Erdogan: Turcja nie chce wojny, lecz Syria nie powinna jej testować

04.10.2012 21:28
Recap Tayyip Erdogan (z prawej) i Bulent Arinc (z lewej)

Recap Tayyip Erdogan (z prawej) i Bulent Arinc (z lewej) (Fot. AP)

- Turcja nie chce zacząć wojny, ale Syria nie powinna testować zdolności i determinacji Turcji do obrony jej granic - oświadczył szef rządu w Ankarze Recep Tayyip Erdogan dzień po tym, jak siły syryjskie ostrzelały przygraniczną miejscowość Akcakale.
- Nigdy nie będzie interesować nas coś takiego, jak rozpoczęcie wojny - powiedział Erdogan na konferencji prasowej w Akcakale. Dodał zarazem, że Turcja jest zdolna do obrony swych obywateli i granic. - Nikt nie powinien wypróbowywać i testować naszej determinacji w tej sprawie - zaznaczył. Podkreślił, że pragnieniem jego kraju jest pokój i stabilność w regionie.

Premier wypowiadał się kilka godzin po tym, gdy parlament turecki na nadzwyczajnym posiedzeniu zezwolił siłom zbrojnym na prowadzenie operacji militarnych poza granicami kraju, jeśli rząd uzna to za konieczne. Było to reakcją na ostrzał Akcakale, przeprowadzony przez syryjskie siły rządowe walczące z rebeliantami. Zginęło w nim pięcioro cywilów, 11 osób zostało rannych.

"Nie wystawiać Turcji na próbę cierpliwości"

Erdogan kilkakrotnie na konferencji prasowej wzywał Damaszek, by nie wystawiał na próbę cierpliwości Turcji. Zasugerował, że ostrzał ze strony syryjskiej nie był przypadkowy, bo - jak dodał - od początku konfliktu syryjskiego pociski na terytorium Turcji spadały siedmiokrotnie. Kryzys w Syrii, gdzie demonstracje przeciw rządom prezydenta Baszara el-Asada przerodziły się w powstanie zbrojne, trwa od marca 2011 roku.

Na ostrzał moździerzowy Akcakale Turcja odpowiedziała ogniem. Rano ostrzeliwała cele w Syrii. Jednocześnie władze Turcji zaznaczyły, że decyzja parlamentu o zezwoleniu na działania zbrojne za granicą ma charakter odstraszający, Turcja skorzystała z prawa do odwetu, a Syria przeprosiła za ostrzał, zapewniając, iż podobny incydent się nie powtórzy.

Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • frank1947

  Oceniono 3 razy 1

  Sami do siebie szczelaja a potem inni sa winni ... tak jak to juz bylo w histori....

 • pismaki_klamia

  Oceniono 5 razy 1

  A może pocisk był z domowej produkcji moździerza, zwanego Dadool, lub podobnego, które wraz z innymi rodzajami broni i amunicji są produkowane na potrzeby terrostów w miasteczku Tal Rifaat na północ od Aleppo ?
  atwar.blogs.nytimes.com/2012/09/20/syrias-dark-horses-with-lathes-makeshift-arms-production-in-aleppo-governorate-part-ii/
  Oczywiście zdarzyło się, że terroryści testując tę broń strzelali w kierunku Turcji...
  "On one occasion, a propellant test near the Turkish border, the testers pointed their prototype toward Turkey. Their charge that day included what they thought was a small amount of propellant that would push the projectile perhaps 500 yards. The rocket roared off with a violent whoosh, and sailed into Turkey, he said. "

 • pismaki_klamia

  Oceniono 7 razy 3

  Tutaj dobra relacja w New York Times z protestów społeczeństwa w Turcji, tysiące ludzi wyszło na ulice w Istanbule, są odnośniki do filmów i zdjęć:
  thelede.blogs.nytimes.com/2012/10/04/protesters-march-against-war-in-istanbul-as-tension-with-syria-escalates/
  Among the slogans written on signs and banners carried by the protesters were: “This War Is Not My War,” “No to Imperialist Intervention in Syria,” “We Will Halt the AK Party’s War Politics,” “We Won’t Be the Soldiers of Imperialism,” and “U.S.A. Take Your Hands Out of the Middle East.”
  At funerals for the five victims on Thursday, the newspaper Hurriyet reported that “Akçakale residents expressed their fury at the authorities who came.” Addressing civilian and military officials, one mourner asked, “You are protected by so many men, why are we unprotected?”

  Moje najszczersze wyrazy współczucia dla narodu tureckiego z powodu śmierci jego obywateli, jak również dla narodu syryjskiego, którego synowie i córki są bezlitośnie mordowni w aktach terroru ekstremistów islamskich, w większości szmuglowanych zza granicy, finansowanych i wspieranych we wszelki możliwy sposób przez zwyrodniałych zbrodniarzy z NATO, Izraela i totatlitarnych monarchii Arabii, Kataru.
  Napawa nadzieją postawa społeczeństwa Turcji, ktore z dumą, godnością i odwagą oraz z pragnieniem pokoju i sprawiedliwości protestuje przeciwko bandyckim aktom swojego zdradzieckiego, sprzedajnego i dążącego do wojny rządu reprezentującego obce interesy Erdogana!

  Za wolność Waszą i Naszą !

 • hassprediger

  Oceniono 7 razy 5

  ...a jednak nie wszyscy Turcy są głupi, i nie chcą się wciągnąć w wojnę, na której dużo więcej mogą stracić niż zyskać.

  "Financial Times"
  "Wielu Turków jest zdania, że ostra krytyka reżimu w Damaszku ze strony premiera Recepa Tayyipa Erdogana spowodowała eskalację konfliktu z kurdyjskimi separatystami, podobno wspieranymi przez Syrię i Iran."

 • supertlumacz

  Oceniono 8 razy 4

  www.debka.com/article/22404/Continuous-Turkish-artillery-barrage-cuts-out-10-km-buffer-strip-inside-Syria
  Artyleria turecka "wycina" pas o szerokości 10 kilometrów na terytorium Syrii aby wesprzeć rebeliantów.

  Mglista decyzja parlamentu tureckiego , inspirowana przez koła wojskowe pozostające pod wpływem USA i Izraela od ponad pół wieku, otwierająca formalnie drogę do ataków armii tureckiej POZA GRANICAMI TURCJI wg KŁAMLIWEJ INTERPRETACJI ŻYDOWSKICH MEDIÓW zapadła na tajnym nocnym posiedzeniu przy zdecydowanym (90+%) sprzeciwie społeczeństwa tureckiego i mimo przeprosin Syrii za przypadkowe zabicie 5 osób. W protestach ulicznych wzięły udział setki Turków i policja użyła gazu łzawiącego. Wg źródeł rosyjskich mandat ograniczony jest do DZIAŁAŃ OBRONNYCH www.vesti.ru/doc.html?id=925251&tid=95994 Tureckie czołgi podeszły do granic Syrii.

  Oczywiście obłudne stanowisko dyplomacji USA że "nie mają nic wspólnego z suwerenną decyzją jednego z członków NATO" wymierzone jest w polskich idiotów. W Rosji traktowane jest przez MSZ jako dowcip i zostało zignorowane. Rosja dalej zamierza stworzyć grupę działania dyplomatycznego
  www.vesti.ru/doc.html?id=925391&tid=95994
  Czy Polska rozpoczęła już nabór ochotników do obrony Turcji przez zaatakowanie Damaszku? Chyba Izrael nie byłby przeciwny takiej inicjatywie...

 • mariolablondi

  Oceniono 10 razy 6

  Turcja i Turcy nie chce wojny za Zydow ,ale Turecki rzad jest w ich łapach i tańczą ten upiorny taniec w zabijanie ludzi.

 • plorg

  Oceniono 11 razy 3

  "po tym, jak siły syryjskie ostrzelały ..."

  "Siły Syryjskie" pod postacią band opłacanych i zbrojonych przez zachód.

 • herflich

  Oceniono 10 razy 8

  A ja sobie myślę... że amerykanom to na rękę.... wejdą do Syrii pod płaszczykiem sił pokojowych aby zapanował wszechobecny porządek a do Iranu mają stamtąd bardzo blisko....

 • trollskog

  Oceniono 10 razy 8

  Juz chcialem napisac, ze ciagle slychac opinie calego swiata na temat ostrzalu, a nie ma ani jednego zdania ze strony Syrii. Ale nie ! Na koncu jednego z wielu artykulow na ten temat w koncu pojawila sie informacja, ze Syria przeprasza. Tylko kto to ta Syria, to nie wiem. Czy ktos wie czy ta Syria, o ktorej mowa, to bardziej prorzadowa czy prorebeliancka ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje