Seremet: Śledztwo ws. Amber Gold przeniesione do Łodzi

05.10.2012 08:15
Prokurator generalny Andrzej Seremet

Prokurator generalny Andrzej Seremet (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Podejmę decyzję o przeniesieniu śledztwa ws. Amber Gold do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Żeby nie spowalniać tego śledztwa, część zespołu zostanie delegowana do Łodzi, żeby zapoznać tamtejszych prokuratorów ze zgromadzonym materiałem dowodowym - powiedział Andrzej Seremet, prokurator generalny, w Radiu ZET.
Jak powiedział Seremet, wczoraj rozmawiał z prokuratorami w Gdańsku i padł wniosek, by sprawę Amber Gold przenieść poza okręg prokuratury gdańskiej. - Kierując się dobrem śledztwa (prokuratorzy) uznali, że atmosfera, która nagromadziła się wokół tego postępowania, stała się do tego stopnia nieznośna, że czynności tego śledztwa mogłyby być sabotowane - argumentował prokurator generalny.

- Wobec tego dzisiaj podejmę decyzję o przeniesieniu tego śledztwa do Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zapowiedział Seremet.

"Towarzystwo premiera nie jest powodem do ujmy"

Seremet powiedział, że opublikowany przez portal tvn24.pl film, na którym na trybunie Lechii Gdańsk obok siebie stoją prokurator Dariusz Różycki, b. prezes sądu Ryszard Milewski i premier Donald Tusk, nie miało żadnego wpływu na decyzję o przeniesieniu śledztwa. - To nie jest dowód na istnienie jakiegokolwiek układu czy sitwy. Ci ludzie spotkali się na meczu drużyny, którą lubią. Co z tego ma wynikać? Przecież towarzystwo premiera nie jest powodem do ujmy - pytał prokurator generalny.

O przeniesienie śledztwa ws. Amber Gold poza prokuraturę gdańską apelowali przedstawiciele m.in. Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski. - Mówimy krótko: trzeba przenieść śledztwo i powołać komisję śledczą. Wtedy bylibyśmy przekonani, że nikt niczego nie chce ukryć ze strony władzy, ludzi wywodzących się ze środowiska gdańskiego. (...) W oczywisty sposób, nawet bez zdjęć, (śledztwo) powinno być przeniesione. Tylko ktoś dziecinnie naiwny może sądzić, że prokuratury nie mają związków z lokalnymi elitami - mówił prezes PiS Jarosław

Kaczyński.

Także lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro przekonywał, że wobec licznych doniesień wskazujących na to, że "za aferą Amber Gold i bezkarnością pana P. kryje się coś więcej niż nieudolność państwa, uzasadnione jest, aby prokurator generalny podjął decyzję o przeniesieniu śledztwa do innego okręgu, kierując się dobrem wymiaru sprawiedliwości".

Afera Amber Gold

O spółce zrobiło się głośno, kiedy problemy finansowe zgłosiły tanie linie lotnicze OLT Express. Amber Gold było ich głównym udziałowcem. W grudniu 2009 roku Komisja Nadzoru Finansowego zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Gdańsku, że Amber Gold może prowadzić działalność bankową bez odpowiedniej licencji.

Władze Amber Gold zdecydowały o likwidacji spółki. Firma poinformowała, że "w związku z zerwaniem lokat przez Amber Gold wszystkim klientom należy się zwrot pełnej kwoty kapitału wraz z odsetkami naliczonymi do dnia wypowiedzenia umowy". Prokuratura, która prowadzi śledztwo w sprawie działalności Amber Gold, postawiła prezesowi tej spółki Marcinowi P. siedem zarzutów, w tym oszustwa znacznej wartości na kwotę co najmniej 181 mln zł, za co grozi do 15 lat więzienia.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Zobacz także
Komentarze (38)
Seremet: Śledztwo ws. Amber Gold przeniesione do Łodzi
Zaloguj się
 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 33 razy 25

  a ja cierpliwie czekam na nazwiska protektorów (lub mózgów przedsięwzięcia)marcina p. którzy tak skutecznie do tej pory chronili tego słupa przed wymiarem "sprawiedliwości" bo chyba jest jasne dla rozumnych ludzi że człowieczek był tylko "słupem" który użyczał nazwiska i wizerunku

 • ergosumek

  Oceniono 32 razy 20

  Kiedy pani Plichta, jako niewinna i nieprzesłuchana nawet jako świadek, wspólniczka aresztowanego i zasiadająca we władzach spółek zniknęłą z kasą to już można się ocknąć i śledztwo spokojnie przenieść do innej prokuratury. Czy o to chodziło?????

 • jamj

  Oceniono 23 razy 11

  "Żeby nie spowalniać tego śledztwa, część zespołu zostanie delegowana do Łodzi, żeby zapoznać tamtejszych prokuratorów ze zgromadzonym materiałem."
  =============================================================
  A przy okazji zapoznać się wzajemnie...

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 20 razy 8

  Prokuratorzy z Trójmiasta już "uporali" się z największymi gniotami i sprawa może spokojnie trafić gdziekolwiek. Już jest OK.
  -
  Na 99% wiem jaki będzie wynik tego śledztwa.

 • klarneta8

  Oceniono 16 razy 6

  P. prokuratorze Seremet- jesli prokuratura nie potwierdzi zdania Ziobry i Kaczynskiego, to bedziecie jeszcze wedrowac 5 lat po kraju.

 • pikkollo

  Oceniono 22 razy 4

  OK, lepiej późno niż wcale. Jeszcze tylko poprosimy o ujawnienie treści notatki ABW do pana Premiera

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 3 razy 3

  "Kierując się dobrem śledztwa (prokuratorzy) uznali, że atmosfera, która nagromadziła się wokół tego postępowania, stała się do tego stopnia nieznośna, że czynności tego śledztwa mogłyby być sabotowane".

  Przecież to uzasadnienie to kompromitacja wymiaru sprawiedliwości. W tym kontekście należałoby uznać, że postępowanie sędziego Milewskiego to reguła a nie wyjątek od niej. Po prostu wymiar w Trójmieście "taki już jest".

 • bent-ley

  Oceniono 2 razy 2

  ale państwo! nie wierzymy w niezawisłość sądów, wiarygodność prokuratury i uczciwość rządu to po co na taki system państwa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje