Gowin vs. Seremet. Ma być "partnerski dialog", a jest "nie musimy wszystkich informować"

04.10.2012 12:04
Andrzej Seremet i Jarosław Gowin

Andrzej Seremet i Jarosław Gowin (Fot. Sławomir Kamiński, Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

Minister sprawiedliwości przygotował rewolucję w prokuraturze. Nowa ustawa przygotowana przez resort Jarosława Gowina włącza prokuraturę wojskową do cywilnej, likwiduje pion śledczy w IPN i daje większe kompetencje dla prokuratora generalnego. O tym, że zostanie zaprezentowana, Andrzej Seremet dowiedział się od reportera TOK FM. Nikt z Ministerstwa Sprawiedliwości go nie poinformował.
Jarosław Gowin chce utrzymać niezależność prokuratury, ale jednocześnie prokurator generalny miałby składać coroczne sprawozdanie w Sejmie. - Tak aby za pośrednictwem parlamentu opinia publiczna mogła się zapoznać z działaniami prokuratury - mówił minister.

Rząd miałby też wyznaczać prokuraturze kierunek polityki karnej i to budzi ogromny sprzeciw Andrzeja Seremeta. - Może doprowadzić do ubezwłasnowolnienia prokuratora generalnego, ale przede wszystkim do wystawienia go na próbę ocen, które formułowane byłyby z motywacji politycznych - mówi Seremet reporterowi TOK FM. - Takie niebezpieczeństwo wyraźnie się rysuje - zaznacza.

Wiceminister sprawiedliwości tak widzi ten model współpracy. - Partnerski, międzyinstytucjonalny dialog między rządem a prokuratorem generalnym - mówi Michał Królikowski.

Mieliśmy już próbkę tego dialogu - Seremet od reportera TOK FM dowiedział się, że Jarosław Gowin pokaże w czwartek projekt ustawy.

- Pierwsze słyszę, że ma być taka konferencja i ujawnienie pewnych propozycji - mówił rano Seremet.

Zapytaliśmy o to na konferencji ministra sprawiedliwości. - Nie ma żadnego powodu, aby ktoś dowiadywał się wcześniej niż ogół Polaków - skomentował Jarosław Gowin.

Zobacz także
Komentarze (19)
Zaloguj się
 • sundragonnet

  0

  Brawo Gowin,a jak tak będziesz minister robił to zostaniesz premierem w sposób naturalny,niemal automatyczny.

 • tonaca_zielona_wyspa

  0

  niech GOWIN roZwali ta mafie
  przynajmniej jeden normalny w PO..

 • sparky6

  Oceniono 4 razy 4

  Min Gowin jeden z nielicznych gosc z klasa i zasadami

 • boznik1

  Oceniono 2 razy 2

  No, wreszcie ktos chce spuscic powietrze z tego prawniczego balona, bo niezaleznosc w prowadzeniu spraw, to jedno, a calkowite bezholowie to drugie.

 • pepe310

  Oceniono 9 razy 3

  Seremet twardo broni ukladu. Kompletnie gościu się nie nadaje do przeprowadzania jakichkolwiek reform w prokuraturze.
  dlatego trzymam kciuki za Gowina- Trzba ten zaklety węzeł przeciąć i mam nadzieję, że Gowin da radę.

 • lakman

  Oceniono 16 razy 8

  Pan poseł Gowin to ideologicznie zupełnie nie moja bajka. Ale akurat trzymam kciuki za powodzenie propozycji zmian takich jak proponowane przez Niego w sprawie funkcjonowania prokuratury. Jeżeli ktokolwiek, to tylko ktoś spoza "układu prawniczego" może to przeprowadzić. A że nie uzgadniał projektów z Seremetem - a niby dlaczego miałby to robić? A kto ze mną uzgadnia np. projektowane zmiany w podatkach? Tak trzymać Panie ministrze.

 • pikkollo

  Oceniono 4 razy 2

  Czyli ustawa o prokuraturze z 2009 uchwalona głosami PO i wetowana przez LK, jednak okazuje się być do kitu. Dobrze że chociaż Gowin ma odwagę to przyznać.
  A sam Seremet jako prokurator generalny, to obok Belki i Kozieja , wielka personalna porażka Bronisława Komorowskiego

 • magic3

  Oceniono 16 razy -10

  Gowin to zwykły prostak. Tylko dlatego, żeby mieć go z dala i na uwięzi, Tusk mianował go ministrem ( to też świadczy o odpowiedzialności za kraj tego pana o rudych włosach). Proponuję ministrem zdrowia zrobić rolnika, a finansów plastyka.

 • odkurzacz-1

  Oceniono 17 razy -7

  Seremet i Thussk odejdż oszczędż wstydu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje