"Premierze, porozmawiaj z Dudą. Trzeba gadać ze związkowcami"

05.10.2012 06:00
Donald Tusk i Piotr Duda w Sejmie, 30 marca 2012

Donald Tusk i Piotr Duda w Sejmie, 30 marca 2012 (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

"Donald Tusk zrobił błąd, nie szukając porozumienia z 'Solidarnością'. Teraz Piotr Duda, szef 'Solidarności', sfrustrowany swoim brakiem skuteczności, stanął obok PiS i Tadeusza Rydzyka na czele antyrządowej krucjaty" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Agata Nowakowska.
Wg Nowakowskiej, ignorując Dudę, premier ułatwia PiS-owi wykorzystywanie "Solidarności" w antyrządowej kampanii: "Tuż po wyborze na szefa 'S' Duda w każdym wywiadzie żalił się, że chce rozmawiać z premierem, ale nikt go na takie spotkania nie zaprasza. Wtedy jeszcze trzymał się zasady nieprzyklejania związku do żadnej partii politycznej, rozmawiania z każdym, byleby to było skuteczne".

Dziennikarka "Gazety" podkreśla, że choć w niektórych sprawach rząd i "Solidarność" nie porozumieją się (np. w sprawie wieku emerytalnego), to w innych (np. płaca minimalna) są szanse na kompromis albo nawet na wspólne działania (np. umowy śmieciowe): "Może teraz w zapowiadanym od dawna wystąpieniu premier pokaże, że rząd jest gotowy na rozmowę ze związkowcami choćby na temat tzw. umów śmieciowych. (...) Przedstawiciele rządu wielokrotnie zapowiadali, że trzeba coś zrobić np. z umowami-zleceniami, tak by od wszystkich umów odprowadzane były składki emerytalne. Tego samego chce 'S', ale znów nikt z nikim nie rozmawia. Obie strony okopują się na barykadzie".

"Nie wiemy, czy przyszły rok nie przyniesie zapaści gospodarczej. Dlatego tak ważne jest, aby rząd aż do znudzenia demonstrował chęć rozmowy z różnymi partnerami społecznymi, niezależnie od tego, czy maszerują oni w ramię w ramię z ojcem Rydzykiem, czy nie" - podkreśla Nowakowska.

Cały komentarz w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" .

Zobacz także
Komentarze (190)
Zaloguj się
 • guido1441

  0

  Kto widzial w Europie zeby Premierzy Prezydenci Kanclerze rozmawiali z Zwiaskami Pracodawcy rozmawiaja albo nie z Zwiaskami ale nie Rzad

 • jazoo3

  0

  To niech do cholery zrobią coś z tymi pseudo pracodawcami którzy nic nie wnoszą na ten polski zasrany rynek oprócz nabijania sobie kabzy. Niemcy wykupili cukrownie, Francuzi i Angole pobudowali hipermarkety z chwile zaczną kupować nasze ziemie a wszyscy nasi zasrani pracodawcy nie robią nic konkretnego. To przepraszam o co oni walczą jak najbogatszy nawet w pierwszej setce w Europie nie jest a już nie mówiąc na świecie. Czym oni chcą się chwalić. CO takiego produkują że polska gospodarka ma potencjał by walczyć z mocarstwami. Jak zaczną dbać o pracowników to będą chcieli tu pracować i będzie im się chciało tworzyć dobre projekty bo teraz to nie są pracodawcy tylko ciule. Pracodawcy to są na zachodzie.

 • justin2312

  0

  Prawie 6- miesięcy Premier olewa Związki zawodowe ?
  To znaczy , że ma ludzi pracujących na dobrobyt jego - premiera - głęboko gdzieś?
  Nie jestem entuzjastą lidera partyjnego, czy związkowego, ale - MNIE OBYWATELA lekceważyć nikomu NIE WOLNO !
  To się źle skończy i nie straszę ani siebie i ani kogokolwiek.

 • iala

  0

  hahaha nowkowska nowakowska jakie ty pierdoły opowiadasz ...... czyli co ryży ma się dogadać z dudą żeby nie wysadził go z siodła razem z kaczyńskim? tylko tyle ? no boicie się lemingi straszenie takiego przymierza -to może się dla was skończyć stryczkiem .

 • od-or

  0

  teraz Duda rozrabiaka pamiętaj solidarność już u władzy była i szybko wyleciała ze wstydem.

 • koloratura1

  Oceniono 2 razy 2

  Gadać z tym baranem?
  Nigdy s życiu!!!

 • js93

  Oceniono 2 razy -2

  znowu głupie komentarze jak zwykle prorządowe lemingi znowu plotą co wiedzą czas peło mija i to jest fakt nie umiecie rządzić przegrywacie na całej linii i nic was nie usprawiedliwia po co garniecie się do władzy jak nie umiejętnie rządzicie robicie Polsce wielka szkodę ciągniecie ja na dno dość was mamy odejdźcie puki jeszcze czas

 • milorex10

  Oceniono 3 razy 1

  Tusk to Doda polskiej polityki. Rządzi tak, jak Doda śpiewa. Na rozmowy ze związkowcem Dudą chyba jest zbyt słaby. Natomiast poziom Dody z jej nieodłącznym końskim śmiechem jest dla niego wystarczający. Dobrana para, która dręczy Polaków swą obecnością.

 • prezio2

  Oceniono 2 razy 0

  To nie premier tylko śmieć , sprzedawczyk i zdrajca Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje