Plaga włamań w Niemczech. "To skutek przyjęcia Rumunii i Bułgarii do UE"

W pierwszym półroczu 2012 roku liczba włamań w Nadrenii Północnej-Westfalii wzrosła o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2011. Policja przypisuje to m.in. przyjęciu do UE Rumunii i Bułgarii.
W Nadrenii Północnej-Westfalii w tym roku zgłoszono policji 29 334 włamań. To o 3 118 więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku. Informacje te przekazał szef resortu spraw wewnętrznych w rządzie krajowym tego landu Ralf Jäger (SPD) w odpowiedzi na interpelację poselską.

Bandy z krajów Europy południowo-wschodniej

Jäger poinformował w piątek, że gwałtowny wzrost przestępczości zorganizowanej odnotowano w całych Niemczech.

W Nadrenii Północnej-Westfalii plagę włamań szczególnie w dużych miastach i w pobliżu autostrad minister tłumaczy m.in. skutkiem przyjęcia do Unii Europejskiej Rumunii i Bułgarii. Dlatego policja dostrzega też winnych w zorganizowanych bandach z Europy południowo-wschodnich.

- Bardzo poważnie traktujemy wzrost liczby włamań i podjęliśmy w tym zakresie konkretne działania. Gorsze od szkód materialnych są często szkody psychiczne spowodowane włamaniem - wskazał szef resortu spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii, najludniejszego kraju związkowego RFN.

Zasuń rygiel! Lepiej nie ryzykować!

Krajowy Urząd Kryminalny tego landu musi sobie radzić z tak zmasowanym zjawiskiem przestępczości band z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej od 1989 roku. W związku z plagą włamań zorganizowano kampanię prewencyjną pod hasłem "Zasuń rygiel! Lepiej nie ryzykować!" Policjanci apelują do mieszkańców, aby "trzykrotnie zasunęli rygiel": zabezpieczyli mieszkanie, byli czujni i zgłaszali wszystko, co wydaje się im podejrzane oraz pamiętali o tym, żeby dzwonić w takich przypadkach pod numer 110.

Kampania przynosi pierwsze owoce. Włamywaczom nie udało się wedrzeć do 40 proc. dobrze zabezpieczonych domów i mieszkań. Policja krajowa opracowała ponadto różne koncepcje ochrony przed włamaniami dla różnych regionów NPW. Wraz z komendami policji powiatowej powołała od roku 2011 ponad 40 grup dochodzeniowych, które mają dostęp do wszystkich baz danych policji. Dzięki takiej współpracy udało się w ramach wspólnej komisji dochodzeniowej ująć członków działającej w różnych regionach Niemiec bandy włamywaczy i zakończyć 16 dochodzeń.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle".Zobacz także
 • Niemiecka policja Niemcy: przestępczość zorganizowana w rękach cudzoziemców. Polacy na szóstym miejscu
 • Flaga ze swastyką i inne przedmioty skonfiskowane neonazistom Wielki nalot niemieckiej policji na neonazistów. Znaleźli flagi, broń, portret Hitlera
 • Warszawa. Polscy policjanci podczas ćwiczeń z walki z gangami złodziei aut "Psujecie opinię swoim rodakom" - niemiecki prokurator do polskich złodziei aut
Komentarze (79)
Plaga włamań w Niemczech. "To skutek przyjęcia Rumunii i Bułgarii do UE"
Zaloguj się
 • nie-tak

  Oceniono 108 razy 94

  Juz dawno pisałam że te domeny są podzielone i za to oberwałam masę minusów.
  Rumuni, Bułgarzy - bankomaty, włamania, żebry, oszustwa internetowe, internetowe hakerstwo
  Polacy i Litwini - jubilerzy, auta, maszyny, drogie narzędzia.
  Turcy (południowcy): morderstwa, rozboje, wymuszanie

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 95 razy 89

  Jakoś poprawność polityczna nikomu jeszcze nie pozwoliła napisać

  że to cygańskie gangi ?

 • vinogradoff

  Oceniono 86 razy 42

  Jesli uda sie ograniczyc liczbe wlaman mieszkaniowych to wzrosnie liczba napadow rabunkowych gdyz ta olbrzymia masa zawodowych kryminalistow z nowoprzyjetych krajow do UE gdzies musi znalezc swoje zrodla dochodow. Bulgarzy sa tak podobn do Turkow a wiec trudno tu o jakies obserwacje ale Rumuni sa bardzo widoczni w Niuemczech , glownie Zebracy w tym mlode atrakcyjne sexualnie Kobiety i masa brudnych, starych samochodow klasy Szrott, ktore jak przejada to zakopca teren na kilka minut i od razu wiadomo kto przejezdzal bez patrzenia na tablice rejestracyjne. Wieli dziwi sie Niemcom, ze tak latwo godza sie coby Obcokrajowcy robili z ich pieknego i czystego kraju chlew i wschodnioeuropejska Obore.

 • dasiek111

  Oceniono 59 razy 37

  Ja pierdykam to już polacy nie przodują we włamaniach? Dobrze by było żeby jeszcze nas wyprzedzili w piciu wódy i zachowaniu po nim.

 • odzim22

  Oceniono 62 razy 32

  Kiedyś Polacy, a teraz im Rumuni i Bułgarzy zawadzają, a z tego co widzę największy syf robią "rodzimi" Turcy.

 • dawidsm

  Oceniono 33 razy 29

  Anglicy, Irlandczycy i my też mamy ten sam problem.
  Miesiąc po tym jak Rumunia weszła do Unii natknąłem się w UK na Rumuna sprzedającego fałszywe złoto.

 • zigzaur

  Oceniono 37 razy 25

  Firmy produkujące zamki, zabezpieczenia, alarmy itd. przeżywają dobrą koniunkturę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje