Wiadomości >  Archiwum

Gowin likwiduje 79 sądów rejonowych. Wbrew PSL

jg, PAP, IAR
06.10.2012 14:34
A A A Drukuj
Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości

Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek - poinformowała rzeczniczka resortu Patrycja Loose.
Na mocy podpisanego w piątek przez ministra rozporządzenia od 1 stycznia 2013 roku 79 sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych - sąsiednich sądów.

- Po wprowadzeniu reformy w praktyce zmieni się tylko nazwa, bo zniesiony sąd będzie teraz wydziałem zamiejscowym większego sądu rejonowego. Nadal w tym samym miejscu obywatele będą mogli załatwić swoje sprawy, bez konieczności udania się do innego miasta. Nie będzie również przeszkód, by nadal działały kasy czy biura podawcze. Decyzje w tej sprawie podejmować będą prezesi sądów - powiedziała Loose. Dodała, że pracownicy administracyjni zasilą wydziały orzecznicze wymagające wzmocnienia.

W połowie września Gowin mówił, że "żaden sąd nie będzie zlikwidowany, chodzi tylko o to, żeby sędziowie orzekali nie tylko w jednym sądzie jak do tej pory, tylko w dwóch, czasami w trzech". Zmiany mają, w zamierzeniach ministerstwa, służyć lepszemu wykorzystaniu kadry sędziowskiej.

Początkowo - jeszcze w zeszłym roku - resort planował przekształcenie 122 sądów rejonowych; wiosną tego roku zdecydowano o zmniejszeniu ich liczby do 79. Z wrześniowych doniesień medialnych wynikało, że reorganizacja ma objąć 30 najmniejszych jednostek. Resort informował wtedy tylko, że "rozważane są różne warianty".

Reformie sądów od początku sprzeciwiał się PSL. Politycy tej partii złożyli do marszałek Sejmu Ewy Kopacz 150 tys. podpisów przeciwko planom ministra Gowina - obywatelski projekt ustawy blokujący takie zmiany. - Zachowanie ministra Gowina jest całkowicie niezrozumiałe. Wbrew samorządom i wbrew koalicjantowi - powiedział Radiu ZET rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

Pierwotnie Ministerstwo Sprawiedliwości zamierzało zlikwidować 122 sądy, później liczba ta stopniowo zmalała do 79. Minister Gowin mówi, że jednym z powodów zmian jest zbyt bliski związek prezesów niektórych małych sądów ze środowiskami samorządowymi. Jego zdaniem także afera Amber Gold pokazuje, jak bardzo potrzebna jest reorganizacja sądów. Według ministerstwa reorganizacja umożliwi prezesowi sądu sprawniejsze zarządzanie pracą podległych mu sędziów i jeśli zajdzie taka konieczność, skierowanie ich do orzekania w wydziałach, w których przykładowo występują braki kadrowe.

Tagi:

Komentarze (78)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX