"Premierze, porozmawiaj z Dudą. Trzeba gadać ze związkowcami"

Donald Tusk i Piotr Duda w Sejmie, 30 marca 2012

Donald Tusk i Piotr Duda w Sejmie, 30 marca 2012 (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

"Donald Tusk zrobił błąd, nie szukając porozumienia z 'Solidarnością'. Teraz Piotr Duda, szef 'Solidarności', sfrustrowany swoim brakiem skuteczności, stanął obok PiS i Tadeusza Rydzyka na czele antyrządowej krucjaty" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Agata Nowakowska.
Wg Nowakowskiej, ignorując Dudę, premier ułatwia PiS-owi wykorzystywanie "Solidarności" w antyrządowej kampanii: "Tuż po wyborze na szefa 'S' Duda w każdym wywiadzie żalił się, że chce rozmawiać z premierem, ale nikt go na takie spotkania nie zaprasza. Wtedy jeszcze trzymał się zasady nieprzyklejania związku do żadnej partii politycznej, rozmawiania z każdym, byleby to było skuteczne".

Dziennikarka "Gazety" podkreśla, że choć w niektórych sprawach rząd i "Solidarność" nie porozumieją się (np. w sprawie wieku emerytalnego), to w innych (np. płaca minimalna) są szanse na kompromis albo nawet na wspólne działania (np. umowy śmieciowe): "Może teraz w zapowiadanym od dawna wystąpieniu premier pokaże, że rząd jest gotowy na rozmowę ze związkowcami choćby na temat tzw. umów śmieciowych. (...) Przedstawiciele rządu wielokrotnie zapowiadali, że trzeba coś zrobić np. z umowami-zleceniami, tak by od wszystkich umów odprowadzane były składki emerytalne. Tego samego chce 'S', ale znów nikt z nikim nie rozmawia. Obie strony okopują się na barykadzie".

"Nie wiemy, czy przyszły rok nie przyniesie zapaści gospodarczej. Dlatego tak ważne jest, aby rząd aż do znudzenia demonstrował chęć rozmowy z różnymi partnerami społecznymi, niezależnie od tego, czy maszerują oni w ramię w ramię z ojcem Rydzykiem, czy nie" - podkreśla Nowakowska.

Cały komentarz w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" .

Zobacz także
 • Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas
marszu ''Obudź się Polsko'' "Przez moment Warszawa mogła wydawać się wyśnionym Budapesztem. Ale tylko przez chwilę"
 • Andrzej Duda Duda: Premier powinien podać się do dymisji
Komentarze (190)
"Premierze, porozmawiaj z Dudą. Trzeba gadać ze związkowcami"
Zaloguj się
 • mariatg8

  Oceniono 214 razy 80

  Duda i Kaczyński stoją tam , gdzie ZOMO . My stoimy na stanowiskach pracy i znowu płacimy na nierobów i nieudaczników .

 • amicht

  Oceniono 195 razy 73

  Duda chętnie porozmawia,jeśli wynik rozmów będzie zgodny z populistycznymi,związkowymi postulatami...a niestety czasy są kryzysowe i trzeba trochę przywilejów ukrócić. W poprzedniej kadencji zarzucano rządowi D.Tuska,że nie wprowadza reform,a teraz ludzie protestują przeciw reformom...

 • cillian1

  Oceniono 186 razy 72

  "Premierze, porozmawiaj z Dudą. Trzeba gadać ze związkowcami"

  Nie nie, premierze - powiedz Polakom - podaj sumy, utrzymania związkowców!
  To Polacy sami pogonią darmozjadów! A jak jeszcze podasz sukienkowych darmozjadów - to i konkordatu się pozbędziesz!

 • a.k.traper

  Oceniono 117 razy 61

  Pani Nowakowska chyba nie zna nastawienia związkowców, gdyby P.Duda zaczął rozmawiać z obecnym premierem zostałby okrzyknięty zdrajcą, tu nie wchodzi w grę zadna współpraca co najwyzej "wydarcie" pewnych "należnych" przywilejów, premier Tusk tez zapewne pamięta AWS z którego wyszło PO i PiS i to że dopóki cos mogli rozdawać to rządzili a gdzy zaczęli zmieniać i pokazały sie trudności i niepopularne decyzje to zwyczajnie stchórzyli.
  Co innego ewentualnie "patriotyczny" rząd J.Kaczyńskiego, to tak, bo jest gwarantem tego co było fajne w PRL-u i dodatkow pełnej niezależności i to u mnie wywołuje kolkę ze śmiechu, że mozna byc takim idiotą by w to wierzyć, jednak można i to na stołku za naszą kasę.

 • jw11

  Oceniono 147 razy 59

  Duda to nieodpowiedzialny arogant potrafiący kwestionować państwowość dla swoich "związkowych" partykularnych interesów. Do budy z nim!

 • yyyama

  Oceniono 151 razy 57

  Pan Duda nieźle się zapowiadał ale w końcu wyszło szydło z worka.Zlewaj go Tusku bo te nieroby w pochodzie ze smardzykiem daleko nie zajdą.

 • beretzantenka

  Oceniono 179 razy 57

  To Duda popelnil blad , ze nie tlumaczyl robotnikom o koniecznosci reformy emerytalnej
  tylko wybil sie z rebelia ; No ale chcial zaistniec na populizmie a przeciez z premierem
  i prezydentem rozmawial .

 • vontomke

  Oceniono 96 razy 50

  Solidarność to zwykli zadymiarze, nie będzie im nigdy po drodze z żadnym rządem, oni mogą być tylko w opozycji. Przeciwko komu mieliby protestować gdyby sprzymierzyli się z Tuskiem?

 • costa3500

  Oceniono 92 razy 46

  Czy ta Duda kiedyś splamiła rączki pracą, czy całe życie był typowym dla solidarności nierobem i darmozjadem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje