Polska jednostka specjalna odbiła 5 zakładników w Afganistanie

06.10.2012 14:52
Ćwiczenia antyterrorystów w Afganistanie

Ćwiczenia antyterrorystów w Afganistanie (Fot. Do.wp.mil.pl)

Oddział Zgrupowania Wojsk Specjalnych na terenie prowincji Ghazni w nocy uwolnił pięciu zakładników i zatrzymał dwie osoby podejrzane o prowadzenie działalności terrorystycznej. Zakładnicy najprawdopodobniej mieli zostać zabici.
5 porwanych Afgańczyków było posądzanych przez terrorystów o współpracę z lokalnymi Siłami Bezpieczeństwa Narodowego. Akcję odbicia zakładników Polacy przeprowadzili razem z Afgańczykami. Byli oni wcześniej szkoleni przez naszych żołnierzy. Polacy skorzystali z amerykańskich śmigłowców i informacji polskiego wywiadu.

Kpt. Marcin Gil ocenił, że "operacja przeprowadzona w Nawie jest kolejnym przykładem znakomitego współdziałania polskich żołnierzy z lokalnymi strukturami bezpieczeństwa w Afganistanie". "Działania prowadzone w prowincji Ghazni przez żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego i Zgrupowania Wojsk Specjalnych, mają za zadanie zwiększyć poziom bezpieczeństwa tak, aby przygotować lokalne wojsko, policję i służby specjalne do ponoszenia samodzielnej odpowiedzialności za ten rejon Afganistanu po 2014 roku" - dodał.

We wrześniu Polacy zniszczyli pięć składów rebeliantów

Jak informuje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, akcja to tylko jeden z wielu sukcesów polskich żołnierzy. "Tylko w ciągu ostatniego miesiąca Polacy wykryli i zniszczyli pięć należących do rebeliantów składów środków bojowych, w których zniszczono ponad 800 kg materiałów do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) oraz amunicję różnego typu, także dużego kalibru" - czytamy w komunikacie kpt. Marcina Gila o akcji.

"Siedemnaście razy polscy saperzy niszczyli znalezione niewybuchy i niewypały. Z głównych dróg prowincji usunięto w tym czasie szesnaście IED stanowiących zagrożenie głównie dla poruszających się nieopancerzonymi pojazdami ludności cywilnej i sił podległych administracji rządowej Afganistanu. Do zdarzenia takiego doszło 25 września w dystrykcie Rashidan, kiedy to w wybuchu przydrożnego ładunku zginęło czterech podróżujących samochodem studentów. W innym tego typu zdarzeniu 1 października na drodze Highway 1 w dystrykcie Ghazni śmierć poniosła jedna osoba cywilna, a dwie zostały ranne" - poinformował Gil.

Od 2007 r. w Afganistanie życie straciło 36 żołnierzy i jeden pracujący dla wojska cywil.

Czytaj więcej na stronie naczelnego dowództwa >>

Zobacz także
Komentarze (74)
Zaloguj się
 • googleon

  Oceniono 2 razy 2

  Jedna akcja nie ma żadnego znaczenia. Potyczka wygrana. Wojna przegrana. W przedszkolach afgańskich czeka już następna generacja wojowników by bić okupantów depczących od ponad 10 lat ichni kod etyczny.

  en.wikipedia.org/wiki/Pashtunwali

 • avanti_popolo

  Oceniono 4 razy 0

  Co ci nasi ludzie tam robia? Do domu! Ale już! To nie nasza sprawa

 • baruchmartin

  Oceniono 4 razy 0

  Gdzie pracowałoby te niedouczone biedne frajerstwo z chłopskich lub proletariackich patologicznych rodzin gdyby nie te wszystkie żałosne oraz groteskowe policje , cba , abw , bor , cbś ,boa , grom itd ? Przecież nie pójdzie tam pracować młody człowiek z zamożnej warszawskiej inteligenckiej rodziny , tylko życiowi nieudacznicy z nizin społecznych - synowie cieciów i sklepowych w najlepszym przypadku kierowców i pielęgniarek . Oni nawet nie potrafią zapewnić sobie bezpieczeństwa ( patrz sprawa wsiowego głupka z podkarpackiej wiochy zabitej dechami papały , lub tych dwóch frajerków z policji którzy " potopili " się na rybach bo za bardzo węszyli w sprawie Pańki albo sprawa tych prymitywnych naiwnych męskich prostytutek z boa którzy w kilkudziesięciu nie dali sobie rady w Magdalence z dwoma lamusami z Piastowa będącymi paradoksalnie policyjnymi konfidentami ! ). To naiwne , niedouczone , przygłupie frajerstwo nie nadaje się do niczego a odchodzi na emeryturę po 15 latach nic nie robienia w wieku 35 lat i zdrowa tkanka społeczeństwa , normalni uczciwi obywatele mają przez kilkadziesiąt lat na utrzymaniu takiego śmiecia !!!

 • antek_maniak

  Oceniono 6 razy -2

  Afgańce w ostatnim czasie intensyfikują swoje działania ! Zobaczymy ilu tych naiwnych polskich frajerków tak gloryfikowanych z stronniczych polskich mediach wróci na święta do swoich patologicznych rodzin w plastikowych workach lub bez rąk oraz nóg ...

 • santo_subito666

  Oceniono 8 razy 2

  Żałosne cipeczki - moimi ulubieńcami są polscy " komandosi " z Magdalenki , którzy w kilkudziesięciu nie dali sobie rady z dwoma lamusami !

 • plorg

  Oceniono 9 razy -3

  Wstyd, okupanci.

 • lesio.kalkstein

  Oceniono 4 razy -2

  Męskie pizdeczki , mój faworyt to pisowski generałek polko ...

 • strongnuklear

  Oceniono 3 razy -1

  teraz zolnierzyki niech zastrzela rudych talibow jak zwieja z kraju.pl

 • aurel12

  Oceniono 8 razy 0

  i jeszcze jedno jakim trzeba być imbecylem by porównywać AK z Al Kaidą
  1. Al Kaida jest okupantem Afganistanu
  2. AK nie mordowało cywili i nie wysadzało targowisk czy samochodów narażając życie cywili
  3. AK w przeciwieństwie do AL nie współpracowało z Gestapo i NKWD
  4. AL brało czynny udział w zwalczaniu legalnej władzy
  5. jak kiedyś AL tak dziś lewactwo służy wrogowi Polski..a jest nim Rosja
  6. wszelkie organizacje lewackie jak i komunistyczne powinny zostać zdelegalizowane a ich członkowie aresztowani jako potencjalni terroryści i wrogowie kraju

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje