Chrześcijańskie dzieci oskarżone w Egipcie o obrazę islamu

04.10.2012 19:07
Egipscy Koptowie

Egipscy Koptowie (Fot. MOHAMED ABD EL GHANY REUTERS)

Egipski sąd nakazał uwolnienie dwojga koptyjskich dzieci oskarżonych o obrażanie islamu. W sprawę zaangażował się osobiście prezydent Mohammed Mursi.
Dzieci uwolniono ze względu na ich wiek - 9 i 10 lat. Nie wiadomo jednak, czy wycofano zarzuty prokuratorskie. Zatrzymano je na początku tygodnia w mieście Beni Sewif na południu kraju.

Zarzucano im obrazę islamu przez oddanie moczu na Koran. Za to miały siedzieć tydzień w poprawczaku.

Tak się jednak nie stało, a w sprawie interweniował prezydent Egiptu Mohammed Mursi. Uznał on, że zatrzymanie byłoby pogwałceniem konwencji o ochronie praw dziecka, którą Egipt podpisał. Wcześniej interweniował u niego jeden z Koptów.

Przed miesiącem koptyjski nauczyciel został skazany na 6 lat więzienia za obrazę proroka Mahometa i prezydenta Egiptu na portalu społecznościowym Facebook. Przedstawiciel Koptów jest też prawdopodobnie autorem filmu "Niewinność muzułmanów", który po rozpowszechnieniu przyczynił się do krwawych zamieszek w niemal wszystkich państwach muzułmańskich. Koptowie obawiają się, że teraz staną się w Egipcie obiektem prześladowań.

Zobacz także
Komentarze (53)
Zaloguj się
 • wnkulo

  Oceniono 5 razy 3

  Coraz bardziej zaczynają mnie przerażać wszelkiego rodzaju religie. Tam gdzie zaczyna się fanatyczna wiara umiera rozum i empatia. Ludzie nie możemy stać obojętnie i pozwalać wszelkiej maści oszołomom religijnym mówić nam jak mamy żyć.

 • redakcja_v

  Oceniono 1 raz -1

  sikania na czyjąś świętą księgę to jednak 9 czy 10 latek mógłby sobie odpuścić.

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz -1

  Ponieważ jest to wyznanie a nie narodowość , koptowie należy pisać małą literą. Oczywiście rzekomy kopt odpowiedzialny za produkcję bluźnierczego filmu Niewinność Muzułmanów nie jest żydem tylko Żydem.

 • plorg

  Oceniono 2 razy -2

  "Przedstawiciel Koptów jest też prawdopodobnie autorem filmu ..."

  O ile jest Koptem pochodzenia żydowskiego.

 • kangur_01

  Oceniono 3 razy 1

  to nie moczem smirdzi , a prowakcja

 • anna22kac

  Oceniono 5 razy 3

  tak to jest, jezeli religi uzywa siedo celow politycznych......islamisci uzywaja Koranu,,,,,,,,chrzescijanie Krzyza......a gdzie jest wiara w Boga......niema-------najwazniejsze sa reguly i regulki roznego rodzaju-------co wolno robic, a co nie wolno itd.......a o tym co naucza Bog------ GLUCHA CISZA ,......bo to przeciez nie jest zbyt wiele warte dla wladzy koscielnej--------wladza nad wiernymi -- TO JEST TO ------co dzisiejsze koscioly potrzebuja.......wszystko to jest jedne wielkie partie polityczne!!!!!!!!!!! BOGA I WIARY w nich niestety niema--------

 • l666

  Oceniono 9 razy 1

  Przeciez wg islamu, bog katolicki nie istnieje. Czyli juz samo istnienie islamu obraza katolikow.

 • walek.st

  Oceniono 21 razy 3

  A czy Polska jest lepsza od Egiptu?! W Polsce tak samo jak w Egipcie i innych krajach islamskich istnieje te średniowieczne prawo, że jest śię ścigany przez prawo za obrazę uczuć religijnych. Dopuki w Polsce istnieje te prawo to razem z Iranem, Afganistanem i podobnymi krajami zaliczamy się do trzeciego świata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje