Polska jednostka specjalna odbiła 5 zakładników w Afganistanie

06.10.2012 14:52
Ćwiczenia antyterrorystów w Afganistanie

Ćwiczenia antyterrorystów w Afganistanie (Fot. Do.wp.mil.pl)

Oddział Zgrupowania Wojsk Specjalnych na terenie prowincji Ghazni w nocy uwolnił pięciu zakładników i zatrzymał dwie osoby podejrzane o prowadzenie działalności terrorystycznej. Zakładnicy najprawdopodobniej mieli zostać zabici.
5 porwanych Afgańczyków było posądzanych przez terrorystów o współpracę z lokalnymi Siłami Bezpieczeństwa Narodowego. Akcję odbicia zakładników Polacy przeprowadzili razem z Afgańczykami. Byli oni wcześniej szkoleni przez naszych żołnierzy. Polacy skorzystali z amerykańskich śmigłowców i informacji polskiego wywiadu.

Kpt. Marcin Gil ocenił, że "operacja przeprowadzona w Nawie jest kolejnym przykładem znakomitego współdziałania polskich żołnierzy z lokalnymi strukturami bezpieczeństwa w Afganistanie". "Działania prowadzone w prowincji Ghazni przez żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego i Zgrupowania Wojsk Specjalnych, mają za zadanie zwiększyć poziom bezpieczeństwa tak, aby przygotować lokalne wojsko, policję i służby specjalne do ponoszenia samodzielnej odpowiedzialności za ten rejon Afganistanu po 2014 roku" - dodał.

We wrześniu Polacy zniszczyli pięć składów rebeliantów

Jak informuje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, akcja to tylko jeden z wielu sukcesów polskich żołnierzy. "Tylko w ciągu ostatniego miesiąca Polacy wykryli i zniszczyli pięć należących do rebeliantów składów środków bojowych, w których zniszczono ponad 800 kg materiałów do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) oraz amunicję różnego typu, także dużego kalibru" - czytamy w komunikacie kpt. Marcina Gila o akcji.

"Siedemnaście razy polscy saperzy niszczyli znalezione niewybuchy i niewypały. Z głównych dróg prowincji usunięto w tym czasie szesnaście IED stanowiących zagrożenie głównie dla poruszających się nieopancerzonymi pojazdami ludności cywilnej i sił podległych administracji rządowej Afganistanu. Do zdarzenia takiego doszło 25 września w dystrykcie Rashidan, kiedy to w wybuchu przydrożnego ładunku zginęło czterech podróżujących samochodem studentów. W innym tego typu zdarzeniu 1 października na drodze Highway 1 w dystrykcie Ghazni śmierć poniosła jedna osoba cywilna, a dwie zostały ranne" - poinformował Gil.

Od 2007 r. w Afganistanie życie straciło 36 żołnierzy i jeden pracujący dla wojska cywil.

Czytaj więcej na stronie naczelnego dowództwa >>

Zobacz także
Komentarze (74)
Polska jednostka specjalna odbiła 5 zakładników w Afganistanie
Zaloguj się
 • hdx01

  Oceniono 33 razy 13

  brawo chłopaki!! tak trzymać!

 • djemen

  Oceniono 49 razy 11

  Założę się, że nawet średnio inteligentny polski żołnierz przy Amerykanach jest jak profesor.

  Wystarczy popatrzeć na co niektóre dokumenty o amerykanskich chlopakach do zabijania.
  Amerykanie zapewne by granata rzucili i tyle bo, żadne życie ich za bardzo nie obchodzi.

  Strach pomyśleć ile brutalnych amerykańskich akcji zostało zamiecione pod dywan.

  Każda wojna jest bez sensu, ale pod takimi artykułami powinno się chwalić naszych chłopaków a nie obrażać.

 • rawahecht

  Oceniono 7 razy 5

  "Polacy skorzystali z amerykańskich śmigłowców ...."

  Helistopem na akcję.
  Przy aktualnych cenach paliwa, absolutely cool !

 • londynskiprawnik123

  Oceniono 18 razy 4

  Czy pod każdym newsem musi być wzmianka bezmózgich ludzi na temat sytuacji politycznej w naszym kraju? Ja tego nie rozumiem, czy wy nie macie swojego życia, rodzin, dzieci, dziewczyn, chłopaków, nawet durnych gier do grania, tylko siedzicie i piszecie pierdoły o PiS i PO? Przecież to jest żenujące.

 • fodo-modo

  Oceniono 9 razy 3

  BRAWO!

 • dziadekbronek

  Oceniono 19 razy 3

  Na siłę szukamy uzasadnienia naszej obecności w Afganistanie...
  A minister, który śledzi te wpisy jest bardzo śmieszny, albo raczej zwyczajnie żałosny...

 • googleon

  Oceniono 2 razy 2

  Jedna akcja nie ma żadnego znaczenia. Potyczka wygrana. Wojna przegrana. W przedszkolach afgańskich czeka już następna generacja wojowników by bić okupantów depczących od ponad 10 lat ichni kod etyczny.

  en.wikipedia.org/wiki/Pashtunwali

 • santo_subito666

  Oceniono 8 razy 2

  Żałosne cipeczki - moimi ulubieńcami są polscy " komandosi " z Magdalenki , którzy w kilkudziesięciu nie dali sobie rady z dwoma lamusami !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje