Konspiratorzy z czasów PRL mogą mieć wyższe emerytury, ale się nie zgłaszają. "Róbcie to"

06.10.2012 07:00
Józef Pinior i prezydent Komorowski, sierpień 2011

Józef Pinior i prezydent Komorowski, sierpień 2011 (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Tylko 866 osób zgłosiło się do Urzędu ds. Kombatantów, by dostać potrzebne do emerytury świadectwa walki z systemem w czasach PRL - podaje "Gazeta Wyborcza". - Wielu dawnych opozycjonistów jest w trudnej sytuacji życiowej, mamy wobec nich obowiązek - mówi senator Józef Pinior.
Pinior - legenda opozycji solidarnościowej (w stanie wojennym uratował 80 mln zł związkowych pieniędzy) - wystąpił wczoraj podczas inauguracji ogólnopolskiej kampanii pod hasłem "Konspiratorze, odbierz świadectwo pracy". - Część z nas osiągnęła sukces, dziś nadaje ton polskiej demokracji. Ale wielu z tych, dzięki którym mamy wolną Polskę, nie potrafiło się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Stoimy przed moralnym wyzwaniem, by coś dla nich zrobić - powiedział.

Akcję organizują europoseł Paweł Zalewski i Stowarzyszenie Wolnego Słowa skupiające wydawców, drukarzy i kolporterów podziemnej prasy oraz książek wydawanych poza cenzurą w latach 70. i 80. Przypominają, że od 13 lat obowiązuje nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach. Pozwala ona osobom, które w czasach PRL pracowały dla podziemia (a więc nielegalnie), zaliczyć te lata do okresu, od którego oblicza się wysokość emerytury. Jest również wsparciem dla tych, którzy z powodu represji politycznych nie mogli w systemie totalitarnym dostać pracy i teraz brakuje im lat do emerytury.

- Wiemy, że bardzo mało osób wystąpiło o dokumenty poświadczające ich działalność, chcemy je zachęcić, by to robiły - powiedział Zalewski.

Więcej w internetowym wydaniu "Gazety Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (55)
Zaloguj się
 • senior2244

  Oceniono 1 raz 1

  Romaszewski chyba okazji nie przegapił.

 • gorzejgorzej

  Oceniono 1 raz 1

  A za co emerytury ? Za nieróbstwo ? Przecież o take Polskie walczyly, to ją mają.
  Nie mają pracy ? A kto ich jej pozbawił ? W wolnej (podobno) Polsce ? Tych pracowitych (podobno) ludzi ? Walczyli o wolność i demokrację, wywalczyli ją i to powinno im wystarczyć ! Wszak byli (podobno) ideowcami !
  A w PRL mieli pracę, ale chcieli Polski z bezrobociem. No to mają, co chcieli !

 • tomaszbracki

  Oceniono 1 raz 1

  Jak się dwóch lewusów, z lewymi do roboty rekami, spotkało pod budka z piwem i ponarzekało na ustrój, to teraz okazało się, że byli "konspiratorami' i walczyli poprzez swoje nieróbstwo z "komunizmem".
  A tak przy okazji, to solizłodzieje zapewniają sobie elektorat.

 • benkmen

  Oceniono 1 raz 1

  A to dopiero rewelka.: konspiratorzy nie mogą się odnaleźć w warunkach , o które walczyli. Inni konspiratorzy walczyli o wolny rynek i trzymają się kurczowo budżetówki. To też ciekawe. Wyższe emerytury im dać na siłę. Od razu, by następne pokolenia wiedziały, że nieudaczników trzeba promować , jak w socjaliźmie.

 • korcia2000

  Oceniono 6 razy 6

  A pamiętacie, jakie emerytury dostawali ci, którzy walczyli w powstaniach narodowych, ginęli w syberyjskich tajgach i błąkali się na emigracji?

 • amron53

  Oceniono 7 razy 5

  Opozycjoniści/byli/, styropianowcy-wstyd!!!! Jesteście pazerni jak złodzieje z Kościoła katolickiego....Nie ubiegałem się i nigdy nie będę o jakiekolwiek korzyści.

 • jamj

  Oceniono 7 razy 7

  Miejsce Homo Sovietikus zajmuje Homo Styropianus?

 • jamj

  Oceniono 7 razy 7

  Czy wszyscy złodzieje i aferzyści żerujący na gospodarce PRL też mogą ubiegać się o wyższe emerytury? W końcu walczyli z komuną wyjątkowo skutecznie i dolegliwie..

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 8 razy 8

  Pieniądze,pieniądze,pieniadze - oto starała się opozycja solidarnościowa,reszta to była ściema dla głupiutkich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje