Tureckie wojsko odpowiada ogniem na ostrzał moździerzowy z Syrii

05.10.2012 19:10
Tureccy żołnierze patrolują granicę z Syrią

Tureccy żołnierze patrolują granicę z Syrią (Fot. MURAD SEZER REUTERS)

Wojsko tureckie odpowiedziało ogniem, kiedy pocisk moździerzowy wystrzelony z Syrii spadł na tereny rolnicze w tureckiej prowincji Hatay - poinformowała turecka agencja informacyjna Anatolia, powołując się na gubernatora tej prowincji. Po stronie tureckiej nie było ofiar.
Również wczoraj i przedwczoraj turecka armia ostrzelała cele na terytorium Syrii. Była to odpowiedź na moździerzowy ostrzał tureckiej miejscowości Akcakale, gdzie zginęło pięć osób.

Wcześniej premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że jego kraj "nie jest daleko" od wojny z Syrią po środowym ostrzale przygranicznej miejscowości Akcakale przez syryjskie siły rządowe. Powtórzył, że Turcja "nie jest zainteresowana" konfliktem, ale podkreślił, że "ci, którzy próbują testować zdolność Turcji do odstraszania i jej determinację, popełniają fatalny błąd".

Turcja wzywa Assada do odejścia

Środowy ostrzał, na który Turcja odpowiedziała ogniem, wywołał najostrzejsze napięcia między Ankarą a Damaszkiem od czasu, gdy w Syrii wybuchł krwawy konflikt wewnętrzny. Powstanie przeciwko prezydentowi Syrii Baszarowi el-Assadowi rozpoczęło się od pokojowych demonstracji w marcu 2011 roku.

Turcja, niegdyś wspierająca Assada, dziś głośno domaga się jego odejścia. Przyjęła ponad 90 tys. uchodźców z Syrii, jak i zbiegłych z armii Assada generałów, którzy dołączyli do powstania.

Parlament turecki na nadzwyczajnym posiedzeniu w czwartek zezwolił siłom zbrojnym na prowadzenie operacji militarnych poza granicami kraju, jeśli rząd uzna to za konieczne. Władze zastrzegły zarazem, że decyzja parlamentu ma podziałać odstraszająco.

Zobacz także
Komentarze (134)
Zaloguj się
 • mjr.fisher

  Oceniono 5 razy 3

  Lepiej napiszcie po kiego grzyba Syria miałaby atakować Turcję.

 • hassprediger

  Oceniono 4 razy 0

  ...oj ciężko musi być z rebelią w Syrii, skoro piloci Tureccy się uratowali, ale Asad ich zastrzelił, i z broni dość prostej broni jaką są moździerze i krótkiego zasięgu, ostrzeliwana jest miłująca pokój Turcja, zresztą jeden pocisk na dobę;]

 • awojtas39

  Oceniono 2 razy 2

  W obecnej napiętej sytuacji w Turcji wyjazdy polskich grup turystycznych mogą być niebezpieczne.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 7 razy 3

  Niemiecka tv ZDF podała, że rebelianci przyznali się do ostrzelania Turcji:
  www.globalresearch.ca/german-state-tv-reports-syrian-rebels-claim-responsibility-for-attack-on-turkey/

 • pismaki_klamia

  Oceniono 9 razy 3

  Tutaj dobra relacja w New York Times z protestów społeczeństwa w Turcji, tysiące ludzi wyszło na ulice w Istanbule, są odnośniki do filmów i zdjęć:
  thelede.blogs.nytimes.com/2012/10/04/protesters-march-against-war-in-istanbul-as-tension-with-syria-escalates/
  Among the slogans written on signs and banners carried by the protesters were: “This War Is Not My War,” “No to Imperialist Intervention in Syria,” “We Will Halt the AK Party’s War Politics,” “We Won’t Be the Soldiers of Imperialism,” and “U.S.A. Take Your Hands Out of the Middle East.”
  At funerals for the five victims on Thursday, the newspaper Hurriyet reported that “Akçakale residents expressed their fury at the authorities who came.” Addressing civilian and military officials, one mourner asked, “You are protected by so many men, why are we unprotected?”

  Moje najszczersze wyrazy współczucia dla narodu tureckiego z powodu śmierci jego obywateli, jak również dla narodu syryjskiego, którego synowie i córki są bezlitośnie mordowni w aktach terroru ekstremistów islamskich, w większości szmuglowanych zza granicy, finansowanych i wspieranych we wszelki możliwy sposób przez zwyrodniałych zbrodniarzy z NATO, Izraela i totatlitarnych monarchii Arabii, Kataru.
  Napawa nadzieją postawa społeczeństwa Turcji, ktore z dumą, godnością i odwagą oraz z pragnieniem pokoju i sprawiedliwości protestuje przeciwko bandyckim aktom swojego zdradzieckiego, sprzedajnego i dążącego do wojny rządu reprezentującego obce interesy Erdogana!

  Za wolność Waszą i Naszą !

 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy 2

  A może pocisk był z domowej produkcji moździerza, zwanego Dadool, lub podobnego, które wraz z innymi rodzajami broni i amunicji są produkowane na potrzeby terrostów w miasteczku Tal Rifaat na północ od Aleppo ?
  atwar.blogs.nytimes.com/2012/09/20/syrias-dark-horses-with-lathes-makeshift-arms-production-in-aleppo-governorate-part-ii/
  Oczywiście zdarzyło się, że terroryści testując tę broń strzelali w kierunku Turcji...
  "On one occasion, a propellant test near the Turkish border, the testers pointed their prototype toward Turkey. Their charge that day included what they thought was a small amount of propellant that would push the projectile perhaps 500 yards. The rocket roared off with a violent whoosh, and sailed into Turkey, he said. "

 • prezio2

  Oceniono 1 raz -1

  vod.gazetapolska.pl/2506-polska-tuska-opleciona-szara-siecia

 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy 2

  Erdogan i jego rząd zachowują się jak szaleni samobójcy w kwestii Syrii, ciekawy jaki lewar ma wobec nich zbrodniczy pakt USA-UK-Izrael.
  W przypadku Francji wydaje się, że lewarem jest sabotaż elektrowni atomowych (awaria jednej to ostrzeżenie) przez oprogramowanie typu Stuxnet/Flame, chociaż w podobnej sytuacji Japonia i Niemcy (częściowo) raczej się nie ugięli, tylko podjęli decyzję o rezygnacji z tych źródeł energii...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje