Konspiratorzy z czasów PRL mogą mieć wyższe emerytury, ale się nie zgłaszają. "Róbcie to"

Józef Pinior i prezydent Komorowski, sierpień 2011

Józef Pinior i prezydent Komorowski, sierpień 2011 (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Tylko 866 osób zgłosiło się do Urzędu ds. Kombatantów, by dostać potrzebne do emerytury świadectwa walki z systemem w czasach PRL - podaje "Gazeta Wyborcza". - Wielu dawnych opozycjonistów jest w trudnej sytuacji życiowej, mamy wobec nich obowiązek - mówi senator Józef Pinior.
Pinior - legenda opozycji solidarnościowej (w stanie wojennym uratował 80 mln zł związkowych pieniędzy) - wystąpił wczoraj podczas inauguracji ogólnopolskiej kampanii pod hasłem "Konspiratorze, odbierz świadectwo pracy". - Część z nas osiągnęła sukces, dziś nadaje ton polskiej demokracji. Ale wielu z tych, dzięki którym mamy wolną Polskę, nie potrafiło się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Stoimy przed moralnym wyzwaniem, by coś dla nich zrobić - powiedział.

Akcję organizują europoseł Paweł Zalewski i Stowarzyszenie Wolnego Słowa skupiające wydawców, drukarzy i kolporterów podziemnej prasy oraz książek wydawanych poza cenzurą w latach 70. i 80. Przypominają, że od 13 lat obowiązuje nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach. Pozwala ona osobom, które w czasach PRL pracowały dla podziemia (a więc nielegalnie), zaliczyć te lata do okresu, od którego oblicza się wysokość emerytury. Jest również wsparciem dla tych, którzy z powodu represji politycznych nie mogli w systemie totalitarnym dostać pracy i teraz brakuje im lat do emerytury.

- Wiemy, że bardzo mało osób wystąpiło o dokumenty poświadczające ich działalność, chcemy je zachęcić, by to robiły - powiedział Zalewski.

Więcej w internetowym wydaniu "Gazety Wyborczej"

Zobacz także
 • Ewa Kopacz "Ataki na Kopacz uważam za wyjątkowo niskie i chamskie. Ona zachowała się odważnie i przyzwoicie"
Komentarze (55)
Konspiratorzy z czasów PRL mogą mieć wyższe emerytury, ale się nie zgłaszają. "Róbcie to"
Zaloguj się
 • fjan

  Oceniono 72 razy 52

  Czyli jak okradałem magazyn z częściami zamiennymi w zakładzie pracy w PRL - u / w ramach walki z komuną / to teraz zwiększą mi emeryturę ? No a jak nie płaciłem za bilet w komunikacji miejskiej to też ?

 • scibor3

  Oceniono 76 razy 44

  Styropiany, to co najwyżej zasługują na wyższą gałąź, według zasług, a nie na wyższą emeryturę. Stworzyli taki "raj" to niech w nim z głodu zdychają.

 • kawabis

  Oceniono 48 razy 40

  "Część z nas osiągnęła sukces, dziś nadaje ton polskiej demokracji. Ale wielu z tych, dzięki którym mamy wolną Polskę, nie potrafiło się odnaleźć w nowej rzeczywistości". Panie Pinior tak jak 90 % społeczeństwa, nie dzisiejszego tylko tego będącego w wieku dorosłym w latach 80-tych. Tylko cwaniaczki się ustawili w sejmie i spółeczkach, macie problem z papierami do emerytury, nie trzeba było prywatyzować (czytaj rozkradać) wszystkiego co państwowe, to i archiwa by były nie tylko tych cwaniaczków w IPN. W Solidarności w 80 roku było 10 milionów ludzi czy im wszystkim dacie czy tylko kolegom drukarzom drukującym za dolary, czy Boni też dostanie czy już na poczet tego dodatku będą wypłaty od SB za sypanie kolesiów. Je.bani już nawet pieniądzom z ZUS nie przepuszczą, wszystko co z budżetu ich kusi.

 • brudno

  Oceniono 40 razy 36

  Brzydzi mnie, gdy "bojownicy za wolność waszą i naszą" procesują się o miliony za kika tygodni internowania. Polsko-Niemiecka Fundacja Pojedniania był politycznym łupem, przez Niemców opłacanym. Taki bardzo prawy polityk se jako prezes pryznawał ok. 30 tys. premii. Moi rodzice całe życie bezpartyjni. Tata nie dożył ale mama dostała 3 tysiące złotych za ponad 3 lata niewolniczej pracy w Niemczech. W zaokrągleniu to koszt jej kremacji i urny. Z PZU dostałem 750 zł, jako ponoszący koszty pogrzebu.

 • poljack

  Oceniono 50 razy 36

  Każdy mógł w tamtych latach pracować ale nie każdemu uśmiechało się machać łopatą przez 8 godzin dziennie teraz takich nazywa się "bojownikami" ludzi z "Solidarności" którzy strajkują żądając spełnienia postulatów z sierpnia 80 r nazywa się zadymiarzami barachłem tych to należy pałować .Zapomniały woły jak cielątkami były.

 • romikus

  Oceniono 39 razy 31

  "Konspiratorze, odbierz świadectwo pracy"

  Ładnie brzmi, a w rzeczywistości-> Konspiratorze, odbierz większą kasiorę.

 • a.k.traper

  Oceniono 24 razy 24

  Zbyt duż ludzi udzielało się z potrzeby serca i robili rzeczy przeciętne, poza tym maja swój honor i do nowego ZBOWID-u należeć nie chcą.
  Skoro niektórzy wierzą, że to oni rozwalili komunę to niech poniosa konsekwencje i zapłacą za utrate rynku wschodniego i bezrobocie, z tego co pamiętam zależało nam na całkiem przyziemnych tematach, system rozkraczył sie z powodów ekonomicznych, przecież to widać nawet dzisiaj.
  Straciliśmy prace i rynek dostaliśmy do utrzymania katechetów, kapelanów i parę innych świństw które dogadano za plecami.
  Kombatant?- tfu.

 • henio56

  Oceniono 19 razy 17

  Właśnie ogglądałem na TVN-ie wywiad z kombatantem Zalewskim i mało mnie krew nie zalała ze złości.
  Panie Zalewski, jestem całkowicie przeciwny takim przywilejom dla ludzi którzy bazgrali na murach debilne hasła, nie pracowali, ukrywali się choć nikt ich nie szukał. Solidarność w której ja byłem członkiem, wcale nie nawoływała do zmiany ustroju, do dziś pamietam hasła które wisiały na murach Stoczni Szczecińskiej przy Dworcu Morskim, tam nie było żadnej polityki. Ludzie pracy swoje postulaty wyłuszczyły w 21 postulatach, o których się teraz nie wspomina.
  pl.wikipedia.org/wiki/21_postulat%C3%B3w_MKS
  Niech pan Panie Zalewski nie pieprzy o obaleniu komuny, bo czerwoni sami władzę oddali, inteligenci na grzbietach roboli doszli do władzy i teraz się na nich wypieła. Nigdy nie słyszałem aby pani Krzywonos, pan Bujak, Frasyniuk, chalili się swoim bohaterstwem, albo występowali o jakies specjalne wyróżnienia.
  Protestuję , aby z moich podatków opłacać emeryturę jakimś nierobom, melagomanom , alkoholikom, i chciałbym przeprosić wszystkich za moje członkostwo w Solidarności, bo tak jak mawiał prezydent Wałęsa, 'nie o taką Polskę walczyłem' . Wielu moich znajomych też nie odnalazło sie w nowej rzeczywistości, za komuny żyli jak kapitaliści choć nie należeli do PZPR, po transformacjo ustrojowej.zawistni doprowadzili do upadku ich firm, przejeciu przez mafię i konkurencję. Kto im poda rękę ?
  Myślałem ,ze ZbowiD to przeszłość, a tu się nagle okazuje ,ze mamy kombatantów Stanu Wojennego.
  Jeżeli mają dostać przywileje ci którzy przykleili się do okręu 'Solidarność; , to ja domagam sie takich samych dla tych którzy brali udział w strajkach, zostali zwolnieni z pracy , za strach przed więzieniem i Wilczym Biletem, za młodzieńczą głupotę i wiarę w lepszą , sprawiedliwą Polskę.
  Czerwona i Czarna mafi uwłaszcvzyła sie na majątku narodu , a robole wylądowali jako bezrobotni na ulicach, W dupie mam taką wolność, i sprawiedliwość, gdzie ludzie bezdomni umierają w śmietnikach, młodzież za pracą wyjeźdża do innych krajów, a reszta żyje z rent rodziców i dziadków, umów śmieciowych i pożyczek z parabanków takich jak SKOKi.
  Jeszcze trochę, a ci wielce zasłużeni kombatanci, podzielą los komunistów. Wracają hasła pisane na murach przez nowych gniewnych, ludzie wychodzą na ulice, biskupi ogłaszają , że rząd i Sejm trzeba obalić,
  PO poleciała w notowaniach tak, że ekstremiści z PiS mają przewagę 6 punktów procentowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje