Tureckie wojsko odpowiada ogniem na ostrzał moździerzowy z Syrii

05.10.2012 19:10
Tureccy żołnierze patrolują granicę z Syrią

Tureccy żołnierze patrolują granicę z Syrią (Fot. MURAD SEZER REUTERS)

Wojsko tureckie odpowiedziało ogniem, kiedy pocisk moździerzowy wystrzelony z Syrii spadł na tereny rolnicze w tureckiej prowincji Hatay - poinformowała turecka agencja informacyjna Anatolia, powołując się na gubernatora tej prowincji. Po stronie tureckiej nie było ofiar.
Również wczoraj i przedwczoraj turecka armia ostrzelała cele na terytorium Syrii. Była to odpowiedź na moździerzowy ostrzał tureckiej miejscowości Akcakale, gdzie zginęło pięć osób.

Wcześniej premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że jego kraj "nie jest daleko" od wojny z Syrią po środowym ostrzale przygranicznej miejscowości Akcakale przez syryjskie siły rządowe. Powtórzył, że Turcja "nie jest zainteresowana" konfliktem, ale podkreślił, że "ci, którzy próbują testować zdolność Turcji do odstraszania i jej determinację, popełniają fatalny błąd".

Turcja wzywa Assada do odejścia

Środowy ostrzał, na który Turcja odpowiedziała ogniem, wywołał najostrzejsze napięcia między Ankarą a Damaszkiem od czasu, gdy w Syrii wybuchł krwawy konflikt wewnętrzny. Powstanie przeciwko prezydentowi Syrii Baszarowi el-Assadowi rozpoczęło się od pokojowych demonstracji w marcu 2011 roku.

Turcja, niegdyś wspierająca Assada, dziś głośno domaga się jego odejścia. Przyjęła ponad 90 tys. uchodźców z Syrii, jak i zbiegłych z armii Assada generałów, którzy dołączyli do powstania.

Parlament turecki na nadzwyczajnym posiedzeniu w czwartek zezwolił siłom zbrojnym na prowadzenie operacji militarnych poza granicami kraju, jeśli rząd uzna to za konieczne. Władze zastrzegły zarazem, że decyzja parlamentu ma podziałać odstraszająco.

Zobacz także
Komentarze (134)
Tureckie wojsko odpowiada ogniem na ostrzał moździerzowy z Syrii
Zaloguj się
 • wuzuwela

  Oceniono 68 razy 48

  najciekawsze że media nawet nie zająkną się o tym kto mógł stać za tym ostrzałem,pisze tylko że z terytorium Syrii,a więc domyślnie strona syryjska odpowiada za to.A sam fakt że ze strony Turcji do Syrii są przerzucani szkoleni tam rebelianci i że to oni mogą stać za tą czystą prowokacją ,tu już media zgodnie przemilczają.
  Każdemu,nawet Turcji wygodny jest ten ostrzał,ale nie Syrii.Może by tak szczegółowo zbadać te pociski wystrzelone na Turcję?obawiam się że byłyby NATO-wskiego standardu:)))

 • misiupisiu2

  Oceniono 83 razy 39

  Moim zdaniem sytuacja wygląda tak; Izrael chce napaść na Iran, ale Syria ma układ z Iranem. W razie takiego ataku, Syria zaatakuje Izrael, mówi się o sporej liczbie potężnych rakiet. To by oznaczało wojnę na dwa fronty, na co Izrael z racji swojej wielkości i ograniczonych zasobów ludzkich, nie może sobie pozwolić. Zrobiono więc jak w Libii, a więc mossad serdecznie zaprosił najemników, płatnych morderców, zabijaków i wszelkiej maści wagabundów, by Ci udawali dobrych rebeliantów, walczących z nieludzkim, pijącym krew niemowląt Assadem. Ale to się nie powiodło; Chiny i Rosja pomagają Assadowi, nie chcąc dopuścić do przejęcia władzy na bliskim wschodzie przez front zła, czyli Izrael i kontrolowaną przez Żydów (banki, media, prawnicy) USA. Gdyby tak się stało, uwolnione siły zaczęłyby zagrażać innym istotnym strategicznie interesom Rosji i Chin, a na pewno nastąpiłoby uderzenie na Iran. Podkreślmy że Iran chce handlować ropą, i nie rozliczać się tylko w dolarze, co oznaczałoby że świat przestałby skupować dolary, miliardy ton bezwartościowych papierków drukowanych w szalonym, lichwiarskim widzie. To by oznaczało potężny kryzys w USA, i niemal całkowite jego załamanie. Każdy kto chciał rozliczania się za ropę nie w dolarach, ginął, np. Hussein czy Kaddafi, a w ich krajach po humanitarnych bombardowaniach, zostawała wprowadzona "demokracj

 • pieks2012

  Oceniono 58 razy 38

  kinston.livingston napisał: Niezłe prowo USA.

  Oczywiście że prowokacja. Zauważyliście, że na te pierwszy wybuch w Akcakale czekała ekipa telewizyjna z włączonymi kamerami?

 • bartlomiej4

  Oceniono 55 razy 33

  Made in USA. Wiadomo, że ten konflikt, podobnie jak większość na świecie jest zainspirowany lub sprowokowany przez USA.

  Jest taki stary dowcip:
  Dlaczego w Waszyngtonie nigdy jeszcze nie było wojskowego zamachu stanu?
  Odpowiedź: Bo tam nie ma ambasady USA.

 • jeremit

  Oceniono 77 razy 33

  Oczywiście pocisk spadł na spokojnie pracujący na polach traktor turecki. Traktor odpowiedział ogniem i odleciał na sąsiednie pole.

 • zigzaur

  Oceniono 38 razy 24

  Tytuł artykułu sugeruje, jakoby kanonada trwała od co najmniej 24 godzin.

 • far_far_away

  Oceniono 23 razy 15

  To dlatego, że w Turcji w kinach wyświetlają teraz "Sami swoi".

 • mariolablondi

  Oceniono 34 razy 12

  Jak im Zydzi wytłukli flotylle wolności skamlając to ogon podwinęli , Ale na polecenie i prowokacje Zydow atakują niewinnych ludzi . i strzelają na oślep na miasta.

 • misiupisiu2

  Oceniono 17 razy 11

  Każdy z obecnych tutaj wie, że niezależna prasa nie istnieje. Wy to wiecie i ja to wiem: żaden z was nie ośmieliłby się ogłosić [na łamach gazety] swoich własnych opinii; a gdyby nawet się ośmielił, zdajecie sobie sprawę z tego, że nie zostałyby one nigdy wydrukowane. Dostaję ileś dolarów tygodniowo za to, żebym powstrzymywał się od wyrażania własnych poglądów i opinii w gazecie, dla której pracuję. Wielu tu obecnych otrzymuje podobną zapłatę na identycznych zasadach. Gdyby ktoś z was był tak szalony, by uczciwie opisać sprawy, znalazłby się natychmiast na bruku. Gdybym dopuścił, by moje prawdziwe opinie zostały opublikowane w którym kolwiek numerze gazety, straciłbym pracę w niecałe 24 godziny.
  Praca dziennikarza polega na niszczeniu prawdy, łganiu na potęgę, deprawowaniu, zohydzaniu, czołganiu się u stóp mamony, sprzedawaniu siebie, sprzedawaniu swojego kraju i swojego Narodu w zamian za chleb swój powszedni, czy też - co sprowadza do tego samego - za swoją pensję. Wiecie to wy i wiem to ja. Cóż to więc szaleństwo, wznosić toast za niezależną prasę! Jesteśmy wasalami, instrumentami w rękach bogaczy, którzy sterują wszystkim zza kulis! My jesteśmy marionetkami! To oni pociągają za sznurki, a my tańczymy! Nasz czas, nasze talenty, nasz potencjał i nasze życie są w rękach tych ludzi. Jesteśmy intelektualnymi prostytutkami!"
  Powyższa wypowiedź Swintona została zamieszczona w ''Labor's s Untold Story'', przez Richarda O. Boyera i Herberta Morais'a.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje