Kwaśniewski: PO ma opcję zmiany lidera. "Partia ta sama, ale nie taka sama"

06.10.2012 10:16
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

- Taki premier jak ja byłby potrzebny dopiero w sytuacji dramatycznie kryzysowej. Ale nie życzę tego ani Polsce, ani sobie - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Aleksander Kwaśniewski. Sugeruje, że jedną z możliwości PO na ucieczkę przed spadkiem poparcia jest zmiana lidera pod hasłem "Partia ta sama, ale nie taka sama".
- Rekonstrukcja rządu jest niezbędna. Część ministrów nie jest w stanie podołać wyzwaniom, zwłaszcza ci nowi - mówi w wywiadzie były prezydent. Ocenia m.in., że Jarosław Gowin "wykorzystał czas ministrowania do zbudowania swojej pozycji politycznej, ale w wymiarze sprawiedliwości nie ma dokonań", a Bartoszowi Arłukowiczowi "powierzono zadania ponad jego siły".

Kwaśniewski ocenia, że "ten rząd w codziennym zarządzaniu jest słaby", "w nic nie zaangażował się na tyle, by jakąś rzecz skończyć", "decyzje są często spóźnione". Zastrzega jednak: - Nie ustawiajcie mnie w roli totalnego krytyka tego rządu, bo nim nie jestem. W dodatku alternatywa po prawej stronie jest dla mnie nie do przyjęcia, a po lewej - nie może powstać.

Były prezydent pytany o próby obalenia rządu mówi: - Rządu Tuska nie zmiotą z powierzchni sondaże, Amber Gold czy "rząd" prof. Glińskiego. Prawdziwym zagrożeniem może być zapaść gospodarcza. W tym wypadku możliwy jest scenariusz przyspieszonych wyborów. Ale wcześniej jest do wykorzystania inna opcja: zmiana lidera. Słynne hasło: "Partia ta sama, ale nie taka sama", liderowi dziękujemy za trud, jego zasługi są wielkie itd. Pozostaje pytanie: kiedy to zrobić? Taki manewr zrobiony np. rok przed wyborami czasami daje gwarancję zwycięstwa, a czasami nie. John Major, który zastąpił Margaret Thatcher, wybory jeszcze wygrał, ale Gordon Brown po Tonym Blairze już nie.

Cały wywiad w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (227)
Zaloguj się
 • berberysa

  0

  A. Kwasniewski proponuje ucieczkę do tyłu.Dlaczego, przeciez w tzw. sondażach PO i Tusk górą?
  Czyżby były prezydent nie wierzył sondażom. Chce rządzić razem z MIllerem i Palikotem?

 • koniu150

  0

  no odezwał się komuch-alkoholik, kampanię będzie pewnie finansował z pieniędzy od ruskich

 • reality_show

  0

  No proszę... i gorączka filipińska całkiem minęła. Czy można spytać się jakie lekarstwa pan zażywał?

 • pl2512

  0

  Rzeczywiście, tylko w sytuacji skrajnie kryzysowej mianuje się szefem rządu alkoholika o inteligencji Saby dornowej. Przypinanie blaszek kumplom w pałacyku to jeszcze było koszerne, ale rżadzenie zadupiem 24 - godziny na dobę to nie dla takiego spożywcy jak towarzysz szmaciak!

 • cudaktusk

  0

  Te magister, przestań pier.olić farmazony.

 • bartek8987

  0

  W III RP się jeszcze nie zdarzyło, żeby lider dużej partii dobrowolnie ustąpił. Nawet jeśli, to tylko tymczasowo (Miller). O wiele częściej upada cała partia.

 • aa_6

  0

  "W PO jest opcja zmiany lidera!", czyli poznaliśmy ukryte marzenia A. Kwaśniewskiego!

 • towarzysz.dyrektor

  0

  Towarzyszu Kwasniewski. Jak tam, zrobiliscie juz tego magistra ? Bez tego na premiera juz nie biorą.
  Ale pozyczki moskiewskiej rozliczac nie musicie, no nastala pogoda dla oszustow.
  Dla tych o slabej pamieci: "1,2 mln dolarów amerykańskich pozyczone przez KPZR na rzecz PZPR w styczniu 1990 roku". Beneficjenci pozyczki: Kwasniewski, Miller, Cimoszewicz - dinozaury polskiej kawiorowo-jaguarowej "lewicy".

  POlityczne otwarcie POszamba na SLD stanie sie faktem, kiedy tylko obecna koalicja stanie przed widmem upadku.

 • justin2312

  0

  Bezczelność polityków nie zna granic.
  Były prezydent Kwaśniewski zachwala siebie !
  Optyka się opcją.. z ramienia jakiej partii i jakim demokratycznym prawem? Partia ta sama, ale Kwaśniewski nie taki sam. Ciągle mu za mało politycznego fachowego zakłamania, podpierać się musi angielszczyzną, to robi wrażenie.Niestety z pewnością najwięcej na kolesiach partyjnych i rodzince.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje