Wenezuela: Chavez niepewny zwycięstwa. Wybory wygra kandydat o polskich korzeniach?

07.10.2012 15:58
Hugo Chavez vs Henrique Capriles Radonski

Hugo Chavez vs Henrique Capriles Radonski (Fot. Rodrigo Abd AP)

Sześciu kandydatów walczy dziś w Wenezueli o fotel prezydencki. Niektóre z ostatnich sondaży przedwyborczych dawały ubiegającemu się o kolejną kadencję lewicowemu szefowi państwa Hugo Chavezowi jedynie dwa punkty procentowe przewagi nad przeciwnikiem. Jest nim kandydat opozycji, były gubernator o polskich korzeniach Henrique Capriles Radonski.
"Syjonista, nazista, burżuj" o polskich korzeniach. Kim jest Radonski?>>

Do głosowania uprawnionych jest ok. 19 mln Wenezuelczyków. Lokale wyborcze otwarto o godz. 6 lokalnego czasu (godz. 12.30 czasu polskiego). Głosowanie potrwa do godz. 18 czasu lokalnego (godz. 0.30 czasu polskiego), ale lokale nie zostaną zamknięte, jeśli w kolejkach wciąż będą chętni do głosowania. Pierwsze wyniki poznamy w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego.

Już o świcie zwolennicy Chaveza klaksonami wzywali obywateli, by jak najwcześniej poszli do urn, tak by prezydent mógł ogłosić zwycięstwo "jeszcze przed południem". 58-letni szef państwa apelował o to do zwolenników podczas ostatnich wieców przedwyborczych.

Kandydat opozycji nie chce reprywatyzacji kraju

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w całym kraju rozmieszczono 139 tys. żołnierzy. Rządzący od 1999 r. Chavez, nawiązujący do Simona Bolivara i Fidela Castro, po raz pierwszy ma prawdziwego rywala z szansami na zwycięstwo.

40-letni Capriles jest kandydatem ok. 30 partii opozycyjnych. Ma za sobą sukcesy polityczne i doświadczenie w rządzeniu. Do czerwca br. był gubernatorem drugiego co do znaczenia stanu Miranda, położonego na północy kraju. Capriles to syn Holendra i Moniki Cristiny Radonski-Bochenek, wnuk pochodzącego z Warszawy właściciela pierwszej sieci kin w Wenezueli.

Obaj rywale prowadzili podobne kampanie skierowane głównie do mas ubogich wyborców. Politolodzy są zaskoczeni, gdyż sądzili, że podczas kampanii Capriles wystąpi z jakimś programem "reprywatyzacji kraju", w którym Chavez znacjonalizował połowę prywatnych przedsiębiorstw i rozbudował do niebywałych granic aparat państwowy. Tymczasem obietnice dotyczące polityki wewnętrznej, które składali wyborcom dwaj rywale, różniły się głównie stylem wypowiedzi. Kandydat opozycji nie tylko starannie unikał w swych wystąpieniach słowa "neoliberalizm", ale demonstrował wobec tej koncepcji urządzenia świata głęboki krytycyzm.

Radonski: Będę kontynuował programy prezydenta

Zaniepokojony Chavez przedstawiał w kampanii swego rywala jako "fałszywego postępowca", który ukrywa przed Wenezuelczykami swe "niecne neoliberalne plany reprywatyzacyjne". - Nie pozwolimy Caprilesowi zniszczyć dzieła rewolucji boliwariańskiej - wołał na wiecach.

Ku zakłopotaniu zwolenników Chaveza, kandydat opozycji obiecywał w dziesiątkach wystąpień swej intensywnej kampanii, że realizowane dotąd przez rząd programy społeczne będą nie tylko kontynuowane, ale ulepszane. Wymieniał konkretnie program Barrio Adentro, tj. zapewnienia bezpłatnej opieki lekarskiej i lepszych warunków życia mieszkańcom dzielnic biedoty i operację Mercal - utrzymywanie dofinansowywanej z funduszy publicznych sieci bazarów i punktów sprzedaży taniej żywności.

Zobacz także
Komentarze (48)
Wenezuela: Chavez niepewny zwycięstwa. Wybory wygra kandydat o polskich korzeniach?
Zaloguj się
 • vidi12

  Oceniono 23 razy 7

  "Wybory wygra kandydat o polskich korzeniach?"... No, prawie jak w radiu Erewań... a prawda jest taka, że nie "o korzeniach" a o korzeniu... i nie polskim tylko... obrzezanym !

 • sledziu_70

  Oceniono 11 razy 7

  Polskie korzenie?

 • supertlumacz

  Oceniono 20 razy 6

  Na szczęście środowiska żydowskie Wenezueli forward.com/articles/138398/in-venezuela-chavez-rival-demonized-for-his-jewish/ bronią tego "kandydata o polskich korzeniaCH" kierując się tradycyjną miłością Żydów do Polaków

 • supertlumacz

  Oceniono 38 razy 6

  Głupie Amerykany muszą zepsuć nawet najbardziej subtelną intrygę gminy PAP
  en.wikipedia.org/wiki/Henrique_Capriles_Radonski
  Ujawnili że ten kandydat proamerykańskiej opozycji ma żydowskich przodkow zarówno od strony matki jak i od strony ojca.

  Czy jego przebywający w Polsce kuzyni brali udział w Okrągłym Stole i zakładali KOR?

 • aleksy_zorba

  Oceniono 7 razy 1

  Chavez wygra!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje