Turecki parlament zgodził się na prowadzenie działań wojennych

04.10.2012 13:55
Turecki parlament podczas debaty nad rozpoczęciem działań wojennych poza granicami kraju

Turecki parlament podczas debaty nad rozpoczęciem działań wojennych poza granicami kraju (Fot. AP)

Turecki parlament wyraził zgodę na prowadzenie działań wojennych poza granicami kraju. Oznacza to, że tureckie wojska mogą zaatakować Syrię.


Zgoda tureckiego parlamentu będzie ważna przez rok. Oznacza ona, że rząd może zdecydować o podjęciu operacji lądowych poza granicami kraju, jeśli uzna je za konieczne. Posiedzenie parlamentu odbywało się przy drzwiach zamkniętych.

Decyzja parlamentu to reakcja na wczorajszy ostrzał moździerzowy przez Syrię tureckiego miasta Akcakale. W ataku zginęły kobieta i jej czworo dzieci.

Wczoraj w nocy Turcja rozpoczęła odwetowy ostrzał terytorium Syrii. Po kilkugodzinnej przerwie ostrzał kontynuowano dziś rano.

Turecki rząd stwierdził, że zachowanie Syrii stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Wezwał też do reakcji Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Zgoda parlamentu nie ma na celu wypowiedzenia wojny Syrii, lecz ma charakter "odstraszający" - zapewnił turecki wicepremier Besir Atalay. - Nie jest to zgoda na wojnę - poinformował.

Za rządowym wnioskiem opowiedziało się 320 deputowanych. Sprzeciwiło się mu 129 posłów w liczącym 550 miejsc Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji.

Polska potępia atak

- Polska potępia atak na turecką ludność cywilną - powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki w związku z syryjskim ostrzałem tureckiej miejscowości Akcakale. Polska - dodał - solidaryzuje się z Turcją i apeluje do społeczności międzynarodowej o dalsze wywieranie presji na syryjski reżim.

- Polska jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i stanowczo potępia atak wymierzony przeciwko tureckiej ludności cywilnej i naruszenie ostrzałem granicy państwa - członka NATO. Solidaryzujemy się z Turcją i wyrażamy zrozumienie dla jej działań" - powiedział Bosacki.

PYTANIE Czy twoim zdaniem dojdzie do wojny Turcji z Syrią? [GŁOSUJ]

 • Tak, wszystko wskazuje na to, że niedługo Turcja wkroczy do Syrii
 • Może dojść do eskalacji walk. Jednak większy konflikt raczej nie wchodzi w grę
 • Dojdzie raczej do interwencji międzynarodowej, a nie ataku samej Turcji
 • Nie, dzisiejszy incydent będzie jednorazowy
Zobacz także
Komentarze (149)
Zaloguj się
 • malow.anka

  0

  nie da się nie dotrzec, że miłośnicy PiS-u jest aktywny przed wyborami do parlamentu europejskiego. I poprawnie, bo dopuszczenie brygady premiera znów do PE z pewnością bedzie wiązać się z nowymi durnymi regulacjami uderzającymi w polski interes. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o PE to wchodźcie na parlament-europejski.pl

 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy 2

  Moje najszczersze wyrazy współczucia dla bliskich Syryjczyków zamordowanych w Aleppo w tchórzliwym ataku terrorystów wspieranych przez NATO, monarchie Zatoki i Izrael.

  Niech ci, którzy zginęli spoczywają w pokoju.

  Cześć ich pamięci!

 • jan_sobczak1

  Oceniono 3 razy -1

  Niech Turcy wyłapią wszystkie te gnidy i morderców pokroju michnika czy jaruzela żeby Syria nie musiała się za kilka lat wstydzić swoich "ludzi honoru" jak Polska.

 • lexisnexis

  Oceniono 9 razy 3

  Podobno od tych Syryjczyków którzy ostrzelali z moździerzy wczoraj teren Turcji było czuć czosnek, robili co chwilę TFU TFU i wystawały im pejsy spod jarmułek. Czekamy teraz na atak na wzgórza Golan... Smutne to jest ,że znów będą ginąć niewinni ludzi w imię nienawiści!!

 • cillian1

  Oceniono 3 razy 1

  Jak sądzicie, miliard ludzików pęknie, jak wojna się rozkręci?
  I jak powiedzieć walczącym, aby atakowali urzędy. Polityków, generałów - a nie cywili?

 • dziadoski

  Oceniono 10 razy -4

  Brawo Turcja, teraz kolejny krok.

 • taahr

  Oceniono 7 razy -1

  turasy zrobia wszystko by wejsc do EU nawet wysla swoich na smierc taka sama sytuacja jak u nas ... by zylo sie lepiej.

 • scythe_sharpening_stone

  Oceniono 10 razy 2

  Szkoda że nie byli tacy stanowczy jak zabijani byli ich obywatele na wodach międzynarodowych przez marynarkę izraela.

 • polska2100

  Oceniono 10 razy 2

  Dziś rano w USA, pracownicy I zmiany wielu zakładów kompleksu militarnego, oklaskami powitali decyzje parlamentu tureckiego. Nad milionami pracowników od wielu tygodni wisiało widmo bezrobocia.

  "Musiałem odłożyć zakup nowego pickup truck" - mówi Frank - manager w jednym z zakładów. "Dzięki Bogu za kolejne wojny, szukaje się wysoka premia"
  Podobny nastrój panuje w Afganistanie "Jak nie wpakuje serii z karabinu w 8-9 tubylców dziennie, to nie czuje się że żyje" powiedział Kevin

  Duża wojna to zastrzyk którego tak potrzebuje gospodarka amerykańska.
  Dziękujemy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje