Największe wyzwanie dla Niemiec? Merkel: Starzejemy się i jest nas coraz mniej

04.10.2012 18:13
Angela Merkel w towarzystwie małych Bawarczyków w rocznicę zjednoczenia Niemiec w Monachium.

Angela Merkel w towarzystwie małych Bawarczyków w rocznicę zjednoczenia Niemiec w Monachium. (Fot. MICHAELA REHLE REUTERS)

Problemy demograficzne, jak starzenie się społeczeństwa i coraz mniejsza liczba ludności, są największym wyzwaniem dla Niemiec oprócz globalizacji - powiedziała kanclerz Angela Merkel, inicjując społeczną debatę na ten temat.
Merkel podkreśliła, że wprawdzie takie niekorzystne zjawiska demograficzne "postępują powoli, ale mają miejsce". - Do dyspozycji będzie coraz mniej rąk do pracy, nawet jeśli wszystkich dobrze wykształcimy - ostrzegła Merkel. - Nie można zatem pomijać tematu imigracji wykwalifikowanej siły roboczej - oceniła. Zdaniem Merkel należy pomóc w aktywizacji zawodowej mieszkających w Niemczech imigrantów i kształceniu zawodowym ich dzieci.

Zdaniem niemieckiej kanclerz dużym wyzwaniem będzie też przygotowanie systemu ochrony zdrowia na zmiany demograficzne. Wydatki na ochronę zdrowia będą rosnąć szybciej niż dochody podatkowe - zauważyła.

Do 2060 ubędzie 17 mln Niemców

Według obliczeń demografów, które przytacza agencja DPA, do 2060 r. liczba ludności dziś 80-milionowych Niemiec może skurczyć się o jedną piątą, czyli o 17 mln ludzi. Jedna trzecia mieszkańców tego kraju będzie starsza niż 65 lat. Najtrudniejsza będzie sytuacja wschodnich regionów Niemiec.

Nad sposobami sprostania tym wyzwaniom przez państwo i społeczeństwo pracować będzie przez najbliższe miesiące dziewięć grup roboczych złożonych z przedstawicieli ministerstw, krajów związkowych i gmin, przedsiębiorstw, związków zawodowych oraz różnych organizacji. Według Merkel pierwsze rezultaty tych prac zostaną przedstawione do maja 2013 r.

Niemiecka minister pracy Ursula von der Leyen ostrzegła z kolei, że bez odpowiedniej polityki służącej dostosowaniu rynku pracy do zmian demograficznych w ciągu najbliższych lat potencjał siły roboczej zmniejszy się o blisko sześć milionów ludzi. Grozi to poważnym niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej. Aby temu przeciwdziałać, przedstawiciele pracodawców zażądali w czwartek ułatwień w werbowaniu fachowców za granicą i wsparcia w ich integracji z niemieckim społeczeństwem. Zdaniem von der Leyen w rozwiązaniu problemu pomogłaby większa aktywność zawodowa kobiet.

Zobacz także
Komentarze (50)
Zaloguj się
 • foxx

  Oceniono 31 razy 23

  To dobra wiadomość dla PiS i jej zwolenników ;-)

  A tak na poważnie... To samo czeka Polskę. Za chwilę nastąpi gwałtowne starzenie sie naszego społeczeństwa oraz postępujące zmniejszanie się liczby ludnosci w Polsce. Do 2060r. w Polsce ma ubyć ok. 8 mln ludności, czyli - biorąc pod uwagę obecną liczbę ludności w Polsce - większy odsetek ludnosci niż w Niemczech. I teraz pytanie do rządzacych i do pracodawców.... Co z tym zrobicie?! W 2020 roku na polskim rynku pracy ma brakować ok 2 mln ludzi do pracy. O jednego wykwalifikowanego pracownika będzie się biło kilku pracodawców.... Aż trudno w to uwierzyć, prawda?... A jednak! I nie mówcie, że pracownicy przyjadą ze "wschodu". Jeśli nie wiecie, to powiem Wam.... Tamte kraje wprost wymierają. Ich władze są przerażone....
  Oj, będzie się działo....

 • pl2512

  0

  i oby was było jak najmniej!

 • jedyny_twardziel

  0

  Dopóki prorodzinnej
  Nie będzie polityki,
  To światem rządzić
  Będą starzyki.

 • kuma1

  Oceniono 2 razy 2

  Patriotycznym obowiązkiem energetyki powinno być regularne wyłączanie tranformatorów zasilających miejskie osiedla i wsie w godzinach od 21 - 24 i problem pozostanie rozwiązany bez specjalnych kosztów i z przyjemnością .!!!?

 • zaanawetprzeciw_3.0

  Oceniono 1 raz 1

  Skasować socjal, a przede wszystkim ubezpieczenia społeczne.
  Zmusić dzieci do oddawania % swojego wynagrodzenia na utrzymanie rodziców.
  Albo to albo IV Rzesza.

 • sebolargo

  Oceniono 3 razy 1

  Więc lewactwo powinno wpuścić wiecej islamskiej agresywnej stonki

 • jack_krauser

  Oceniono 2 razy 0

  Trzeba zakazać ustawowo produkcji środków antykoncepcyjnych.

 • rufioxxx0

  0

  Podnieście wiek emerytalny do 90 lat i po sprawie

 • talbor73

  Oceniono 4 razy 2

  kinder kirche kitchen-tylko taka ideologia gwarantuje przyrost naturalny, inne metody o du...pę potłuc

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje