Kaczyński zapowiada kolejną debatę. Teraz służba zdrowia

04.10.2012 14:02
Jarosław Kaczyński podczas wygłaszania swojego expose. Prezes PiS proponuje m.in. zniesienie gimnazjów

Jarosław Kaczyński podczas wygłaszania swojego expose. Prezes PiS proponuje m.in. zniesienie gimnazjów (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- W poniedziałek odbędzie się debata ekspertów na temat służby zdrowia organizowana przez PiS; wezmą w niej udział zarówno przedstawiciele lekarzy, jak i pacjentów - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. PiS nie chce na debacie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.
- Trzeba ten temat podjąć, debata jest potrzebna - oświadczył Kaczyński. Zaznaczył, że w debacie w Towarzystwie Lekarskim Warszawskim będą uczestniczyć zarówno przedstawiciele lekarzy, jak i pacjentów oraz organizacji, które reprezentują pracowników służby zdrowia; będzie także kandydat PiS na premiera w rządzie technicznym, prof. Piotr Gliński.

Debata - jak mówił Kaczyński - odbędzie się już w najbliższy poniedziałek m.in. ze względu na sytuację Centrum Zdrowia Dziecka. Jak ocenił, "dobrze syntetyzuje" ona to, co dzieje się w tej chwili w ochronie zdrowia. Centrum Zdrowia Dziecka - z powodu braku pieniędzy - ogranicza planowe przyjęcia pacjentów do czterech klinik. Według CZD NFZ nie zapłacił Centrum za tzw. nadwykonania. Tymczasem Fundusz zaznacza, że za nadwykonania za pierwsze półrocze już zapłacił.

- Charakter debaty będzie dość podobny do tego, który zaprezentowaliśmy w Polskiej Akademii Nauk (gdzie odbyła się debata ekonomiczna -PAP), czyli są nasze propozycje, są gotowe ustawy i będzie o czym mówić - mówił Kaczyński.

Arłukowicz nie jest zaproszony

Przypomniał, że PiS proponuje m.in. likwidację NFZ, przejęcie finansowania służby zdrowia przez budżet, stworzenie sieci szpitali, uproszczenie dopłat i refundacji. PiS chce też, by lekarze i dentyści pracowali w każdej szkole.

Rzecznik PiS Adam Hofman poinformował, że na debatę o służbie zdrowia zaproszeni zostali m.in. b. minister zdrowia Marek Balicki, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Iwona Borchulska, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel, prof. Bogdan Kazan z Instytutu Matki i Dziecka, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz i Adam Sandauer ze stowarzyszenia Primum Non Nocere.

Zaproszenia nie otrzymał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. "To jest debata ekspertów, ostatnio taką samą formułę przyjęliśmy w debacie ekonomicznej. Jak się przez pięć lat nic nie zrobiło, mamy zapaść w służbie zdrowia, to przez udział w debacie nic się nie zrobi. Alternatywa, czyli co zamiast dzisiejszego złego systemu w służbie zdrowia" - stwierdził Hofman.

Prawo i Sprawiedliwość planuje także kolejne debaty, w innych obszarach tematycznych. "Będzie o pracy, o wielu sprawach. Mamy nadzieję, że za jakiś czas będzie kolejna debata ekonomiczna" - powiedział Kaczyński.

Zobacz także
Komentarze (193)
Kaczyński zapowiada kolejną debatę. Teraz służba zdrowia
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 167 razy 105

  W debacie będą uczestniczyć specjaliści to może wreszcie któryś się zlituje i weżmie Kaczora na leczenie dla dobra jego i Polski

 • fedorczyk4

  Oceniono 94 razy 62

  Pospieszalski ma powaznego konkurenta. Nowa wersja "Warto romawiac" moze zobyc duza popularnosc ze wzgledu na postac producenta, animatora i gwiazdy w jednej kaczynskiej postaci.
  A swoja droga mam nadzieje ze tym razem nie tylko ekonomiczna diagnoza padnie, ale i ta psychiatryczna ktora wreszcie wyleczy prezesa z paranoi a nas z prezesa.

 • jarko13

  Oceniono 90 razy 54

  I znowu leci kabarecik w wykonaniu J.K. W skład delegacji na debatę będą zaproszone osobistości z grona PIS-u.Piecha jako znawca .Zabrać lustra i to duże ,tak by się dobrze widzieć lepiej będzie widać głupotę ulatniającą się z głów.

 • m8ts

  Oceniono 84 razy 48

  Zapowiada kolejną debatę i zaprasza w gościnę do Tworek.
  Dobra okazja żeby przebadać prezesa. Doktor od głowy na pewno się znajdzie.

 • odra-1305

  Oceniono 78 razy 38

  ma prezes rację! sam niech się zacznie leczyć

 • stefanek-miau12

  Oceniono 79 razy 37

  Witam;
  Znów będzie "bicie piany", od takich debat pieniędzy w kasie RP nie przybędzie.
  Kurduplowaty fuhrerek nieudaczników i jego owsiki znowu będą oczerniać rząd,
  to pomału robi się nudne, wszyscy wiedzą jak jest, bez kasy nawet szef kaczej sekty
  nic nie pomoże.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje