Wenezuela: Chavez niepewny zwycięstwa. Wybory wygra kandydat o polskich korzeniach?

07.10.2012 15:58
Hugo Chavez vs Henrique Capriles Radonski

Hugo Chavez vs Henrique Capriles Radonski (Fot. Rodrigo Abd AP)

Sześciu kandydatów walczy dziś w Wenezueli o fotel prezydencki. Niektóre z ostatnich sondaży przedwyborczych dawały ubiegającemu się o kolejną kadencję lewicowemu szefowi państwa Hugo Chavezowi jedynie dwa punkty procentowe przewagi nad przeciwnikiem. Jest nim kandydat opozycji, były gubernator o polskich korzeniach Henrique Capriles Radonski.
"Syjonista, nazista, burżuj" o polskich korzeniach. Kim jest Radonski?>>

Do głosowania uprawnionych jest ok. 19 mln Wenezuelczyków. Lokale wyborcze otwarto o godz. 6 lokalnego czasu (godz. 12.30 czasu polskiego). Głosowanie potrwa do godz. 18 czasu lokalnego (godz. 0.30 czasu polskiego), ale lokale nie zostaną zamknięte, jeśli w kolejkach wciąż będą chętni do głosowania. Pierwsze wyniki poznamy w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego.

Już o świcie zwolennicy Chaveza klaksonami wzywali obywateli, by jak najwcześniej poszli do urn, tak by prezydent mógł ogłosić zwycięstwo "jeszcze przed południem". 58-letni szef państwa apelował o to do zwolenników podczas ostatnich wieców przedwyborczych.

Kandydat opozycji nie chce reprywatyzacji kraju

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w całym kraju rozmieszczono 139 tys. żołnierzy. Rządzący od 1999 r. Chavez, nawiązujący do Simona Bolivara i Fidela Castro, po raz pierwszy ma prawdziwego rywala z szansami na zwycięstwo.

40-letni Capriles jest kandydatem ok. 30 partii opozycyjnych. Ma za sobą sukcesy polityczne i doświadczenie w rządzeniu. Do czerwca br. był gubernatorem drugiego co do znaczenia stanu Miranda, położonego na północy kraju. Capriles to syn Holendra i Moniki Cristiny Radonski-Bochenek, wnuk pochodzącego z Warszawy właściciela pierwszej sieci kin w Wenezueli.

Obaj rywale prowadzili podobne kampanie skierowane głównie do mas ubogich wyborców. Politolodzy są zaskoczeni, gdyż sądzili, że podczas kampanii Capriles wystąpi z jakimś programem "reprywatyzacji kraju", w którym Chavez znacjonalizował połowę prywatnych przedsiębiorstw i rozbudował do niebywałych granic aparat państwowy. Tymczasem obietnice dotyczące polityki wewnętrznej, które składali wyborcom dwaj rywale, różniły się głównie stylem wypowiedzi. Kandydat opozycji nie tylko starannie unikał w swych wystąpieniach słowa "neoliberalizm", ale demonstrował wobec tej koncepcji urządzenia świata głęboki krytycyzm.

Radonski: Będę kontynuował programy prezydenta

Zaniepokojony Chavez przedstawiał w kampanii swego rywala jako "fałszywego postępowca", który ukrywa przed Wenezuelczykami swe "niecne neoliberalne plany reprywatyzacyjne". - Nie pozwolimy Caprilesowi zniszczyć dzieła rewolucji boliwariańskiej - wołał na wiecach.

Ku zakłopotaniu zwolenników Chaveza, kandydat opozycji obiecywał w dziesiątkach wystąpień swej intensywnej kampanii, że realizowane dotąd przez rząd programy społeczne będą nie tylko kontynuowane, ale ulepszane. Wymieniał konkretnie program Barrio Adentro, tj. zapewnienia bezpłatnej opieki lekarskiej i lepszych warunków życia mieszkańcom dzielnic biedoty i operację Mercal - utrzymywanie dofinansowywanej z funduszy publicznych sieci bazarów i punktów sprzedaży taniej żywności.

Zobacz także
Komentarze (48)
Zaloguj się
 • paro-ndi

  Oceniono 2 razy 0

  Czyżby Chavez był najdłużej rządzącą demokratycznie głową państwa? Zamiast go krytykować, nazywać dyktatorem, powinno się wyciągnąć z tego wnioski.

 • zigzaur

  Oceniono 10 razy 0

  Czy admin mógłby wyczyścić forum z odzywek opętanego antysemity, przygłupa srającego na poziomie menela smarującego różne "Jude raus" na ścianach szaletów?

 • aleksy_zorba

  Oceniono 7 razy 1

  Chavez wygra!!!

 • cholonek

  Oceniono 2 razy 0

  "Chaveza pokona kandydat o polskich korzeniach?" Co to za język? Wenezuelski?

 • misiupisiu2

  Oceniono 4 razy 0

  Maja biedacy wybor :dzuma ,albo cholera

 • franek-janek

  Oceniono 7 razy 1

  Napisalem ten komentarz w odpowiedzi to: @coriolanus2
  Niestety nie zostal zamieszczony.

  Jaka jest definicja antysemickiego komentarza? I jaka porzadnej gazety? Kazdy objektywny, rozsadny komentarz oparty na FAKTACH a nie sympatiach i antypatiach jest dobrym komentarzem, i powinien byc publikowany w kazdej OBJEKTYWNEJ prasie. Takiej niestety z roznych wzgledow coraz mniej. Dlatego dobrze jest czytac rozna prase te "porzadna i nieporzadna" jesli samemu nie potrafi sie myslec objektywnie i nie umie czytac miedzy wierszami papke ktora nam podaje codzienna prasa i wiekszosc stacji TV, albo wlasnie sluchac tych co mysla.

 • juzniemlody

  Oceniono 14 razy -4

  Chavez????? ta czerwona menda jeszcze nie zdechła????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje