Erdogan: Turcja nie chce wojny, lecz Syria nie powinna jej testować

04.10.2012 21:28
Recap Tayyip Erdogan (z prawej) i Bulent Arinc (z lewej)

Recap Tayyip Erdogan (z prawej) i Bulent Arinc (z lewej) (Fot. AP)

- Turcja nie chce zacząć wojny, ale Syria nie powinna testować zdolności i determinacji Turcji do obrony jej granic - oświadczył szef rządu w Ankarze Recep Tayyip Erdogan dzień po tym, jak siły syryjskie ostrzelały przygraniczną miejscowość Akcakale.
- Nigdy nie będzie interesować nas coś takiego, jak rozpoczęcie wojny - powiedział Erdogan na konferencji prasowej w Akcakale. Dodał zarazem, że Turcja jest zdolna do obrony swych obywateli i granic. - Nikt nie powinien wypróbowywać i testować naszej determinacji w tej sprawie - zaznaczył. Podkreślił, że pragnieniem jego kraju jest pokój i stabilność w regionie.

Premier wypowiadał się kilka godzin po tym, gdy parlament turecki na nadzwyczajnym posiedzeniu zezwolił siłom zbrojnym na prowadzenie operacji militarnych poza granicami kraju, jeśli rząd uzna to za konieczne. Było to reakcją na ostrzał Akcakale, przeprowadzony przez syryjskie siły rządowe walczące z rebeliantami. Zginęło w nim pięcioro cywilów, 11 osób zostało rannych.

"Nie wystawiać Turcji na próbę cierpliwości"

Erdogan kilkakrotnie na konferencji prasowej wzywał Damaszek, by nie wystawiał na próbę cierpliwości Turcji. Zasugerował, że ostrzał ze strony syryjskiej nie był przypadkowy, bo - jak dodał - od początku konfliktu syryjskiego pociski na terytorium Turcji spadały siedmiokrotnie. Kryzys w Syrii, gdzie demonstracje przeciw rządom prezydenta Baszara el-Asada przerodziły się w powstanie zbrojne, trwa od marca 2011 roku.

Na ostrzał moździerzowy Akcakale Turcja odpowiedziała ogniem. Rano ostrzeliwała cele w Syrii. Jednocześnie władze Turcji zaznaczyły, że decyzja parlamentu o zezwoleniu na działania zbrojne za granicą ma charakter odstraszający, Turcja skorzystała z prawa do odwetu, a Syria przeprosiła za ostrzał, zapewniając, iż podobny incydent się nie powtórzy.

Zobacz także
Komentarze (73)
Erdogan: Turcja nie chce wojny, lecz Syria nie powinna jej testować
Zaloguj się
 • pismaki_klamia

  Oceniono 55 razy 53

  Swoją drogą ciekawe, że tak ludny i duży kraj jak Turcja ma mniej posłów niz Polska...

  Kiedy w końcu wypieprzymy tych darmozjadów z Sejmu i Senatu ?!

 • 3miastoorg

  Oceniono 59 razy 29

  Jaka jest pewność, że z moździerza strzelała Syryjska armia? Przecież mogła to być prowokacja służb specjalnych, lub innej bandyterki mających na celu wepchnięcie Turcji w konflikt, co się udało.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 36 razy 18

  "demonstracje przeciw rządom prezydenta Baszara el-Asada przerodziły się w powstanie zbrojne"

  Wierutna bzdura, której przeczy chociażby raport obserwatorów Ligi Arabskiej z początku tego roku...

 • staalkeer

  Oceniono 62 razy 18

  Co najmniej 15 osób zostało zabitych w amerykańskim nalocie w Afganistanie, jest to juz drugi taki nalot w ciągu ostanich 24 godzin. Gdzie jest ONZ? Gdzie jest relacja na żywo mediów ogólnoświatowych? Gdzie są sankcje?

  www.presstv.ir/detail/2012/10/04/264933/usled-airstrike-kills-15-in-afghanistan/

 • avanti_popolo

  Oceniono 34 razy 16

  gazeta.pl stosuje cenzure blokujac starych userów na forum. Jest to posunięcie kompromitujace tzw ,,adminów" . Wstyd panowie i panie!
  Jednoczesnie toleruje sie wpisy jawnie proizraelskie i projankeskie w rodzaju userów typu zigzaur , brzenczyszczykiwicz i inne.
  Portal gazeta.pl jest nieobiektywny i stronniczy.

 • asocjacja_w

  Oceniono 20 razy 12

  Codzienna porcja propagandy do złudzenia przypominająca nagonkę na Irak tuż przed inwazją
  Teraz będą szukać broni masowego rażenia ?

 • herflich

  Oceniono 10 razy 8

  A ja sobie myślę... że amerykanom to na rękę.... wejdą do Syrii pod płaszczykiem sił pokojowych aby zapanował wszechobecny porządek a do Iranu mają stamtąd bardzo blisko....

 • trollskog

  Oceniono 10 razy 8

  Juz chcialem napisac, ze ciagle slychac opinie calego swiata na temat ostrzalu, a nie ma ani jednego zdania ze strony Syrii. Ale nie ! Na koncu jednego z wielu artykulow na ten temat w koncu pojawila sie informacja, ze Syria przeprasza. Tylko kto to ta Syria, to nie wiem. Czy ktos wie czy ta Syria, o ktorej mowa, to bardziej prorzadowa czy prorebeliancka ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje