Gowin likwiduje 79 sądów rejonowych. Wbrew PSL

06.10.2012 14:34
Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości

Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek - poinformowała rzeczniczka resortu Patrycja Loose.
Na mocy podpisanego w piątek przez ministra rozporządzenia od 1 stycznia 2013 roku 79 sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych - sąsiednich sądów.

- Po wprowadzeniu reformy w praktyce zmieni się tylko nazwa, bo zniesiony sąd będzie teraz wydziałem zamiejscowym większego sądu rejonowego. Nadal w tym samym miejscu obywatele będą mogli załatwić swoje sprawy, bez konieczności udania się do innego miasta. Nie będzie również przeszkód, by nadal działały kasy czy biura podawcze. Decyzje w tej sprawie podejmować będą prezesi sądów - powiedziała Loose. Dodała, że pracownicy administracyjni zasilą wydziały orzecznicze wymagające wzmocnienia.

W połowie września Gowin mówił, że "żaden sąd nie będzie zlikwidowany, chodzi tylko o to, żeby sędziowie orzekali nie tylko w jednym sądzie jak do tej pory, tylko w dwóch, czasami w trzech". Zmiany mają, w zamierzeniach ministerstwa, służyć lepszemu wykorzystaniu kadry sędziowskiej.

Początkowo - jeszcze w zeszłym roku - resort planował przekształcenie 122 sądów rejonowych; wiosną tego roku zdecydowano o zmniejszeniu ich liczby do 79. Z wrześniowych doniesień medialnych wynikało, że reorganizacja ma objąć 30 najmniejszych jednostek. Resort informował wtedy tylko, że "rozważane są różne warianty".

Reformie sądów od początku sprzeciwiał się PSL. Politycy tej partii złożyli do marszałek Sejmu Ewy Kopacz 150 tys. podpisów przeciwko planom ministra Gowina - obywatelski projekt ustawy blokujący takie zmiany. - Zachowanie ministra Gowina jest całkowicie niezrozumiałe. Wbrew samorządom i wbrew koalicjantowi - powiedział Radiu ZET rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

Pierwotnie Ministerstwo Sprawiedliwości zamierzało zlikwidować 122 sądy, później liczba ta stopniowo zmalała do 79. Minister Gowin mówi, że jednym z powodów zmian jest zbyt bliski związek prezesów niektórych małych sądów ze środowiskami samorządowymi. Jego zdaniem także afera Amber Gold pokazuje, jak bardzo potrzebna jest reorganizacja sądów. Według ministerstwa reorganizacja umożliwi prezesowi sądu sprawniejsze zarządzanie pracą podległych mu sędziów i jeśli zajdzie taka konieczność, skierowanie ich do orzekania w wydziałach, w których przykładowo występują braki kadrowe.

Zobacz także
Komentarze (78)
Zaloguj się
 • pseudo12345

  0

  PSL ma społeczeństwo za głupa. Ma nadzieję, że wielu się nabierze. SLD już zorganizowało 50 tys. protestów. Boją się, że może to rozerwać lokalne układy. Ale szulernia atakuje Ministra. I wmawia narodowi, że jest wielbłądem. To jedyna okazja, żeby trochę oczyścić to ......

 • aktyntasza

  0

  Wreszcie będzie mniej korupcji w sądach i opieszałości.
  Sprawy ciągną się po 15 lat i niema końca.
  Prawo było po stronie tego co ma pieniądze !
  Trzeba to zmienić.

 • jvelzkeyek

  Oceniono 1 raz 1

  Minister czy filister?

  Minister ruszył na wojnę.
  Urzędowanie nie będzie spokojne.
  Sędziom się naraża.
  Pawlak też się obraża.
  Pawlakowi niewygodna postawa ministra.
  Wygodna byłaby postawa filistra.
  Gowin Temidzie musi odsłonić oczy.
  Złośliwy rak sprawiedliwość toczy.
  Gratuluję cywilnej odwagi i determinacji.
  Temida potrzebuje zastrzyku demokracji.

 • teir

  Oceniono 1 raz 1

  Minister dobrze robi, że likwiduje nadmiar sądów, których wyroki bardziej służą władzy, niż prawu i sprawiedliwości.

 • politol59

  0

  To uderza w podstawowy interes państwa, a przede wszystkim po kieszeniach obywateli.

 • koniu150

  0

  niech zlikwiduje wszystkie, Partii Oszustów to na rękę

 • istvan73

  Oceniono 2 razy 0

  Gowin, ty pisowska 5 kolumno, ty kościelny agencie. Ty bucu jeden, ty chcesz tylko wykorzystać swoje stanowisko by stworzyć własną partię i samodzielnie dorwać się do koryta władzy, tak jak zrobił to mały plaskacz, co "poległ" w smoleńsku, i co chciała zrobić ziobrowa menda. Ale nie łudź się, twoje sku...syństwo zostanie zapamiętane i odejdziesz w niesławie, tak jak tamci dwaj.

 • 1.gaga

  Oceniono 3 razy 3

  A kiedy zostanie zlikwidowany E-Sąd w Lublinie, który stosuje "bandyckie" metody i wyroki bez wiedzy pozwanych????????

 • tune

  Oceniono 1 raz 1

  Rozważam tymczasową zmianę portalu inforamacyjnego. Czy nie możecie wymyślić innej reklamy dla Ideabanku? Migająca żarówka na stronie głownej to nie jest dobry pomysł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje