"Otrzęsiny uchybiają godności" - kuratorium zaleca księdzu respektowanie praw dziecka

03.10.2012 16:15
Jest reakcja kuratorium na otrzęsiny w salezjańskim gimnazjum w Lubinie. W oficjalnym dokumencie skierowanym do księdza-dyrektora nazywa je "uchybiającym godności ucznia" i zaleca zaprzestania otrzęsin oraz respektowanie praw dziecka. - Ksiądz ma trzydzieści dni na wskazanie nam, jakie podejmie działania w tej sprawie - mówi Janina Jakubowska, rzeczniczka kuratorium.
- Pierwsze zalecenie dotyczy zaprzestania otrzęsin w formach uchybiających godności ucznia, a więc respektowania zapisu konwencji o prawach dziecka oraz prawa wewnątrzszkolnego - tłumaczy Jakubowska z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. Zaznacza, że kuratorium nie zabrania organizowania otrzęsin. - Ważne, żeby nie była to forma, która narusza prawa dziecka - wyjaśnia.

Podczas badania całej sprawy kuratorium natknęło się również na inne nieprawidłowości. Okazało się, że wyjazd integracyjny, podczas którego miały miejsce otrzęsiny, nie został zgłoszony do kuratorium, mimo że szkoła miała taki obowiązek. - Zabrakło tu stosowania zapisów rozporządzenia w sprawie krajoznawstwa i turystyki, gdzie wymagany jest program. Czy to będzie wycieczka, czy wyjazd letni, musi być program - tłumaczy rzecznik kuratorium.

Nieprawidłowości jest więcej

Na tym nie koniec uchybień w działalności placówki. Kolejne zalecenie wystosowane przez kuratorium dotyczy psychologa szkolnego, który nie zasiada w radzie pedagogicznej. - Psycholog szkolny nie jest traktowany w szkole jako członek rady pedagogicznej, gdzie ustawa wyraźnie mówi, że psycholog jest członkiem rady - wyjaśnia Jakubowska. W salezjańskim gimnazjum psycholog nie prowadził nawet dziennika, przez co trudno było określić, jakie działania prowadzi.

Ksiądz dyrektor, który w środę dostał pismo, ma siedem dni na zgłoszenie zastrzeżeń. Jeśli tego nie zrobi, w ciągu miesiąca powinien przedstawić, w jaki sposób ma zamiar się ustosunkować do zaleceń. - Powinien zaproponować rozwiązanie tego problemu - mówi Jakubowska.

Na zdjęciach z imprezy integracyjnej, podczas której miały miejsce otrzęsiny, widać, jak uczniowie klęczą i zlizują z kolan dyrektora placówki ks. Marcina Kozyry białą pianę. O sprawie pisały również zagraniczne media.

Zobacz także
Komentarze (165)
Zaloguj się
 • mawik_net

  0

  Może po takich otrzesinach, otrzasną się rodzice? W normalnym kraju po takiej aferze rodzice zabraliby dzieci z tej szkoły i byłoby po problemie. W nas pewnie nie zauważą, że wogóle jest jakiś problem. Śmietanę z kolan klechy mialaby zlizywać moja córka, Boże widzisz i nie grzmisz ?

 • kostuchaforreds

  0

  jakbym temu pedofilowi czarnemu wyqrwił z bejzbola w ryj to by mu łeb odleciał na metr...scierwo do deletacji yebane.

 • palgumaka

  Oceniono 1 raz 1

  oj jak im dobrze (czarnym stonkom / klerykom) ze moje dziecko nie na tej focie

  bo media mialyby o czym pisac!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  na ruski bazar po kałacha bym w te pedy lecial i do roboty a w polsce czarnej stonki nie brakuje!! :-)
  zanim by mnie zlapali to wszystkie kelryki ze strachu waliliby taaakie kupy a z plebanii nosa by nie wystawili nawet za ZBAWIENIE BOSKIE !!

  a w zwiazku z tym ze nasze organy scigania to smiech na sali!!! to dlugo bym poszalał - tym bardziej chodzac pieszo!!!
  kary smierci nie ma a kary pozbawienia wolnosci tez sa smieszne to po 15 latch max wychodze i od nowa PARTY !!

  oj cieszcie sie czarne stonki ze to nie moje dziecko na tej focie

 • 73daniel

  0

  Już niedługo bedzie tak:
  ksiądz - Tak, przyznaje się, zgwałciłem Wasze dzieci ! !
  Odpowiedż pani Janina Jakubowska , rzeczniczka kuratorium. ale nie sprawiły Ksiedzu kłopotów?, bo jeśli tak mozemy ograniczyć prawa rodzicielskich rodzicom za żle wpojone maniery ! !
  Jest Pani ponizej DNA MORALNEGO pani rzecznik ! ! ! ! a teraz na kolana !

 • 73daniel

  0

  NO I PROSZE BARDZO PEDOFIL JAWNIE BAWI SIĘ Z DZIEWCZYNKAMI I GRA MUZYKA, a matka co zrobiła dziecku zdjecie do albumu idzie w puche na 100 lat NASZ KRAJ JEST CHORY ! POWINNO SIĘ PRZYWRÓCIĆ PALENIE NA STOSIE I SPALIĆ CAŁY KLER - ZŁODZIEJE ! ale kiedyś i wam ktoś odpłaci za CAŁĄ HAŃBĘ I WSTYD JAKI PRZYNOSICIE ZŁODZIEJSKIE NASIONA ! Pięknie bedzie patrzeć jak płonie ta cała WASZA OBŁUDA ! ...:::: AMICO PECTUS HOSTI FRONTEM :::...

 • prawdziwykatolik1

  Oceniono 1 raz 1

  Ma twarz podobną do blondyna z Beavis&Butthead i poziom raczej też .
  Rodzice oddają dzieci w ręce takich zboczonych straszydeł - mają nieźle sprane mózgi

 • 44092203459epm

  Oceniono 1 raz 1

  Zalecenia kuratorium to skandal. Taki wychowawca powinien natychmiast opuścić szkołę. Nie jest ważne jaka to placówka . Kościelna , samorządowa czy państwowa. Jak zwykle czarni górą.
  Państwo kościelne. Gdzie przestrzeganie Konstytucji RP ?.

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 3 razy 3

  perwera full wypas 1000 pkt

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 4 razy 4

  no po tym przypadku to polska branza porno powinna odzyskać dawne skrzydła

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje