Brytyjska szefowa MSW: Musimy pomyśleć nad ograniczeniem imigracji z UE

07.10.2012 17:48
Theresa May

Theresa May (Fot. Kirsty Wigglesworth AP)

Szefowa brytyjskiego MSW Theresa May opowiada się za ograniczeniem imigracji do Wielkiej Brytanii z krajów unijnych. I chce włączenia jednej z podstawowych unijnych swobód - przemieszczania się ludności - do strategicznego przeglądu stosunków Wielka Brytania-UE.
Wielka Brytania ściśle wiąże prawo obywateli UE do swobodnego przemieszczania się z prawem pracy w innym kraju UE. Jak pisze "Sunday Times", ograniczenie tego prawa naraża Londyn na konflikt z Brukselą.

Premier David Cameron zasygnalizował, że wobec postępującej integracji strefy euro, której Wielka Brytania nie zamierza być częścią, na stosunki z UE należy spojrzeć w nowym świetle. Sugerował m.in., że niektóre uprawnienia wcześniej scedowane na UE przez parlament mogłyby zostać odebrane. Najczęściej mówi się tu o współpracy policyjnej i wymiarów sprawiedliwości.

"Analizujemy nadużycia prawa do swobodnego przepływu ludności"

Eurosceptyczne skrzydło Partii Konserwatywnej chce, by rząd renegocjował warunki brytyjskiego członkostwa w UE, a wynik negocjacji poddał pod referendum. - Analizujemy cały wachlarz nadużywania prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach wspólnego rynku, ale chcemy pójść dalej, czyniąc to elementem (strategicznego) przeglądu (stosunków Wielkiej Brytanii z UE) - powiedziała minister May.

- Przegląd przyjrzy się podziałowi uprawnień decyzyjnych między UE a Wielką Brytanią, procesowi podejmowania decyzji i wpływowi przyjętych ustaleń oraz stosowanych praktyk - dodała.

Brytyjski rząd boi się napływu Rumunów i Bułgarów

Według "Sunday Timesa" May niepokoi się perspektywą wpuszczenia na brytyjski rynek pracy obywateli Bułgarii i Rumunii, kiedy w przyszłym roku zakończy się okres przejściowy, podczas którego kraje UE mogły nakładać na Bułgarów i Rumunów ograniczenia w dostępie do rynku pracy.

Anonimowe źródło powiedziało gazecie, że rząd zastanawia się nad ograniczeniem zasady swobody przemieszczania się w ramach UE z myślą o jej zróżnicowaniu. Obywatele niektórych państw mieliby swobodny dostęp do brytyjskiego rynku pracy, a innych musieliby ubiegać się o wizy.

Minister May nie wymieniła żadnego kraju z nazwy, ale zdaniem "Sunday Timesa" w grę wchodziłoby ograniczenie dostępu do rynku pracy właśnie dla Bułgarów i Rumunów.

Zobacz także
Komentarze (122)
Brytyjska szefowa MSW: Musimy pomyśleć nad ograniczeniem imigracji z UE
Zaloguj się
 • zeberdee28

  Oceniono 131 razy 107

  Czyli że Anglicy boją się tego tłumu Cyganów który zawita w ich nieskromne progi. A jeszcze 10 lat temu pouczali nas, Czechów, Słowaków że my jesteśmy niehumanitarni, nieeuropejscy i stosujemy wobec nich rasizm. Nawet jakiś fundusz ponoć dla nich utworzyli hehe:)

 • jamj

  Oceniono 118 razy 80

  Krótko mówiąc Brytyjczykom odpowiadają tylko korzyści wynikające z integracji, dolegliwości już nie. Taka swoista zasada równości :"prawa nasze, obowiązki wasze"..

 • liamretsey

  Oceniono 80 razy 76

  Bardzo podoba mi sie pomysl przegladu stosunkow WB z UE. Tylko ze wlaczyc do niego trzeba nie tylko swobodny przeplyw pracy, ale rowniez kapitalu, towarow i uslug. Np. w ramach przegladu mozna by wprowadzic ograniczenia na przeplywy kapitalowe oraz kwoty i cla import (dostawe wewnatrzwspolnotowa) uslug brytyjskich, zwlaszcza w sektorze posrednictwa finansowego, bankowosci i ubezpieczen. Towary brytyjskie i tak malo kto dzis kupuje. W takiej sytuacji, gdy Brytyjczycy beda inwestowac tylko u siebie, tylko sobie sprzedawac i tylko swiadczyc uslugi, rzeczywiscie mozna bedzie odstapic od swobody przeplywu pracy. Przy okazji warto byloby tez dokonac przegladu wkladu WB we wspolna polityke rolna i zakonczyc "naduzywania prawa" do tzw. rabatu brytyjskiego.

 • al-bundy

  Oceniono 112 razy 70

  Gorszy Rumun, Bułgar i Polak od Pakistańczyka, Turka czy Jemeńczyka? Powodzenia Angole, sami szykujecie sobie koszmar i wcale mi was nie żal, idioci.

 • zwid

  Oceniono 65 razy 49

  Ależ oczywiście!!
  Wszyscy wiemy, że imigracja z Bliskiego Wschodu jest znacznie lepsza, bardziej prracowita, uczciwsza i o wiele szybciej się asymiluje w Królestwie!
  :)))

 • dogfood

  Oceniono 53 razy 33

  czyli przeszkadzają im ciężko pracujący Polacy, ale już płaszczący dupy na socjalu muslimy z bandą bachorów, żonami analfabetkami i "kulturą" wielce szanującą obyczaje angielskie, to juz nie?... ciekawa polityka

 • gonebosco

  Oceniono 32 razy 22

  to jest efekt zbyt szybkiego rozszerzania UE. Bułgaria a juz na pewno Rumunia nie byly gotowe do wstapienia do Unii. Odnosze wrazenie ze wiazalo sie to z zachlannoscia tzw "starych krajow unii" i checia pozyskania kolejnych milionow konsumentow na wlasne towary. Okres przejsciowy i specjalne pozwolenia na prace nie powstrzymaly tych dwoch nacji przed przyjazdem do UK. Na bardzo negatywna opinie o nowyc h przybyszach wsrod obywateli nie trzeba bylo dlugo czekac. Przyczynil sie do tego nie tylko kryzys, wzrost bezrobocia, spadek plac ale rowniez sami Bulgarzy i Rumunii, ktorzy chcac konkurowac chocby z Polakami musieli godzic sie na duzo nizsze place(chocby dlatego ze Polacy maja wyrobiona marke jako pracownicy) Z takiej sytuacji mogli byc zadowoleni jedynie pracodawcy ktorzy oszczedzali w ten sposob miliony funtow. Doprowadzilo to jednak do olbrzymiego niezadowolenia wsrod innych pracownikow (nie tylko obywateli UK) ktorzy maja prawo glosu w wyborach do rady councilu a to o ich glosy beda zabiegac. FAktem jest ze polityka emigracyjna kilku poprzednicgh rzadow doprowadzila do takiej sytuacji ze wielu brytyjczykow z mila checia opowie sie w referendum za wprowadzeniem ograniczen!!!!!!!!!!!!!!

 • decayed

  Oceniono 40 razy 14

  W ogóle się nie dziwię Brytyjczykom, i tak sa wyrozumiali dla tej rzeszy Polaków, którzy zalali UK, niektórzy siedzą tu całymi rodzinami na benefitach po 8 lat a nie potrafią sie po angielsku do lekarza zarejestrować, powinni zezwolić na wjazd i rezydenturę tylko specjalistom, których sami potrzebują np. informatykom, inżynierom, lekarzom, każdy kraj powinien dbać o swój interes, ja mieszkam w UK i jestem lek.dent., pracuje w zawodzie i mam już dość wstydzenia się za polaczków, którym sam muszę umawiać wizyty bo są zupełnie bezradni w recepcji a mieszkają na ogół od lat w tym kraju, no żenada...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje