Plany prezydenckich rezydencji są dostępne w sieci. "To zachęta dla terrorystów"

Letnia rezydencja Panorama w Helu

Letnia rezydencja Panorama w Helu (Fot. prezydent.pl)

Kancelaria Prezydenta opublikowała w sieci szczegółowe plany jednego z budynków rezydencji prezydenckiej w Wiśle - podaje TVP Info. - To zachęta dla potencjalnych terrorystów - ostrzega b. szef GROM gen. Roman Polko. Kancelaria nie widzi zagrożenia. Jak przekonuje, publikowane są dane niezbędne do przetargów. A my sprawdziliśmy - na stronie są szczegółowe plany nie tylko rezydencji w Wiśle, ale także m.in. tej na Helu. Widać na nich choćby rzuty pięter, widok elewacji i plany instalacji.
Jak przypomina portal tvp.info, Wisła to najczęstszy kierunek wyjazdów urlopowych prezydenta Komorowskiego. Od początku kadencji do lipca 2012 roku był tam 19 razy. W odróżnieniu od swoich poprzedników Lecha Kaczyńskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego, wybiera Wisłę częściej niż letnią rezydencję na Półwyspie Helskim.

Rzuty pięter, plany instalacji, zdjęcia

W Wiśle głowa państwa nocuje na Zamku Górnym, historycznej rezydencji prezydenta Ignacego Mościckiego. W promieniu kilkudziesięciu metrów znajdują się inne budynki administrowane przez Kancelarię Prezydenta: kaplica, Zamek Dolny i Gajówka. Kancelaria Prezydenta, poszukując wykonawcy, opublikowała w internecie kompletną dokumentację techniczną budynku Gajówki.

Wśród dokumentów są m.in. rzuty wszystkich pięter, widoki elewacji, plany instalacji wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej i ogrzewania. Kancelaria opublikowała też plany poszczególnych pięter i instalacji po planowanej przebudowie. Załączyła nawet dokładną mapę ukształtowania terenu wokół budynku, na której zaznaczono wszystkie drzewa, lampy, a nawet kosze na śmieci.

"Nie ma zagrożenia bezpieczeństwa prezydenta"

Odnosząc się do publikacji planów części budynków rezydencji w Wiśle, podkreśla, że w tej części kompleksu budynków prezydent nie rezyduje. - Sugerowanie, że naraża to głowę państwa na niebezpieczeństwo oznacza brak znajomości topografii. Część, gdzie przebywa prezydent - tzw. Górny Zamek - jest odgrodzona, zabezpieczona i w żaden sposób publikacja tego typu danych nie obniża bezpieczeństwa głowy państwa - mówi Joanna Trzaska-Wieczorek.

- Chcemy by wykorzystać tzw. Gajówkę jak najlepiej, by przynosił zyski dla skarbu państwa. Będzie on więc wykorzystywany w celach administracyjno-konferencyjnych, dlatego teraz potrzebna jest modernizacja - dodaje.

I podkreśla: - Plany rezydencji w Wiśle były znane już przed wojną. Ale później publikowano je między innymi np. w czasie prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Dziwi mnie mówienie o ich publikacji w kategoriach rewelacji.

Jednak na stronie z przetargami natrafiliśmy także na inne plany. M.in. na ofertę dotyczącą remontu budynku Panoramy w Rezydencji Prezydenta RP w Helu. I tym razem oferta zawiera dokładną dokumentację z planami i zdjęciami obiektu. - Obiekt na Helu jest poddany pilnym pracom związanym z jego położeniem w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej i konieczności zabezpieczenia technicznego. By potencjalny wykonawca oszacował wartość prac, musimy publikować niezbędną dokumentację techniczną - Joanna Trzaska-Wieczorek.

"Wymagają tego przepisy"

"Opublikowana została dokumentacja projektowa, w tym robocze plany obiektu, którego topografia nie ma charakteru strategicznego i poufnego na podstawie ustawy o ochronie informacji niejawnych" - wyjaśnia biuro prasowe Kancelarii i dodaje, że dokumentację musiała zamieścić w sieci, bo wymagają tego od niej przepisy Ustawy o zamówieniach publicznych, a publikacja nie wpływa na bezpieczeństwo prezydenta.

Kancelaria podkreśla też, że rezydencja w Wiśle jest obiektem ogólnodostępnym, w których mogą nocować turyści. Natomiast jeśli chodzi o Panoramę, to są dopiero takie plany. - Nie każdy będzie mógł spędzić u nas wakacje, choć już od tego roku centrum konferencyjna i pokoje są wynajmowane - przyznała kilka miesięcy temu Joanna Trzaska-Wieczorek, dyrektor prezydenckiego biura prasowego.

Przypomnijmy, że obie rezydencje są zamykane na czas ważnych imprez. Tak było np. podczas szczytu prezydentów Grupy Wyszehradzkiej w Wiśle w 2005 roku, oraz w Helu podczas wizyt prezydent Republiki Czeskiej Vaclava Havela, króla Hiszpanii Juana Carlosa, byłego prezydent USA George W. Bush czy kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

"Chęć przestrzegania przez urzędników procedur wzięła górę nad zdrowym rozsądkiem. Co innego być gościem hotelowym, a co innego mieć do dyspozycji szczegóły techniczne budynku. Takich miejsc nie powinno się eksponować. To zachęta dla potencjalnych terrorystów" - ostrzega były szef GROM gen. Roman Polko. - Nie rozumiem zestawienia przestrzegania prawa, które generał nazywa procedurami, ze zdrowym rozsądkiem. Być może pan generał sam musiał rozstrzygać takie dylematy. Ale w tym konkretnym przypadku jest to kompletnie chybione - dodaje Trzaska-Wieczorek.

Zobacz także
 • Mieszkańcy Helu są źli na prezydenta Komorowskiego
Komentarze (42)
Plany prezydenckich rezydencji są dostępne w sieci. "To zachęta dla terrorystów"
Zaloguj się
 • kalebas

  Oceniono 54 razy 48

  "Chęć przestrzegania przez urzędników procedur wzięła górę nad zdrowym rozsądkiem"

  Procedury są po to, żeby ich przestrzegać. Rzecz w tym, żeby właśnie te procedury były rozsądne.

 • jamj

  Oceniono 33 razy 23

  "To zachęta dla potencjalnych terrorystów - ostrzega b. szef GROM gen. Roman Polko."
  ===============================================================
  Prezydent Komorowski jako obiekt ataku terrorystycznego, to chyba w wersji a la "zamach na prezydenta Klausa".

 • zigzaur

  Oceniono 22 razy 22

  Ktoś tu jest na poziomie wachmistrza Flanderki ze Szwejka:

  "- Czy dworzec kolejowy łatwo fotografować?
  - Łatwiej niż cokolwiek innego, bo stoi nieruchomo i nie trzeba prosić go o uśmiech.
  - A dlaczego pan nie fotografował?
  - Bo nie mam aparatu.
  Wachmistrz dopisał do protokołu, że podejrzany przyznał się do zamiaru szpiegowania twierdząc, że robiłby zdjęcia, gdyby miał aparat fotograficzny."

 • olias

  Oceniono 19 razy 11

  panie generale - litości!!!!!
  pan chyba nie myśli poważnie że ktokolwiek robiłby zamach na żyrandol ?
  Każda taka organizacja terrorystyczny byłaby wyśmiana, nikt nie chciałby mieć z nią nic wspólnego.

 • kondorx

  Oceniono 19 razy 9

  Kogoś kompletnie pogięło! To już nie państwo, to bazar !

 • agharto0

  Oceniono 23 razy 9

  Ciekawe kto puszcza takiego szczura Komorowskiemu i dlaczego ...

  zmianami wiatr czasu powiał,

  a wszystko po to by dalej was golić, nie ważne pod jakim sztandarem

 • 2bankier

  Oceniono 21 razy 7

  Aura strachu i tajemnicy to specjalnosc wojskowych,czego zywym przykladem jest gen.Polko.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 6 razy 4

  1) tylko ostatni DEBIL mógł dopuścić do tego, że takie materiały znalazły się w Sieci, ale
  2) zamach na Bronka to wizja nadająca się raczej do skeczu kabaretowego.

  Czyli w sumie zabawna historyjka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje