Plany prezydenckich rezydencji są dostępne w sieci. "To zachęta dla terrorystów"

07.10.2012 13:32
Letnia rezydencja Panorama w Helu

Letnia rezydencja Panorama w Helu (Fot. prezydent.pl)

Kancelaria Prezydenta opublikowała w sieci szczegółowe plany jednego z budynków rezydencji prezydenckiej w Wiśle - podaje TVP Info. - To zachęta dla potencjalnych terrorystów - ostrzega b. szef GROM gen. Roman Polko. Kancelaria nie widzi zagrożenia. Jak przekonuje, publikowane są dane niezbędne do przetargów. A my sprawdziliśmy - na stronie są szczegółowe plany nie tylko rezydencji w Wiśle, ale także m.in. tej na Helu. Widać na nich choćby rzuty pięter, widok elewacji i plany instalacji.
Jak przypomina portal tvp.info, Wisła to najczęstszy kierunek wyjazdów urlopowych prezydenta Komorowskiego. Od początku kadencji do lipca 2012 roku był tam 19 razy. W odróżnieniu od swoich poprzedników Lecha Kaczyńskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego, wybiera Wisłę częściej niż letnią rezydencję na Półwyspie Helskim.

Rzuty pięter, plany instalacji, zdjęcia

W Wiśle głowa państwa nocuje na Zamku Górnym, historycznej rezydencji prezydenta Ignacego Mościckiego. W promieniu kilkudziesięciu metrów znajdują się inne budynki administrowane przez Kancelarię Prezydenta: kaplica, Zamek Dolny i Gajówka. Kancelaria Prezydenta, poszukując wykonawcy, opublikowała w internecie kompletną dokumentację techniczną budynku Gajówki.

Wśród dokumentów są m.in. rzuty wszystkich pięter, widoki elewacji, plany instalacji wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej i ogrzewania. Kancelaria opublikowała też plany poszczególnych pięter i instalacji po planowanej przebudowie. Załączyła nawet dokładną mapę ukształtowania terenu wokół budynku, na której zaznaczono wszystkie drzewa, lampy, a nawet kosze na śmieci.

"Nie ma zagrożenia bezpieczeństwa prezydenta"

Odnosząc się do publikacji planów części budynków rezydencji w Wiśle, podkreśla, że w tej części kompleksu budynków prezydent nie rezyduje. - Sugerowanie, że naraża to głowę państwa na niebezpieczeństwo oznacza brak znajomości topografii. Część, gdzie przebywa prezydent - tzw. Górny Zamek - jest odgrodzona, zabezpieczona i w żaden sposób publikacja tego typu danych nie obniża bezpieczeństwa głowy państwa - mówi Joanna Trzaska-Wieczorek.

- Chcemy by wykorzystać tzw. Gajówkę jak najlepiej, by przynosił zyski dla skarbu państwa. Będzie on więc wykorzystywany w celach administracyjno-konferencyjnych, dlatego teraz potrzebna jest modernizacja - dodaje.

I podkreśla: - Plany rezydencji w Wiśle były znane już przed wojną. Ale później publikowano je między innymi np. w czasie prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Dziwi mnie mówienie o ich publikacji w kategoriach rewelacji.

Jednak na stronie z przetargami natrafiliśmy także na inne plany. M.in. na ofertę dotyczącą remontu budynku Panoramy w Rezydencji Prezydenta RP w Helu. I tym razem oferta zawiera dokładną dokumentację z planami i zdjęciami obiektu. - Obiekt na Helu jest poddany pilnym pracom związanym z jego położeniem w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej i konieczności zabezpieczenia technicznego. By potencjalny wykonawca oszacował wartość prac, musimy publikować niezbędną dokumentację techniczną - Joanna Trzaska-Wieczorek.

"Wymagają tego przepisy"

"Opublikowana została dokumentacja projektowa, w tym robocze plany obiektu, którego topografia nie ma charakteru strategicznego i poufnego na podstawie ustawy o ochronie informacji niejawnych" - wyjaśnia biuro prasowe Kancelarii i dodaje, że dokumentację musiała zamieścić w sieci, bo wymagają tego od niej przepisy Ustawy o zamówieniach publicznych, a publikacja nie wpływa na bezpieczeństwo prezydenta.

Kancelaria podkreśla też, że rezydencja w Wiśle jest obiektem ogólnodostępnym, w których mogą nocować turyści. Natomiast jeśli chodzi o Panoramę, to są dopiero takie plany. - Nie każdy będzie mógł spędzić u nas wakacje, choć już od tego roku centrum konferencyjna i pokoje są wynajmowane - przyznała kilka miesięcy temu Joanna Trzaska-Wieczorek, dyrektor prezydenckiego biura prasowego.

Przypomnijmy, że obie rezydencje są zamykane na czas ważnych imprez. Tak było np. podczas szczytu prezydentów Grupy Wyszehradzkiej w Wiśle w 2005 roku, oraz w Helu podczas wizyt prezydent Republiki Czeskiej Vaclava Havela, króla Hiszpanii Juana Carlosa, byłego prezydent USA George W. Bush czy kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

"Chęć przestrzegania przez urzędników procedur wzięła górę nad zdrowym rozsądkiem. Co innego być gościem hotelowym, a co innego mieć do dyspozycji szczegóły techniczne budynku. Takich miejsc nie powinno się eksponować. To zachęta dla potencjalnych terrorystów" - ostrzega były szef GROM gen. Roman Polko. - Nie rozumiem zestawienia przestrzegania prawa, które generał nazywa procedurami, ze zdrowym rozsądkiem. Być może pan generał sam musiał rozstrzygać takie dylematy. Ale w tym konkretnym przypadku jest to kompletnie chybione - dodaje Trzaska-Wieczorek.

Zobacz także
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • djlead

  0

  A chooj ma rezydencja, w kraju ludzie umieraja a on rezydencje stawia... wykopac go ze stolka!!!

 • swan_ganz

  Oceniono 4 razy 0

  no nieźle se żyje nasz sołtys... 19 urlopów w ciągu dwóch lat to całkiem niezłe osiągnięcie..

 • komentatorobiektywny

  Oceniono 3 razy -1

  A kto by chciał dokonać zamachu na naszego kochanego Bronisława Wielkiego. Kiedy jest to dostarcza ludziom wiele powodów do śmiechu. Taki rubaszny Papkin. Po co więc mu robić krzywdę?

 • seboc

  Oceniono 2 razy -2

  Kiedyś obiekt w Wiśle był dostępny dla zwykłych ludzi. Kwaśniewski przejął to dla prezydenckiego rozpasanego bizancjum.
  S.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 6 razy 4

  1) tylko ostatni DEBIL mógł dopuścić do tego, że takie materiały znalazły się w Sieci, ale
  2) zamach na Bronka to wizja nadająca się raczej do skeczu kabaretowego.

  Czyli w sumie zabawna historyjka.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 3 razy 1

  Już terroryści lecą do Wisły, żeby Bronka ustrzelić.

 • ccc-bbb

  Oceniono 6 razy 0

  OO. Bronek Bul Komorowski śpi na kasie? Cóż zostało z taniego państwa Tuskwinki..... Ośrodki wypoczynkowe miały być sprywatyzowane podobno, a tu się czyta, że prezydent otwiera spory front robót budowlanych:

  "Marmury pierwszej jakości do łazienek w Belwederze, drewno syberyjskie do rezydencji na Helu, nowe meble zaś pojadą do Wisły. Kancelaria prezydenta planuje wielkie remonty. Niektóre remonty już trwają, na inne rozpisano przetargi - informuje TVP Info. "

  wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/406452,remont-u-prezydenta-bronislawa-komorowskiego-odnawiane-beda-pomieszczenia-w-palacu-prezydenckim-belwederze.html
  "Król żyrandola" ostro wziął się za inwestycje......

 • sammler

  Oceniono 4 razy 0

  Po pierwsze, on tam nie bywa. Tam funkcjonuje hotel. Po drugie, nie wyobrażam sobie, by ktoś mógł chcieć się zamachnąć na "gajowego z wąsami" (to z "Misia", dla mniej kumatych). Po trzecie, gdyby ktoś jednak chciał się zamachnąć, sposób i tak by znalazł. Po czwarte, procedury są po to, by ich przestrzegać. Po piąte, ktoś z ekipy tego pana znów chce błysnąć, jak w sprawie "Antykomora" - nasłali służby, a później nie mogli znaleźć tego, kto się wygłupił doniesieniem.

  S.

 • pawel.bruksela

  Oceniono 7 razy -5

  To napewno Jaro ten szum robi, bo liczy na to, ze bedzie prezydentem, i juz teraz sra w gacie ze strachu. Dobrze wie, ze niejeden by sie polasil przetrzepac mu skore

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje