
Zaloguj się
 • rewelacja14

  Oceniono 35 razy 29

  Ci niby eksperci powinni opracowac metody zabezpieczeń przed drążeniem ,a nie po katastrofie.

 • remo29

  Oceniono 21 razy 17

  To się nam stolica rozluźniła...
  --
  parada karzełków

 • rewelacja14

  Oceniono 26 razy 16

  Wy sobie żartujecie ,a tam jest bardzo poważna sprawa.Praktycznie jest mało prawdopodobne ustabilizowanie gruntu pod budynkami.Nawet jeśli się ;uda; to i tak z czasem pojawią się pęknięcia i to całkiem poważne.

 • cholonek

  Oceniono 27 razy 7

  Czyli jednak "Megajama imienia Blumsztajna" upierdliwą francą jest.

 • uchachany

  Oceniono 14 razy 6

  Z okazji powrotu mieszkańców do mieszkań powinno nastąpić Uroczyste Przecięcie Wstęgi oraz rozdzielenie nagród wśród urzędników Bufetowej, ze szczególnym uwzględnieniem tych z pionu nadzoru budowlanego :)

 • r0b0l

  Oceniono 20 razy 6

  to pierwsze ofiary drugiej linii metra. Pewnie nie ostatnie, ostatnie to będą jak Wisła sie zechce przejechać tunelem na Pragę....o ile ten w ogóle powstanie.

  Zgaduje że mieszkania wykupione na własność ( bo w tym kraju własność to choroba na która cierpią niemal wszyscy ) a koszta związane z odszkodowaniami dla mieszkańców będą rosły proporcjonalnie do ilości spraw i lat procesów w sadzie.

  Winnych nie będzie, może poza kolejną soczewką kurzawki, pozostała po sraczce jakiegoś dinozaura ileś milionów lat temu w tym miejscu. No i wiadomo że wina kaczora / donalda, zależnie od punktu widzenia.

  Mamy kolejny pokaz niekompetencji i oszczędności urzędniczej.

  A coś mi mówi że to dopiero początek prawdziwych kłopotów z metrem warszawskim

 • wnusio.wehrmachtowca

  Oceniono 7 razy 5

  "Wiceprezydent poinformował też, że nad wyjaśnieniem przyczyn powstania osuwiska pracują cztery zespoły ekspertów."

  no k..wa jakim debilem trzeba byc zeby nie zauwazyc ze metro kopali i budynek zawalili.
  Kto zaplaci za tych dupa ekspertow ? Lokatorzy ?
  Przyczyna jest jedna: budowa metra przez Tuska.

 • pinokkio

  Oceniono 25 razy 5

  Co się dzieje z naszym krajem? Wojskowe samoloty z generalicją na pokładzie spadają z regularnością godną lepszej sprawy, pociągi pasażerskie zderzają się CZOŁOWO (słyszał kto o innym czołowym zderzeniu pociągów w Europie ostatnio?). Próba budowy drugiej linii metra w stolicy powoduje kompletną demolkę tamtejszego Powiśla - zatopione tunele, pękające budynki mieszkalne. Powszechna nieporadność i bezhołowie, zawsze w Polsce jakoś dająca się odczuć, teraz zaczyna przyjmować rozmiary zbiorowego dramatu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje