Lekarz bezprawnie zrobił pacjentce test na HIV. Kobieta pozywa go do sądu

04.10.2012 11:30
Badanie krwi na obecność HIV

Badanie krwi na obecność HIV (Fot. Grzegorz Dąbrowski / AG)

31-letnia mieszkanka Nowego Jorku pozywa swojego lekarza po tym, jak poinformował ją, że ma HIV. Kobieta twierdzi, że została oszukana, ponieważ nie podpisała żadnego dokumentu, w którym zgadza się na przeprowadzenie testu.
Pragnąca zachować anonimowość 31-latka twierdzi, że dr Pavel Yutsis naruszył prawo, przeprowadzając jej test na HIV. - Zostałam oszukana. Nigdy nie podpisałam żadnego dokumentu. To był cios w twarz - żali się kobieta.

Mieszkanka Nowego Jorku miała odwiedzić swojego lekarza w 2011 roku w związku z niedoborem witaminy B12 i białych krwinek. Po wielu zabiegach problem nie zniknął. W końcu lekarz zalecił pacjentce test na HIV. Kobieta odmówiła.

"Moje ciało zdrętwiało. Zostałam oszukana"

9 września 2011 roku, podczas kolejnej wizyty, kobieta usłyszała od asystenta dr. Yutisa, że potrzebuje on jej krwi do badania. Pacjentka zgodziła się na pobranie krwi, myśląc, że celem jest sprawdzenie jej wyników.

Dwa tygodnie później dr Yutis poinformował kobietę o pozytywnym wyniku testu na HIV. - Moje ciało zdrętwiało. Nie czułam się po tym dobrze. Zostałam oszukana z czymś, o czym nie miałam pojęcia - powiedziała kobieta serwisowi DNAinfo.com. Jak dodała, jej wyniki nie były poufne. Grupa pracowników ośrodka rzekomo rozmawiała ze sobą nad dokumentem zawierającym wynik testu. Jeden z nich miał jej oferować potwierdzenie badania.

Ma swoje powody, dla których wolała nie wiedzieć

Prawo w Nowym Jorku wymaga pisemnej zgody pacjenta na przeprowadzenie testu na HIV. Lekarze muszą także oferować pacjentowi porady i wyjaśniać, że badania można zrobić anonimowo. Po udostępnieniu wyników lekarz jest zobowiązany zaoferować pomoc oraz wskazać, gdzie można uzyskać wsparcie emocjonalne bądź leczenie.

Pacjent, jeżeli wynik testu na HIV jest pozytywny, musi być również wpisany do rejestru w Departamencie Zdrowia.

- To są osobiste wybory, każdy ma prawo podjąć konkretne decyzje. Wszyscy jesteśmy świadomi wartości wiedzy o swoim zdrowiu, ale moja klientka ma swoje powody, dla których wolała nie wiedzieć, czy ma HIV. Musimy chronić jej prawa - powiedział adwokat 31-latki Daniel Pepitone.

Zobacz także
Komentarze (48)
Zaloguj się
 • ptr0

  Oceniono 4 razy 4

  Brawo dla lekarza, bo ocalił życie ludzkie! Teraz jeśli ta kurewka zarazi kogoś HIVem to będzie odpowiadać karnie! To jest właśnie najgorsze podejście jakie może być- dupczę się na prawo i lewo, nie zrobię testu na HIV, najwyżej kogoś zarażę, ale to już nie moja sprawa. Gdyby nie takie osoby już dawno pokonalibyśmy tą straszną chorobę!

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy -4

  Polacy widzą tylko zagraniczne idiotyzmy prawne. Akurat z trzech elementow władzy, władza sądownicza jest w USA najlepsza i zdecydowanie lepsza niż w Polsce czego dowodem odmowa ekstradycji Mazura i odmowa usuwania antyżydowskich tekstów z amerykańskich portali na życzenie strony polskiej.

 • fagusp

  Oceniono 4 razy 0

  Wg mnie to lalunia wiedziała już wcześniej że ma AIDS. Ale "zapomniała" poinformować o tym innych.

 • marcin1956

  Oceniono 4 razy 4

  Przyszła baba do lekarza i mówi: "Masz mnie leczyć".
  - "Ale na co?" pyta doktor.
  - "To już nie Twoja sprawa, po prostu masz mnie leczyć".
  - "To lecz się babo sama" powinien odpowiedzieć doktor.

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 2 razy 2

  Fajny kraj. Brak zniewolenia cenią tak bardzo, że godzą się na śmierć, byle tylko nie odbierać im wolności.

 • 1sizeer1

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli prawo jest złe trzebva je zmienić.

 • marl57

  Oceniono 2 razy 2

  a to jakaś nowa wiara ?
  wolała wierzyć że jest zdrowa i nie wiedzieć że ma HIV - a miała go.
  Lekarz obraził jej uczycia relkigijne - czy prawo do własnej głupoty ?
  a moze chciał ją wyleczyć z obu ? -z głupoty i zagrożenia zycia przez HIV?

 • pro-contra

  Oceniono 3 razy 3

  Psiunco prawda.
  Testy na HIV w NY są nieomal obowiązkowe przy każdej terapii medycznej (lub chirurgii plastycznej) we wszystkich legalnie działających gabinetach, przychodniach i szpitalach.
  Jedynym przypadkiem wymagającym podpisania zgody na ten test są wymogi kompanii ubezpieczeniowych. A te wymagają testów ze zrozumiałych powodów.
  Zainteresowanych i niedowiarków odsyłam do strony:

  www.health.ny.gov/diseases/aids/testing/law/faqs.htm

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje