Zaatakowany policjant użył broni; napastnik niegroźnie ranny

07.10.2012 14:34

Fot. policja

Policjanci z patrolu zostali zaatakowani przez grupę chuliganów podczas nocnej interwencji w Łodzi. Według policji jeden z funkcjonariuszy oddał strzał ostrzegawczy; niewykluczone, że odłamki pocisku po rykoszecie niegroźnie zraniły w nogę 25-letniego napastnika.
Radosław Gwis z łódzkiej policji poinformował, że wydarzenia rozegrały się w niedzielę w nocy na ul. Rydzowej. Policyjni wywiadowcy zostali tam skierowani do awantury pod sklepem nocnym. Podczas rozmowy z personelem sklepu, policjanci zauważyli, że na zewnątrz agresywna grupa bije i kopie leżącego mężczyznę.

Zaatakowali policjantów tulipanami butelek

Policjanci - będący po cywilnemu - natychmiast zareagowali. - Gdy napastnicy zobaczyli policyjne legitymacje, ich agresja przeniosła się na funkcjonariuszy. Jeden z mężczyzn odepchnął i uderzył policjanta ręką w głowę, trzech innych rozbiło butelki i zrobiło z nich tzw. tulipany - relacjonował Gwis.

Napastnicy - według policji - nie reagowali na polecenia policjantów i zbliżali się do nich. Jeden z funkcjonariuszy uprzedził ich o możliwości użycia broni, ale to także nie poskutkowało. Jeden z napastników rzucił rozbitą butelką w policjantów, którzy zdążyli się uchylić. - W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia policjant oddał strzał ostrzegawczy w bezpiecznym kierunku. Napastnicy natychmiast rozbiegli się - dodał Gwis.

Ranny i nietrzeźwy

Po pościgu zatrzymano mężczyznę, który wcześniej rzucił butelkę. Okazał się nim 25-latek z powiatu zgierskiego, notowany wcześniej za drobne przestępstwa. Miał w organizmie 1,5 promila alkoholu. Po wytrzeźwieniu prawdopodobnie usłyszy zarzut czynnej napaści na policjanta. Grozi za to kara do 10 lat więzienia.

Według policji podczas osadzania w izbie zatrzymań okazało się, że mężczyzna ma niewielką ranę na prawej łydce.

- Został on przewieziony do szpitala, gdzie z mięśnia wyjęto mu dwa kawałki metalu. Przedmioty zostaną poddane ekspertyzie, ale niewykluczone, że to odłamki pocisku wystrzelonego przez funkcjonariusza - zaznaczył Gwis.

Nie wyklucza się, że odłamki mogły trafić mężczyznę w wyniku rykoszetu pocisku.

Po opatrzeniu 25-latek trafił do policyjnego aresztu.

Zdaniem policji wstępne ustalenia wydziału kontroli komendy miejskiej policji wskazują, że funkcjonariusz użył broni zgodnie z prawem. Sprawę napaści oraz okoliczności i sposobu użycia broni bada Prokuratura Rejonowa Łódź-Bałuty.

Zobacz także
  • Krzysztof Hołowczyc Krzysztof Hołowczyc rozbił skuter na ulicy w Olsztynie

Najnowsze informacje