Katastrofa samolotu wojskowego w Sudanie. Liczba ofiar wzrosła do 15

07.10.2012 13:05
Samolot wojskowy An-12 w barwach rosyjskich sił powietrznych

Samolot wojskowy An-12 w barwach rosyjskich sił powietrznych (Fot. Wikipedia)

Wojskowy samolot transportowy rozbił się dziś ok. 40 km od stolicy Sudanu, Chartumu - oświadczył rzecznik sudańskiej armii. Jak podały państwowe media w wypadku zginęło 15 osób, a siedem zostało rannych. Wcześniej informowano o 12 ofiarach śmiertelnych. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła, gdy na skutek odniesionych obrażeń zmarły kolejne osoby.
Na pokładzie samolotu An-12 znajdowały się 22 osoby, w tym sześciu członków załogi. Lecieli z Chartumu do Al-Faszir, stolicy prowincji Darfur Północny na zachodzie kraju - powiedział Saad.

Do wypadku doszło z powodu usterki technicznej. - Pilot poinformował wieżę o problemach z jednym z silników - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że na miejsce wypadku skierowano już zespół śledczych.

Samolot miał dostarczyć sprzęt wojskowy do pogrążonego w konflikcie Darfuru. Konflikt ten wybuchł w 2003 r., gdy czarnoskórzy rebelianci wystąpili przeciwko zdominowanym przez Arabów władzom w Chartumie oraz arabskim milicjom dżandżawidów, dokonującym czystek etnicznych na terenach zamieszkanych przez czarnoskórych Afrykanów.

Dzisiejszy wypadek samolotu to kolejna katastrofa lotnicza w Sudanie w ostatnim czasie. W sierpniu w katastrofie samolotu na południu kraju zginęły 32 osoby, w tym minister. Według mediów powodem wypadku były złe warunki atmosferyczne.

Najnowsze informacje