Prezydent podpisał kontrowersyjną nowelę Prawa o zgromadzeniach. "Powrót do PRL"

04.10.2012 20:28
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach - podała Kancelaria Prezydenta. Nowela umożliwia m.in. zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku. NSZZ "Solidarność" zapowiada, że zaskarży nowelę do Trybunału Konstytucyjnego.
Podstawowym celem ustawy uchwalonej z inicjatywy Komorowskiego - podkreśliła Kancelaria Prezydenta - "jest ustanowienie przepisów wspomagających ochronę pokojowych demonstrantów przed chuligańskimi ekscesami zagrażającymi ich życiu lub zdrowiu, a także zapobieżenie powstawaniu szkód materialnych". Projekt nowelizacji Prawa o zgromadzeniach powstał po zeszłorocznych zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada.

Nowelizacja ustawy została przekazana do podpisu prezydentowi 17 września 2012 r.; termin jej podpisania upływa 8 października. Kancelaria Prezydenta wyjaśniła, że w celu uniknięcia nierównego traktowania organizatorów zgromadzeń planowanych na 11 listopada zasadne było podpisanie ustawy przez prezydenta, a następnie jej publikacja w takim terminie, by weszła w życie już po tegorocznym Święcie Niepodległości.

Jak podkreślono, gdyby prezydent podpisał ustawę w pierwszym możliwym terminie, czyli 17 września, doszłoby wówczas do nierównego traktowania organizatorów, ponieważ do tych, którzy zgłosili zgromadzenia przed dniem wejścia w życie nowelizacji, stosowane byłyby przepisy starej ustawy, co wynika z przepisu przejściowego zawartego w nowelizacji. Natomiast do tych, którzy zgłosiliby się później, zastosowanie miałyby nowe przepisy. Organizatorzy mogą zgłosić zgromadzenie najwcześniej na 30 dni przed jego planowanym terminem.

Zobacz zdjęcia z zamieszek w czasie Marszu Niepodległości >>

Co wprowadza nowe prawo?

Przygotowana przez prezydenta nowelizacja wprowadza zakaz posiadania przez uczestników zgromadzenia wyrobów pirotechnicznych lub innych niebezpiecznych materiałów lub narzędzi. Zakłada też możliwość zakazania organizowania dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeżeli nie jest możliwe ich oddzielenie lub odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu, zdrowiu albo mieniu.

Nowelizacja zmienia też termin, w jakim najpóźniej powinno dotrzeć do organu gminy zgłoszenie o zgromadzeniu. Wyniesie on 3 dni robocze. Nowe przepisy zobowiązują organ gminy do delegowania swoich przedstawicieli na zgromadzenia, jeżeli przewidywana liczba uczestników jest większa niż 500 lub istnieje niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego. Ustawa mówi też o przepisach karnych wprowadzających kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego.

"Wolność do zgromadzeń nie jest absolutna"

W komunikacie Kancelaria Prezydenta podkreśliła, że Komorowski nie proponował wprowadzenia bezwzględnego zakazu uczestniczenia w zgromadzeniach osób zamaskowanych. - Był jedynie zwolennikiem wprowadzenia obowiązku informowania organu gminy o udziale w zgromadzeniu takich osób. Niestety propozycja stosownych przepisów została usunięta podczas prac nad ustawą w parlamencie - napisano. Jak zaznaczono, "prezydent w tej sprawie wyraża podobne zdanie jak opinia publiczna".

Kancelaria Prezydenta zwróciła uwagę, że konstytucja w art. 57 zapewnia każdemu wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. - Nie jest to jednak wolność o charakterze absolutnym, bo może być, w zgodzie z Konstytucją, ograniczona ustawą wtedy, gdy jest to konieczne dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, zdrowia lub praw innych osób - podkreślono.

Solidarność będzie zaskarżać

Od początku prac legislacyjnych propozycje przepisów przedstawione przez prezydenta wywoływały kontrowersje. Przeciw nowelizacji protestowały m.in. organizacje pozarządowe, w tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Obywatelskiego Rozwoju i Fundacja "Panoptykon". Z apelem o odrzucenie zmian zwracali się byli działacze opozycji z czasów PRL: Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk, Barbara Labuda, Bogdan Lis, Henryka Krzywonos-Strycharska. Apel ten podpisał także Józef Pinior, który jest senatorem PO. Solidarność już na początku lipca zapowiedziała złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku uchwalenia nowych przepisów.

W oświadczeniu przewodniczący "S" Piotr Duda podtrzymał taki zamiar. - NSZZ "Solidarność", tak jak wcześniej zapowiadała, zaskarży nowo uchwalone prawo do Trybunału Konstytucyjnego. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że - tak jak w przypadku tzw. ustawy o święcie Trzech Króli - nowy bubel prawny również trafi do kosza - napisał Duda.

Według niego wprowadzone zmiany nadają urzędnikom uprawnienia do decydowania o podstawowych swobodach obywateli. - Przepisy te zostały zmienione w taki sposób, aby praktycznie uniemożliwić zorganizowanie legalnej manifestacji. Nie znajdują one oparcia w żadnych standardach państwa demokratycznego - ocenił szef Solidarności.

Zwrócił uwagę, że nowe prawo przerzuca odpowiedzialność na organizatorów manifestacji i jednocześnie zdejmuje ją ze służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny; wprowadza równocześnie wysokie kary materialne dla organizatorów. - Taka decyzja cofa Polskę do mrocznej przeszłości PRL, oddalając nas od demokratycznego państwa szanującego prawo swoich obywateli do społecznego sprzeciwu - czytamy w oświadczeniu.

Duda podkreślił w nim ponadto, że zmiany zostały przyjęte bez konsultacji społecznych, co jest - według niego - łamaniem obowiązującego w Polsce prawa. - Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach publicznych, przeprowadzona z inicjatywy prezydenta, to czarny dzień polskiej demokracji. Dzisiejszego podpisu pan prezydent powinien się wstydzić - napisał przewodniczący Solidarności.

Zobacz także
Komentarze (503)
Zaloguj się
 • proszka

  Oceniono 713 razy 277

  Pan Prezydent w odwecie za niechęć wspólego maszerowania ukarał społeczeństwo ustawodawczym gniotem.Dziekujemy.

 • 1farad

  Oceniono 2 razy 2

  To nie jest prezydent - to marionetka !

 • kuma1

  Oceniono 2 razy 2

  Płaszczka I Szczurek nie będą mogli wejść w kominiarkach i szerzyć wiary swojej sekty przy pomocy prowokacj,niezależnych obserwatorów ,pięści ,kamieni,pedart,ognia i pałek.Biedne oddziały wsparcia stać będą w pogotowiu, bez możliwości blokady tych, co stali tam gdzie wskazał Guru, przykryty kołdrą mamusi..

 • zimmel

  Oceniono 3 razy 1

  Nareście będzie spokój.Dziadostwo kontrujące wszelkie zgromadzenia może w inny dzień protestować.To jest zrobione w myśl konstytucji.

 • szpon

  Oceniono 4 razy -2

  Bronek pewnie myśli, że jak podpisze kolejny papierek, to powstrzyma rewolucję. To się dzieje, wszędzie na świecie. I elity tego nie powstrzymają swoja biurokracją.

  "Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw."
  - Tacyt AD 55-120.

 • gtpress

  Oceniono 3 razy -1

  za komuny Milicja reagowala na 2 + 1 / grupa zorganizowana?/ , pytali o dowod, adres i pieczatke o zatrudnieniu, a czy dzis pytaja o prace? o wysokosc zarobkow?

 • kisiu8a

  Oceniono 3 razy -3

  uważajcie toaletowi palacze na brygady antyterrorystyczne - bo wg ustawy 3 zgromadzonych w jednym miejscu to 3 manifestacje
  hehe
  a czy prawo nie zakazuje masowych zebrań w sejmie?przecież tam jak na pokojowej manifestacji

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 3 razy -1

  Dziwne, zniknął mój wcześniejszy komentarz, chociaż wcale nie był niecenzuralny.
  Dziwne, JAK SZYBKO ten ważny temat zniknął z pierwszej strony portalu. Poczynania pani Gessler okazują się znacznie ważniejsze.
  Panie Michnik, jak to jest z tą obroną demokracji? Już się panu znudziło? Czy poszedł pan chlać z Kiszczakiem i przeoczył temat?

 • sebolargo

  Oceniono 3 razy 1

  Już przestańcie protestować
  Lepiej idźcie się pomodlić
  Stulcie ryja i do pracy
  Dajcie nam trochę porządzić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje