"Otrzęsiny uchybiają godności" - kuratorium zaleca księdzu respektowanie praw dziecka

Jest reakcja kuratorium na otrzęsiny w salezjańskim gimnazjum w Lubinie. W oficjalnym dokumencie skierowanym do księdza-dyrektora nazywa je "uchybiającym godności ucznia" i zaleca zaprzestania otrzęsin oraz respektowanie praw dziecka. - Ksiądz ma trzydzieści dni na wskazanie nam, jakie podejmie działania w tej sprawie - mówi Janina Jakubowska, rzeczniczka kuratorium.
- Pierwsze zalecenie dotyczy zaprzestania otrzęsin w formach uchybiających godności ucznia, a więc respektowania zapisu konwencji o prawach dziecka oraz prawa wewnątrzszkolnego - tłumaczy Jakubowska z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. Zaznacza, że kuratorium nie zabrania organizowania otrzęsin. - Ważne, żeby nie była to forma, która narusza prawa dziecka - wyjaśnia.

Podczas badania całej sprawy kuratorium natknęło się również na inne nieprawidłowości. Okazało się, że wyjazd integracyjny, podczas którego miały miejsce otrzęsiny, nie został zgłoszony do kuratorium, mimo że szkoła miała taki obowiązek. - Zabrakło tu stosowania zapisów rozporządzenia w sprawie krajoznawstwa i turystyki, gdzie wymagany jest program. Czy to będzie wycieczka, czy wyjazd letni, musi być program - tłumaczy rzecznik kuratorium.

Nieprawidłowości jest więcej

Na tym nie koniec uchybień w działalności placówki. Kolejne zalecenie wystosowane przez kuratorium dotyczy psychologa szkolnego, który nie zasiada w radzie pedagogicznej. - Psycholog szkolny nie jest traktowany w szkole jako członek rady pedagogicznej, gdzie ustawa wyraźnie mówi, że psycholog jest członkiem rady - wyjaśnia Jakubowska. W salezjańskim gimnazjum psycholog nie prowadził nawet dziennika, przez co trudno było określić, jakie działania prowadzi.

Ksiądz dyrektor, który w środę dostał pismo, ma siedem dni na zgłoszenie zastrzeżeń. Jeśli tego nie zrobi, w ciągu miesiąca powinien przedstawić, w jaki sposób ma zamiar się ustosunkować do zaleceń. - Powinien zaproponować rozwiązanie tego problemu - mówi Jakubowska.

Na zdjęciach z imprezy integracyjnej, podczas której miały miejsce otrzęsiny, widać, jak uczniowie klęczą i zlizują z kolan dyrektora placówki ks. Marcina Kozyry białą pianę. O sprawie pisały również zagraniczne media.

Zobacz także
Komentarze (165)
"Otrzęsiny uchybiają godności" - kuratorium zaleca księdzu respektowanie praw dziecka
Zaloguj się
 • cornelius-ltd

  Oceniono 268 razy 228

  Milosnik lizania kolan przez dzieciakow powinien pozegnac sie z dyrektorskim stolkiem.Cala Europa smiala sie z tej inicjacji uczniow wedlug Salezjan...

 • wacek654

  Oceniono 243 razy 225

  W której szkole publicznej w takiej sytuacji dyrektor nie wyleciałby natychmiast na zbity pysk?

 • jaklucz

  Oceniono 215 razy 199

  A co z rodzicami, którzy uchybiają zdrowemu rozsądkowi? Czy oni mają też 30 dni na zmądrzenie?

 • p4-s

  Oceniono 162 razy 144

  O godności stanowi pan w sukience i żadne kuratorium nie będzie mu zasłaniać kolan z pianko-śmietanką.
  Co ma być zlizane, zlizane będzie, jak nie z kolana, to z ucha.

 • dejtrejder

  Oceniono 162 razy 142

  A jaką on może podjąć reakcję? Kupi sobie wibrator? Religia won ze szkół a przebierańcy w sukienkach do psychiatry!!!

 • l.george.l

  Oceniono 128 razy 116

  Ciekawe, czy klecha będzie na tyle inteligentny, by zrozumieć, że właściwie dostał miesiąc na podanie się do dymisji. Jedno, co dobre zrobił, to ośmieszył szkolnictwo religijne. Taka afera była bardzo potrzebna, by powstrzymać proces oddawania szkół w klesze łapy, a co za tym idzie zubażanie oferty oświatowej.

 • mrfx

  Oceniono 116 razy 100

  Czyli, że przysłowiowe "kocenie" wg kuratorium jest OK, lecz zaleca się to robić w nieco mniej kontrowersyjny sposób? Czyli, że najlepiej bez dziennikarzy, bez fotografii i bez dowodów.

 • ergo12

  Oceniono 132 razy 94

  Zadzwonili do mnie znajomi Niemcy i zapytali czy to prawda z tym lizaniem kolan, kiedy odpowiedziałem twierdząco,to pod nosem coś mrukneli czy to możliwe aby Niemcy leżały tak blisko takiego kraju?

 • nieztegopodworka

  Oceniono 94 razy 82

  Teraz czarny szaman sie odwola w ciagu 7 dni i znow sie mu nic nie stanie. Sprawie leb ukreca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje