Ukraina: trzy lata więzienia, bo usmażyła jajecznicę na Grobie Nieznanego Żołnierza

05.10.2012 12:24
Jajecznica przy

Jajecznica przy "wiecznym ogniu" przy Pomniku Nieznanego Żołnierza (Fot. topsecretcinema / YouTube)

Na trzy lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał w czwartek sąd w Kijowie młodą kobietę, która w grudniu 2010 r. usmażyła jajecznicę i podgrzała parówki na "wiecznym ogniu" przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Według skazanej Hanny Sińkowej wyrok ma podłoże polityczne. Sińkowa chciała swą akcją zaprotestować przeciwko łamaniu praw weteranów wojennych oraz marnowaniu zasilającego "wieczny ogień" i kupowanego od Rosji gazu. Ta działaczka Bractwa Artystycznego Świętego Łukasza nie przyznała się do winy i zapowiedziała apelację. Nie zgodziła się z argumentacją sądu, który stwierdził, że dopuściła się "zbezczeszczenia grobu".- Przed sądem nie udowodniono, że pomnik (Grób Nieznanego Żołnierza) jest miejscem pochówku - powiedziała skazana gazecie internetowej "Ukrainska Prawda". Odwołanie od wyroku zamierza także złożyć strona oskarżająca. - Nie pozwolimy na bezkarne hańbienie pamięci przodków, żołnierzy, którzy oddali życie w obronie ojczyzny - oświadczył prokurator Dmytro Bajdiuk.

Akcję smażenia jajek Sińkowa, której towarzyszyły dwie inne, nieustalone przez śledztwo osoby, przeprowadziła w grudniu 2010 r. Została zatrzymana po opublikowaniu filmu z akcji w internecie, po czym spędziła trzy miesiące w areszcie śledczym.

Zobacz także
Komentarze (78)
Ukraina: trzy lata więzienia, bo usmażyła jajecznicę na Grobie Nieznanego Żołnierza
Zaloguj się
 • kalebas

  Oceniono 124 razy 114

  To nie jest jajecznica, tylko jaja sadzone. Może dlatego wyrok był taki surowy.

 • zigzaur

  Oceniono 61 razy 41

  W XX wieku ukraińscy żołnierze walczyli w bardzo wielu różnych formacjach, mając najróżniejszych sojuszników i przeciwników, z różnych obozów i koalicji.
  I w zasadzie niczego nie wywalczyli.

 • pandada

  Oceniono 73 razy 25

  Znowu obraza uczuć religijnych - desakralizacja totemu, którym władza załatwia sobie "troskę" o żołnierzy. Wielki propagandowy syf i tabu. Symboliczny patriotyzm to zło - krzywdzi ludzi.

 • filthpurger

  Oceniono 36 razy 10

  duzo mlodych frustratow zrobi wszystko zeby pokazac kim sa na 5 minut. Trudniej zaimponowac na dluzej...

 • szats69

  Oceniono 29 razy 9

  To jakieś jaja? Ja rozumiem, że w jakiś sposób trzeba chronić pamięć, ale 2 lata więzienia za takie coś? nikogo nie zabiła.

 • tenare

  Oceniono 21 razy 7

  Czy chodziło też o pamięć ukraińskich żołnierzy galicyjskiej 14 Dywizji Waffen SS, batalionów Schutzmannschaften oraz legionu wołyńskiego ?

 • zigzaur

  Oceniono 20 razy 6

  Nieśmiertelny dialog z "Killera":

  - Może usmażyć panu jajka?
  - Cycki sobie usmaż!

 • pregierz

  Oceniono 10 razy 4

  kto to jadł ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje