Ostrzelali synagogę w Paryżu. Hollande: Władze wzmocnią ochronę

07.10.2012 16:04
Synagoga Argenteuil

Synagoga Argenteuil (Fot. Remy de la Mauviniere AP)

Władze Francji w najbliższym czasie wzmocnią ochronę miejsc związanych z religią żydowską - zapowiedział prezydent Francois Hollande. W nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy ostrzelali ślepymi nabojami synagogę na przedmieściach Paryża.
Podczas niedzielnego spotkania z przywódcami społeczności żydowskiej we Francji prezydent zapewnił, że będzie zwalczał przejawy ekstremizmu i antysemityzmu "z największą stanowczością".

Zapowiedział też, że "w najbliższych dniach, w najbliższych godzinach" władze wzmocnią ochronę miejsc związanych z judaizmem, aby nie powtórzył się incydent podobny do nocnego ataku na synagogę w Argenteuil na zachodnich przedmieściach Paryża.

Strzelali ślepymi nabojami

Do incydentu doszło w nocy z soboty na niedzielę. Świadkowie słyszeli odgłosy przypominające wystrzały z broni palnej; policja ustaliła, że sprawcy strzelali ślepymi nabojami, i znalazła łuski po nabojach w bezpośredniej okolicy świątyni - poinformował przedstawiciel bożnicy.

Z uwagi na toczące się śledztwo odwołano wszystkie nabożeństwa w synagodze - dodał. Lokalna policja odmówiła komentarza.

Muzułmanie potępili atak

Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) potępiła atak na bożnicę. W oświadczeniu zapewniła "żydowską społeczność we Francji o wsparciu i braterskiej solidarności w obliczu wszelkich ataków na członków tej społeczności i jej instytucje".

Incydent w Argenteuil miał miejsce wkrótce po zakończeniu akcji antyterrorystycznej, przeprowadzonej w związku z obrzuceniem granatem sklepu z koszerną żywnością w Sarcelles pod Paryżem. Podczas akcji policja zastrzeliła domniemanego sprawcę oraz aresztowała około 10 osób.

Komentarze (36)
Ostrzelali synagogę w Paryżu. Hollande: Władze wzmocnią ochronę
Zaloguj się
 • avanti_popolo

  Oceniono 38 razy 26

  Co to za bzdura, ostrzelali ślepymi nabojami.... kogoś tu poniosło

 • blogfiles

  Oceniono 20 razy 12

  bez kitu.... sam co prawda jestem postępakiem, antysemitożercą i islamofobem, ale news o "ostrzelaniu ślepymi nabojami" to chyba już chyba przesada droga GW. Ktoś chyba wczoraj wypił za dużo.

 • jamj

  Oceniono 47 razy 9

  "W nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy ostrzelali ślepymi nabojami synagogę na przedmieściach Paryża."
  ==========================================================================
  Teraz w odwecie za "ostrzelanie ślepymi nabojami" (?) Żydzi ostrzelają Palestyńczyków "na oślep".

 • tymon99

  Oceniono 29 razy 9

  jest, widać, popyt na antyżydowskie incydenty.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 24 razy 4

  Nowoczesna jeuropejska lewica nie kryje się już ze swoim antysemityzmem i fascynacją Adolfem Hitlerem.

 • jakub53

  Oceniono 10 razy 4

  Cochon bez jaj, czyli franca w pigulce...

 • leser.1

  Oceniono 11 razy 3

  Hasbara dba o prawidłowy -w/g światowego żydostwa - obraz ciężkiej doli i cierpiętnictwa narodu ukaranego!
  A mi jest bardziej po drodze z Persami, niż z żydami.

 • doni72

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wiemy kto i nie wiemy tak naprawde niewiele.Mogli to byc muzulmani,zwykla chuliganeria ale raczej napewno malolactwo.Takich przypadkow wandalizmu mamy i u nas sporo,niszczenie grobow tak chrzescijanskich jak i zydowskich,napisy rozne obrazajace,akty agresji itd.Bydlo przepraszam zwierzeta w tym momencie znajdzie sie wszedzie i w kazdej nacji niestety.

 • mordred

  Oceniono 12 razy 2

  Niedługo, jak potknę się przy pomniku Getta Warszawskiego, to mnie oskarżą o zamach.
  Izraela prowadzi bardzo agresywną politykę, zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Za takie traktowanie przeciwników powinni się spodziewać oporu i chęci odwetu. Izrael prowadzi taką politykę także wobec krajów, które są wobec niego przyjazne. Nie dziwię się rosnącej wobec nich niechęci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje