Plaga włamań w Niemczech. "To skutek przyjęcia Rumunii i Bułgarii do UE"

06.10.2012 21:46
W pierwszym półroczu 2012 roku liczba włamań w Nadrenii Północnej-Westfalii wzrosła o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2011. Policja przypisuje to m.in. przyjęciu do UE Rumunii i Bułgarii.
W Nadrenii Północnej-Westfalii w tym roku zgłoszono policji 29 334 włamań. To o 3 118 więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku. Informacje te przekazał szef resortu spraw wewnętrznych w rządzie krajowym tego landu Ralf Jäger (SPD) w odpowiedzi na interpelację poselską.

Bandy z krajów Europy południowo-wschodniej

Jäger poinformował w piątek, że gwałtowny wzrost przestępczości zorganizowanej odnotowano w całych Niemczech.

W Nadrenii Północnej-Westfalii plagę włamań szczególnie w dużych miastach i w pobliżu autostrad minister tłumaczy m.in. skutkiem przyjęcia do Unii Europejskiej Rumunii i Bułgarii. Dlatego policja dostrzega też winnych w zorganizowanych bandach z Europy południowo-wschodnich.

- Bardzo poważnie traktujemy wzrost liczby włamań i podjęliśmy w tym zakresie konkretne działania. Gorsze od szkód materialnych są często szkody psychiczne spowodowane włamaniem - wskazał szef resortu spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii, najludniejszego kraju związkowego RFN.

Zasuń rygiel! Lepiej nie ryzykować!

Krajowy Urząd Kryminalny tego landu musi sobie radzić z tak zmasowanym zjawiskiem przestępczości band z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej od 1989 roku. W związku z plagą włamań zorganizowano kampanię prewencyjną pod hasłem "Zasuń rygiel! Lepiej nie ryzykować!" Policjanci apelują do mieszkańców, aby "trzykrotnie zasunęli rygiel": zabezpieczyli mieszkanie, byli czujni i zgłaszali wszystko, co wydaje się im podejrzane oraz pamiętali o tym, żeby dzwonić w takich przypadkach pod numer 110.

Kampania przynosi pierwsze owoce. Włamywaczom nie udało się wedrzeć do 40 proc. dobrze zabezpieczonych domów i mieszkań. Policja krajowa opracowała ponadto różne koncepcje ochrony przed włamaniami dla różnych regionów NPW. Wraz z komendami policji powiatowej powołała od roku 2011 ponad 40 grup dochodzeniowych, które mają dostęp do wszystkich baz danych policji. Dzięki takiej współpracy udało się w ramach wspólnej komisji dochodzeniowej ująć członków działającej w różnych regionach Niemiec bandy włamywaczy i zakończyć 16 dochodzeń.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle".Zobacz także
Komentarze (79)
Zaloguj się
 • iremus

  0

  Czyżby polscy złodzieje przestraszyli się niemieckich policjantów? Nie wierzę !!! Pewnie lepiej się asymilują - wygladem nie odbiegają od rodowitych Niemców.

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 0

  Przyczyną włamań do niemieckich mieszkań jest obecność Niemiec w UE.

 • rabbinhood

  Oceniono 1 raz -1

  Co za problem zakładać każdemu wjeżdżającemu branzoletkę na rękę z rejestratorem lokalizacji co 10 minut, a przy wyjeździe osoby nie mające branzoletek byłyby dokładnie sprawdzane, zaś osoby, z których zapisu by wynikało że byli w okolicy popełnianych przestępstw w tym samym czasie, moznaby dodatkowo przesłuchać.
  Mogłoby to dotyczyć wszystkich którzy kiedykolwiek dopuścili się przestępstwa, oraz mężczyzn do 30 roku życia.

 • kartofiellach

  Oceniono 1 raz 1

  Chcą w Europie poprawności politycznej czyli udawania, że czaene jest białe i odwrotnie, no to mają.

 • pata.m

  Oceniono 3 razy 1

  rozumiem, gdzie się podziali ci wszyscy cyganie, przed którymi nas ostrzegali normalni bułgarzy z burgas - pojechali do westfalii! w sumie rozumiem, w bułgarii na głównych drogach i w miastach jest zakaz jazdy wozem z koniem, kasy nikt im nie daje, przez dwa tygodnie widziałam jedną cygankę.

 • stary.gniewny

  Oceniono 7 razy -1

  Oj tam, oj tam.
  Trzeba oddelegować jakichś 100 oficerów z Gestapo do Kripo i problem rozwiązany.

 • nariz

  Oceniono 5 razy -1

  Niemiec mówi "Polak", myśli "złodziej", mówi "złodziej", myśli "Polak". Niemiec uważa nas za ludzi drugiej kategorii, a Polak jak to Polak z natury płaszczący się jest, godności swojej nie ma i woli udawać, że tego nie widzi i że to go nie poniża. Spłaszczyć się woli jak płaszczka.

 • tokabout

  Oceniono 5 razy 3

  No i prawda. Hordy zebrzących Rumunów ,złodzieje z Bułgarii. Nie dziwie sie ze ich szlag trafia. Mieli porządek, spokój i dostatek wypracowany przez lata a teraz muszą płacić na leniuchów z Grecji i jeszcze są okradani przez ostatnio przyjętych - na siłę do UE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje