Brytyjska szefowa MSW: Musimy pomyśleć nad ograniczeniem imigracji z UE

07.10.2012 17:48
Theresa May

Theresa May (Fot. Kirsty Wigglesworth AP)

Szefowa brytyjskiego MSW Theresa May opowiada się za ograniczeniem imigracji do Wielkiej Brytanii z krajów unijnych. I chce włączenia jednej z podstawowych unijnych swobód - przemieszczania się ludności - do strategicznego przeglądu stosunków Wielka Brytania-UE.
Wielka Brytania ściśle wiąże prawo obywateli UE do swobodnego przemieszczania się z prawem pracy w innym kraju UE. Jak pisze "Sunday Times", ograniczenie tego prawa naraża Londyn na konflikt z Brukselą.

Premier David Cameron zasygnalizował, że wobec postępującej integracji strefy euro, której Wielka Brytania nie zamierza być częścią, na stosunki z UE należy spojrzeć w nowym świetle. Sugerował m.in., że niektóre uprawnienia wcześniej scedowane na UE przez parlament mogłyby zostać odebrane. Najczęściej mówi się tu o współpracy policyjnej i wymiarów sprawiedliwości.

"Analizujemy nadużycia prawa do swobodnego przepływu ludności"

Eurosceptyczne skrzydło Partii Konserwatywnej chce, by rząd renegocjował warunki brytyjskiego członkostwa w UE, a wynik negocjacji poddał pod referendum. - Analizujemy cały wachlarz nadużywania prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach wspólnego rynku, ale chcemy pójść dalej, czyniąc to elementem (strategicznego) przeglądu (stosunków Wielkiej Brytanii z UE) - powiedziała minister May.

- Przegląd przyjrzy się podziałowi uprawnień decyzyjnych między UE a Wielką Brytanią, procesowi podejmowania decyzji i wpływowi przyjętych ustaleń oraz stosowanych praktyk - dodała.

Brytyjski rząd boi się napływu Rumunów i Bułgarów

Według "Sunday Timesa" May niepokoi się perspektywą wpuszczenia na brytyjski rynek pracy obywateli Bułgarii i Rumunii, kiedy w przyszłym roku zakończy się okres przejściowy, podczas którego kraje UE mogły nakładać na Bułgarów i Rumunów ograniczenia w dostępie do rynku pracy.

Anonimowe źródło powiedziało gazecie, że rząd zastanawia się nad ograniczeniem zasady swobody przemieszczania się w ramach UE z myślą o jej zróżnicowaniu. Obywatele niektórych państw mieliby swobodny dostęp do brytyjskiego rynku pracy, a innych musieliby ubiegać się o wizy.

Minister May nie wymieniła żadnego kraju z nazwy, ale zdaniem "Sunday Timesa" w grę wchodziłoby ograniczenie dostępu do rynku pracy właśnie dla Bułgarów i Rumunów.

Zobacz także
Komentarze (122)
Zaloguj się
 • mockturtle

  0

  Niech wprowadzą ruch bezwizowy i swobodny przepływ siły roboczej z Pakistanu, Wtedy już nikt z UE nie będzie chciał wyjeżdżać do UK, a ci, co już tu są, uciekną - i w ten sposób Mrs May łatwo zrealizuje swój plan. Ten rząd kretynów ma talent do atakowania problemów tam, gdzie ich nie ma, ale starannie unika konfrontacji tam, gdzie są. I to dotyczy nie tylko polityki imigracyjnej - również edukacji, opieki socjalnej, służby zdrowia i budżetu, A wy w Polsce narzekacie na Tuska. Chętnie bym się zamienił - jeszcze dopłacę, jeśli weźmiecie Camerona do Warszawy!

 • awojtas39

  0

  Wielka Brytania powinna znacząco ograniczyć napływ nowych imigrantów z Rumunii .Bułgarii
  oraz ludności Romskiej.

 • andres1167

  0

  Wystarczy ze przestanie sie wpuszczac arabusow i czrnuchow z poza unii i wszystko bedzie dobrze

 • szymek_50

  0

  Dziś Polska to nadal kraj tranzytowy w drodze do lepszego świata.
  /300 mil do Nieba/

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz 1

  Spróbowałaby wspomnieć o ograniczeniu napływu kryminalnego elementu z Afryki to by ją od razu "rasizmem" zaszczuto.

 • anemusek

  Oceniono 1 raz 1

  To zwykła polityczna paplanina pod wyborców z nadzieją, że wydłużą łaskawie okres przejściowy - swobodny przepływ osób nie może być osobno rozpatrywany od swobodnego przepływu towarów, usług i kapitału. Dla GB oznaczałoby to praktycznie formalne złamanie traktatów czyli przywrócenie granicy celnej z UE na prawach państw bez żadnej umowy handlowej. W obecnej Sytuacji Francuzom, Włochom czy nawet Niemcom byłoby to bardzo na rękę tym bardziej, że angole szybko musieli by na kolanach wracać do UE już na niemiecko-francuskich warunkach...

 • exexpat

  Oceniono 2 razy 2

  Wg ponizszych tekstow Angole to idioci, muslimy to lenie, Afryka to bambusy, Pld Europa to Cyganie, brudasy.
  Polacy wychodza jako wyjatek imigracyjny i koniecznie powinni miec zielone swiatlo wjazdu.

 • sebolargo

  Oceniono 1 raz 1

  Oby jak najszybciej WB opuściła ten palący się neobolszewicki unijny burdel

 • mastertomster

  0

  Angole lepiej niech odetną dostęp dla hindusów i bambusów. Zjeżdża się to całymi klanami i siedzą na socjalu. Szczególnie w uk to widać, czasami odwiedzam kumpli. W irlandii takiego problemu nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje