Gowin vs. Seremet. Ma być "partnerski dialog", a jest "nie musimy wszystkich informować"

Andrzej Seremet i Jarosław Gowin

Andrzej Seremet i Jarosław Gowin (Fot. Sławomir Kamiński, Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

Minister sprawiedliwości przygotował rewolucję w prokuraturze. Nowa ustawa przygotowana przez resort Jarosława Gowina włącza prokuraturę wojskową do cywilnej, likwiduje pion śledczy w IPN i daje większe kompetencje dla prokuratora generalnego. O tym, że zostanie zaprezentowana, Andrzej Seremet dowiedział się od reportera TOK FM. Nikt z Ministerstwa Sprawiedliwości go nie poinformował.
Jarosław Gowin chce utrzymać niezależność prokuratury, ale jednocześnie prokurator generalny miałby składać coroczne sprawozdanie w Sejmie. - Tak aby za pośrednictwem parlamentu opinia publiczna mogła się zapoznać z działaniami prokuratury - mówił minister.

Rząd miałby też wyznaczać prokuraturze kierunek polityki karnej i to budzi ogromny sprzeciw Andrzeja Seremeta. - Może doprowadzić do ubezwłasnowolnienia prokuratora generalnego, ale przede wszystkim do wystawienia go na próbę ocen, które formułowane byłyby z motywacji politycznych - mówi Seremet reporterowi TOK FM. - Takie niebezpieczeństwo wyraźnie się rysuje - zaznacza.

Wiceminister sprawiedliwości tak widzi ten model współpracy. - Partnerski, międzyinstytucjonalny dialog między rządem a prokuratorem generalnym - mówi Michał Królikowski.

Mieliśmy już próbkę tego dialogu - Seremet od reportera TOK FM dowiedział się, że Jarosław Gowin pokaże w czwartek projekt ustawy.

- Pierwsze słyszę, że ma być taka konferencja i ujawnienie pewnych propozycji - mówił rano Seremet.

Zapytaliśmy o to na konferencji ministra sprawiedliwości. - Nie ma żadnego powodu, aby ktoś dowiadywał się wcześniej niż ogół Polaków - skomentował Jarosław Gowin.

Zobacz także
 • Janina Paradowska i Andrzej Seremet "Choćbym wysłał batalion prokuratorów do Rosji, to nic by nie zmieniło" - Seremet w TOK FM
 • Prokurator generalny Andrzej Seremet Seremet: Nie podam się do dymisji, mówiłem prawdę, chociaż bolesną
 • Jarosław Kaczyński chce odebrać przywileje Mniejszości Niemieckiej "Mamy dwóch wielkich niewydarzonych: Gowina i Kaczyńskiego (zbieżność imion przypadkowa)"
Komentarze (19)
Gowin vs. Seremet. Ma być "partnerski dialog", a jest "nie musimy wszystkich informować"
Zaloguj się
 • onefoks

  Oceniono 54 razy 34

  bardzo słusznie Panie Gowin nikt nie może być w państwie prawa ponad prawem.

 • endrju1521

  Oceniono 43 razy 33

  To jasne, że prokurator nie może być aż tak niezależny, żeby odpowiadał tylko przed Bogiem i historią, ale gdy ktoś, kto już posmakował bezgranicznej wolności, ma mieć teraz założoną uzdę, wiadomo że będzie "wierzgał".

 • james.blond

  Oceniono 32 razy 26

  Prokuratura raz zarazem udowadnia, że totalna niezależność jej nie służy. Chyba brak motywacji do zmian.

 • evident

  Oceniono 34 razy 22

  brawo Gowin pion śledczy IPN to zło pislam to ludzie do walki politycznej !

 • llubellak

  Oceniono 33 razy 21

  mówcie co chcecie ale ten Gowin naprawdę był dobrym wyborem! potrzeba było kogoś spoza sitwy do walki z tym wszystkim! środowisku prawniczemu do tej pory nie działa się jakakolwiek krzywda, robili co chcieli i kiedy chcieli! zawsze zasłaniali się immunitetami i mieli literę prawa w du.......... . wątpię aby Gowin dał rade temu wszystkiemu ale może choć kilku ubije, może ktoś się przestraszy, sam nie wiem, cokolwiek bo teraz to co się dzieje to woła o pomstę do ...................... ( wpisujcie sobie co komu się podoba )

 • bioder65

  Oceniono 28 razy 20

  mimo,że Gowin kojarzy się często z PISem to niektóre jego pomysły nie są głupie.

 • puzonik48

  Oceniono 31 razy 19

  Nie wiem ,czy jakakolwiek zmiana pomoże oczyścić to skorumpowane ,bezkarne środowisko :(:(:( Chyba rozpędzenie tego towarzystwa wzajemnej adoracji na cztery wiatry i krok po kroku ,tworzenie nowych struktur.

 • lakman

  Oceniono 16 razy 8

  Pan poseł Gowin to ideologicznie zupełnie nie moja bajka. Ale akurat trzymam kciuki za powodzenie propozycji zmian takich jak proponowane przez Niego w sprawie funkcjonowania prokuratury. Jeżeli ktokolwiek, to tylko ktoś spoza "układu prawniczego" może to przeprowadzić. A że nie uzgadniał projektów z Seremetem - a niby dlaczego miałby to robić? A kto ze mną uzgadnia np. projektowane zmiany w podatkach? Tak trzymać Panie ministrze.

 • sparky6

  Oceniono 4 razy 4

  Min Gowin jeden z nielicznych gosc z klasa i zasadami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje