Bugaj: Podwyższenie wieku emerytalnego? Może podnieść bezrobocie wśród młodych

03.10.2012 19:57
Ryszard Bugaj

Ryszard Bugaj (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Polska całkowicie nie jest przygotowana na starzenie się społeczeństwa. Nie są na to gotowe ani służba zdrowia, ani system opieki społecznej. A ustawa wydłużająca wiek emerytalny może doprowadzić do zwiększenia się bezrobocia wśród młodych osób - alarmował w rozmowie z "Wprost" prof. Ryszard Bugaj.
Pytany przez "Wprost" o prognozy ONZ, z których wynika, że za 40 lat co piąty mieszkaniec Ziemi będzie miał ponad 60 lat, prof. Bugaj przyznał, że Polska zupełnie nie jest na to gotowa. - Nie jest na to przygotowany system opieki społecznej, całkiem nie jest przygotowana służba zdrowia - zaznaczył.

"Radziłbym mieć dystans do dalekosiężnych prognoz"

Ekonomista dodał jednak, że "mamy jeszcze trochę czasu", bo prognozy robione na kilkadziesiąt lat wprzód są obarczone znacznym ryzykiem błędu. - Ja zrobiłem porównanie prognoz GUS-u dla 2035 r. zrobionej w odstępie ośmiu lat. Wychodziła mi z nich milionowa różnica populacji Polski! Radziłbym więc zachować dystans do takich prognoz - zaznaczył.

Na pytanie, co zrobić z masowo zatrudnianymi na umowy śmieciowe pracownikami, którzy najprawdopodobniej nie odłożą w kapitale emerytalnym wystarczającej sumy upoważniającej ich do pobierania choćby minimalnej emerytury Bugaj odpowiedział, że państwo musi też takie osoby chronić. - Zgodnie z prawem różnica jest im wypłacana z budżetu państwa. W takiej grupie mogą się też potencjalnie znaleźć osoby samozatrudnione - mówił, choć też przyznał, że "prawo zawsze można zmienić".

"Pracownicy starsi mogą mieć przewagę nad młodszymi"

Ekspert odniósł się też do kontrowersji wokół ustawy podnoszącej wiek emerytalny do 67. roku życia. Według niego ustawa może przyczynić się do wzrostu bezrobocia wśród młodych ludzi. - Twierdzenie, że nie ma żadnego związku między ilością miejsc pracy a ilością aktywnych zawodowo ludzi w wieku przedemerytalnym jest niczym nieuzasadnione - oświadczył.

- Człowiek w starszym wieku, mówię przede wszystkim o zawodach robotniczo-umysłowych, zachowuje pełną zdolność do wykonywania zawodu, jest przyuczony, ma kwalifikacje charakterystyczne dla miejsca pracy. Tymczasem nowy pracownik generuje dla pracodawcy nowy koszt. W związku z tym pracownicy starsi mogą mieć przewagę. Niedobór miejsc pracy może się przelewać na młodych ludzi. W Polsce i w Europie Zachodniej jest to już widoczne - tłumaczył prof. Bugaj.

Zobacz także
Komentarze (105)
Zaloguj się
 • wodakrolewska

  Oceniono 2 razy 0

  Wg socjalistycznej wadzy młodzi mieli być parobkami u 40 letnich wojskowych i milicyjnych emerytów.
  Jak młody ma konkurować z 40 letnim emerytem który na starcie ma dużo niższe koszty ?

 • skuba2

  0

  Bugaj to chyba geniusz! Domyślić się, że jeśli starzy nie zwolnią miejsc pracy, to mniej ich będzie dla młodych to naprawdę trudna sprawa! Kto tego palanta ciągle utrzymuje na powierzchni i pyta o zadanie?

 • benkmen

  Oceniono 1 raz 1

  Profesorku! Żadne badania na świecie nie potwierdziły tezy, że wydłużenie wieku emerytalnego ma wpływ na bezrobocie w grupie młodocianych. Może byś u siebie na uczelni zatrudnił bezrobola zawodowca po zawodówce - do prowadzenia seminarium?Pytam poważnie.

 • 1andre2

  0

  Panie Profesorze czy oprócz mentorskiej krytyki Pan coś wymyśli i wdroży. Pan w latach osiemdziesiątych potrafił
  bardzo trafnie krytykować i co z tego, czas płynie a Pan swoje żadna Pańska teoria nie jest wcielana nawet przez PiS.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Oczywiście, że nie jesteśmy przygotowani. Może jednak zalegalizować eutanazję? Będzie taniej niż budowa systemu domów opieki i spokojnej starości jak to ma miejsce w krajach rozwiniętych, bo na to się absolutnie nie zanosi. Ja wiem, że kościół chciałby, aby miejsce osoby starszej było "przy rodzinie", ale jak tu pracować do 67 roku życia i jednocześnie opiekować się ponad 80.letnim schorowanym człowiekiem, gdy dzieci jeszcze nie opuściły mieszkania (przeciętnie 50m kwadratowych)? Oczywiście można dać za całą emeryturę z dopłatą na tresurę do "sióstr". Życzę spokojnej i radosnej starości naszym rządzącym i decydentom w sejmie (niech was wszyscy diabli!).

 • ver1.0

  Oceniono 2 razy 2

  Wydłużenie wieku emerytalnego przyniesie teoretycznie chwilową poprawę finansów. W teorii więcej osób będzie pracować w latach kiedy wprowadzane będzie to wydłużenie. W praktyce jednak istnieje czynnik bezrobocia i emigracji, na dłuższą metę takie wydłużenie będzie bardzo szkodliwe. Nastąpi przesunięcie punktu obciążenia na starszą grupę pracowników. Efekt będzie taki że młodzi będą mieli trudniej wystartować. Jeśli liczba miejsc pracy nie przyrasta a są tam już zatrudnieni ludzie, to nie nastąpi rotacja, a może właściwie się opóźni czyli nie nastąpi we właściwym czasie. Doprowadzi to do pogłębienia problemu, gdyż nie liczyłbym że młodzi będą biernie czekać... Wyemigrują, będzie kolejna fala emigracji i spotęgowanie efektu starzenia się społeczeństwa. Trzeba być strasznie krótkowzrocznym żeby tego nie widzieć, albo zakładać gwałtowny wzrost gospodarczy czego w następnych latach raczej nie przewiduję. Cóż... byle do następnej kadencji... ;)

 • zbirone

  0

  Heh, a czy jest w temacie problemów społecznych cokolwiek na co Polska jest przygotowana?

 • ado43

  Oceniono 3 razy 3

  Zayebiista broda i okulary. Fryzjerzy to na tym gościu niestety nie zarobią...

 • whiskey188

  Oceniono 3 razy 3

  Już przeszliście samych siebie:D Żeby blokować komentarze pod notką o tym co Michnik powiedział o Gruzji to już szczyt żenady :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje