Ostrzelali synagogę w Paryżu. Hollande: Władze wzmocnią ochronę

07.10.2012 16:04
Synagoga Argenteuil

Synagoga Argenteuil (Fot. Remy de la Mauviniere AP)

Władze Francji w najbliższym czasie wzmocnią ochronę miejsc związanych z religią żydowską - zapowiedział prezydent Francois Hollande. W nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy ostrzelali ślepymi nabojami synagogę na przedmieściach Paryża.
Podczas niedzielnego spotkania z przywódcami społeczności żydowskiej we Francji prezydent zapewnił, że będzie zwalczał przejawy ekstremizmu i antysemityzmu "z największą stanowczością".

Zapowiedział też, że "w najbliższych dniach, w najbliższych godzinach" władze wzmocnią ochronę miejsc związanych z judaizmem, aby nie powtórzył się incydent podobny do nocnego ataku na synagogę w Argenteuil na zachodnich przedmieściach Paryża.

Strzelali ślepymi nabojami

Do incydentu doszło w nocy z soboty na niedzielę. Świadkowie słyszeli odgłosy przypominające wystrzały z broni palnej; policja ustaliła, że sprawcy strzelali ślepymi nabojami, i znalazła łuski po nabojach w bezpośredniej okolicy świątyni - poinformował przedstawiciel bożnicy.

Z uwagi na toczące się śledztwo odwołano wszystkie nabożeństwa w synagodze - dodał. Lokalna policja odmówiła komentarza.

Muzułmanie potępili atak

Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) potępiła atak na bożnicę. W oświadczeniu zapewniła "żydowską społeczność we Francji o wsparciu i braterskiej solidarności w obliczu wszelkich ataków na członków tej społeczności i jej instytucje".

Incydent w Argenteuil miał miejsce wkrótce po zakończeniu akcji antyterrorystycznej, przeprowadzonej w związku z obrzuceniem granatem sklepu z koszerną żywnością w Sarcelles pod Paryżem. Podczas akcji policja zastrzeliła domniemanego sprawcę oraz aresztowała około 10 osób.

Komentarze (36)
Ostrzelali synagogę w Paryżu. Hollande: Władze wzmocnią ochronę
Zaloguj się
 • avanti_popolo

  Oceniono 38 razy 26

  Co to za bzdura, ostrzelali ślepymi nabojami.... kogoś tu poniosło

 • blogfiles

  Oceniono 20 razy 12

  bez kitu.... sam co prawda jestem postępakiem, antysemitożercą i islamofobem, ale news o "ostrzelaniu ślepymi nabojami" to chyba już chyba przesada droga GW. Ktoś chyba wczoraj wypił za dużo.

 • jamj

  Oceniono 47 razy 9

  "W nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy ostrzelali ślepymi nabojami synagogę na przedmieściach Paryża."
  ==========================================================================
  Teraz w odwecie za "ostrzelanie ślepymi nabojami" (?) Żydzi ostrzelają Palestyńczyków "na oślep".

 • tymon99

  Oceniono 29 razy 9

  jest, widać, popyt na antyżydowskie incydenty.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 24 razy 4

  Nowoczesna jeuropejska lewica nie kryje się już ze swoim antysemityzmem i fascynacją Adolfem Hitlerem.

 • jakub53

  Oceniono 10 razy 4

  Cochon bez jaj, czyli franca w pigulce...

 • leser.1

  Oceniono 11 razy 3

  Hasbara dba o prawidłowy -w/g światowego żydostwa - obraz ciężkiej doli i cierpiętnictwa narodu ukaranego!
  A mi jest bardziej po drodze z Persami, niż z żydami.

 • doni72

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wiemy kto i nie wiemy tak naprawde niewiele.Mogli to byc muzulmani,zwykla chuliganeria ale raczej napewno malolactwo.Takich przypadkow wandalizmu mamy i u nas sporo,niszczenie grobow tak chrzescijanskich jak i zydowskich,napisy rozne obrazajace,akty agresji itd.Bydlo przepraszam zwierzeta w tym momencie znajdzie sie wszedzie i w kazdej nacji niestety.

 • mordred

  Oceniono 12 razy 2

  Niedługo, jak potknę się przy pomniku Getta Warszawskiego, to mnie oskarżą o zamach.
  Izraela prowadzi bardzo agresywną politykę, zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Za takie traktowanie przeciwników powinni się spodziewać oporu i chęci odwetu. Izrael prowadzi taką politykę także wobec krajów, które są wobec niego przyjazne. Nie dziwię się rosnącej wobec nich niechęci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje